Sadece Sizin Çocuğunuz Mu Diyabetli?

Çocuklar ve T1DSadece Sizin Çocuğunuz Mu Diyabetli?

Tuna, annesi Melek Hanım’ın ağzından diyabetini o kadar güzel anlatmıştı ki. Daha doğrusu diyabetini anlamaya ve ailesinin kendisi için harcadıkları çabayı dillendirmişti Melek Hanım sayesinde.

Bugüne kadar diyabetle ilgili yazılmış nadir ve dolaylama anlatımın güzel bir kullanımına tanık olmuştuk.

Ben diyabetimi öğrendiğimde 20 yaşında filandım. Ailem de yanımda yoktu. Dolayısı ile beni takip edebilecek, yediklerime içtiklerime dikkat edebilecek ya da beni ve diyabetimi kovalayabilecek bir tek ben vardım kendimle 🙂 .

Özellikle ufacık yavrularımızın diyabetlerini yönetebilmek adına aileler gerçekten pankreas gibi çalışabiliyor mu? Ya da pankreasta insülin üreten ama tip-1 diyabetlilerde insülin üretemeyen alfa gibi hareket edebiliyorlar mı?

Diyabetli çocuklarımızla yaşamanın tüm yönlerini, yaşadığınız sıkıntıları, konuşmak istediğiniz konuları Diyabetli Çocuklar ve Aileler kategorisi altında toplamayı istiyoruz. Hipoglisemi ve hiperglisemi anlarında ne yapıyorsunuz?, Çocuğunuz çok küçükse kan şekerinin yükseldiğini ya da düştüğünü nasıl anlıyorsunuz? gibi sizlere ve çocuğunuza özel belirtileri de paylaşın lütfen. Belki diğer aileler sizin bahsettiğiniz bu belirtileri kendi çocukların da gözlemleyebiliyor olacaklar.

Unutmayalım ki deneyimlerimizi paylaştıkça başka ailelere yol gösterebilir ya da onların akıllarında bir ışık yakabiliriz.

Yani; Sadece Sizin Çocuğunuz Mu Diyabetli? derken sadece sizin diyabetli bir çocuğunuz olmadığını ve kendi deneyimlerinizi paylaşarak sizin gibi diyabetli çocuğu olan ailelere rehber olabileceğinizi biliyoruz.

Not: Kategorilerimizin tamamı ana sayfada sağ kısımda yer almaktadır.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

7 YORUMLAR

 1. benim oğlumda 6 yaşında diyabetle tanıştı,bende hemşireyim çocuk hemşiresi idim,diyabeti bildiğimi sanıyordum ama bilmediğim çok şey varmış.İnsan kabullenmekte zorlanıyor ama oğlum bana çok yardımcı oldu sanki biliyormuş gibi şekerine bakarken iğne yaparken benden daha çabuk kabullendi.Ben hala şekerine bakarken küçük parmaklarını öperim ve düşününce içim tuhaf oluyor.İnsan ilk zamanlar kendine konuşacak senin derdini anlayacak birilerini arıyor çünkü etrafında kimse seni anlıyamıyor.Şimdi biz başka diyabetli arkadaşlar edindik ve onlara destek oluyoruz.Hiçbirimiz yanlız değiliz.

  • Hülya Hanım,

   Ben yavrularımızın diyabetli hayatlarında özellikle parmak delmelerine dayanamıyorum. Zaten eller ufacık. Parmaklarda her ölçüm sonrası yer kalmıyor.

   Bloğumuz gibi bu tarz platformlar da eminim herkes için oldukça önemli bir kaynak halini aldı. Her ne kadar birbirimizi görmesek te samimiyetimiz yazılarımızdan anlaşılıyor.

   Şimdi Ben Karbohidrat Sayarak Yiyorum Ya! ve Dikkat Edelim, Etmeyenleri Uyaralım yazıları gibi yorum yaptığınız tüm yazılardaki yorumlarınıza yanıt verdim geç te olsa 🙂 .

   Katkınız için çok teşekkürler.

   sevgiler

 2. Merhaba , kızım 5 yaşında ve 2 ay önce tip 1 diyabet ile tanıştık . Aslında soracak ve de paylaşacak öyle çok konu var ki.. Böyle bir siteyi de ancak bugün keşfettim. Genelde yabancı sitelerde birşeyler bulmaya çalışıyordum . Bazen kendimizi , özellikle diyabetli kızı olan bir anne olarak kendimi çok yanlız hissediyordum . Böyle bir yere bu konuyla ilgili birşeyler yazabiliyor olmak çok sevindirici oldu . Merak ettiğim en önemli konu bu tür diyabetli grup organizasyonlarının ANKARA ilinde de yapılıyor olup olmadığı ? Varsa bana irtibat bilgilerini gönderip , benimle de paylaşabilir misiniz ? Ölçüm yaparken o küçücük parmakların kendini daha çabuk onarabilmesi için bir merhem , krem ya da bir bitkisel formül var mıdır acaba ? 2 aydır diyabetle yaşadığımız için aynı süreçten geçmiş birilerine çok ihtiyacımız var . Benimle görüşebilir misiniz ?
  Her Şey için çok teşekkür ederim , Asena

  • Asena Hanım Merhaba,

   Ankara Diyabet Vakfı’nın Facebook üzerinden bir sayfası var. Sayfanın koordinatörü diyabetli Öyküm Solak. Ayrıca yîne Facebook’ta Tip1 Diyabetli Anneler grubu da var. Bu sayfanın koordinatörü de Mehtap Yağan Aşçı. Bu sayfalar da eminim size yardımcı olacaktır.

   Parmaklar konusunda Bepanthene Merhem’ddn başka bir ürün kullanmıyorum.
   Doktorlar da genelde bunu öneriyor.

   Elbette doktor değiliz ama deneyimlerimiz size ışık tutabilir. Fırsat buldukça yazı ve yorumları okuyun lütfen.

   Sevgiler

 3. Esra Hanım , Merhaba

  Cevaben yazınız için çok teşekkür ederim. İş yerimden maalesef facbook kullanamıyorum , en kısa zamanda takibe alacağım .

  Damdan düşen doktor istemem bana damdan düşeni getirin demiş hesabı bu deneyimlerin paylaşımı inanın hem içimizi bir nebze olsun rahatlatıyor hem de gerçekten de yol gösterebiliyor..

  Çok teşekkürler , Asena

  • merhaba asena hanım benim 8 yaşındaki kızımda 10 aydır diabetli parmakları cok tahriş olduğu için diabet hemşiresine ne ile tedavi edebileceğimizi sormuştum çörek otu yağı ile masaj yapın demişti ve insülin yaptığımız yerlerede aynı şekilde masaj yapmamızı önerdi denemenizi tavsiye ederim.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: