Pankreas Hücre Nakli Tip-1 Diyabet’te Hipoglisemi Riski ve İnsülin Kullanma Oranı Azalıyor

Haberler&GelişmelerPankreas Hücre Nakli Tip-1 Diyabet'te Hipoglisemi Riski ve İnsülin Kullanma Oranı Azalıyor

Pankreas hücre nakli Amerika’da yakın bir zamanda kamuya ve kullanıma açık bir formata dönüşebilir. ABD merkezli bilim adamları, şimdi tip 1 diyabetik az sayıda tedavi lisans için çift zamanlı çalışan. Geçerli deneylerden olumlu sonuç alınırsa tedavide önemli bir aşamaya gelinmiş olunacak.

Pankreas Hücre Nakli Şiddetli Hipoglisemi Riskini Azaltacak

Pankreas hücre nakli yenilenen bir tedavi anlayışı ile tip-1 diyabetli bireylerin yaşadıkları şiddetli hipoglisemileri azaltabilir iddiası ile başladı. Diabetes Care dergisinin bu ayki sayısında özellikli çalışmadan bahsedilirken bu çalışma Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından yönetilmektedir.

Pankreas hücre nakli etkinliğini test etmek için, ajans sekiz farklı sağlık merkezinde tip-1 diyabetli, 48 kişiye bu tedaviyi uyguladı. Pankreas hücre nakli yapıldıktan bir yıl sonra tip-1 diyabetli bireylerin yaklaşık % 88’i ağır hipoglisemik ataklarında bir azalma olduğunu bildirdiler.

İki yıl sonra ise tip-1 diyabetli bireylerin yaklaşık % 71’i durumlarının nispeten daha iyi seyrettiğini bildirdi. Hipoglisemik ataklar azalırken insülin ihtiyaçları da değişkenlik gösterdi. % 71’lik grubun % 52’si ise tedavi sonrasında insülin kullanma ihtiyacı olduğunu bildirdi. Diğerleri ise insülin kullanma ihtiyaçlarının olduğunu ama oldukça düşük dozlarda insülin yaptıklarını belirtti.

Lisa Bishop, Wisconsin’da yaşıyor, CBS News’e tedavi olduğunu söylerken “Pankreas hücre naklinin inanılmaz bir hediye olduğunu da” belirtti. Lia’yı 2010 yılında yeni adacık hücre nakli çalışmasına aldılar ve o zamandan beri Lia insülini ya kullanmıyor ya da ihtiyaç olduğunda düşük dozlarda insülin yapıyor.

Yardımcı Kaynak: http://www.parentherald.com/articles/38276/20160420/pancreatic-cell-transplant

4 YORUMLAR

  1. tugcepkan Müthiş bir haber insallh en kisa zmnda türkiyeye de gelir??

    krbyrcnr13 Yani yine kurtulma şansımız yok .hiperglisemi ne olluyo

    volkanc52 Merhaba belki daha oncede bu yaziya benzer yorum yapmis olabilirim… 31 yasindayim yaklasik olarak 15 yila yakin insulin kullaniyorum… Zayiflamak istedigimde listeye uymak isyorum ama bu sefer de elim ayagim seker dusuklugunden titriyorum korkuyorum bayilacam diye insulini birakmak istesem olumlu cevap vereni bulamadim en son derdimi kimse anlamiyor diye dusunuyorum insulini kendi kendime birakacagim. Biliyorum cocuklukta yemek olayina fazlasiyla tuketiyordum simdi bilincli diyete basliyorum ama doz ayari ayni olunca dusum bayilacam diyet yap 1 saat sonra sekerim dusuyor hemen cikolata tatli gibi gidalara yoneliyorum artik kendime iskence ettigimi dusunuyorum dayanamayip insulunleri atacam… Ne yapsam olmuyor zayiflama deseniz imkansiza donusuyor bu yuzden… Sonumu bilmiyorum tek bildigim zayiflama konusunda psikolojim bozulmak uzere….

  2. Valla Volkan Bey, Sizin Şikayet ettiğiniz şeyi bu sitedeki herkez yaşıyor bundan emin olabilirsiniz. Son Çare Olarak ta Ümit Aktaş Hocaya Randevu Aldım.11.5.2016 Bakalım Ne Olacak Haydi Hayırlısı.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: