Parmak Kenarlarının İyileşmesi İçin Kantaron Yağı ve Pomza Taşı

Günün ÖnerisiParmak Kenarlarının İyileşmesi İçin Kantaron Yağı ve Pomza Taşı

Parmak Kenarlarının İyileşmesi İçin Kantaron Yağı ve Pomza Taşı

Pomza Taşı

Günde kaç kez kan şekerimizi ölçüyoruz? Bazen günde 7-8 kez parmak kenarlarını delerken bazen de 12-13 kez hatta daha fazla deldiğimiz oluyor. Ve bazen de delmek ve o delme sesini duymak bile canımızı acıtıyor.

Parmak kenarlarında oluşan delme yerlerinin iyileşmesi için biraz çaba harcamak ve farklı alternatifler üretmek lazım. Bunlardan biri de pomza taşı.

Pomza taşını biliriz. Bazıları çok sert olur. Ama bizim işimizi daha yumuşak pomza taşı görecek.

Banyodayken ya da ellerinizi yıkarken her parmak kenarınıza pomza taşını sürterseniz delinen parmak kenarları daha çabuk iyileşebiliyor. Hatta şu nokta nokta oluşan siyahımsı delikler de oluşmuyor.

Bir zararı yok. Bir pompa taşı sorunumuza kolayca çözüm olabiliyor. Ama parmak kenarlarına aman çok sürtüp çok aşındırmayın.

Diğer bir çözüm ise Sarı Kantaron Yağı

Sarı kantaron yağı ile ilgili de birkaç yazımda sizlere bilgi vermiştim.

Sarı Kantaron Yağını özellikle el parmaklarımın her yerine sürmek lazım. Hafif hafif masaj da yapmak yağın daha iyi emilmesini sağlayacaktır. Ve özellikle gece yatarken sürerseniz de etkisi daha hızlı olur.

Kişisel tecrübelere göre sarı kantaron yağını kullandıktan sonra;

 • Parmakları her deldiğinizde eskisi kadar acımıyor.
 • Parmakları deldikten sonra oluşan küçük kahverengi deliklerde önemli oranda azalma gözlemliyorsunuz.
 • Deldiğiniz yerler çabuk iyileşiyor ve yeni bir parmak delme operasyonunda eski deliklerden kan gelmiyor 🙂

Okuma Önerileri

Sarı Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

Sarı Kantaron Yağı

12 YORUMLAR

 1. ben ayaklarım için kullanıyorum bu taşı ama kırıldı bi dahada nerden alacağımı bulamadım nasırları yumuşatıyor tabanları düzeltiyor iyi sonuçlar veriyor elimde denemedim ben

 2. Merhaba, bende tip1 diyabetliyim. Parmak ucu delinen yerle ile ilgili sorunun çözümüne önerilen ponza taşı kullanımı bana biraz riskli geldi. Ben çok farkında olamasam bile kontrollerde parmak ucumun şertleşmeye başladığı söylenmişti. (eh 26 senelik şeker hastası için şimdilerde bu eleştiriyi almak oldukça büyük başarı olsa gerek.) Bu aralar şeker düzensizliği yaşadığımdan çok sık şeker ölçümü yapıyorum bu durumda parmak ucunda sertleşme oluyor ben bu sorunu kantoron yağı ile oldukça hafiflettim. Gece yatarken parmak uçlarıma kantaron yağı sürüp iyice yediriyorum ve yatıyorum. Sabah kalktığımda çok iyi olduğunu gördüğüm için sizlere önermek istedim. Yoğun delme sonrası haftada 2-3 gün sürmem ile parmaklarım düzeldi. Sonrasında da 2-3 haftada bir sürmeye başladım.

  • Şebnem Hanım Merhaba,

   Pomza taşı konusunda tecrübe etmiş biri olarak başarılı sonuç aldığımı söyleyebilirim. Bir süre önce de sarı kantaron yağını kullanmaya başladım ve bunu da diyabetimben.com’da takipçilerimizle paylaştım. Sarı kantaran yağının daha başarılı olduğunu söyleyebilirim.

   sevgiler

 3. merhaba
  bende sarı kantaron yağını burada duydum almaya karar verdim ..alırken aktar eğer o işe yaramazsa biberiye kremi vereyim sana dedi bende deneyip görelim bakalım dedim ve oğlumun minik parmaklarında büyük ölçüde işe yaradığını söyleyebilirim o siyahımsı noktalar kayboldu gibi ..ama biberiye kreminde de aklım kaldı acaba dahamı etkili diye düşünüyorum kantaronumuz bitince ondan almak istiyorum.. kantaron yağına göre biraz pahalı 😛

 4. Merhaba
  Takip ettiğim diyabetle ilgili yabancı sitelerden birinde,bir yorumcu,doktorunun şeker ölçümünü sadece parmaktan değil,kolun dirsekle bilek arasındaki bölümünden de alacağı kan ile yapabileceğini yazmış. (Kullandığı kelime ‘forearm’ . ‘önkol’ ) Ben bir kez biraz da korkarak denedim fakat pek kan gelmeyince ölçüm yapamadan bıraktım.Bu konu hakkında bilgisi olan,duyan,deneyen var mı?

  • Betül Hanım Merhaba,

   Aslında parmak, topuk, el ayamızın yağlı yeri ve bahsettiğiniz gibi ön kol gibi yerlerden kan şekeri ölçümü için kan alabiliyoruz. Ancak en ideali; parmak ve el ayamızın yağlı yeri.

   sevgiler,

 5. Ben bizzat babamın yaptığı kantaron yağını kullanıyorum ve memnunum kendi yaptığımız ile dışardan aldığımız arasında o kadar fark varki

 6. merhaba arkadaşlar
  başlık parmak kenarları diye açıldığından merak ettim
  ben parmağımın uçlarından ama kenar değil daha ortalarını deliyorum
  sorum parmak ucundan olmak koşuluyla yer çok farkeder mi
  sonuca etkisi olur mu
  bir de ben sizin kadar günde 8 defa vs. ölçüm yapmıyorum en fazla 6 genelde de 4 çok bi anormallik görmediğim için fazla delmek istemiyorum parmaklarımı çünkü ben parmaklarımla okuyorum ve özellikle işaret parmaklarımın fazla deforme olmasını istemiyorum

  • Mert Bey Merhaba,

   Aslında parmak ortaları ya da kenarları pek farketmiyor. Ancak uzun yıllardır parmak uçlarının sürekli delinmesinden dolayı oluşan deformasyon ve olası his kaybını önlemek için parmak kenarları önerilmekte. Sadece işaret parmağı da değil. Tüm parmaklarımızı deliyoruz.

   sevgiler,

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: