Samet Bey Ve Askerlik Muafiyeti Deneyimi

Diyabetli HaklarıSamet Bey Ve Askerlik Muafiyeti Deneyimi

Samet Bey Ve Askerlik Muafiyeti Deneyimi

Ben de bir şeker hastası (diyabet) olarak diyabet ve askerlik konusundaki tecrübemi size aktarmaya çalışacağım.2012 yılı haziran ayında okulum bittikten sonra ocak ayına kadar askerlik şubesiyle ilgili hiçbir işlem yapmadım ve ocakta eve yoklama kağıdım geldi.

Askerliğimi 1 yıl tecil ettirmek üzere Sultanbeyli Askerlik Şubesi’ne gittim. Öncelikle sıranın çok olduğunu ve sıra hemen gelmediğini size söylemek isterim. Sabah erkenden gidip listeye adınızı yazın ve sıranızın gelmesini bekleyin.

ASKERLİK ŞUBESİNDE NELER OLUYOR?

Askerlik şubesine gittiğimde askerliğimi 1 yıl tecil ettirmek istediğimi söyledim aynı zamanda hastalığımı da belirttim. Şubedeki görevli memur askerliğimi tecil edeceğini ama gene de sağlık kontrolü için Gata’ya sevk edilmem gerektiğini söylediğini. Aile hekimliğinizden askerlik için sevk belgesi alıp en az 20 tane olmak üzere vesikalık fotoğrafla beni Gata’ya sevk ettiler. Fotoğraf konusunda bana kalırsa 25 tane falan alın yanınıza çünkü hastanede daha fazla lazım olabiliyor. Orada fotoğraf çektirmekle uğraşmaktansa fazla alıp da gitmenizi tavsiye ederim.

HASTANEDE NELER OLUYOR?

Haydarpaşa GATA hastanesine gittiğimde orada da sıra almam gerekiyordu ve 2 gün sonrasına sıra verdiler. 2 gün sonra sıram geldiğinde doktorun yanına girdim ve şikayetimi anlattım sonra benden kan tahlili istedi. Açlık ve tokluk olmak üzere 2 kere kan verdim. Doktor sonuçları ertesi gün alabileceğimi ve hastaneye yatış için hazırlıklı gelmemi söyledi. Ertesi gün sonuçlarımı almaya gittim açlık kan şekerim 465 tokluk kan şekerim ise 666 gb bir değer gelmişti. Doktor hemen hastaneye yatırdı. Hastanede benim dışımda 3 tane daha şeker hastası vardı. Hastanede ilk olarak kullandığım iğneleri ve şeker ile ilgili yaşadıklarımı dinlediler. Daha sonra iğneleri keseceklerini ve şekerin ne kadar yükseldiğini gözlemleyeceklerini söylediler. Diğer hastalar iğne kullanmadan 2 gün idare etmişler ama ben iğne yapmazsam iyi olmadığımı söyledim ama genede keseceklerini söylediler. Akşam yemeğini yedikten sonra iğne yapmadım ve şekerim 560′a  çıktı. Sonra bana iğne yapmama müsade ettiler. Gün boyunca 6 bazen 8 kere şekerimi ölçtüler. 200′ün üstünde gelirse koldan kan alıp tahlile gönderdiler. Benim şekerde o zamanlar hep yüksekti ve çok dikkat etmediğimden hep 200 üstü geldi gün içerisinde 3 4 kere koldan kan vermek zorunda kaldım.

Ayrıca önemli bir hususta GATA‘da nakit para geçmiyor. Tüm alışverişlerinizi kredi kartıyla ya da hastane içinde Ziraat Bankası’ndan hastanede içerisinde kullanabileceğiniz kartla alışverişinizi yapabilirsiniz. Hastanede 7/24 duş yapma imkanı bulunuyor ve tuvaletleri her zaman temiz. Görüşme saatleri de yanlış hatırlamıyorsam 3 gibiydi.

ŞEKER HASTALIĞI İÇİN HEYETİN KARARI NEDİR?

Daha sonra başhekim heyete çıkacağımı söyledi. 1 hafta hastanede yattıktan sonra heyete girdim ve Askerlik yapmayacaksın dediler. Diğer şeker hastası arkadaşlara da aynı kararı verdiler. Onlar da askerlikten muaf tutuldu ama sadece bir tanesinin şekeri 200 üstüne hiç çıkmadığı için ona erteleme kararı verdiler. Şeker hastalarının büyük bir kısmı askerlikten muaf tutulmaktadır. Sebebi ise şeker hastalarının çok fazla yorulmaması gerekiyor, ara öğünlerinin olmalı, devamlı iğne ilaç kullanmaları ve aşırı yorgunlukta şeker düşmesi olacağından ciddi sonuçlara yol açmasından dolayı askerliğe elverişli olmuyor.

HASTANEDE NASIL DAVRANIYORLAR?

Bir diğer konu da ben hastaneye yatmadan önce olsun askerlik şubesine gitmeden önce olsun bana hastanede çok kötü davrandıklarını söylemeleri. Hastaneye yatmadan önce veya sonrasına kadar gerek doktorlar gerek hemşire hanımlar ve hastane görevlileri sanki özel hastanedeymişim gibi davrandılar. Yemek konusunda da gayet iyiydi hastane. Hem temiz hem de hastaneler için güzel yemekler çıkıyordu. Askeri hastane olmasından dolayı illa ki bir disiplin var ama bu olumsuz yönde değil olumlu yönde. Hastanede bizimle ilgilenen herkese çok teşekkür ediyorum.

Samet Gönez

(Kaynak: http://www.1yenibilgi.com/diyabet-seker-hastalari-askerlik-yapiyor-mu/)

12 YORUMLAR

 1. bende 2 hafta önce ankara da gatadan muafiyet belgesi aldım. benim işlemlerim rahat geçti. insülin i sadece 1 gün kullanmadım, doktor da şekerin yükselirse biz insülin veririz demişti.
  yedek subay adayı olduğum için izin verdiler hastanede sadece 1 gün yattım. Heyet için dosyamı hazırlayıp heyete girdikten sonra işlemlerimi tamamladım. 8 günde bütün işler rahatlıkla bitiyor..

 2. ben 12 yillik tip 1 diabetim . kendi istegim dogrultusunda 4 subat 2013 de askerlik gorewime basladim . tokat zile m tipi kapali ceza evinde bes aydir gorew yapiyom . askere gelmeden once hastaligimi gizledim . pismanmiyim diye sorarsaniz Hayir pisman degilim .. simdi tokat dewlet hastanesinde uc aylik degerim yuksek ciktigi icin yatiyorum . elimiz ayagimiz tutuyo sonucta ..

  • Muhammed Bey Merhaba,

   Kimin nasıl karara vereceğine sizin karar veremeyeceğinizi düşünüyorum. Bu bir özgürlük alanı değil. Konu sağlık ve neyin ne olacağını askerlik döneminde bilemiyoruz.

   Normalde sizin askere gitmemeniz lazım. Ve gizlemenin de bir çözüm olmayacağını siz de görüyorsunuz. Hastanede yatarak geçirdiğiniz bir askerlik döneminiz var ve iyiki de hastanede geçiriyorsunuz. Zira oldukça kötü durumlarla da karşılaşabilirdiniz.

   Evet elimiz ayağımız tutuyor sonuçta ama hayatımızı riske atmamamız lazım. Ben bir kadın olarak askerlik görevini gereksiz buluyorum. Hele ki kronik rahatsızlığı olan ve askerlik görevini yaparsa oldukça zor dönemler geçirebilecek bireylerin de bu görevi yapmaması gerektiğini düşünüyorum.

   Karar sizin. Ki aslında sizin bile değil. Diz gizleyerek gitmişsiniz ve kim bilir tip-1 diyabetli olduğunuz nasıl ortaya çıktı. Kararınızda da yani gizleyerek askere gitme kararınızda da özgürsünüz ama kronik rahatsızlık sebebiyle askere gitmeme durumunda olan bireyleri de bu şekilde itham etmemenizi rica edeceğim.

   sevgiler

 3. Kurul tarafından yüzünüze karşı okunan cümle şu olacaktı; “Barışta görev yapamaz, savaşta görev yapabilir!”. Evet işin aslı bu işte siz barışın olduğu bu günlerde sağlığınızı riske atarak aslında savaşta ihtiyaç duyulacak sağlıklı bir askeri riske atmış oluyorsunuz. Bir de olayın bu yönüyle bakın. Allah savaş halini tabi ki hiç bir milletin başına musallat etmesin, elbette bunu istemeyiz. Sağlıklı günler.

 4. Merhabalar, şeker hastası olduğumu 2013 haziran ayında öğrendim. Tip 2 (E11.9) tanısı kondu ve metaformin adında hap kullanıyorum. Askerliğimi henüz yapmadım şu anda 30 yaşındayım ve şubeyi telefonla aradığımda asker kaçağı olduğumu söylediler. Şeker hastalığımı belirttiğimde 16 adet fotoğraf ve nüfus cüzdan fotokopisi ile şubeye gelmemi, işlemleri orada yapacaklarını (sevk felan) söylediler. Açlık kan şekerim 150-200, tokluk kan şekerimse 250-350 arasında seyrediyor. Sizce beni askeri hastaneye sevk etmeden direk yakalayıp askere gönderirler mi? Birde askeri hastaneye yatışım yapıldı diyelim. Muaf raporu alma ihtimalim ne kadardır. Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

 5. Bu nasil bir sacmaliktirya ben şekerim dengeli gitsin diye kendimi parcaliyom sirf onlar istedi diye insilinmi vurmucam. Raporlara tahlil sonuçlarına bakmayı bilmiyolarmi. Yada insulin vurunca şekerin düşmesi gerektigini. Accayip sınırın bozuldu. Saçma bi sistem yüzünden ben şeker dengemi falan bozmam.

  • İbrahim Merhaba,

   Maalesef Türkiye’de tip-1 diyabetli erkeklerin askerlik döneminde maruz bırakıldığı bu sorun ciddi bir boyutta. TSK bu konuya bir çözüm getirme hazırlığındaymış. Umarım kısa sürede, efektif bir çözüm bulunur.

   sevgiler,

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: