İnsülin Uygulamasında Bölge Değişimi / Günün Önerisi

Günün Önerisiİnsülin Uygulamasında Bölge Değişimi / Günün Önerisi

İnsülin Uygulamasında Bölge Değişimi

Bu aralar ya mail ya da sosyal medya mesajlarıyla bize ulaşan takipçilerimiz var. Çoğunluğu da insülin enjeksiyonunu hep aynı yere yapıyor. Ya morarmalar, ya şişkinlikler ya da eskiye oranla daha fazla insülin yaptıklarından ve kan şekerlerini normale getirememekten yakınıyorlar.

Yazının başında vurgulamak gerekirse; insülin enjeksiyonunda bölge değişimi çok ama çok önemli.

İnsülin kalemi ile enjeksiyon bölgelerini ya da insülin pompası setlerini taktığımız bölgeleri değiştirmezsek; insülin emiliminin etkisi azalacağı gibi derinin görünümü de değişebilir. Lastiksi lezyonlar oluşabilir.

Sürekli aynı bölgeye insülin uygulayan bireylerin bir süre sonra insülin dozları artış gösterebilir. Örneğin sürekli göbek bölgesini kullanan kişi ilk zamanlar 4 ünite insülin yaparken, artık yapılan 4 ünite yetmeyebilir ve insülin doz artışı oluşabilir.

Bu sebeple bölge ya da aynı bölge içinde yer değişimi insülin uygulamalarında oldukça önemlidir.

Okuma Önerileri

İnsülin Enjeksiyon Rehberi

 

5 YORUMLAR

 1. TC Mehmet Öztürk Tip 1 diyabet için yıllık kontrole ( ilk yıllık kontrol) kahvaltı edip tok gitmek uygun mudur?

  diyabetimben.com Mehmet Bey Merhaba, tip-1 diyabetlilerin kontrollere aç gitmeleri zaten zor. Ama yemek saatinize göre ayarlama fırsatınız varsa aç gitmenizi öneririm. sevgiler,

  Filiz Sezen Bizde de durum aynı esra hanim bacak ve kolları kullandık bir buçuk yıl oldu şimdi ilaç larını yaparken çok acıyor diyo küçük olduğu için doktorumuz göbeği kullanmayın dedi kalça dan yaparken de kendini çok kasiyor morarma oluyor ne yapacağımızı şaşırdık ne kullanabiliriz biraz iyileşmesi için kantoran yağı kullaniyoruz

  diyabetimben.com Biraz sıkıntılı olmuş ama bölge içinde bile rotasyon yapıyorsanız o bile iyi. sevgiler,

 2. esra hanım ben süreklibacak bölgesinden insülin yapıyordum sürekli ama, daha sonra kulak arkamda bi şişlik oluştu bu büyüdü diğer kulağımada sıcradı insülinden olacağını düşündüm insülini koluma ve bacağıma yapmaya devam ettim daha sonra bi gün deneme amaclı tekrar bacağıma yaptım bu sislik 2,3 gün sonra tekrardan alevlendi. insülini bacağa yapmamla ilgili diye düşündüm pek takmadım ama 2 aydır insülini koluma ve göbeğime yapiyorum hala ufakta olsa varlar. internette kulak arkası lenf bezi şişliği uzun sürerse kanser deniliyor, 1 senedir var bende cok korkuyorum lütfen bunu paylasırmısınız deneyimli bi arkadas varsa beni bilgilendirsin 🙁 simdiden tesekkürler

  • Yusuf Bey Merhaba,

   Diğer bir yazıda da yorumunuz vardı. Yanıt vermiştim ama galiba okumamışsınız.

   İnternette maalesef bilgi kirliliği çok fazla. Okuyup gereksiz endişelere kapılmayın. Ama siz maalesef hep aynı bölgeyi kullanmakla başta hata yapmışsınız.

   Nefroloji, göz, nöroloji muayenelerinizi yaptırmanız yeterli.

   Bu arada 1 yıldır varsa bence artık bir doktora gidin.

   Sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: