Günün Önerisi-Proteinin Kan Şekerine Etkisi

Günün ÖnerisiGünün Önerisi-Proteinin Kan Şekerine Etkisi

Proteinin Kan Şekerine Etkisi

Protein deyince aklıma direkt kırmızı et geliyor. Sizlerin de öyle mi?

Proteinin diyabet (şeker hastalığı) yani kan şekerimize direkt bir etkisi olmasa da dolaylı bir etkisi var. Bir öğünde 20 gram protein yani 100 gram tartı ağırlığındaki etten fazlasını tüketiyorsak kan şekerimiz bu durumdan etkilenecektir.

Yani; bir öğünde 20 gram proteinden fazla protein aldığımız kan şekerimiz bazı bünyelerde ortalama 2 saat sonra değil 3-4 saat yükselmeye başlar. Bu sebeple insülin pompası kullanıcıları yayma bolus yaparak olası negatif etkiyi ortadan kaldırabilirler.

Birkaç yıldır da diyetisyenlerin bir kısmı protein karbonhidrat içermez derken bir kısmı da içerdiğini savunuyor. Sağlık dünyası tartışmalara gebe. Herkesin uygulaması kendine ama proteini karbonhidrat olarak sayın ya da saymayın kan şekeriniz yolunda gidiyorsa sorun yok 🙂 Bu arada ben proteini karbonhidrat olarak saymıyorum 🙂

Sonuç olarak protein kan şekerimi etkilemez gibi yanlış bir düşünceye aman kapılmayın. Ve bir öğünde 100 gram tartı ağırlığındaki et miktarını geçmemeye dikkat edin.

15 YORUMLAR

  • Sayın Sündüz,

   Nereden ve nasıl üye olmaya çalışıyorsunuz bilmiyorum ama sistemde bir sorun yok. Bana nasıl üye olmaya çalıştığını anlatırsanız size daha iyi yardımcı olurum.

   sevgiler

  • Hatice Hanım Merhaba,

   Üye olamama gibi bir durum olamaz.

   Ana sayfada sağ alt tarafa doğru üyelik kısmı var. Orada kayıt ola bastığınızda sizden istenilenleri yapmanız gerekiyor. Yani kullanıcı adı ve aktif olarak kullandığınız mail adresinizi girmeniz lazım. Girdikten sonra mail adresinize gidip bizden gelen maili okuyup ilerlemeniz gerekiyor.

   sevgiler

  • Keton insülin eksikliğinde görülür. Tip2 diyabette insülin eksikliği yoktur insüline direnç vardır bu nedenle tip 2 diyabette keton görünmez

 1. Acaba sitede fitness ve ya vücut geliştirme ile uğraşan yüksek protein ile beslenen biri var mı onlar nasıl bir diyet uyguluyolarlar insülinlerini nasıl düzenliyorlar.Fazla proteinin etkisini nasıl kontrol altına alıyorlar

  • Gülistan Hanım Merhaba,

   Yiyebiliriz elbette. Hiç yemediğim bir meyve olduğu için ne kadar yiyebileceğiniz konusunda maalesef bilgi veremeyeceğim.

   sevgiler,

 2. merhabalar bende tip 1 diyabetliyim aynı zamanda da tıp fakültesi öğrencisiyim.Konu protein olunca yazmak istedim.Proteinler kan şekerimizi fazla yükseltmediği için cezbediyor olabilir fakat yayınlanan bazı makalelerde tip 1 DM de uzun süre aşırı protein tüketiminin böbrekler üzerine zararlı olduğu gösterilmiş.Daha kısa sürede nefropatiye yol açtığı bildirilmiş.Benden söylemesi hep beraber dikkat edelim :))

  • nefropatiye tip 1 diyabet kesin yol açıyor fakat yüksek protein bunun süresini kısaltıyor anlamı çıkartabilir miyiz mesajınızdan yoksa yol açmıyadabilir mi okuduğum bir makalede tip 1 diyabetin kesinlikle böbrekleri etkilediği yazıyordu doğru mudur

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: