Sağlık Sektörünün Geleceği Giyilebilir Teknolojilerde

Haberler&GelişmelerSağlık Sektörünün Geleceği Giyilebilir Teknolojilerde

Sağlık sektöründe giyilebilir teknolojiler konusunda önemli çalışmalar ve gelişmeler oluyor. Her ne kadar tam olarak bu teknolojiler hayatımızda kullanılabilir olmasa da bence yakın zamanda kullanabiliyor olacağız.

Tip-1 diyabetimizle ilgili ilgisi olduğunu düşündüğüm giyilebilir teknolojileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

giyilebilir_tech-700x325

Sağlık alanında kendine çok fazla uygulama şansı bulan giyilebilir teknoloji, ZocDoc’un yayınladığı bir infografikle ne kadar ileri gidebileceğini gösteriyor. 

Yayınlanan infografiğe göre; giyilebilir teknolojinin pek çok kullanım alanı var. Özellikle erken uyarı ve takip sistemleri konusunda giyilebilir teknolojinin büyük potansiyeller barındırdığı biliniyor. Geleceğin giyilebilir teknolojisine bugünden bakmak için birkaç fikre göz atmakta fayda var.

Kişisel Koç Cihazı: Gerçek zamanlı tavsiye almak için birebir. İster iş görüşmelerinde olun, ister garip buluşmalarda; her zaman kulağınızda size tavsiye verecek biri olduğunda her şey daha kolay olacaktır. Kişisel koçunuz, vücut ölçümleriniz ve hormon seviyeleriniz hakkında size gerçek zamanlı bilgi verebilecek konuma gelebilir.

Akıllı Saat: Hali hazırda pek çok firmanın prototip geliştirdiği hatta mobil cihaz üreticilerinden Samsung’un Galaxy Note 3 ile beraber çıkardığı akıllı saatler geleceğin vazgeçilmez teknolojilerinden biri olacak. Daha gelişmiş versiyonlarla 7/24 sağlık durumunuzu takip edebileceksiniz. Diyabet gibi sürekli izlenmesi gereken hastalıklarda biyometriklerinizin gerçek zamanlı ölçümü oldukça önemlidir. Bu bağlamda akıllı saatler izleme ve veri transferi için kullanılabilir.

Uyku İzleme: Yeterli uykuyu alıp almadığımız hep merak konusu olmuştur. Ne kadar derin uyuduğumuz ne kadar dinlendiğimizi etkiler. Ne kadar dinlendiğimizi ve ne kadar daha dinlenmemiz gerektiğini bize söyleyen bir cihaz mutlaka çok işimize yarardı.

Dövme şeklinde Fitness Sensörü: Spor faaliyetleri esnasındaki fiziki performansınızla ilgili gerçek zamanlı geri bildirim alsanız fena mı olur? Elektrolit dengeniz, hidrasyon seviyeniz bu geçici dövme tarafından vücut terinizden ölçülebilir.

Yama Sensörler: Her kıyafete uygunca yamamalanabilecek bu sensörler sayesinde kalp ritimleri, tansiyon ve glikoz seviyeleri ölçülebilir.

İlaç Takibi: İlaçları alıp almadığınızdan emin olamadığınız zaman ilaç içmek yerine akıllı telefonunuzla sindirimde iletişime geçen ilaçlarınız olsa kendinizi daha iyi hissederdiniz. (Kaynak: tekdozdijital.com)

infografia_tecnologia_wearable

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: