Pratik Bir Bilgi

Genel BilgilerPratik Bir Bilgi

indirBazal insülinimizin bizim için yeterli olup olmadığını kontrol etmek için sizinle önemli bir detayı paylaşmak isterim.

Bazal insülin olarak eskiden Lantus Solostar‘ı kullanırdım. Gece saat 22:00’da yapardım.

Mesela bazal insülini yaptınız. Ertesi gün sabah kahvaltısı yapmadan öğlene kadar aç kalıp ve kan şekeri 1-2 saatte bir ölçerek not edin. Eğer öğlene kadar kan şekeriniz ciddi bir şekilde yükseliyorsa bilin ki bazal insüliniz yetersiz geliyor. Dozunu arttırmanız gerekebilir.

Öğlene doğru kan şekeriniz düşüyorsa, bu sefer de bazal insülininiz fazla geliyordur ve dozunu düşürmeniz gerekecektir.

Doktorum Oğuzhan Bey, bazal insülinin yeterli olup olmadığını kontrol etmenin en kolay yolunun bu şekilde olduğunu söyler. Ben de birkaç kez bu şekilde kontrol ettim.

Öğleden akşama kadar yetip yetmediğini kontrol etmek içinse öğleden akşama kadar aç kalmak ve yine sürekli kan şekerini kontrol etmek gerekecektir.

Ama bu kontrolü yaparken günlük hayatınızın en normal halinde olması gerekir. Ve sürekli kan şekerinizi kontrol ederek kendinizi takip etmelisiniz.

 

2 YORUMLAR

 1. buna hıc yorum yapılmamıs:)ılk yorumu ben yapayım.
  guzel bır bılgı tskler:)yalnız bu heralde seker sabah normalse yanı hıc mudahele etmeden yapılan degerler deılmı?
  sevgıler…

  • Selen Hanım,

   Normal bir günde yapılması istenir elbette. Yüksek ya da düşük ile başlanmışsa o gün bir şeyleri denemek sonucu yanıltır.

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: