Parmak Delmeden, Kulaktan Kan Şekeri Ölçümü

Haberler&GelişmelerParmak Delmeden, Kulaktan Kan Şekeri Ölçümü

Hatırlarsanız Eda Hanım 26 Ekim 2013 tarihindeki toplantımızda parmak delmeden şeker ölçümü yapmanın yolu olduğunu söylemişti. Kulaktan, kızılötesi ışık ile yapılan bir kan şekeri ölçümüydü. Toplantıda olan arkadaşlarımı bilemem ama benim ağzım açık kalmış, ‘yahu adamlar çalışıyor ve yapıyorlar ya’ demiştim içimden 🙂

Bu konuyla ilgili Bodrum’dan Uğur İlhami Özden (tip-1 diyabetli babası) gerekli araştırmaları yaparak benimle detayları paylaştı. Ben de bu yazı ile sizlerle paylaşıyorum.

Grove-team 063Kızılötesi ışın enerjisi ile şeker ölçümü yapan küçük bir alet. Adı “Grove”.

http://groveinstruments.com/about.html   Bu link şirketin linki.

Resimdeki gibi aleti kulağına tutuyorsun ve 20 saniyede ölçüm yapıyor. İğne ihtiyacı, delme vesaire yok.

Ama bu alet hala klinik deney aşamasında. Gönüllü diyabet hastaları üzerinde deniyorlar. Aslında yapılan deneyler şu an şeker ölçüm cihazlarına uygulanan ISO standartlarını karşılıyor ama henüz piyasaya sürülmemiş bu cihaz.

Aslında bir tane daha bunun gibi cihaz var.

GlucoTrackBunun adı GlucoTrack. Soldaki küçük klipsi kulağına takıyorsun. Ekranda kan şekeri seviyeni gösteriyor. Yani bu da kulaktan ölçüm yapıyor diğeri gibi. Ayrıca bu alet geriye dönük olarak kan şekeri seviyesini ölçtüğün zamanların ve ölçümlerin kaydını da saklıyor.

Bu alet Avrupa Birliği ülkelerinde satışının yapılabilmesi için gerekli olan “CE” simgesini henüz 2013 Haziran’ında almış. İngiltere temsilcisi ile Bodrum’dan Uğur İlhami Özdem irtibata geçmiş. 2014 Şubat ayında İngiltere’de satışa sunulacakmıs.

15 yaşından büyükler için daha uygunmuş. Muhtemelen kullanım açısından. Fiyatı da 2000-2500 dolar ya da sterlin civarında olacakmış.

Portrait of a relaxed young guy sitting on bed and listening tohttp://www.integrity-app.com/  Bu da bu aleti satan şirketin linki.

Bu web sitesinde Boots diye bir kısım var. Eczane süpermarketi gibi bir şey ve A’dan Z’ye her şeyi satıyorlar.

 

 

 

Ayrıca GlucoTrack’in nasıl çalıştığına dair, az da olsa canımı acıtan ilk sahnesi dışında, güzel bir reklam filmleri var.

15 YORUMLAR

 1. güzel bir cihazmış ama 15 yaş altındakilere göre uygun değilmiş herhalde keşke uygun olsaydı ve ülkemizdede satılır herhalde keşke sgk lılarda alabilse belki olur kızım için alabilirim.

 2. Toplantıda Eda Hoca istemeden ağzından bişeyler kaçırsa da sonradan kendini topladı 🙂
  Fiyat cidden çok ciddi ama. 😮 açık kaldı.
  Tanıtım filmi çok iyi hazırlanmış verdiği mesaj çok net.
  Teknoloji, teknoloji, teknoloji sen nelere kadirsin.
  Bill GATES bir mülakatında şöyle demiş:Bundan 25 yıl sonrasının teknolojisi hazır, bunu insanlara sunmamız sorun değil, fakat insanlar bizden 50 yıl sonrasının teknolojisinin isteyeceklerdir.

 3. […] Parmak Delmeden, Kulaktan Kan Şekeri Ölçümü yazısını hatırlıyorsunuz değil mi? Kulak memesinden kan şekeri ölçümü. Hatta 26 Ekim 2013′teki toplantımıza katılan ya da Eda Hanım’ın videosunu izleyen takipçilerimiz Glucotrack’i hatırlıyordur. Eda Hanım bahsetmişti ve sizleri bilmem ama benim ağzım açık kalmıştı. […]

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: