Adacık Nakli – Bölüm2

Haberler&GelişmelerAdacık Nakli – Bölüm2

Adacık Nakli Nasıl Oluyor?

Basit olarak 1 saat sürüyor ve toplar damar aracılığı ile karaciğere yapılan büyük bir enjeksiyondan ibaret. Hasta uyanık kalıyor. Ancak uyuşmuş bir şekilde.

adacıknakliOberholzer vaktinin yarısını gerçek nakil ile geçirdiğini belirtiyor. Kalan vakitlerini de bağışıklık sistemini baskılayıcı ve adacık araştırmasında kullanmıştır. Çünkü nakil olacak adacıkların sayısı çok azdır ve ilaçlar tehlikelidir. Ayrıca her denek  nakil olamamaktadır.

Diyabetle kontrolünüzün çok kötü olduğunu, komplikasyon tehlikesinin ve hipoglisemi tehlikesinin çok arttığını göstermeniz gerekiyor. Nakil prosedürü böyledir. Naklin tamamı bir tedavi yöntemi değil. Çünkü henüz mükemmel olmayan bazı yönleri var. Zira bağışıklık sisteminin nakledilen adacıkları yok etmesini önleyecek hayat boyu  otoimmün baskılayıcı ilaçlar yapılması gerekmektedir.

1 yıldan sonra hastaların % 90’ı insülinden bağımsız bir şekilde yaşamaya devam edebilmektedir. Ancak bu miktar zamanla düşmektedir. 5 yıldan sonra % 60 oranında insülin üretmeye devam etmektedirler ancak 8 ya da 10 yıl sonra başarının ne oranda korunacağı belli değildir.

Dr Oberholzer tedavinin hiçbir zaman  % 100 olmayacağını ve bunun hayatın talihsiz bir gerçeği olduğunu söylemektedir. Adacıkları artık insülin üretmeyen birinin gelip tekrar yeniden başlatmak istemesi gerçekten zor bir durumdur. Çünkü adacıklar artık insülin üretmiyordur. Bu benim için oldukça üzücüdür. Ancak burda tip-1 diyabetten 5-6 yıllığına tatil yapmaktan bahsediyoruz ve bunu yaşayanlar, deneyimleyenler bunun paha biçilemez olduğunu söylüyorlar,

Tedavi için görev Fas’da doğan ve İsviçre’de yetişen Dr Oberholzer çocukluğundan beri diyabeti tedavi etmek istemesi ile bilinir. Kendisi diyabetik değil ancak kuzenine 70’lerin ortasında diyabet teşhisi konulmuştur. Ve diyabete o günden beri aşinadır. Kendisini bu hastalığa çare bulmaya adamıştır. Operatör doktor  olduktan sonra İsviçre’de bir laboratuarda pankreas ve böbrek nakli üzerine çalışmalar yapmıştır.

Geçen yıllar boyunca Oberholzer bu alanda  uluslararası bir uzman haline gelmiştir. Kendisi İsviçre Cenevre Üniversitesi ve Kanada Alberta Üniversitesi’nde kendisini geliştirmiştir. Ki bu üniversiteler adacık naklinin modelleştiği üniversitelerdi. 2003’de Chicago’ya gelene kadar Cenevre’de adacık nakli ortaklığında çalışmalarını yürütmüştür. 7 yıl önce ünvanlarına Nakil Bölümü Şefliği’ni de eklemiştir ve  halen devam etmektedir.

insulinVe ayrıca uzmanlığına robotik organ ameliyatı ile ilgili  ünvanı da eklenmiştir (canlı donörlerden organ almak).

Yıllar geçerken prosedürün nasıl değiştiğini de görüyoruz. Oberholzer birçok gelişmenin yanında immün bastırıcı ve adacık araştırmasındaki engellerin olduğunu da görmektedir.

Bugünkü geldiğimiz noktada yeterli adacığa sahip olduğumuzda binlerce insanın ilaçlara ihtiyaçları olmasına rağmen  bu prosedürden geçirebiliriz birçok gelişme oldu. Ancak henüz kesin tedavi değildir.

Oberholzer iki yada üç yıl içerisinde FDA nın adacık nakli ni klinik deneylerine dayanarak onaylayacağı görüşünde ,bu gerçekleştiğinde amerikada yılda 500 yada 400 hastaya  bu prosedür uygulanabilir

Bu halen tedaviye ihtiyacı olan insanların sayısına bakaraktan komik bir rakam ancak bu tedaviyi görenler için hayat değiştirici bir adım olduğu da küçümsenemez. Benim tahminim immün baskılama ilaçları risklerine rağmen insülin salgılama zamanla bitse bile PWD bu büyük enjeksiyona şans verecektir. (Kaynak: http://www.diabetesmine.com, Çeviri: Mustafa Çalışkan)

Konuyla İlgili İlk Yazı: Adacık Nakli – Bölüm1

5 YORUMLAR

  • Sayın Adıgüzel,

   Adacık Nakli yazımızın birinci ve ikinci bölümünde de daha FDA onayı alınmadığından ama alınacağından bahsediliyor. Yani bizler oraya gidip 100 bin dolar versek de yaptıramıyız.

   Aslında bu tarz çalışmalar oldukça umut verici. Nereden baksak 4-5 yıl tip-1 diyabetli gibi yaşamıyorsunuz. Ancak bağışıklık sisteminin saldırısını durdurmaya yönelik kullanılacak ilaçlar beni endişelendiriyor. Zarar anlamında. Ama umarım bu tarz çalışmalar daha da geliştirilerek hayatımıza girer.

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: