Pankreas Adacık Hücre Nakli

Haberler&GelişmelerPankreas Adacık Hücre Nakli

Pankreas Adacık Hücre Nakli Hakkında Herşey

Adacık hücre nakli kimlere yapılır?

Pankreas adacık hücre nakli, tip 1 diyabetli (şeker hastalığı) hastalar için yeni ve umut verici bir yöntem olmasına rağmen halen seçilmiş hastalarda uygulanan deneysel bir prosedürdür.

pankreas1

Adacık hücre nakli gerektiren durumlar nelerdir?

Renal fonksiyonları korunmuş fakat metabolik dengesi sağlanamayan (örneğin labil glisemisi olan veya hipogliseminin farkına varamayan ve tüm çabalara karşın optimal glisemik kontrol elde edilemeyen) adacık hücre nakli yapılabilir.

Adacık hücre naklinin avantajları nelerdir?

Adacık naklinin avantajı, pankreas naklinde olduğu gibi majör bir cerrahi gerekmemesidir. Adacık transplantasyonunun periprosedürel komplikasyonlarının pankreas naklinden yaklaşık 20 kat daha az morbidite riski vardır. Ayrıca tüm pankreas transplantasyonu için kullanılamaz durumdaki donör pankreaslarından sağlıklı adacıklar izole edilerek kullanılabilir.

Adacık hücre nakli için gerekli olan hücreler nereden temin edilmektedir?

Adacık hücre nakli için gereken pankreas kadavradan temin edilir. Tercihen tek (single) donöreden elde edilen adacık hücre nakil başarı şansını artırmaktadır. Adacık hücreleri, yaklaşık 6-8 saat süren bir işlemle pankreasın enzimatik olarak parçalanması ve beta hücresinin ayrıştırılması ile elde edilir.

Adacık hücre nakli için kan grubu uyumu gerekli mi?Adacık hücre nakli için doku uyumu gerekli mi?

Donör özellikleri, donör pankreasın elde edilmesi, taşıma sırasında pankreasın korunması, kullanılan adacık izolasyon prosedürü ve kültür koşulları adacıkların sayı ve kalitesinde önemli etkiye sahip faktörlerdir. Hücreler genetik olarak özdeş donörden değilse hastanın vücudu onları yabancı olarak tanımakta ve bağışıklık sistemi transplant reddine neden olmaktadır. İzole adacıklar da pankreas naklindeki gibi immunsupresyona rağmen immunolojik rejeksiyona duyarlıdır. Bu nedenle rejeksiyonu (doku reddi) engellemek için immunsupresif tedaviler gereklidir.

Adacık hücre nakli için ameliyat söz konusu mudur?

Adacık naklinin avantajı, pankreas naklinde olduğu gibi majör bir cerrahi gerekmemesidir. Adacık hücreleri lokal anestezi altında portal vene takılan bir kateter aracılığı ile karaciğere verilir.

pankreas2 pankreas3

Ülkemizde adacık hücre nakli ne aşamadadır?

Türkiye’de Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Kliniği bünyesinde Pankreas Adacık Hücre Araştırma Merkezi (PAHAM) bulunmaktadır. Burada hayvan çalışmaları yapılmaktadır. Henüz Türkiye’de insana adacık hücre nakli yapılmamıştır.

Dünyada bu alanda referans merkezler nerelerdir?

Chicago Üniversitesi (Chicago, Illinois), ABD

Minesota Üniversitesi ( Minneapolis, Minnesota), ABD

Miami Üniversitesi (Miami, Florida), ABD

California Üniversitesi (San Francisco, California), ABD

Pennsylvania Üniversitesi (Philadelphia, Pennsylvania), ABD

Northwestern Üniversitesi (Chicago, Illinois), ABD

Wisconsin Üniversitesi (Madison Wisconsin), ABD

Emory Üniversitesi (Atlanta, Georgia),ABD Harvard Üniversitesi (Boston), ABD

Edmonton Alberta Üniversitesi (Alberta),

Kanada Uppsala Üniversitesi, (Uppsala),

İsveç Karolinska Üniversitesi (Stockholm),

İsveç Rikshospitalet Üniversitesi (Oslo), Norveç

Adacık nakli neden tüm hastalarda uygulanamıyor?

Adacık naklinin başarılı olması, diger deyişle hastanın insülinsiz bir yaşama kavuşabilmesi için bir hastaya iki veya 3 kez adacık nakli yapılması gerekiyor. Bunun için gerekli sayıda pankreas ne yazik ki bulunamıyor. Adacıkların elde edildigi pankreas ölmüş vericilerden ölümden hemen sonra alınarak elde ediliyor. Adacık nakli icin bağışlanan pankreas sayısı ise ne yazik ki çok kısıtlı. Adacık naklınin tüm şeker hastalarına ulaşmasindaki ikinci büyük engel ise nakledilen adacıkların alıcının vücudu tarafindan reddedilmesini önlemek için kullanılan ilaçlarin olası yan etkileri. Bu etkiler zaman içinde ciddi olabiliyor örneğin enfeksiyonlara eğilim, kan ve lenf sisteminin kanserleri gibi.

Adacık nakli yapilan hastalar neden insüline geri dönüyor?

En başta gelen neden hücrelerin nakledildigi kişinin savunma sisteminin adacıkları yıkıma uğratması yani “ red” olayı. Tip 1diyabet hastalarında savunma sistemindeki otoimmünite diğer deyişle özel olarak adacıklara karsı önceden var olan hassasiyet bu red olayının daha hızlı ilerlemesine neden oluyor.

Şimdiye kadar Dünya’da kaç insanda adacık hücre nakli çalışması uygulandı, başarı oranı nedir ?

2001 yılından sonra  ABD’de 160 Kanada’da 50 hastaya modern yöntemle adacık nakli yapıldı. Bu hastalarda iki nakilden sonra, 10 hastadan sekizi bir yıl, yedisi üç yıl, beşi ise dört yıl insülinsiz olarak yaşamına devam edebiliyor. Bazı hastalarda insülinsiz yaşam olmasa bile, insülin ihtiyacı nakil öncesine göre azalıyor ve bu hastalarda kan şekeri kontrolü daha kolay sağlanıyor.

Tedavinin yan etkileri, olumsuz giden tarafları var mı? En önemli olumsuz yanı; nakledilen hücrelerin reddini önlemek için verilen ilaçların yan etkileri.

Adacık Hücre Nakli’nin Ortalama fiyatı nedir?

ABD’de pankreastan adacıkları elde etmek için  50.000 dolar  ve diğer masraflarla maliyeti 100 bin dolar cıvarında.

(Yardımcı kaynak: http://tonv.org.tr/, http://drendokrin.blogspot.com.tr/)

 

 

4 YORUMLAR

  1. Ayşe Hanım, Nurhan Hanım Merhaba,

    Bu tarz çalışmalar sizlerin deyimi ile ‘fos’ ya da aldatıcı araştırmalar değil. Bilim dünyası dört bir koldan tip-1 diyabeti tarihe gömmek için çabalıyor. Ve ben adacık naklinden çok kök hücre tedavisine inanıyorum.

    Adacık hücre nakli, kök hücre nakli ya da ne olursa olsun. Tip-1 diyabete çözüm olunduktan sonra her türlü çözüm benim için mübahtır 🙂

    Özellikle son günlerde çıkan ve yazılı ve görsel basında da ses getiren haberlerin tam olarak ne anlama geldiğini ve aslında bu tarz bir sürecin maliyeti, sorumlulukları ve süreci hakkında bilgi sahibi olunması açısından hep beraber bilgilenmiş olduk.

    sevgiler

  2. Merhaba esra hanım benim düşünceme göre bağışıklık sisteminin kendi hücresini yabancı hücre sanıp imha etme sebebinin ne olduğu bilinmediği sürece çokta ümitlenmek istemiyorum belki işe buradan başlanırsa zaten gerisi kendiliğinden gelecektir

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: