İnsülin Kalemini İlk Kez Kullanırken Ne Yapmalıyız?

Günün Önerisiİnsülin Kalemini İlk Kez Kullanırken Ne Yapmalıyız?

İnsülin Kalemini İlk Kez Kullanırken Ne Yapmalıyız?

Tip-1 diyabette eğitim oldukça önemli. Ama tip-1 diyabetle tanışıldığında hastanede her ne kadar eğitim alsak da akılda kalıcılığı olmayabiliyor.

Bu bilgi de onlardan bir tanesi.

İnsülin kalemini ilk kez kullanacaksınız ya da insülin kaleminiz bitti ve dolaptan yenisini alıp kullanmaya başlayacaksınız; kalemi dolaptan çıkarıp 15-20 dakika oda sıcaklığında bekletin. Amacımız soğuk olan insülini oda sıcaklığına getirmek. Kesinlikle ama kesinlikle kalorifer, soba gibi ısıtıcılara maruz bırakmayın.

Kalemi kullanmadan önce iğne ucunu takın ve iğne ucundan insülin çıkana kadar birkaç ünite insülini boşa yapın. Buradaki amacımız insülin kalemindeki boşluğu yani havayı dışarı çıkarmak. Hemen hemen tüm insülin kalemlerinde benzer durum söz konusudur. İğne ucundan insülin çıktıktan sonra kaç ünite insülin yapacaksak yapmalıyız.

Biliyoruz ki insülin kaleminin havasını almadan insülin yaparsak vücudumuza insülin yerine hava göndermiş oluruz ve bu sebeple de kan şekerimiz yükselir.

İnsülin kalemini kullanmadan önce havasını almayı sakın unutmayın 🙂

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: