Özürlü Raporu Nedir?

Diyabetli HaklarıÖzürlü Raporu Nedir?

Özürlü Raporu Nedir?

Özürlü (Engelli) raporu, belgede yazan oran % ifadesi ile belirtilir. Yüzdeyi (%) oluşturan komplikasyonlar Balthazard formülü ile eklenir. Balthazard formülü; kişinin özür oranı belirlenirken birden fazla özrü olanlar için kullanılan hesaplama şeklini ifade eder. Fiziksel yada ruhsal olarak vucut fonksiyonlarının en az % 40 oranında kaybetmiş kişiler engelli sayılmaktadır.

Diyabetli (Şeker Hastalığı) olupta Özürlü (Engelli) raporu almak isteyen kişiler içinde sağlık kurulu hakkında yönetmelik bilgisi şu şekildedir.

Untitled

G-Pankreasın endokrin fonksiyon bozuklukları

1- Diabetes mellitus

a-Diyet ve oral antidiabetiklerle kontrol altına alınan, komplikasyon yapmamış  Tip II Diabetes mellitus  % 20 engelli raporu alabilir.

b-Komplikasyon yapmamış olan, açlık kan şekeri 200 mg’ın altında tutulabilen, ketoz ve hipoglisemi göstermeyen Tip I diabetes mellitus  %  30 engelli raporu alabilir.

c-Açlık kan şekeri sürekli olarak 200 mg’ın altında tutulamayan, komplikasyon yapmış ketoz gösteren Tip I diabetes mellitus  % 40 engelli raporu alabilir.

NOT: Komplikasyonlar Balthazard formülü ile eklenir. Balthazard formülü; kişinin özür oranı belirlenirken birden fazla özrü olanlar için kullanılan hesaplama şeklini ifade eder.

(1) Birden fazla hastalığı veya özrü bulunanların, özür oranları bu Yönetmeliğin ekinde yer alan EK-2 Özür Oranları Cetvelinde aksi belirtilmedikçe balthazard formülü ile toplanarak kişinin özür oranı hesaplanır.

(2) Balthazard formülü aşağıdaki şekilde uygulanır:

a) Özür oranları ayrı ayrı tespit edilir.

b) Bu oranlar en yükseğinden başlanarak sıraya konulur.

c) En yüksek oran, özürlünün tüm vücut fonksiyonunun tamamını gösteren % 100’den çıkarılır.

ç) Bu çıkarmada kalan miktar, sırada ikinci gelen özür oranı ile çarpılır. Çarpımın 100’e bölünmesinden çıkan rakam en yüksek özür oranına eklenir; böylece, birinci ve ikinci rahatsızlıkların özür oranı bulunmuş olur.

d) Özür ikiden fazla ise, birinci ve ikinci rahatsızlıkların özür oranı birinci sıraya ve üçüncü sıradaki özür oranı ise ikinci sıraya alınarak formül tekrarlanır.

e) 60 yaşın üzerindekilerde hesaplanan özürlülük oranına balthazard formülü ile % 10 eklenerek kişinin özür oranı bulunur.

(3) Balthazard formülünün uygulanmasına ilişkin olarak bu Yönetmeliğin ekinde yer alan EK-3 Balthazard Hesaplama Tablosu (mavi yazının üstüne tıklayabilirsiniz.) da kullanılabilir.

(Yönetmeliğin orjinal metni http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/03/20130330-4.htm linkinde ve  ekli dosyalarındadır. Baltzard Formülü ile online hesaplama yapılıyor : http://disleksiyiz.com/balthazard-formulu/)

Süreç bu şekilde ilerlemekte, bu şartlara uyan ve başvuru yapıp sürecin sonucunu bekleyen veya özürlü raporunu alanlar kişiler olmuştur.

Saygılar,

 

330 YORUMLAR

 1. Merhaba,

  Konu üzerinde tartışabilmek amacıyla buraya ekledim;

  aklıma gelen ilk soru ; içinizde kim %40 özürlü,

  ikinci soru ise; Tip2 diyabet eğer %20 ise (!) , Tip1 diyabete %30 diyenlerin ya da yakınlarının tip1 olma ihtimali kaçtır?

  Not:Biraz önceki cümle beddua olmayıp sadece olasılık sorusudur.

  saygılarımla 🙂

  • Taha merhaba,
   seni gördüm ama seni alan almış,nişanı takmış 🙂 bu saatten sonra sana oran söylemeyim 🙂 şaka bir yana manken olacak adamsın.
   Ve hiç kimse özürlü değil ama Esra hanımın Kayseri macerası, Senin Kayseriye gelirken yaşadığın sıkıntı riski nedeniyle Tip1 DM kişilerin kesinlikle %40 oranında rapor almasının bu ülkede daha iyi olacağını düşünüyorum.
   mutluluklar 🙂

  • merabalar,
   bende kompikasyon fazla ben %40 ı kabul etmem:):)tip 2 insüline baqımlı olmayan ½20 bu halde olan &40 saçmalık bence
   ,tabi bizi dışardan qörende o raporu zor verir gibime geliyo ama bellide olmaz,,
   sevgiler

 2. benim kızım tip 1 ve sürekli 400 – 500 ve h1 ama bu konu hakkında bilgim yok özürlü mü oluyor

  özürlü ölçütüne giriyorsa ne yapmamız lazım

  • Merhaba esra hanim bende sadece diyabetimden % 46 rapor aldm doktorun insiyatifine bagli birazda ama omss ye girmk kismet olmadi haberim yoktu cunku hala kiziyorum kendime aslinda sadece diyabetten % 40 alma hakkimiz var simdide. Vergi indirimi icin ugrasiyorum ama cok zorluyolar butun arkadaslarim alsin bence bu raporu ozurlu oldugumuz icin degil turkiye sartlarinda mecbur oldugumuz icin almaliyiz bu raporu bence sevgiler

   • Merhabalar Fatma h ve bilgisi olan arkadaşlar beni bilgilendirirseniz sevinirim bu raporla ne yapabiliriz .! Nelerden faydalanabiliyoruz ….??? Ve mesela elimizdeki raporu aldıktan sonra bu raporla kaymakamlık vergi dairesi elektrik su gibi yerlere mi baş vurmamiz gerekiyor tam olarak ayrıntılı anlatır mısınız hiç bir bilgim yok neyapabilirim beni aydınlatırsanız yardımcı olursanız sevinirim ….!

  • ewet ben tip1 %40 engelli raporum var ve süreklidir yazıyor raporumda engelli haklarından faydalanıyorum, bu konuları doktorunuzla paylaşıp gerekli rapor oranı alıp bu haklardan faydalanabilirsiniz arkadaşlar.

   • Selam bende yüksek tansiyon hastasıyım 3 yılfır ilaç kullanıyorum ama tansiyon düşmüyordu kontrole gittim ilaç 4.125 den 10 gr çıktı şuan düştü ama açlik kan şekerim 131 çıktı bana şejer hastasısın dedi rapor yazdı engelli raporu alabilirmiyim yüzde kaç oran olur.

 3. Serkan Bey, İlker Bey ve Herkese Merhaba,

  İnsan Kaynakları Sorumlusu olarak özel bir şirkette çalıştığımı biliyorsunuz. Bildiğim genel bilgileri sizlerle paylaşmak isterim. Eksiğim ya da yanlışım varsa lütfen bilen arkadaşlarım düzeltsin.

  Tip-1 ya da tip-2 diyabetliler devletin belirlediği yönetmeliklerde ‘özürlü’ olarak geçmektedir. Biz profesyoneller ‘özürlü’ sıfatını kullanmayı pek tercih etmeyiz. Bu yazının başlığında ve yönetmelikte kullanılan ‘özürlü’ tabiri bence hiç uygun değil. Genelde ‘engelli’ demeyi tercih ediyoruz iş hayatında ama bana o da doğru gelmiyor. Bu konuyu Eşref’e danışarak daha güzel nasıl bir kelime ya da sıfat kullanırızı düşündürteceğim. Ki sizlerin de önerisi varsa lütfen yazın.

  Evet. Diyabetliler ve özellikle tip-1 diyabetliler ‘engelli’ statüsünde olmaktalar. Diyeceksiniz ki genel teamüldeki gibi fiziken, beynen bir engel yok. Diyabet bir engel olabilir mi? Evet. Olabilir. Bu durumu yadırgamak yerine bence ne işe yaradığı konusu bizi daha çok ilgilendirmeli.

  Özel sektör ya da kamu sektörü. Hiç farketmez. Eğer kurumun çalışan sayısı 50 ve üstünde ise toplam çalışan sayısının % 3’ü kadar engelli istihdamı yapması gerekiyor. Engellilerin işe girmesi için min. % 40 engelli raporu olması gereklidir. Çalıştırmazsa her ay her 1 çalıştırmadığı engelli sebebiyle 2012 yılı verilerine göre 1.842 TL ceza ödemek zorunda.

  Yani bu engelli raporu öncelikli olarak işe girişlerde engelli bireyleri daha ön plana çıkarıyor.

  2012 yılında sizlerin de bildiği üzere devlet engelli vatandaşlarını kamu kurumlarına yerleştirmek için ÖMSS (Özürlü Memur Seçme Sınavı) adında bir sınav yaptı. Bu sınava girmek için de tek şart % 40 engelli raporuna sahip olmak. Ufak bir rahatsızlığı olan bir birey bile sırf işsiz kalmamak için hastanelere koştu ve engelli raporu almaya çalıştı. Alanlar da bu sınava girip ve şansları yaver gittiyse kamuda işe girdi. Ama gözü ve kulağı açık devlet baba bu durumu görünce engelli raporu almayı zorlaştırdı. Artık öyle her hastane ne engelli raporu verebiliyor ne de gitseniz bile rapor alabiliyorsunuz.

  Engelli olarak özel ya da kamu sektöründe işe girdik. Bir de bunun arka planında erken emekli olma ve vergi indiriminden yararlanma fırsatı var. Bunun için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na başvuruda bulunuluyor (öncelikli olarak herkes bulunduğu ildekine başvurmakta.) . Başvurunuz bir de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı doktorlarınca inceleniyor. Buradaki çelişki şu. Zaten devletin belirlediği hastaneden almışsın % 40 ya da % 60 rapor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı doktoru bu raporu görür görmez kısa bir göz atma ile erken emekliliği ve vergi indirimini onaylamalı. Ama kendi hastanesine ve doktoruna güvenmeyen bir sistem içerisinde olunulduğundan tekrar değerlendiriliyor ve isterse devletin hastanesinden alınan engelli raporunun oranı sadece erken emeklilik ve vergi indirimi için düşürüyor. Bu oranın düşmesi hastaneden alınan raporun artık geçersiz olduğu anlamına gelmiyor. Yine hastaneden alınan raporu erken emeklilik ve vergi indirimi dışındaki konularda kullanabilirsiniz (örnek: işe girme) .

  Mevcut şirketimde konuşamayan ve duyamayan bir arkadaşımız çalıştığı departmanda raporlamadan sorumlu. Diğer arkadaşımız trafik kazası geçirmiş ve bir ayağı aksak ve birkaç sorunu daha var. O da resepsiyonda çalışıyor. Dolayısıyla bence engelli raporları işe girmek için ek bir avantaj sağlıyor işsizliğin oldukça yüksek olduğu ülkemizde.

  Bu rapor ayrıca eğer İstanbul’da yaşıyor ve toplu taşıma kullanıyorsanız otobüslerin merkezinden alınacak bir ‘beyaz kartı’ almanızı ve otobüs/vapura ücretsiz binebilmenizi sağlıyor. Diğer illerde nasıl bilemiyorum. Ya da eğer TC kimliğinize bu engellilik oranınızı kayıt ettirdiyseniz THY ya da Devlet Demir Yolları’nda indirimli seyahat edebiliyorsunuz gibi birkaç artısı var.

  NOT: % 40 almak için kan şekerinin yüksek olması gerekiyor ya. Tahlile giderken bol bol şekerli besinler tüketiyor insanlar sırf rapor alabilmek için. Bu durum askerden muaf olma konusu için de geçerli. Devletin mantığı böyle çalışıyor işte. Kan şekerin şu kadarsa bu kadar veririz.

  sevgiler

  • Merhaba Esra Hanım, engin bilgilerinizden faydalanmak istedim şaka bir yana muzdarıb olduğum ve kafamı karıştıran bir soru var nereye nasıl yazacağımı da bilemedim ve buraya yazmak doğru geldi. Bende tip 1 dıyabetim askerlikten muaf tutuldum ve Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim fakat atanamadım henüz yani raporumun kpssde faydası olur mu bana olursa nasıl olur ne yapmam lazım nereye başvurmam lazım?

   • Mustafakrc Bey Merhaba,

    Askerlikten muaf raporundan bahsediyorsanız o raporun sadece askerlik muafiyetini size sunan bir rapor olduğunu belirtmek isterim. Ek bir faydası bulunmamakta.

    sevgiler,

    • Esra hanim tekrar merhaba. Tip1 diyabetli olmam ve bundan dolayı kpss de öncelik verilmesi yani meslegime atanmami hizlandirmak için %40 özürlü raparu mu almam lazım. Ayrica gerekli bilgiyi nereden alabilirim?

     • Mustafa Bey Merhaba,

      Engelli raporu alsanız bile atamada maalesef önceliğiniz olmaz. Engelli raporunun sağladığı faydalar arasında bahsettiğiniz gibi bir ayrıcalık yok.

      Sevgiler

  • Ağzına sağlık çok güzel dile getirmissiniz Türkiyedeki engelli ve hasta kişilerin durumunu. Üzülerek söylüyorum ki bir bedensel engelli olarak ekpss olsun kamu personel seçme sınavı olsun devlet memuru olmak için savaş veren milyonlarca insan varken tabiri caizse az engelli sayılan hatta her sektörde iş bulabilecek insanlarımızın aldığı engelli raporu yüzünden çoğu engelli yani bizim gibi Sakat insanlar istihdam yasasindan yararlanıp işe ywrlestirilemiyor

  • Merhaba Esra Hanım..
   Bugun SGK gittim, Şekerden dolayı malulluk raporu için hastaneye sevk dilekçesi vemeye. (( x ) Çalışma gücü kaybımın tespit edilmesini, (4/b sigortalıları için 5510/28-5.fıkra)
   Memur Her şeker hasatsını hastaneye sevk edemedklerini 3 Organ Hasarını gösterir Raporu sunmam gerektiğini söyledi.Bu Bana çok mantıksız geldi buna ancak sevkedecekleri hastanenin karar verebileceğini söylememe Rağmen Maalesef Elim bos döndüm.Belki boyle olması daha iyi oldu hastanede fuzuli uğrasıpta yine Sen Süpersin diyebilirlerdi:))) Burası Türkiye burda herşey çok normal bugun boyle yarın farklı neyse Burda Dogrusu Nedir Nasıl bir yol izlenmeli..

   Tşkler..

   • Ercan Bey Merhaba,

    Türkiye’de ilden ile ve hastaneden hastaneye dahi değişiyor bu durum. Ama bu konuda yani malüllük konusunda bulunduğunuz ilin SGK’sına gidip ilk başvuruyu yapıyorsunuz. Teknik olarak da eğer organ hasarı yoksa sizi yine sevk etmiyorlar. Yani teknik olarak sevk edilmemesi isteniyor.

    Biliyorsunuzdur ama en az 1800 gün prim ödemeniz varsa ve 3 organı etkileyen bir diyabetliyseniz sizi yetkili hastaneye yönlendirebiliyorlar. Ama sadece soru-cevap yaparak yapıyorlarsa mantıksız. Ek bir rapor, döküman istiyorlarsa ve buna göre yönlendirme yapıyorlarsa mantıklı.

    sevgiler,

  • Merhaba birsey sormak istiyorum %35 engel raporu verirlerse bana ogretmenim ve atanamadim daha eger 35 gengel cikarsa ekpp ve kpss ye girme hakkim olmuyormu

  • Esra hanım babam 2 defa prostat ameliyatı oldu ve MSN sini aldılar şuan yapay MSN var herhangi bir rapor alabiliyormu ? İlginiz için teşekürler

  • Hocam iyi aksamlar
   Bende
   Ankasiyete bozukluğu
   Hipertansiyon
   Tip2 diyabet
   Göbek fıtığı düzelmeye (3) operasyon

   Bunun için tahmini verilecek rapor ne olur tşk ederim

 4. Tip 1 dm. Hipertansiyon ve sol göz tembelligi ile % 44 engelli raporu ve bunun sonucunda vergi muafiyeti raporu çıkarttım. Bu bağlamda erken emeklilik hakkıda kazanmış oldum. İETT den ücretsiz kartı çıkarıp ücretsiz ulaşım imkanimda var.

 5. suistimal!!! yine bir suistimalin kurbanı olan insanlık!! peki bu suistimali yapan kim?? yine insanlar… herneyse ne diyeceğime gelirsem; izmir de de ulaşım ücretsiz özürlü yada engelli arkadaşlarımıza.. bunun yanısıra tip 1 teşhisi konan bir vatandaşa o hastane tarafından özürlü artı ve raporu çıkarıp veriliyormuş.. ki ben 2000 de teşhis aldım ve bana verilmedi ama çewremde tanıdığım tüm tip 1 lerin özürlü raporu var.. ya ben çok safmışım hiçbirşeyden haberim yokmuş yada bu arkadaşların gözü açıkmış ve bu durumu lehlerine çewirebilmişler.. ben 4 yıl lise 5 yıl da üniversiteye otobüs ve metro kullanarak gittim.. bunu hesaba vurursanız ortalama 9 ay okul olsa aylık 100 tl den yılda ortalama 1.000 tl.. 9 yıl da 9.000 tl.. bu para ile babam belki kendi emekliliğini öderdi.. adamın bir günlük sigortası bile yok… ne olmak lazım???? çok uyanık ve dewletin her açığından yararlanmaya kalkan çakallardan mı olmak lazım??? bunu mu istiyorlar?? neden hak edene hakkı verilmiyor??? ben tip 1 im arkadaş!!! benim ne şartlarda yaşadığımı biliyor senin hastanendeki doktorlar!!! ee o zaman neden beni hala süründürüyorsun.. onun amcasının kızı bunun halasının oğlu olan doktor yakınları bu raporu alıp özürlü kadrolarını doldurdular işte.. al 1.500 tl maaş yol bedava vergi yok doğrudüzgün iş yaptırmazlar oh bir de 10 yıl sonra emekli oldun mu tamam işte… çok afedersiniz eşek gibi sağlam insanlar bundan faydalanırken benim tip 1 in getireceği komplikasyonlardan korunmak için çalışma hayatımı sıfırladığı dolayısıyla da maddi gelirimi sıfırladığımı düşünürsek nerede kaldı haklı haksız???
  ya yazmycam yazmycam diyorum böyle konuları görünce ne dilimin kemiği oluyor ne de düşüncelerimin prangası..
  canınızı sıktıysam üzgünüm arkadaşlar… ama durum maalesef bu kadar vahim benim görüşüme göre…

 6. Ayrica ben sadece diyabetten % 46 aldim ama omss ye giremedim kismet olmadi sinavdan haberim olmadi hala cok kiziyorum kendime once karsiydm sanki o raporu alinca ozurlulugumu belgelicekmisim gibi geliyodu ama oyle dglmis turkiye sartlarinda bu bize sunulmus bi firsat ve kullanmaliyiz raporu alirken bazi doktorlar. Zorluk cikartiyo ama sirf tip 1 diyabetten % 40 alma hakkimz var tabi doktorun insiyatifini kullanmasida cok onemli bence…

 7. özel sektörde 50 ve üstü çalışan varsa özürlü personel istihdam oranı %3 ken bu rakam kamuda %4 tür. bana kalırsa her tip1 li olana bu rapor verilmemeli, zaten tip1 lilere %30 verilmesindeki amaç tip1linin sırf tip1li olduğu için özürlü sayılmaması gerçeğine dayanıyor ki bence haklı bir gerekçe, daha sonra rahatsızlığı yüzünden bir komplikasyon yaşandığında zaten bu oran %40 ve üstüne çıkıyor. Şeker hastaları için yapılmasında aciliyeti olan şey bana kalırsa karbonhidrat sayımını öğrenmelerinin sağlanması, pompa ücretlerinin sgk tarafından karşılanması ve kullanımının teşvik edilmesi vs. Bu tür iyileştirmelerle şeker hastaları zaten özürlü olarak anılmak zorunda kalmaz. sağlık sisteminde bir düzenlemenin daha doğru olacağını düşünüyorum.

 8. Kenan bey sizin soylediklerinizde cok dogru ama en cok bu ozurlu raporuna is acisindan ihtiyavi var diyabetlilerin benm birsuru arkadasim var issiz ve mecburen agir islerde calisan mecburiyetten ben koyde buyudum koydeki diyabetli arkafaslarim durumu olmadigi icin buyuksehire doktora gidemiyor demek istedigim bazi diyabetliler icin is para kazanip kendi ihtiyaclarini karsilayabilmk cok buyuk bisey bu yuzden bu raporun bazi insanlar icin onceligi cok buyuk

 9. merhabalar yaşım 34 ve 21 senedir tip 1 diyabetliyim.30-40 defa lazer toplam 8 defada göziçi enjeksiyonu oldum.kolesterol ve tansiyonumda mevcut.şuanda gözüm vitrektomilik pozisyona geldi.artık çalışamıyorum.bu raporu nasıl alırım lütfen yardımcı olunuz.

  antalyadan sevgiler

 10. ben marmara üniversitesi araştırma hastanesine başvurdum çocuk endokrin %30 verdi sağ gözümde tembellik vardı ala ala %3 aldım . uğraştığıma hiç değmedi…

 11. ÖNCELİKLİ Herkese merhaba 🙂
  Esra hanım ve sanırım birçok arkadaşın “özürlü” kelimesine tepkisi vardır, benim var; başlığı açarken yönetmelikten ötürü o şekilde yazdım.Çoğunlukla “engelli” kelimesini kullanırım. Yukarıdaki tepki yorumundan sonra düşündümde, neden “ÖNCELİKLİ” kelimesi olmasın. Sakın kalıbın dışına çıkamam demeyin, zamanla alışır,alıştırırsınız 🙂
  Şuan çalıştığım serviste ve eski servisimde iki ÖNCELİKLİ arkadaş çalışmakta; çalıştığım servistekinin elinde sıkıntı var,biraz ordan biraz burdan almış raporunu,işini bilen bir arkadaş. İki ay öncede vergi muafiyetli arabasını aldı.Ev desen 3 adet, sonuncuyu geçen yıl bilmem ne tazminatı (mahkemesi yeni sonuçlanmıştı) ile aldı. Benide tahtalıya gönderir… 🙂 Eski servisime yeni başlayan arkadaş ise hiç yürüyemiyor. En son yapılan ÖMSS ile atandı ve ilk günde anne-babası ile gelip başlamış. Aslında çalışma ortamı uygun değil,ikinci kat,asansör yok, ÖNCELİKLİ tuvaleti yok;hiçbirşey yok. En önemlisi saygı yok. Ama arkadaşta öyle bir heves, yaşam sevgisi varki gözleri parlıyor işe başladım diye.
  Arkadaşlar lütfen yönetmelikte, orda, burda yazan kelimelere takılmayın. İlk yorumumda yazdığım gibi tip2 %20 ise Tip1DM’nin direk %40 olması lazım. Biz Eren ile bir yere gittiğimizde neden illaki yanımıza iğnelerimizi vs alıyoruz, yapıyoruz, CHO sayıyoruz… ? Neden yanımızda meyvesuyu taşıyıpta çoğu seferde geri evdeki yerine koyuyoruz? Üç hafta insülin yapılmazsa ne olur diye düşünüyorum? Bazen aklıma gelen bir kabusum var; savaş deprem vb bişey olmuş elimizdeki insülinler vs bitmiş… yiyecekleri düşünüyorum,CHO vermiyorum…karnı acıkıyor. o zaman ne yapmam lazım bilmiyorum.
  Sizinki suistimal olmayacak, hakkınız.

  • MERHABA İLKER BEY,
   BENDE DE AYNI KORKU VAR BİZ DE 2 YIL ÖNCE KÜTAHYA DA DEPREM YAŞADIK NE YAPACAĞIMIZI BİLEMEDİK KORKUDAN OĞLUMUN ŞEKERİ FIRLADI,EVLERE GİREMEDİK.ŞİMDİ İĞNELERİMİZİ KAPIYA YAKIN ÇANTAMIZDA DURUYOR MUTFAĞADA KAPI AÇTIK.BİZİM PSİKOLOJİK OLARAK YAŞADIKLARIMIZ DAHİ TARİF EDİLEMEZ.

  • İlker Bey Merhaba,

   Yorumumu lütfen ‘tepki yorumu’ olarak düşünmeyin. Sizin vesileniz ile olası tüm tepkileri öncelikli olarak ben göğüslemeye çalışıyorum.

   Türkçe’nin gazabıyla argomuzda kullanılan ‘özürlü müsün?’ lafı bence önemli bir etken. Diğeri de zaten kimsenin kendini özürlü olarak görmemesi. Daha doğrusu o sıfatı kullanmak istememesi. Dediğim gibi, profesyonel tarafta hiç hoşuma gitmese de daha ince olan ‘engelli’ sıfatını kullanıyorum.

   ‘Öncelikli’ sıfatını Eşref te beğendi ama bence Eşref’ten daha iyi bir kelime çıkardı. Ama galiba konuyu önemsemedi 🙂 Gerekli otorite ile beynini çalıştırmasına emin olun vesile olacağım 🙂

   Dünyada milyon farklı profilde insan var. Bazısı çıkarı için, bazısı sadece mutluluk için, bazısı mutsuzluk vermek için gibi birçok role bürünmüş. Ki sizin örneğinizdeki gibi bazısı mevcut durumunu kendi dünyevi çıkarları için kullanırken diğer bazısı bambaşka bir yolda.

   Tip-1 diyabet engel ya da değil. Ama engellilik durumu özellikle işe girmeye yarıyorsa engelli raporu alınmalı. Ki bu arada eski yönetmelikte maksimum tip-1 diyabetlilere % 30 engelli raporu verilmekteydi.

   sevgiler

 12. İlker Abiycim iltifatların için çok teşekkür ederim, Eyvallah…

  Evet bu rapor biz diyabetliler için önemli çünkü çoğu kişinin düzgün bir işi yok ve bu raporu almaya nail olarak sınava da katılabildiyse devlet babaya çok güzel sırtını yaslayarak işini eline almış oluyor. ayrıca rapor hakkında kısa bir kaç bilgiyle nasıl alına bildiğini söylemeye çalışayım…

  Öncelikle raporun alınması için özel değil devletin belirlemiş olduğu yetkili kamu hastanelerinden birinde (ki devlet hastaneleri çok sıkı denetleniyor sanki, eşi dostu partili bir yakınınızın olması yeterli) bu raporu alabilmek için hastanenin kalem bölümüne gidilerek rapor alınmak istendiği şeklinde bir dilekçe ve iki adetti sanırım fotoğraf verilmesi gerekiyor. ki bu hastaneler özellikle araştırma hastaneleri ve bulunduğunuz ilde ki devlet hastanesi olarak geçiyor.
  daha sonra sağlık kurulunun yapıldığı günden bir gün önce kan tahlili vermeniz gerekiyor ki kurulun olduğu güne tahlil sonuçlarınız yetişmeli, sonra dilekçe verdiğiniz kalem odasından size bir form veriliyor ve sırayla hastanede doktorlarıı dolanmanız gerkeiyor. sonrasında sırayla;
  Endokronoloji doktoru yoksa dahiliye doktoru, göz muayenesi, psikolojik muayene gibi muayenelerden geçerek doktorların rapor için hazırladığı kağıdın hazırlanması gerekiyor ki bun kağıdın üzerinde her doktorun görüşü yer alıyor ve size verilecek oranı bu görüşler belirliyor. ayrıca sanırım dahiliye doktoru kendince oranı yazıyor ve daha sonrasında kalem odasına teslim ederek, sağlık kurulunun yapılacağı günü ve saati beklemeniz gerekiyor.
  kuruldan çıkacak olan oran da, doktorların insafına bağlı olarak sizin ÖNCELİKLİ durumunuzu belirliyor.
  ayrıca tahmin ettiğim kadarıyla bu raporun bir geçerlilik süresi olması lazım. o süre sonunda raporun tekrar alınması için aynı sürecin tekrar işlemesi gerekiyor…

  saygılarımla…

 13. slm arkadaşlar tıp 1 den %40 aldım o sıralar tıberkuloz teşhısım vardı ondanda %12 aldım ettı %52 ankara gönderdım raporu ordanda onandı geldı 2008 de vergı ındırmını almış oldum şu anda 2013 12 ayında erken emeklı olacam eğer bı aksılık olmazsa darı dığer arkadaşlarıma. ama konu ıtabrıyle herkes hakkını aramalı tıp %40 olarak kesın alınmalı bu tabıkı o raporu duzenleyen dr ınxayatıfıne kalmış

 14. arkadaslar eger doktor isterse raporu sürekli gecerli dıye cıkartabılıyo rapora sureklı dıye belırtmesı yeterli burda bzım doktoru ıkna edebılmemızde onemlı ben mesela ha1c yuksek cıkn tahlıl sonuclarımı goturdm gosterdım tarıhıne bakmadı bıle yogunluktan tahlılın ve tahlıl yaptırmadan aldm raporu insallah isteyen herkes alır

 15. Suriye ile sınır gerginliği olduğunda, kabus yaşadım

  Ya savaş olurda insülin konusunda sıkıntı yaşarsak ? Çok şükür bir şey olmadı. Raporu şu süreçte almayı erken buluyorum. Kızım büyüdüğünde bu kararı kendisi versin. Ama bunun gerekliliğini kendisine anlatacağım.

 16. Belkız hanım merhaba,
  Oğlum Eren daha 4 yaşında , çok şükür şuan itibariyle o rapora ihtiyacı yok ve 18ine geldiği zamanda zaten Tip1 çok sıkıntı olmayacak;2 yıl içinde yapay pankreası kullanmaya başlayacağız,sonrasını siz düşünün. Kısaca bizim daha 14 yılımız var 🙂
  Ben bir önceki mesajımda savaş kabusunu anlatırken en kötü senaryoyu göstermek istemiştim sadece. Ki bu senaryo yaşanırsa kolu olmayan kişi sizden daha avantajlı olacak.
  Bir adaya düşseniz yanınıza alacağınız 3 şey nedir?
  1.insülin
  2.KŞ ölçüm stripi
  3.KÇ ölçüm cihazı
  4.Şeker yada meyvesuyu
  5.Glukagon
  lütfen iki satırdan vazgeçin…
  saygılar 🙂

 17. İlker bey merhaba,
  İyimser yaklaşımız ben ve benim gibi anneleri eminim rahatlatmıştır.
  Teşekkür ederim 🙂
  Bende bu hastalıktan en yakın zamanda kurtulacağımıza içten inanıyorum.
  Hiç bir satırdan vazgeçmem. Gemileri yakarım galiba 🙂

 18. merhabalar,
  benim anlamadığım şu: bu rapordan faydalanabilmek için en az %40 mı engelli olmak gerekiyor?
  ve bu rapora sahip olmanın hiç mi dezavantajı yok?
  %40 oranında rapor alabilmem için komplikasyon mı geçirmiş olmam gerekiyor?

  • Gülsüm Hanım Merhaba,

   Devletimiz % 40 engelli raporu olmasını şart koşuyor işe girişlerde. Dezavantajı yok. Ancak bazı bireyler işe girdiklerinde engelli kategorisinde çalışıyor ve bunun biliniyor olmasından rahatsız olabiliyorlar. Sosyal kaygı durumu bu.

   Kanundaki duruma göre tip-1 diyabetli, 200 mg/dL üzeri kan şekerine sahip ve komplikasyonlu tip-1 diyabetliler engelli raporu alabiliyor.

   sevgiler

 19. Merhabalar 45 yaşındayim göğüs ağrısı şikayetiyle doktora çıktım asereklerotik kalp hastalığı teşhisi kondu bunun yanında tesadüfi olarak şeker hastası olduğumu öğrendim hac1a 8.9 açlık kan şekerim 160 ile 240 arasında tokluk kan şekerim 500 e kadar çıkıyor doktor raporunda birden fazla komplikasyon yapmış olarak görünüyor ayrıca hipertansiyon ,ve kolestrol var anjio olduğunda kalbimde 2 damarın plaka yapmış olduğu görüldü , buna göre ben engelli raporu alabilir miyim alırsan da bunun yüzde oranı sizce kaC olur

  • İbrahim Bey Merhaba,

   Size şu kadar % de engelli raporu alırsınız dersek yanlış olur. Bence engelli raporu alırsınız. Ama dediğim gibi yüzdesi ne olur bilemeyeceğim.

   Lütfen herhangi bir hastanenin rapor servisine gidip engelli raporu işlemlerinize başlayın. Ve yaşadığınız gelişmelerle ilgili bizleri bilgilendirin.

   sevgiler

   • slm ben yüksek tansiyon hastasıyım askere hiç gitmedim oturduğum şehirde sordum en fazla yüzde 10-15 civarı rapor alırsınız dediler ama başka bi şehirdeki hastanede yüzde 40 alan arkadaşım var ve emeklilik işlemlerini başlattı ayrıca kalbimin sol damarında genişleme varmış basınçtan dolayı ne yapmam lazım bilginiz varmı benim gibi bi hastaya yüzde kaç rapor veriyolar teşekkür ederim….

    • Murat Bey Merhaba,

     Diyabetimben.com sadece tip-1 diyabetli bireylerin olduğu bir web sitesi. Yüksek tansiyon ya da damar genişlemesi gibi rahatsızlıkları olan kimse aramızda maalesef yok. Bu sebeplerle tecrübemiz olmadığı için size şu kadar yüzde rapor alırsınız ya da alamazsınız diyemeyiz. Sizi yanlış yönlendirmek de istemeyiz.

     sevgiler,

 20. Esra hanım merhaba,

  Ben yaklaşık 15 yıldır Tip 2 diabetim.

  şeker dengemi haplarla korumaya çalışıyorum.

  Daha insilüne başlamadım.

  Ha1c: 6,5 civarında seyrediyor

  Bana özürlü raporu verirler mi?

  Verseler bile bunun oranı % kaç olur.

  Bir işe yaraması için (vergi indiriminde en azından) en aşağı % kaç olmalı?

  Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..

  • Erol bey merhaba,
   yönetmelikte yukarıdada yazıldığı gibi
   a – Diyet ve oral antidiabetiklerle kontrol altına alınan, komplikasyon yapmamış Tip II Diabetes mellitus % 20 engelli raporu alabilir.
   şeklinde alabilirsiniz

 21. İbrahim bey merhaba, İlker beyinde söylediği gibi tip 2 diyabetlisiniz ve bu yüzden alacağınız oran başka bir komplikasyon yok ise ve tanıdığınız doktorlar yok ise % 20’yi geçmez. vergi indiriminden ya da emekli olabilmek için sgk % 40’tan aşağı olanlara böyle bir hak vermiyor…

 22. Ilker bey ve tahtagurusu… Bu durumda ben hangi sınıfa giriyorum. Sizler daha tecrübelisiniz elbette.. 45 yaşındayim göğüs ağrısı şikayetiyle doktora çıktım asereklerotik kalp hastalığı teşhisi kondu bunun yanında tesadüfi olarak şeker hastası olduğumu öğrendim hac1a 8.9 açlık kan şekerim 160 ile 240 arasında tokluk kan şekerim 500 e kadar çıkıyor doktor raporunda birden fazla komplikasyon yapmış olarak görünüyor ayrıca hipertansiyon ,ve kolestrol var anjio olduğunda kalbimde 2 damarın plaka yapmış olduğu görüldü , buna göre ben engelli raporu alabilir miyim alırsan da bunun yüzde oranı sizce

  • İbrahim Bey Merhaba,

   Bir kaç defa aynı soruyu merak edip sormuşsunuz buradaki arkadaşlar ellerinden geldiği kadar bilgilendirme yapmaya çalışmışlar. Anlattıklarınızdan yola çıkarak birden fazla problem ile karşı karşıya olduğunuzu görüyorum. Bundan dolayı buradaki verilen her bilgi sizin için yetersiz ve yanlış olacaktır.

   Size tavsiyem en kısa zamanda devletin belirlediği bir hastahaneye gidip, işin uzmanı bir heyete görünmeniz. Bu şekilde bir yol izlemeniz sağlıklı bilgiye ulaşmanız açısından daha faydalı olacaktır.

   İlginize teşekkürler,

 23. İbrahim Bey merhaba,
  Bizim tecrübemiz daha çok tip-1 diyabet yönetiminde, ki uzmanda değiliz 🙂 elimizden geldiğince yaşadığımız olayları paylaşıyoruz.
  Esra hanımın 30 nisanda size vermiş olduğu cevapta yazıldığı gibi ; herhangi bir hastanenin rapor servisine gitmeniz gerekmektedir.
  saygılar

 24. %58 özürlü raporum var. 2008 yılında aldım ve 2008 kpss ile Devlet kurumuna Engelli olarak atandım. Ankarada Çoğu Şeker arkadaşıma örnek teşkil ettim ve en yakın arkadaşlarımda devlet işine girdiler 🙂 Devletin bize tanıdığı çok güzel bir imkan. bence herkes vakit kaybetmeden bundan yararlansın ve iş olsun diğer imkanlar olsun hepsinden faydalansın..

 25. Merhabalar,
  Ben 10 yıllık tip 1 dm liyim. Şu an 20 yaşındayım ve şimdiye kadar diyabetlilere engelli raporu verildiğine dair bir bilgim maalesef olmadı; ne bilgilendirildim ne de araştırdım 🙁
  Sanırım iş kaygısı yaşadığımdan bu rapor alma fikri dikkatimi çekti.
  Ben 2012 Kpss ye ortaöğretm düzeynde hemşirelikten girdim ve 3 atama sonunda hala atanamadım eğer raporum olsaydı ve ömss ye girmiş olsaydım durum ne olurdu ve bu rapora sahip iken kpss ye girme hakkımız olur mu? Bilgisi olanlardan yardım bekliyorum.
  Şimdiden teşekkürler…

  • Duygu Hanım Merhaba,

   Engelli bireyler KPSS’ye engelli statüsünde girememekte.

   ÖMSS sınavına ise sadece engelli raporu olan bireyle girebilmekte. İnanın ben de tip-1 diyabetin engelli kategorisine girdiğini duyduğumda şoka girmiştim. Ama önemli olan özellikle işe girişlerde bu raporu kullanarak avantaj sağlamak.

   sevgiler

 26. Esra Hanım verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
  Çok sık bir internet kullanıcısı değilim o yüzden hemen cevap yazamadım aslında size sormak istediğim birkaç soru daha var.
  Mümkünse telefonla da konuşmak isterim.
  e-postama numaranızı yazarsanız çok sevinirim.
  İlginiz için çok sağolun.
  d_ozcan_15@hotmail.com

 27. 2 yıl içinde yapay pankreas kullanıcaksınız İlker Bey, emin misiniz? Bence Türkiyeye gelişiyle ve kullanım yaygınlaşması ile ilgili en az 5-6 yılı var yapay pankreasın. Henüz lisans başvurusu yapılmadı. Önce FED onaylayacak. Sonra SGK ya başvurulacak ki bu başvurularda minimum 2 sene sürmekte, malum bürokrasisi ağır bir işleyiş var. Sonrasında hekimlerimizin, hemşirelerimizin bu konuda eğitimi var. Herkes bunu atlıyor ancak sağlık personeli eğitilmeden bu iş olmaz. Bence de Eren 18 ine geldiğinde diyabet sorun olmayacak çünkü pekçok kolaylık çıkacaktır ama 2 yıl içinde yapay pankreas beklentisi sizi hayal kırıklığına uğratabilir

  • Öyküm hanım merhaba,
   2 yıl umudum vardı ama beni uyandırdınız…
   Önümüzdeki kış FED halledilip USA’de paketlenip satışa sunulur, Dr.Eda hanım yardımları sayesindede 2 yıl sonra Türkiyede uygulamalar başlar diye düşünüyordum. Ama sayenizde Türk doktorlarını unuttuğumu hatırladım, SGK ayağı bile 15 ayda tamamlanır da hekimlerin eğitimi biraz zor, çoğu pompayı öğrenemedi daha 🙂
   mutluluklar 🙂

   • İlker Bey Merhaba;
    Öncelikle kendmi tanıtayım 38 yaşında 24 yıldır diyabetli pompa kullanan bir kızı olan 17 yıldır çalışan %40 engel raporuna sahip bir bayanım. Mesajınızda bahsettiğiniz Dr Eda Hanım kimdir öğrenebilir miyim?

    Bunun dışında eğer bilgisi olan varsa su anda % 40 engel raporum var ancak bu raporu sadece kontrolsuz giden diyabetten almıştım üzerine tuberkuloz gecırdım sonrasında ise ciğerimin 4 te biri alındı. Ardından Romatoid artrit diye bir rahatsızlık başladı ve o nedenle de 3 kez ameliyat oldum 2 diz bir dirsekten. Acaba sizce raport yukseltmemin bir avatajı olur mu bu saatten sonra cunku gelecek yıl sanırım bu sartlarda zaten emekli oluyorum.

    Fikir ve düşüncelerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum

    • Selen Hanım Merhaba,

     Telefonda sizinle konuşmuştuk. Rapor konusunu çözdük diye düşünüyorum.

     Dr Eda Cengiz Amerika Yale Üniversitesi’nde endokrinci. Geçtiğimiz yıl Ekim ayında düzenlediğimiz bir kongre için Türkiye’ye gelmişti. Özellikle yapaya pankreas konusunda çalışmaları oldukça gündemde.

     sevgiler

 28. İçinizde sanırım en yüksek oran benim.

  Ankara da yaşayan bir engelli için bu rapor Eskişehir ya da Konya ya hızlı trenle yüzde elli indirimli gitme hakkı veriyor. Hatta yüzde 60 üzerindeyseniz yanınızdaki refakatçiniz de yüzde elli indirim alıyo. Geçen sene bunu kullanarak güzel bir Eskişehir günü yaşamıştık 🙂 Uçak ve otobüslerde indirimler var ayrıca kart alarak şehir içi metro ve otobüsleri bedava kullanabiliyorsunuz. Engelli otoparklarına park etme hakkımız var, bu da yer bulunmayan haftasonu günlerinde girişin dibine park etmek demek.

  Yine otoparklarda engelliler ya hiç ücret ödemiyor ya da ciddi indirimler alıyor. Havalimanında sıra beklemiyorsunuz, özel muamele masasından işleminizi hemen yaptırma şansınız var. Bankalarda güvenliğe kartınızı göstererek beklemeden işleminizi yaptırabilirsiniz. Vücudunuzda el, kol, ayak, bacak eksikliği varsa, ya da yüzde 90 üzerinde raporunuz varsa, engelli koşullarına uygun arabaları vergisiz ve modifikasyonlar için ek ücret vermeden alabiliyorsunuz. Ancak bunun için ehliyetinizi de H sınıfı yapmak gerekiyo.

  Açıkcası araştırsak vardır başka yararları da. Bizler bir sürü sıkıntı yaşıyoruz, bunlar kazanılmış hakkımız .

  Başvuruda ne sorununuz varsa söyleyin lütfen atlamayın. Tiroid sorunu ya da başka herhangi bir rahatsızlık hiçbirini eksik etmeyin.

  • öyküm hanım ….acaba yüzde 80 işitme kaybına engelli kartı alabilirmiyim …birde emeklilikte bir faydası olur mu…TEŞŞEKKÜRLER..

 29. Özellikle Esra Hanıma sormak istiyorum. Sizin özürlü (engelli) raporunuz varmı, vergi indiriminden faydalanıyormusunuz. Faydalanıyorsanız Vergi İndiriminiz kaçıncı derece? Hastane müracaatından sonra yaklaşık ne kadar sürede sonuca ulaşılıyor. Teşekkürler.

  • Celalettin Bey Merhaba,

   Raporum bulunmamaktadır.

   Sorularınız varsa sorun. Genel anlamda ve bildiğimiz kadarıyla cevap verelim.

   Sevgiler

 30. merhabalar,ben 2008 yılında engelli raporu ve engellı kartı cıkartmıstım.raporum yuzde kırk.ama suan sanırım daha zor cıkartmak.hastaneye doktorunuza gıdıp rapor cıkartmak ıstedgınızı soyledıgınızde o sıze yardımcı olur .hem engellı kadrosunda çalısıp erken emeklı olmak ıcın hem de engellı kartı almak ıcın bır rapor yeterlı olur sanırım.
  engellı kartının da avantajları var.telefon hattında avantajları var.su faturasında,thy den uçak bıletı aldıgınızda,şehırler arası otobus yolculuklarında,müzelere ve devlet tıyatrolarına gırıslerde ve bulundugunuz sehırdekı sehırıcı otobus kartlarında pekcok avantajı var.
  yardımcı olduysam ne mutlu:)
  sevgıler….

 31. Bir biriyle çelişen kan tahlilleri.

  Merhabalar.. Daha öncede bahsettim bunlardan. 1) derince devlet hastanesinde bir ay önce yapılan tahlilde şeker oranı 267 çıktı… 2) bu tahlilin sonrası ikinci günü hbac1 8,9 ve şeker 187 çıktı… 3) kalp ve aritmi hastanesinde yapılan tahlilde diabetes melütes birden fazla komplikasyonla birlikte diye yazıldı… Buna rağmen çıktığım hastanenin doktoru sadece 187 üzerinden tip 2 dedi ve %20 verdi.. Bende farklı bir hastaneye giderek kendi başıma tip 1 yada tip 2 miyim diye başvurdum, aç olarak gel bakalım dedi doktor.. şayet bu hastaneden tip 1 yada komplikasyon yapmış tip 2 alırsam ve bunun oranıda % 30 biliyorum.. Bu durumda bana tip 2 ye 20 veren doktora bunu nasıl izah edeceğim.. çünkü kendisi bu kararı verirken tahlil yapmadı 15 günlük tahlilden yola çıktı.. Diğer hastaneden alacağım raporu kendisine gösterip % de oranıını değiştirmek mümkünmü,, daha özürlü muayenelerim bitmedi.. Bitmeden dr un bunu değiştirmesi gerekirmi, değiştirmezse ne yapmalıyım…

  • İbrahim Bey Merhaba,

   Eskiden hangi hastane % 40 raporu verirse o rapor geçerli olabiliyordu.

   Yani engelli raporu alma için 4 farklı hastaneye gittiğinizi ve sadece 1 hastanenin % 40 rapor verdiğini düşünelim. % 40’lık rapor sizin işinize yarayacağı için o hastaneden aldığınız % 40’lık raporu kullanabiliyordunuz. Diğer hastanelerden % kaç oranında rapor alındığı önemli değildi.

   Bu durum halen geçerli mi bilmiyorum ama umarım geçerlidir. Ama bir hastane % 30 diğeri % 40 verdiğinde, % 30 veren doktora gidip % 40lık raporu gösterip % 30 luk raporu değiştirmesini isteyemezsiniz. Ki zaten aldığınız % 40 lık rapor her şekilde geçerli olacaktır diye düşünüyorum.

   Umarım böyle olur 🙂

   sevgiler

 32. mrb semra hanım.. merak ettiğim şu… ben vergi dairesi sevkiyle A hastanesine gittim.. fakat A hastanesinin doktoru hiç tahlil yapmadan bir ay önceki B , C ve D hastanesinin tahlillerine baktı ve hangisi düşükse o tahlilden oran verdi. B hastanesindeki değer 267 çıktı, C hastanesindeki tahlil sonucu birden fazla komplikasyonlu diabet çıktı… D hastanesindede 187 çıktı… sevkli gittiğim A hastanesinin doktoru kendi hiç tahlil yapmadı.. bende merakımı gidermek için E hastanesine gittim ve tok olduğum için kan vermedim salı günü vereceğim… şimdi bu en son gittiğim hastanedende yüksek bir oran çıkarsa yani komplikasyonlu diabet çıkarsa bunun oranı %30 dur.. bu durumda bana % 20 veren doktora bak kardeşim sen komplikasyon yapmamış diyerek 20 verdin oysaki benim komplikasyonum var bunun oranı 30 dur deme hakkına sahip değilmiyim… daha raporumun kontrol süreci bitmedi yani nöroloji ve psikiyatra gidilecek.. yani sağlık heyetine teslim edilmedi oranlarım..

 33. semra hanım… engelli raporu için sadece bir hastaneye başvurdum.. bu hastanenin doktoru, bir ay içinde farklı hastaneleriin tahlillerine baktıde verdi % 20.. yani diğer hastanelere özürlü başvurum yok.. diğer hastanelerin tahlilleri komplikasyon var derken şeker oranı yüksek çıkarken sadece bir hastanenin düşük oranlı tahlilini kullandı.. kendi tahlil yapmadı.. engelli raporum daha muayeneler olduğu için kesinleşmedi.. şimdi 20 veren dr a ben, kardeşim sen bana tahlil yapmadın bir rapor şöyle diyor iki rapor yüksek diyor… sen nasıl olurda tahlil yapmadan düşük kanısına vardın.. bana tahlil yap deme hakkım yokmu.. yada öteki raporları komplikasyon var diyen raporları neden dikkate almıyorsun diyememmi.. buna itiraz edememmi… ben bunu merak ediyorum.. saygılarımla

  • İbrahim Bey Merhaba,

   Semra diye hitap etmişsiniz ama Semra kim anlayamadım. Yine ben cevap vereyim size.

   Ben ilk yorumunuzda söylediklerinizi anladım. Ama galiba ilk yorumunuza verdiğim cevapta söylemek istediklerimi ben anlatamadım

   İllaha size % 20 veren ve tahlil yaptırmadan doktor ile bu rapor sürecini yönetmenize gerek yok. O doktora bak sen bana tahlil yaptırmadın ama ben şimdi % 40 aldım dememize de gerek yok.

   Başka bir hastane tahlil yaparak % 40 veriyorsa zaten sorun yok ortada. Ama tüm hastaneler sizin % 20 ilk raporunuzu görerek % 40 vermezlerse ve sebebi % 20 lik raporunuza bağlarsa bu durumda % 20 lik rapor veren hastane ve doktoru size tahlil yaptırmadan bu raporu verdiklerine dair şikayet edebilirsiniz.

   Sevgiler

 34. öyle aç gözlü bir toplum ki hastalıkları küçümseyip beterin beteri var deyim üç kuruşu devlete sırtını dayamak olarak görecek kadar sırtlanlaştık bu ülkede sebebi belli kapitalizm.

 35. merhaba,
  ben 18 yaşındayken tesadüfen bir kan tahlili sonucu diyabetten şüphelendiler. ben ihmal ettim önemsemedim. 23 yaşında gebelik sırasında 300 açlık 500 toklukla hba1c 10,8 insüline başladım. doğum sonrası geçer umudum vardı ama açlıklar yine 250-300 devam edince 5-6 yıldır insülin kullanmaktayım. özelde görüştüğüm endokrincim benim tip 1,5 yani geç tip 1 olduğumu söylüyor. ama devlet has. doktorlar bana insüline bağımlı tip 2 diye ilaç raporu düzenledi. kendim hemşireyim kaç doktora gittiysem net sonuç alamadım biri tip 2 deyip geçti kimisi tip1 e daha yatkınsın dedi en son tip 1,5 yani lada diyabet geç tip1 dedi bende anlayamadım ne olduğumu.şimdi engelli raporu için başvurdum göz+psikiyatri komp. var bakalım kaç oran verecekler.

 36. 12 yıldır tip 1 diyabetim 10 yıl önce %40 rapor alarak sağlık bakanlığında göreve başladım şuan 29 yaşındayım ve emekliliğime 5 yılım kaldı. henüz diyabete bağlı bir komplikasyonun yok inşallah da olmaz ama 10 yıl önce rapor alırken Tip 1Dm açlık kan şekeri 200 üzerindeyse direk %40 veriliyordu ama artık buna ilave birde komplikasyon olma gereği getirilmiş çok şaşırtıcı

  • Hatice Hanım Merhaba,

   Sizin yerinizde olmayı isterdim. Yaşım 31 ama normal sürede emekli olacağım 🙂

   2007 Temmuz’da ciddi değişiklikler oldu. Sonrasında da yakın zamanda yeni değişiklikler oldu ve cidden insanları ‘öncelikli raporu’ almakta zor durumlarla karşı karşıya bıraktılar maalesef.

   Sevgiler

 37. Merabalar… simdi ben ptt de dağıtıcı memur olarak çalışıyorum ve 10 yili geckindir seker hastasıyım (tip 1 ve hba1c 10.7)eger rapor alırsam memur olarak iceride calisma hakkım olabilir mi yani surekli olarak?

 38. merhabalar Esra hanım 10 yıl içersin de iki tane ağır kalp ameliyatı geçirdim iki kalp kapağım metal ve ikinci ameliyat dan sonra şeker hastalığına yakalandım hipertansiyon kolesterol böbreklerimde kaçak daha çoğu gibi rasızlıklarım var ama bunlara rağmen ayak da durmaya çalışıyorum erken emeklilik veya rapor hiç düşünmemiş dim 4000 iş günüm var % kaç rapor alabilirim veya emekli olabilirmiyim .. Beni aydınlatırsanız sevinirim Şimdiden teşekkürler

  • Cengiz Bey Merhaba,

   Baya zorlu ameliyatlar geçirmiş ve kronik rahatsızlıklarla da iç içesiniz. Ama başımıza geldiyse mecburen beraber yaşmaya devam edeceğiz 🙂

   Bence bir devlet hastanesine başvurup rapor alın derim. Ki sanki minimjm % 40 raporunu alırsınız gibi. Ama dediğim gibi engelli raporu için başvurmanız ve sonucu görmeniz lazım. Erken emeklilik konusunda ise engelli raporunu aldıktan sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne başvuru yapmanız gerekiyor. Oradan gelecek yanıt daha önemli. Umarım halledersiniz ama şansınızı deneyin derim.

   sevgiler

 39. esra hanım
  sağ gözüm görmüyor %32 veriliyomş
  sağ gözümde tansiyon var acaba onada verirlermi
  sürekli damla kullanmam gerek sıcak soğuk etkiliyor

  • Bilal Bey Merhaba,

   Şansınızı denemeniz lazım. Bence alır gibisiniz ama heyete girmeden bizim yorum yapmamız bile doğru olmaz.

   Heyete girerseniz bizi de bilgilendirin sonuç hakkında.

   sevgiler

 40. Merhaba Esra Hanım ,

  Tip1 d. hastasıyım belge alabilmek için HbA1c sonucunamı yoksa şekeri ölçtüğünde ne cıkarsa onamı bakılıyor.
  Teşekkürler.

  • Özgür Bey Merhaba,

   HbA1c, tokluk ve açlık kan şekeri dahil birçok değere bakılıyor.

   Komplikasyon var mı yok mu diye de birçok polikliniğe gidiyorsunuz.

   Sevgiler

 41. SELAM
  ÖNCELİKLE ARKADAŞLAR HEPİNİZE MERHABA
  BEN TIP 1 DİYABET HASTASIYIM İŞE GİRERKEN BENDEN RAPOR İSTENDİ VE RAPORU ALDIM AMA BURDA DENİLEN GİBİ TIP 2 YÜZDE 20 TIP 1 YÜZDE 30 TIP 1 KOMPLİKASYONLU YÜZDE 40 DİYE DEĞİL SİZE YAŞADIĞIMI ANLATAYIM BEN 13 SENELİK TIP 1 DİYABET HASTASIYIM İSTANBULDA İKAMET ETMEKTEYİM RAPORUMU HASEKİ DEVLET HASTANESİNDEN ALDIM BÜTÜN MUAYENLERE SIRAYLA GİRDİM AYNI ZAMANDA GÖZLERİMDE SORUNLU MİYOP ASSİGMANT DAMAR YIRTIKLIĞI GİBİ SORUNLARIMDA VAR VE BUNLAR ŞEKERDEN KAYNAKLANAN RAHATSIZLIKLARIM BÜTÜN MUAYNE ODALARINA GİRDİM VE MUAYENE DENEN SEY DOKTOR KARŞINDA SORUYOR AMELİYAT OLDUN MU YOK GEÇ BAŞKA BÖLÜME MUATENE OLMAYA KULAĞIN DUYUYOR MU EVET GEÇ VE BUNLARIN HEPSİ UZAKTAN OLUYOR HİÇ SANA YAKLAŞMIYOR BİLE DOKTOR NEYSE EN SON DİYABETLE İLGİLİ OLAN BÖLÜME GİTTİ BU ARADA BENİM SEKERİM 350 AŞAGIYA DÜŞMÜYOR VE HA1C LERİM 13 SEVİYESİNDELER BUNLARIN HEPSİDE RAPOR OLARAK ELİMDEYDİ DOSYA SEKLİNDE DOKTOR ELİNE ALDİ TAHLİL KAĞITLARIMI VE RAPORLARIMI BANA BAKTI VE DEDİKİ SENİN SEKERİN SENİN ELİNDE OLAN BİRŞEY BÖYLE GİDİYORSA SENİN HATAN DEDİ VE YÜZDE 30 VERDİ ALLAHTAN Kİ GÖZLERİMDE RAHATSIZ YOKSA YÜZDE 40 TAMAMLAYA MIYACAKTIM BANA VERİLEN ORANLAR YÜZDE 30 DİYABET YÜZDE 15 GÖZ TOPLAM YÜZDE 41 YÜZDE 41 OLMASININ SEBEBİ İSE TOPLAMA İŞLEMLERİNİN FARKLILIKLARIYMIŞ MIŞ BURAYA YAZANLAR RAPOR ALMAMIŞ GALİBA ŞEKER ÇLÇÜMÜ HA1C ÖLÇÜMÜ FELAN YOK KAFALARINA GÖRE DAHA HEYETE GİRELİ 1 AY OLMADI TARİH 28.06.2013 GİRİŞ TARİHİM

 42. esra hanım,yardımseverliğiniz için teşekkürler,ben TSK den psikiyatri bölümünden TSK da görev yapamaz diye raporla ayrıldım,ayrıca 25 senedir yüksek tansiyon ve romatoit artrit ileileri derecede kemik erimesi hastasıyım bunlardan başka kreatin 2.3 böbrek yetmezliği ve bacak sendrumu ile 2 stent ve dahada kapalı damarlar bulunuyor,malülen emekliyim fakat özürlü kartı alabilirmiyim selamlar.

  • Mustafa Bey Merhaba,

   TSK’dan rapor almanız bile önemli bir referans. Bence alırsınız. Ancak kesin bir şey söylemem mümkün değil elbette.

   Baya sıkıntılı süreçlerden geçmişsiniz. Umarım az sıkıntılı devam eder sizin için.

   Sevgiler

 43. esra hanım,en mühimide doğurgan hastalıkolan tip 2 diyabetim var inüsilin 2 defa kullanıyorum her iki gözümden katarakt ameliyatı oldum.

 44. merhaba arkadaşlar.geçen hafta tıp 2+hiper tansiyon %28 ve poliosekeli %20=%42 rapor aldım.fakat raporda tahlil sonuçlarım yazmıyor ankara bu sonuçları raporda yazılı olmasını istermi acaba.
  ankaraya göndermedim henüz göndermeden yazdırmak istedim ama doktor gerek yok diyerek beni geri çevirdi.ne yapmalıyım sizce..

  • Burak Bey Merhaba,

   Tahlil sonuçları istenmiyor diye biliyorum. Endişe etmeyin. Önemli olan hangi hastalıktan ne kadar oran aldığınıza dair Ankara’ya yazılan yazı.

   sevgiler

 45. merhabalar ben 6 yıldır tıp 2 seker hastasıyım 1 senedır piskatrı tedavısı goruyorum gözümde katarak var sızce rapor alabılırmıyım nekadar olur sonucu tekstıl işcisiyim kamu islerınde is basvurusu yapa bılırmıyım

 46. merhaba esra hanım ben şeker hastası olduğumu bir ay önce öğrendim fazla kilo kaybından endişe ederek doktora gittim şekerim 500 çıkıyordu ilaç verdi şimdi 150 180 arası çıkıyor rapor alabirmiyim tşkler

  • Nebi Bey Merhaba,

   İlaç kullansanız bile rapor alma hakkınız var.

   Bazı diyabetliler insülin kullanıp bazıları ise ilaç kullanarak kan şekerini normale indirebiliyor. Burada önemli olan kan şekerini normale indirebilmek değil. Önemli olan kişinin ilaç ya da insülin ile kan şekerini düşürebilecek bir hastalığa sahip olup olmaması.

   Raporu alırsınız ama yüzde kaç oranında alacağınız raporunuzu alacak doktorlara kalmış.

   sevgiler

 47. merhaba bende Ti1 2 diyaet tansiyon kolestrol ve iki kulagımdada %50 oranında işitme kaybı var yasım 47 9000 iş gunum var vergi indiriminden ne kadar rapor alabilirim ve bnu almak için çalısırkemi mucarcaat etmek lazım suanda calısmıyorum ayrıca ankardan onay 4 ay bekleyenler falan varmış normalde 1.5 – 2 ayda raporun onaylanması gerekiyormus yardımcı olursanız sevnirim

 48. meraba arkadaşlar ben bursada yaşıyorum istanbul numune araşırma hastanesıne başvurdum sol kolumda sınır sıkışması güçsüzlük ve kas erimesi zayıflık var bunu askerden öncede hissetmştm yalnız asgari hatanede ameliyat yaptılr o operasyon sonrasında zayıflama ortaya çktı son 2 ayım kala çürük werip yolladılar bni demek istedğim numune hastanesine çalişamaz raporu iin başvuruda bulundum yalnız son olarak raporumda % 45 kullanılamıyor yazılıydı ve benım bayramdan snra rapor sonuçlarımı almamı beklıyorlar sizce werilen % 45 oranda kart yada devletten iş alabilirmym *? yardımcı olabilirmsnz saygılarımla

  • Osman Bey Merhaba,

   Geçmiş olsun.

   Kamu ya da özel sektörde işe girebilmeniz için min engelli raporu % 40. Sizde zaten % 45 oran. Raporunuzu aldıktan sonra bulunduğunuz ildeki İş-Kur’an giderek engelli raporunuz ile iş başvuru yapmak istediğinizi belirtin. Vasıflarınıza uygun iş yerlerine yani öncelikli olarak özel sektöre yönlendiriyorlar.

   Kamu içinse ÖMSS sınavına girmeniz ve istenilen puanı almanız lazım.

   Karttan kastınız engelli kartı galiba. Onu da alabilirsiniz bu oranla.

   Sevgiler

   • esra hanım aldığım % 45 rapor sonucum Ankaraya gidip yüzdenın düşme itimali oluyormuş böye birşey doğrumu bu konuda benide bilgilendirirmisinz şimdiden teşekürler

    • Osman Bey,

     Amacınız sadece işe girmek ise raporunuzu Anlara’ya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na göndermenîze gerek yok.

     Buna ek olarak bir de erken emekli olayım diyorsanız raporunuzun ilgili Bakanlığa gitmesi gerekiyor. Bakanlık yetkili doktorları size verilen raporu inceliyor ve doktorlara göre % 45 engellilik oranına sahip değilseniz bu oran düşürülüyor.

     Diyeceksiniz ki neden yeniden doktorlar inceliyor hastaneden verilen raporu. Devlet kendi doktoruna dahi güvenmiyor 🙂 Bir de güzel ülkede ne düzgün gidiyor ki bu doğru gitsin 🙂

     Sevgiler

     • ESRA HANIM bende bu konuda size katılıyorum son olarak bir sorum olacak tı % 45 raporumla şuanda nelerden yararlanabilirim..ÖZÜR dilerim anlayamadım son verdiğiniz cvbınızı çok teşekkür erderimm

      • Osman Bey Merhaba,

       Özel ya da kamu sektöründe engelli kardosu işe alımlarından yararlanabilirsiniz.

       Erken emekli olabilirsiniz ama bulunduğunuz ilin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne başvuru yapmanız lazım. Onlar da evrakları Ankara’ya gönderiyor. Ve Ankara merkez rapor oranınızda düşme yapmazsa erken emekli olabiliyorsunuz. Bu arada yaşınız kaç ve nerede ikamet ediyorsunuz? Tip-1 diyabetle ya da diyabetle ilginiz var mı?

       Eğer raporunuz bakanlık tarafından onaylanır ve % 40’ın altına düşmezse maaşınızda vergi indiriminde yararlanıyorsunuz ama çok büyük bir tutar değil.
       Şehirlerarası kara ve havayolunda indirimli seyahat edebilirsiniz (Bunun için TC kimliğinize engelli diye ibare konuluyor galiba.)

       sevgiler

       • ESRA HANIM MERABA oncelikle yaşım 23 ikametkah ettiim il bursa ve rapor içinde istanbula gidiyorum sizden çok bilgi aldım teşekkür ederim Tip 1 diyabetle keşke bilgim olsaydıda size yardımcı olabilseydim tekrar teşekkür ederimm iyi günler..

          • Osman Bey Merhaba,

           Tip-1 diyabet şeker hastalığının bir çeşidi. Bizler insülini dışarıdan almak zorundayız. Ya enjeksiyon ile ya da insülin pompası ile.

           Sizi bloğumuzdaki Hatice Hanım gibi Fahri Tip-1 Diyabetli seçelim 🙂

           Sevgiler

          • peki öyle olsun bakalım asra hanım bu hastalığımın tedavisi varmı peki ankarada yok dediler bide şu tedavisi türkiyede olmayan hasta sağlık bakanlığı tarafindan yurtdışında tedavi görüyormuş dün tvide gördüm de sormak istedim türkiyde neden tedavisi yokki !!

          • Osman Bey Merhaba,

           Anlamadım. Kendi hastalığınızdan bahsediyorsanız yanlış bir cümle kurdum galiba.

           Bu durum biz tip-1 Diyabetliler için geçerli.

           Sevgiler

          • yok yok sanırım şaka yapım derken ciddiye aldınz yalniş cümle kurmadınz D:D: saygılarımla

         • tip-1 diyabet hastasıyım. açlık kan şekerim 200 ün üzerindedir. ketoz ve hipoglisemi yaşamadım. 25 gün sonra heyete gireceğim. ayrıca kulağım da biraz ağır işitiyor. bunu için yüzde 10 verdiler. toplamda yüzde 40 verirler mi?

 49. merhabalar
  benim iki tane kızım var. ikiside Tıp1 diyabetli. büyük kızım 9 senedir küçük kızım 3 senedir şekerçikler. bu rapor olayını ilk defa sizlerden duydum. Büyük kızım anadolu lisesi 3 sınıfa küçük kızım ortaokul 1 (beşinci sınıfa) gecti. Raporlar servis ve dersanelerde üçret indirimi sağlıyormu. konuyla ilgili bilgisi olan varmı cevap dönerse sevinirim. iyi günler

  • Semra Hanım Merhaba,

   Engelli raporları dershane ve servis ücretlerinde herhangi bir indirim sağlamamaktadır.

   Engelli yani bloğumuzda bahsettiğimiz üzere ‘Öncelikli Raporu’ hangi alanlarda fayda sağlamaktır konusu ile ilgili kısa sürede bir yazı paylaşıyor olacağız.

   sevgiler

 50. Esra hanım merhaba
  cevap için çok teşekkür ederim. bende büyük kızıma insülin pompası taktırmak istiyorum.
  bayramdan sonra Marmara üniversitesi hastanesine başvuruda bulunacağım. fakat kızım pompsdsn çok korkuyor. Taktırmak istemiyor, ona cesaret vermek için bir kaç iyi yönünü anlatırmısınız lütfen. Kızlarım şekercik fakat ben onlardan daha fazla stresteyim. her gün her saat açaba şeker kaç cıkacak iyimi kötümü. En ufak bir rahatsızlıklarında bir şey olacakmı bir komplikasyon olacakmı hep bunları düşünmekten çok stresli bir hayat yaşıyorum. Artık bir çaresi cıksada bun durumdan hep birlikte kurtulsak. inanın şu an deselerki senin en hayati organını verirsen hastalık iyileşecek veririm. Tam 9 senedir bekliyoruz hala bir şey yok hep aynı yerde tedeviler sayıyor. Şekerde sona gelindi diyorlar ama bir şey maalesef yok umut kalmadı. umutsuzda yaşanmıyor inşallah çaresı bulunur. bekliyoruz bekliyoruz yine bekliyoruz.
  iyi günler

  • Semra Hanım Merhaba,

   Aslında Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi bu konuda sizin de bildiğiniz üzere oldukça iyi. Oradaki doktor önerileri sizin için daha kıymetli olmalı.

   Benim fikrime gelirsek; Medtronic demo insülin pompası taktırıyor. Eğer kızınızın hoşuna gitmezse almak zorunda da değilsiniz. Bu sebeple bence önce bi deneyin.

   Bir de bizim bazı organizasyonlarımız oluyor. Bu ekimde bir planımız var. Bu tarz etkinliklere kızlarınız ile beraber katılın. Tek olmadıklarını görünce daha iyi hissediyorlar kendilerini.

   Keşke çözümü olsa ama yok. Tıptaki gelişmeleri dört gözle bekliyoruz.

   sevgiler

 51. meraba esra hanım banada yardımcı olabilrmısınz yukarıdA yazdığığm soruya birbilgiye sahıp olmak istiyorum
  teşekür ederimm iyi geceler

 52. Esra Hanım, çocukken geçirdiğiö havale sonucunda tek gözüm protez ayrıca el parmaklarımda eksiklik var. Yaklaşık 14 yıldır sigortalı olarak çalışıorum fakat alınmış herhangi bir raporum yok. Sizce %40 alabilir miyim? Alırsam geriye dönük haklarım olur mu? Teşekkürler

  • Ayşegül Hanım Merhaba,

   Ben ya da birçok arkadaşımız bloğumuzda SGK uzmanı değil. Bu sebeple net bir şey söylememiz mümkün değildir.

   Herhangi bir devlet hastanesine giderek rapor başvurunuzu yapın ve alıp alamayacağınızı deneyerek görün lütfen.

   sevgiler

 53. Merhaba,canım annem diyabet hastası doktor pankreasının bittiğini söyledi neticesinde insülin kullanmaya başladı.Torba yasasına göre diyabet hastaları maaş alabilecekmiş,bunun şartları ve koşulları hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum,herkese geçmiş olsun…

 54. Esra Hanım merhaba ben 18 yaşındayım ve 5 yıldır tip1 diyabetliyim.insülin pompası kullanıyorm ve bes yıldır hemoglabinim 12den aşağıya duşmedi buna ragmen bu rapor için hastaneye başvurdugumda muayene bile edilmeden eski tahlillerime bakılarak birşeyler karalandı hatta dalga geçer gibi sence %de kaç yazayım diyen bir doktorla bile karşılastım. ösymde engelli kontejyanıyla sınava girmeme ragmen iş bu rapora gelince başlarından atıldım ve verilen değer %32 oldu. yaşadığım onca komplikasyona acilde hastanelerde geçirdiğim onca zamana rağmen..

  • Tuğçe Merhaba,

   Maalesef bu tarz durumlarla karşılaşabiliyoruz.

   Bence raporuna itiraz et. Ve yeniden rapor başvurusunda bulun. Buna hakkın var.

   Bir de SGK ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı noktalarında sorun var. Mesela ben de şöyle bir örnek vereyim; engelli kadrosunda çalışabilmen için % 40 engelli raporunu kolayca veren hastanelerin raporuyla erken emekli olabilmek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na başvuruda bulunduğunda engel oranını düşürüyorlar. Peki engelli kadrosunda çalışabiliniyorken ve kurumlardan vergi muafiyetinden yararlanabiliyorken engelli birey neden imkanlardan yararlanamıyor.

   Bence çok sorgulamamak ve durumu kabullenmek lazım. Bana da inan çoook saçma geliyor.

   sevgiler

 55. selamlar. 2011 tarihli raporum bir kaç kez ankaraya gittikten sonra mal müdürlüğü beni başka ildeki hakem hastaneye sevk etti 2012 sonu.bende geçen ay yeniden rapor aldım(bu raporumda şeker ve tansiyonda var farklı yani) ve mal müdürlüğüne müracat ettim fakat eski dosya kapanmadan kabul etmiyoruz dediler.yani illa hakem hastaneye git diyorlar.hakeme gitmeden yeni müracatımı kabul etmesi için ne yapmalıyım.yada hakeme gitmeden dosyayı kapatmanın yolu yokmu.lütfen yardım

 56. Merhaba bende kurula girdim sonuçlarım ise HbA1c 8.2 keton 1,5 ve açlık kan şekeri 498 çıktı bana 100/30 verildi gözde ise retinopati teşhisi ve görmede problem yok dur denildi bu şekilde benim 100/40 rapor almam lazım değilmi.

 57. Büyük ihtimalle alırsınız yüzde 40 rapor “sonuna kadar yaşam”.
  İşkur’a engelli kadrosu için kayıtta raporun aslı gibidir nüshasını kabul ediyorlar mı?

  • İpek Merhaba,

   Aslını kabul ediyorlar. Aslı gibidir kameliyiz kabul etmeleri için de asıl raporunun yanında olması lazım.

   Çok saçma ama sistem böyle 🙂

   Sevgiler

 58. NdeBende de yuzde elli verdiler canakkale de ankaraya gidip geldi rapor yuzde elli onandi ve ocaktan bu yana ozurlu vergi indirimi var raporu ocakta aldim maas artti seker tahlil sonucunu gosterdim doktora gecmisi verdiler esimde bende yuzde elli ama daha ozurlu kimlik kartini yapmadik o prosedur nasil oluyo

 59. Merhaba Esra hanım TİP1 hastasıyım. hba1c 10 ,keton pozitif diğer organlarda herhangıbır zarar yok. bugün engelli oranımın hesplanması için Ank’de hanstaneye gittim ve bilgisayardan raporuma baktı dırek %30 verdı ben tahlıl yapmıcakmısınız dedım boyle rapormu verılır baya bi acıklama yaptım ama dinletemedım. Doktorun bana verdıgı cvp zaten baska organlarında zarar yok eğer % 40 almak istiyorsan baska organlarında zarar görmesi gerekiyormus DOĞRUMU???.Bana komplikasyon yapmış ibaresini gösteriyo. Bu komplikasyon olayından kasıt nedir anlayamadım. Ben mi yanlıs biliyorum yoksa doktor mu???

  • Özgür Bey Merhaba,

   Komplikasyondan kasıt diyabete bağlı olarak göz, böbrek vb organlarda bir sorunun olmadı gerekiyor ki % 40 raporunu alabileseniz.

   Normalde test yaptırmalı ve birçok doktora muayene olmanız gerekiyor. Galiba bunu da yapmamışlar.

   Aslında yorum yaptığınız bu yazıda tüm detaylar yazıyor. Aklınıza takılan bir konu olursa sormaya devam edebilirsiniz.

   Sevgiler

  • Özgür Bey.

   Açlık kan şekeri sürekli olarak 200 mg’ın altında tutulamayan, komplikasyon yapmış ketoz gösteren Tip I diabetes mellitus % 40 engelli raporu alabilir.

   sevgiler

 60. 15 gün önce gezilmesi gereken bütün poliklinikleri gezdim ve evrakları sağlık kurulu odasına teslim ettim.Bugün heyete gireceğim.Çok dikkate alınmayacak olacağımızdandır belki de ama iç hastalıkları doktoru şeker hastalığımı söylememe rağmen benden kan tahlili sonucu istemedi.Bu da özür oranını yukarıdaki mesajlarda ÖzgürY arkadaşımıza verdikleri gibi sadece ilaç raporuna bakarak verecekleri anlamına geliyor.

 61. merhaba esra avcı ben tip 1 şeker hastasıyım 3 yıldır ve şekerim 200 mg üstünde sürekli %40 rapor almam için bu yeterli mi?

  • Mürsel Bey Merhaba,

   Buna ben değil doktorlar ve raporu veren heyet karar verir. Kanuna göre tüm tip-1 diyabetliler oluyor ancak uygulamada maalesef bazı bireyler % 40 raporunu alamıyor.

   sevgiler

 62. esra hanım merhaba,
  7 yıldır tip 2 diyabet hastasyım. dün vergi indirim raporu için heyete girdim.sonuçlar 3 ay içinde belli olur diyorlar. 11 saatlik açlık şekerim 248 HbA1C:8,04 ayrıca hipertansiyon hastasyım şekerden dolayı gözde diyabetik retinopati oluştu.bu değerlere göre vergi indirim raporu alabilirmiyim saygılar.

 63. selam hayırlı gunler bende 2 stent ve hiper tansiyon var ilaclarımı ücretsiz alıyorum acaba rapor alıp emeklı olabılırmıyım yaş 46 saygılar

 64. merhaba doktor hanım ben 28 yaşındayım tip1 diyabet hastasıyım novorapid insulin kullanıyorum. bu durumda %40 yada herhangi bir rapor alma hakkım doğyor mu. yada insülin kullandığım için tedavi olma şeklime bağlı olarak durum nasıl değişiyor anlatabilir misiniz. teşekkülrer

  • Bilal Bey Merhaba,

   Ben doktor değilim. Ben de sizin gibi tip-1 diyabetliyim.

   Tip-1 diyabetlilere % 40 engelli raporu verileceği Sağlık Uygulama Tebliği’nde yazıyor ama bazen hastaneler vermiyormuş.

   Tedavi ve insülin şeklinize göre değişen bir durum yok. Tip-1 diyabetli olmanız yeterli.

   sevgiler

 65. Benim kalp doğuştan sağ tarafta aynı zamanda organlarımda öyle sağdakiler solda soldakiler sağda doktolar böyle durumlara destrokardi adı vermekte.. kalp doğuştan bende sag tarafda oldugu için askere almadılar ve bende aynı zamanda kartagener yani kronik astım bronşit var bu sebeplerden ötürü askeriyeden muaf ( cürük ) aldım .
  konuyla ilgili işkur basvurdum beni rapor almam için hast gönderdiler hastaneye gittigimde doktolar tomografi ekg cektiler ve % 0 verdiler. tmm verdiler fakat nereye iş baswuru yapsam yha askerlik yapmadıgım yhada kalp doğuştan sağ tarafta oldugu için beni işe almadılar ve hala daha almıyorlar
  lütfen konuyla ilgili ne yapmalıyım nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız cok sewinirim

  1 tane hastaneye gittim okmeydanı orada % 0 verdi bazı arkadaşlarım böyle duruma vermeleri lazımdı bugun yarın kalbin dursa yada başka birşey olsa öldü zannederler falan dedi napmalıyım lütfen yardımcı olun .. Bazıları farklı hastaneye gitmemi söylemekte .

  • Hüseyin Bey Merhaba,

   Bloğumuz sadece tip-1 diyabet üzerine bir yapıda kurulu. Bahsettiğiniz konu maalesef bizi ilgilendiren ve cevabını bilmediğimiz bir konu. Dolayısıyla sizi yönlendirebilecek bir cevap vermemiz sizi yanlış yönlendirecektir.

   Biz tip-1 diyabetliler rapor alamazsa bir hastaneden başka bir hastaneye gidince alabiliyorlar.

   sevgiler

 66. merhaba esra abla
  ben 11 senelik tip 1 diyabetm.bu sene kpss ye hazırlanıyorum .
  öğretmen atamasıda bu gruba giriyomu?bi bilginiz var mı ?

 67. Merhabalar;
  Benim bir sorum olacak;
  Tip1 diyabetli kızım 2,5 yaşında. yaklaşık 6aydır diyabetliyiz. Eşim kızıma bakmak ve sürekli yanında bulunmak zorunda olduğu için çalışamıyor. Bildiğim kadarıyla devlet bakıma muhtaç kişilere bakanlara maaş veriyor. Acaba % kaç rapor alınca böyle bir durumdan faydalanılıyor. Özellikle Diyabetli çocuğu olan kişilerin çoğu bu durumda. Bu konu hakkında bilgisi ve ya tecrübesi olanlar cevap verebilirler mi?
  Sonuçta diyabetli bir çocuk kesinlikle bakıma muhtaç statüsünde olmalı diye düşünüyorum.
  Şimdiden teşekkürler, sağlıcakla….

  • Sayın Kadirizmle,

   Mail de göndermişsiniz bu konuyla ilgili. Buradan yanıt veriyorum.

   Bakıma muhtaç maaşı alabilmek için;

   ‘Bakıma muhtaç özürlü ve bakıma muhtaç özürlüye evde bakım hizmeti veren kişi; her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirleri toplamı esas alınmak suretiyle; kendilerine ait veya bakmakla yükümlü olduğu birey sayısına göre kendilerine düşen ortalama aylık gelir tutarı bir aylık net asgarî ücret tutarının 2/3’ünü (486,85TL) kazanmalıdır. Bu tutarı geçerse bakıma muhtaç maaşı alınamaz.’

   Temel olarak evde bakım aylığı için özürlü bireyde şu üç şart aranır:
   1. % 50 ve üstü “ağır özürlü” ibareli özürlü sağlık kurulu raporunun olması.
   2. bakıma muhtaçlık kriterlerine uygun bulunması.
   3. Gelir kriterlerinin uygun bulunması.

   sevgiler

 68. Esra hanım merhaba bende tip 1 diabet hastasıyım vergi indirimi için geçen ay başvurdum yüzde 40 rapor aldım. Rapor oranını düşürürlermi. yeni kanun çıkmış raporları indirmiyorlarmış doğrumu

 69. Merhaba,
  Ben de yaklasik 10 senedir Tip 1 Diyabet Hastasiyim. 2013 Nisan ayinda Uskudar Devlet Hastanesinden %46 oraninda engelli raporu aldim. Belki de kendi doktorum durumumu bildigi icin rapor icin herhangi bir tahlil istemedi. Direk Tip 1 Diyabet icin %40 yazdi. Tansiyon da oldugu icin onun orani da %10 oldu. Fakat hastanenin saglik kurulundan oran %46 olarak geldi. 3 aydir ozel bir firmanin engelli kadrosunda calisiyorum. Is konusunda gercekten rapor fayda sagliyor. 2 ay once de vergi indirimi alabilmek ve boylelikle erken emeklilik hakkindan faydalanabilmek icin de Vergi Dairesine basvurdum. Evraklarim su an Bakanlik Merkez Saglik Kurulunda. Bu surec epeyce uzayabiliyormus. En az 4 ay surer dediler basvururken. Ben de Bakanligin rapor oranlarini dusurebildigini okumustum ama artik bu konuda acilip kazanilan davalar varmis. Ali Tezel`in soyledigine gore eger yine de onaylanmazsa 30 gun icinde dava acma hakkimiz da bulunuyor.

  Sevgiler

 70. merhaba tip 1 Diyabet hastasıyım hastaneye gittim heyete girdim heyet %30 verdi bana yazılanları okuyorum işimide kaybettim 3 aydır işsizim açlık şekerim sabahları 300 çıkıyor neyapacagımı şaşırdım iş bulmak zor doktora derdini anlatmak zor bana niye %40 vermediler diye kendi kendime soruyorum iş olmayınca sigorta yatmıyor sigorta olmayınca ilaçları nasıl alacam bana akıl verirmisiniz.

 71. Esra hanım tip 1 diyabet hastasıyım 08.11.2013 tarihinde hastahaneden yüzde 40 rapor aldım raporda AKŞ 244 HBA1C 9.6 yazıyor Ankarada oranım düşermi

  • İbrahim Bey Merhaba,

   Erken emeklilik için başvuru yapıyorsanız ilgili bakanlığın doktorunun bu oranı düşürme yetkisi var. Düşebilir. Ama bu oran düşerse engelli kadrosununda işe girmeniz engellenmez. Yine işe girebilirsiniz ama erken emeklilik hakkınız olmaz.

   sevgiler

 72. emre efeoğlu

  06.12.2013 / 15:06 tarihinde gönderilmiş

  öncelıkle bu mesajımla alakadar olursanız benı ve aylemı sevındırırsınız bes ay önce kazadan dolayı sol kolum kullanamıcak durumdayım parmaklarımı hareket ettırmekte zorluk cekıyorum sol gözumde hıc gormuyor kazadan dolayıda arada hafıza kaybına ugruyorum ıkı cocugum var evım kıra herhangı bı gelır kaynagım yok esım arada temızlıge gıdıyor aydın kusadası devlet hastanesınde engellı raporu alayım dedım evıme katkıda bulunmak ıcın zaten maddı olarak zordurum da olmama ragmen 127 lıra para ıstedıler mejbur buldum bulusturdum verdım heyete gırdım hıcbırsey sormadılar bıle bır hafta sonra bana verdıklerı engellı yuzdelıgı 26 bunası haktır ben mejbur olmasam bunu denemezdım bıle fakat nasıl %26 verıyolar anlamadım lutfen benı bılgılendırırsenız sevınırım neyapmam gerek ben bırsey yapmadan kımseden parada ıstemıyorum işşiz oldugumdan dolayı engellı raporum olsa herhangı bıyerde iş bulurum lutfen rıca edıyorum ılgılenın benım bırdaha 130 lıra para bulma olasılıgımda yok sımdıden tesekkurlerımı sunarım

 73. yeni kanunla artık raporlar indirilmiyor vergi indirimi için ankaraya gidip gelmiyor ben geçen yılbaşında aldım %50 ve benim rapor vergi indirimide aldı ankaradanda onaylandı bizden sonrakilerde hastaneden çıkan neyse onanıyor

 74. Tip 1 diyabetim %30 sol ayagindaki sakatlık için %15 baltazart formulu ile %41 aldım maliye evraklar geldi 2019 emekliyim engelli kimlik kartida aldim rapor tarihi 2012 maliye 2013 aralikta dönüş yapti oran ayni degismemis degistirmiyolar. hastanenin verdiği oran yanlislik yoksa ayni geliyor

 75. Merhaba Ozlem Hanim,
  Raporlarin Ankara~ya gidip gelmesine gerek yok demissiniz ama Erken Emeklilik icin Merkez Saglik Kurulundan onaylanmasi gerekmiyor mu? Benim rapor neredeyse 3 aydir Bakanlikta. Hala bir ses yok. Siz nasil aldiniz onayinizi?
  Sevgiler

 76. benim geçen yılbaşında almıştım o zamanlar ankaraya gitti 3 ayda döndü ankaradan ve %50 aynen onaylandı ankaradan şimdiki yasaya göre artık ankaraya gitmiyor hastaneden aldığınız aynen onaylanıyor benim bir yakınımda diyabetli onunkide aynen onaylandı ankaraya gitmesine gerek yok denilmiş

 77. Herkese merhaba,
  Bende 20 yıllık tip1 diyabetliyim,yaklaşık 8aydır diyabet yüzünden vuku bulan tetik parmak illetiyle uğraşıyorum (ameliyat olmama rağmen geçmedi ) üstelik daha yaşım 28!
  psikolojik olarak da hala toparlanabilmiş değilim onca yıla rağmen…
  sorumve sorunum da şu : hastaneye rapor almak için gittim, henüz heyetle görüşmedim ama göz tansiyonum ve tetik parmak sorunumla ilgili dr görüşmeme rağmen bunların dip1 dm ilgili komplikasyonlar olmadığını belirttiler!?
  heyete girdiğimde bu sıkıntılarımı belirtmelimiyim?nasıl bir görüşme yapılıyor?bilen varsa deneyimlerini paylaşabilir mi lütfen?
  ve son bir şey: Türkiye’nin en iyi hava ulaştırma şirketlerinde çalıştım,yer hizmetlerinde ( tabiri caizse eşek gibi) vardiyalı,saatlerce ayakta kaldığım mesailer yaptım.ve bu iki şirket sırf tip1diyabetli olduğum için beni kadrolarına dahil etmediler.sezonun en cafcaflı dönemlerinde çalıştırıp sezon sonu da kapı önüne koydular!ben artık haklarımı koruyup gözetebilebileceğim,hakkımı alabileceğim bir iş istiyorum.Sizde hakkınızı yedirmeyin bu bizim yasal hakkımız…

 78. 12 yıldır Tip 2 Şeker hastasıyım.Aynı zamanda tansiyon ve kollestrolum var.bunlar için ilaç kullanıyorum.% kaç özürlü raporu alabilirim.Selamlar.ve Teşekkürler.

 79. bende sadece tip1 ‘im komplikasyon yok. 2 sene önce izmir yeşilyurttan aldım raporu. ömss’ye girdim kazandım memur oldum:) darısı hepiniz başına

 80. Merhaba esra hanım benım durumum
  ben tıp 1 şeker hastasıyım 7 yıldır gözümde kanamalar başladı.
  açlık kan şekerim sabah 283
  2 ay önce HBA1C :13 şimdi yaptırdım HBA1C:9 çıktı.
  C-peptit:0.997
  DANSİTE :1.024
  şekerim açken 250 ve üstü tokluk şekerim ise 350-450 arasında
  şekerden dolayı psikiyatride tedavi görüyorum sinir sisteminden dolayı stresten dolayı heryerimde kasılma var.
  bu rahatsızlıklarımdan dolayı yüzde kaç rapor alabilirim.birde üroloji sorunum var.bunu da giricegim heyete belirtmelimiyim acaba.
  yardım ederseniz çok sevinirim teşekkürler.

  • Sayın Cem Gül,

   Heyete girmeden şu kadar oranda engelli raporu alırsınız demek imkansız.

   Ancak en ufak sağlık sorununuza kadar her şeyden bilgilendirin. Çünkü her rahatsızlığın farklı bir % katkısı oluyor rapora. Göz dibi kanaması, tip-1 diyabet ve psikiyatri tedaviniz bence yeterli ama dediğim gibi heyet son kararı verecek.

   Bu arada HbA1c değeriniz düşmüş ama yaşadığınız sıkıntılar çok fazla. Neden bu kadar ek hastalıklar ortaya çıktı? 7 yıl tip-1 diyabetin komplikasyonlarının çıkması için çok kısa bir zaman.

   sevgiler

 81. öncelikle Esra hanım çok teşekkür ederim ama göz diyabet ve psikiyatri yeterli olurmu hba1c bunda cok etkılı olurmu ben sekerim 820 ile heyete giricegim hastanede 1 gece yattım tıp 1 şerker normalde oranı nedir
  gözde içine girdiginde yeterli olurmu diyabetten alacagım rapor kac olur tahminen.heyete giricegim hastanede tedavilerimi oluyorum.teşekkürler.

  • Sayın Cem Gül,

   7 yıldır tip-1 diyabetli olarak normal kan şekeri değerini biliyor olmanız lazım. 820 kan şekeri oldukça yüksek. Komplikasyonu olan tip-1 diyabetliler % 40 rapor alabilmekte. Ama dediğim gibi heyete girmeniz lazım. Tahmin etmenin bir anlamı yok.

   Size kolaylıklar dilerim.

   sevgler

 82. teşekkür ederim 21 nisanda girim inşallah alırım .
  hastaneden aldıgım rapor 40 çıkarsa vergi indiriminden faydalana biliyormuyum teşekkürler nisannda heyete girdikten sonra sizide bilgilendiricegim teşekkürler.

 83. Merhaba Esra Hanım, İki sene oldu atladığım şeyler olabilir belki ama. Hastaney başvurdum onların verdiği form ve resim dışında bişey istemediler. beni dahiliye,kbb,göz gibi yaklaşık 5-6 polikliniğe yönlendirdiler heyet hastası olduğunu söyleyince belirttiğin bi şikayetin yoksa zaten çok detaya inmiyorlar, tek tek muayene oldum. endokrin bölümünden c-beptit diye bi test istediler onu yaptırdım zaten o testle şeker hastası olduğun ispatlanmış oluyo . sonra endokrin doktrou tip1 diyabet olduğumu belirtitir notu yazdı.evraklarımı kurula verdim gün verip heyete gireceğimi söylediler.o gün gittim heyetten adımı okudular içeri girdim merhaba dedim tamam çıkabilirsin dediler(hiçbişey sormadılar yani) sonra bi onbeşgün sonraydı sanırım gel al dediler.bu kadar… daha öncede hastane çalışan bi asistan dr.a sormuştum şeker hastaları rapor alabiliyomu diye öyle bişey yok demişti bende vazgeçtim sonra bi arkadaşım ben aldım deyince bi şansımı deneyip başvurayım dedim. Kurulda sıra beklerken bi ardaş belimdeki insülin pompasını görüp sende şaker hastasısın galiba ömss içinmi alıyosun raporu dedi. sınavı ilk defa oan duydum. benim amacım bi otobüs kartı almaktı çünkü çok hastaneye gidip geliyodum.otobüs kartı sevdasına memur oldum:)

  • Emine Hanım Merhaba,

   Otobüs kartı sevdasına memur oldum cümlenize bayıldım 🙂 Neye niyet neye kısmet derler ya. Tam da öyle olmuş.

   2 sene önce almışsanız 2 seneden bu yana çok şeyin değiştiğini söyleyebilirim. ÖMSS’den sonra rapor almak oldukça zor oldu diye biliyorum. Ama detaylı paylaşımınız için ayrıca çok teşekkürler.

   sevgiler

 84. merhaba ben tip 1 diabet hastasıyım özürlü raporu olarak %30 verdiler. itiraz ettim şimdi yine 30 verdiler. ama benim şekrim bi bakıyosun 30 çıkıyo bi bakıyosun 500. mesela ikinci raporu veren hastane ölçtüğünde açlık 594 tokluk 290 HBA1C ise 10,2 çıktı adam yine yüzde 30 verdi. ne yapmalıyım

  • Gökhan Bey Merhaba,

   Sadece tip-1 diyabetiniz ile % 40 engelli raporunu maalesef alamazsınız. Tip-1 diyabetinizle ilgili komplikasyonlarınız varsa % 40 engelli raporu alabilirsiniz. Ya da farklı bir hastalığınız varsa. Mevzuat bu yönde.

   Burada ne kan şekerinizin kaç olduğu ne de HbA1c’nizin yüksek olup olmadığı önemli.

   Bu % 30’luk rapor artık kayıtlı ve her hastane göreceği için % 40 raporu almanız biraz zor görünüyor.

   sevgiler

 85. esra hanım ben yaklaşık 2 yıldır tıp 1 diyabetim inisülin pompası taktırmak istedik doktorumdan bilgi aldım fakat onu taktırınca ömür boyu ksrbonitrat sayımı yapacmı söylediler bu doğrumu ? birde %35 özürlü raporu verdiler 2 hastanede aynısını verdi hiç alma şansım yokmu ? sevgilerimle….

 86. Merhaba Esra hanım psikiyatriye gittim ilaç raporu verdi
  tanı raporu olarak f32.1 orta depresif nöbet olarak belirtti.
  majör depreson tanısı dedi.tip 1diyabetimde var.sizce alabilirmiyim teşekkürler.

  • Sayın Cem Gül,

   Bir önceki yorumumda da yazdım ama heyete girmeden raporu alırsınız diyemem. Böyle bir bilgi ve tecrübeye sahip değilim.

   Tip-1 diyabete bağlı komplikasyonlarınız varsa alma ihtimaliniz yükselir. Ve umarım alırsınız.

   sevgiler

   • esra hanım ben yaklaşık 2 yıldır tıp 1 diyabetim inisülin pompası taktırmak istedik doktorumdan bilgi aldım fakat onu taktırınca ömür boyu ksrbonitrat sayımı yapacmı söylediler bu doğrumu ? birde %35 özürlü raporu verdiler 2 hastanede aynısını verdi hiç alma şansım yokmu ? sevgilerimle….

    • Nisa Hanım Merhaba,

     Karbonhidrat sayımı yapmak kötü değil ki! Neden endişe ettiniz? İnsülin pompası ya da insülin kalemi kullanan herkes karbonhidrat sayımını öğrenir ve uygularsa tip-1 diyabetli hayatları ve kan şekerleri daha da yoluna giriyor.

     Artık engelli raporları her hastanede görülüyor. Ve bir yerden % 35 aldıysanız diğer yerlerde % 35 veriyor. Yeni bir hastalığınız çıkmadıkça % 40 almanız zor olabilir.

     sevgiler

 87. Esra Hanım merhaba.tip2 teşhisi yeni konuldu yaklaşık 3 ay oldu bu rapordan kimse bahsetmedi doktorumuz bilgi vermedi acaba yeni teşhis olduğu içinmidir.Ben bu raporu doktorumdan isteyebilirmiyim

 88. Merhaba Esra hanım,

  psikologa gittim sohbet ettik biraz bana teşhis olarak F32.1 orta depresif nöbet dedi, acıklamayada:majör depresyon tanısı ile 450mg/gün 1 sene kullanılması önerilmektedir diyor.

  son yaptırdıgım tahlillerdede çıkan sonuç:

  Klinik Biyokimya Onaylayan: Dr. Ali YAMAN Onay Tarihi: 26.02.2014 13:43:03 – Örnek Türü: SERUM
  Test Sonuç Birim Referans Aralığı
  Açlık Kan Şekeri 283 mg/dL 65 – 110
  Kreatinin 0.83 mg/dl 0 – 1,2
  Kolesterol 191 mg/dL 80 – 200
  Trigliserid 196 mg/dl 30 – 200
  HDL Kolesterol 40 mg/dL 35 – 70
  LDL Kolesterol 112 mg/dL 0 – 140
  AST 10.0 U/L 10 – 37
  ALT 14.0 U/L 10 – 40
  Hormon 1 Onaylayan: Dr. Ali YAMAN Onay Tarihi: 27.02.2014 05:07:06 – Örnek Türü: S E R U M
  Test Sonuç Birim Referans Aralığı
  TSH 2.93 uIU/mL 0.4 – 4.2
  Serbest T-4 1.680 ng/dL 0.93 – 1.7
  25-OH-Vitamin D3 10
  24 Saatlik İdrar Onaylayan: Dr. Pınar ÖZDİLEK Onay Tarihi: 03.03.2014 08:25:24 – Örnek Türü: İDRAR
  Test Sonuç Birim Referans Aralığı
  Mikroalbumin 24 Saatlik İdrarda 1.20 mg/gün 0 – 80
  Mikroalbumin 24 Saatlik İdrarda Volüme 4000.0
  Mikroalbumin 0.3
  Kreatinin 24 Saatlik İdrarda 2028.0 mg/gün 800 – 2000
  Kreatinin 24 Saatlik İdrarda Volüme 4000.0
  Kreatinin İdrarda 50.7
  Nefelometre Onaylayan: Dr. Pınar ÖZDİLEK Onay Tarihi: 03.03.2014 08:25:24 – Örnek Türü: S E R U M
  Test Sonuç Birim Referans Aralığı
  Kreatinin idrar 50.70
  Kreatinin Klerens Testi – Volüme 4000
  Kreatinin Klerens Testi 169.7
  Metabolitler Onaylayan: Dr. Pınar ÖZDİLEK Onay Tarihi: 26.02.2014 13:13:54 – Örnek Türü: S E R U M
  Test Sonuç Birim Referans Aralığı
  HbA1c 9.0 % 4.5 – 5.7

  daha önce dedigim gibi sol göz de kanamalar naşlamıştı lazer yaptırdım şimdi marmarada gözde kanama olmadıgını söyleddiler özelde yaptırdıgım tatlilleri de göstersem kanama olduguna dahil gittigimde inanırlarmı acaba son olarakta benı görme alanına gönderdi göz için .sonuç ne olur sizce .

  teşekkürler

 89. Merhabalar ;
  Ben Tip1 Diyabet ve Buna bağlı tiroid hastasıyım
  hba1c 6.9 Bi komplikasyonum yok . Kalıcı Tiroid den %10 veriyorlarmış acaba %30+%10 olarak Rapor verirler mi balthazard formülüne göre Tiroid hastalığından yüzde alan kimse var mı ?

 90. Arkadaşlar merhaba
  Tip 1 miyim Tip 2 miyim net değil.
  verği indirimi için başvurudum.Özel hastane raporumda insülin bağımlı diyabetes mellitüs yazıyor E 10 . günlük 40 ünite insülin kullanıyorum. ayrıca gliklazid (betanorm mr) 4 adet metformin 2 adet akarboz 3 adet kullanıyorum.Engelli raporu için başvurumda şeker 384 HbA1c 12.1 çıktı.
  Ayrıca sol gözde tembellik çıktı
  Son olark da sağ kolumküçükken eklem yerinden kırılmıştı .Onda da 10 derce açılamıyor (170 derce açılabiliyor -180 olmuyor) ve ağır kesinlikle kaldıramıyorum.
  Anne tarafım diyabet hastası. Kilo 128 boy:1.78 Sizce rapor oranı kaç olur.

  • Sayın Oaybet,

   Ben de sizin gibi tip-1 diyabetliyim. % kaç rapor alacağınızı nasıl hesaplayabilirim? Matematiksel olarak engel oranları dediğiniz gibiyse % 53 rapor almanız gerekmiyor mu?

   sevgiler

  • Ahmet Bey Merhaba,

   Size kesinlikle şu kadar % ile rapor alabilirsiniz dememiz takdir edersiniz ki yanlış olur.

   Herhangi bir hastaneye gidip başvuru yapmadınız mı?

   Tip-1 diyaebetten dolayı % 30 alabiliyorsunuz. Tip-1 diyaebete bağlı komplikasyonlarınız varsa oran % 40’a kadar çıkabiliyor.

   sevgiler

 91. merhabalar sorum olacak hipoglisemi tanımı veya hastalık mı puan verilmiyomuş iki saat aralıklarla sürekli şekerim düşmekte çok şey var yazılacak morel sıfır teşekürler

 92. Merhaba bende özürlü raporu için Akdeniz üniversitesi hastanesine başvurdum ve yaklaşık 3 ayda zar zor alabildim(antalyaya 3,5 saat mesafedeyiz ve durumumuz iyi değil) neyse raporu aldım ve özür oranım %30 yazıyor komplikasyonlarım yok fakat hba1c’m 15 ve doktorlar ayarlayamıyor sizce %30 doğru bir karar mı ? bu hastalık yüzünden doğru dürüst iş sahibi olamıyorum.

  • Mustafa Bey Merhaba,

   Bu ülkede alınan kararlar ya da mevcut uygulamalar ne kadar doğru ki?

   Tip-1 diyabete bağlı herhangi bir komplikasyonunuz yoksa % 30 alabilirsiniz. HbA1c’nin istediği kadar yüksek olsun. Ya da diyabetinin kontrol altına alınamıyor olsun. Yine de % 40 almanız biraz zor. Alamamanızın diğer sebebi de ÖMSS sınavının çıkması. İnsanlar can havliyle ve hatta hastalığı olmayan birçok insan gidip engelli raporu aldı. Bu durumdan sonra da devlet engelli raporunu eskisi kadar kolay vermiyor maalesef.

   ‘Almış olduğunuz raporun oranının düşük olduğunu düşünüyorsanız mutlaka İl Sağlık Müdürlüğü’ne itiraz etmeniz gerekmektedir. İl Sağlık Müdürlüğü sizi başka bir sağlık kuruluşuna yönlendirecektir. Eğer her iki sağlık kuruluşundan da alınan rapor dereceleri aynıysa rapor kesinleşecek, oranlar birbirinden farklıysa İl Sağlık Müdürlüğü bu defa hakem sağlık kuruluşuna yönlendirme yapacaktır. Bu sağlık kuruluşundan alınan rapor kesin rapordur. İl sağlık Müdürlüğü’ne itiraz edilmeden alınan raporlar mükerrer rapor yasağı nedeniyle geçersiz sayılacaktır.’

   sevgiler

 93. Merhaba Ben çölyak hastasıyım ve sağ ayağımda kaza sonucu biraz hasar var % 45 raporum var.Erken emeklilik için illa engelli kadrosundamı çalışmam gerekiyor.normal sigortalı herhangi bi yerde çalışsam olurmu.Beni aydınlatırsanız çok sevinirim

  • Tolga Bey Merhaba,

   % 45 raporunuz varsa engelli kadrosunda bir yerde çalışabilirsiniz. Engelli kadrosunda çalışırsanız erken emeklilik fırsatını elde edebiliyorsunuz. Normal kadroda çalışırsanız olmaz.

   sevgiler,

 94. ama ben sskya sonradan danıştım sigortalı istediğiniz yerde çalışabilrsinz dediler erken emeklilik için.İlla engelli kadrosunda çalışmam gerekmiyomuş

 95. Cem Bey Merhaba,

  Yüzde kaç alacağınızı ben bilemem. Heyetin karşısına çıktığınızda bunu öğrenebilirsiniz. Ben size % şu kadar alırsınız desem de bir anlamı olmaz takdir edersinizki.

  sevgiler

 96. ben 17 yaşındayım doğumsal çift taraflı kalça çıkığım var sol kalçamda kireçlenme var, aynı zamanda ankilozan spondilitt hastasıyım sol kalçam erimiş durumda engel raporum % kaç olr ?

 97. e.10 tip 1 diyabetime 2012 de %30 sol ayak bilegimdeki bacağımdaki sakatlık için %15 vermişlerdi totalı %45 yapıyor fakat baltazart formulu ıle toplandı ve %41 aldım engelli kimliğime münasıran devletin tanımış olduğu hak ve imtiyazlardan yararlanabiliyorum ayrıca vergi dairesinede başvurmuştum ankara maliye merkez sağlık kurulundanda rapor oranı değişmeden gelmiş vergi indirimide alıyorum pirimlerimi doldurdum bu belgeyle 18 yıl 4080 günmüş benim için emeklilik şartı sigortalılık sürem 14 yıl pirimim dolu ancak 4 yılımı bekliyorum allah izin verirse emekliyim herkese sevgiler

 98. esra hanım ben sol gözden yüzde 32 aldım. sağ gözdede glokom var ve görme alanı istediler ondanda yüzde 12 verdiler toplamda yüzde 44 heyette şuan bu oran heyette düşer mi

 99. Esra abla merhaba.
  Ben 22 yaşında 6 senedir şeker hastasıyım Kayseri de yaşıyorum benim şekerim genel olarak bakıldığın çok yüksek gün de 4 kez insülin kullanıyorum ve 40 ünite vuruyorum şuan karaciğerim de büyüme yağlanma mevcut tansiyon artık son zamanlar da kendisini etkili hala getirdi… (Yorum ana sayfada yazı formatında yayına alınmıştır.)

 100. merhaba esra hanım lütfen beni bilgilerinizle aydınlatın benim sol gözüm hiç görmüyor yüzde 32 raporum var bide pisikolojiminde bozuk olduğunun farkındayım sizce bu yüzde 32 lik oranına pisikoloji ve şekil bozukluğunuda eklesek kaça çıkar bu oran pisikolojimin bozuk olduğuna inanırlarmı çünkü dedaviye hiç gitmedim değerli cevabınızı bekliyorum

 101. merhabalar,

  ben de 5 senedir tip 1 diyabetliyim, rapor konusunda bir şey sormak istiyorum. Genel olarak diyabetim iyi seyir ediyor ve dikkat ediyorum fakat dönem dönem çok anormal şeker düşmeleri çıkmaları yaşıyorum bir doktor brittle diyabet demişti ama raporda böyle bir şey yazdığını sanmıyorum. İlk hastaneye yatışımda (5 sene evvel) doktorun dediğine göre ucuz yırtmışım ketoasidoz komasına girmek üzereyken hastaneye çok zor bi vaziyette gittim ve keton 4 pozitifti, böbreklerim protein kaçırıyordu. lakin çok şükür düzeldi ve kalıcı bir problem olmadı. Şimdi sormak istediğim ben bu durumda %40 alabilir miyim bu anlattıklarım bir şey ifade eder mi ? Yoksa senin açlık tokluk ve a1c iyi diyip %30 verip yollarlar mı ? teşekkür ederim.

  • Alican Bey Merhaba,

   Kanuna göre tip-1 diyabetliyseniz ve herhangi bir komplikasyon yoksa yani tip-1 diyabetin oluşturduğu bir hastalığınız yoksa % 30 rapor alabiliyorsunuz. Komplikasyon varsa % 40 alabilmektesiniz.

   Farklı bir hastalığınız varsa onları da doktorunuza belirterek belki % 30’un üzerine puan eklemesi yaptırabilirsiniz.

   sevgiler

 102. merhaba esra hanım tip 1 im,bende ekpps ye girmek istiyorum ama sanırım bu yıl kaçırdım ve engelli raporum henüz yok,bu raporu aldığımız zaman tekrar yenileme falan oluyormu yıllık yoksa sürekli kullanabiliyormuyuz ve vergi indirimden yararlanmak için ilk önce nereye gidiliyor?

 103. sn. Esra AVCI ben anadan doğma ortopedık engellıyım boyum 1.35. sağlık heyetıne gırdım rapor vermedıler. nedenı ıse suymus. 2005 de cıkan anayasa ıle benım ozrum maddeler arasında yokmuş. bunu soledıler. sizce ne yapmayalıyım şuan? bana bır yol gösterirsenız sevınırım.

 104. merhaba esra hanım ben 16 yaşındayım .1 ay önce diyabet belirtilerini kendimde gördüm ve hemen hastaneye gittik açlık kan şekerim 270 çıkınca beni hemen yatırdılar 1 hafta hastanede eğtimlerimi ladıktan sonra çıktım 1 hafta sonra kontrole gittim doktor balayı dönemine girdiğimi söyledi humulin lerimi ortalama 10-15 üniteden 1-3 üniteye lantusumu 18 den 4 e düşürdü 2 hafta böyle devam ettim doktora gittiğimde herşeyin mükemmel olduğunu söyledi şekerim açlık 70-90 tokluk 80 -100 seyrediyordu. ama şimdilerde 120 -200 lerde seyrediyor acaba balayı dönminden çıktımmı veya ne yapabilirim dozlarımı ne kadar yükselteceğimi bilmiyorum ?

 105. Merhaba sağ kulağım 43 db sol kulağım 53 db işitme kaybım var migren de var gözde hafif uzağı görme kaybı var renk körlüğü var özgüçlülük oranı % kaçtır ??

 106. Merhaba,

  Yazışmalardan kontrol etmeye çalıştım ama tam bulamadım. Hipoglisemi rahatsızlıgında engelli raporu için oran alınabiliyor mu? Ben tip1 adayı, hipoglisemi hastasıyım. Muhtemelen cok uzun süredir var ancak hamilelik diyabeti ve arkasından hipoglisemi teshisi ile öğrendim. Paralelde haşimatomda var. Rapor acısından ikisinden de cok emin olamadım. Her ikisi içinde düzenli ilaç kullanıyorum.

  • Safiye Hanım Merhaba,

   Engelli raporu için hipoglisemi ve Haşimato’dan dolayı yüksek bir oran alacağınızı düşünmüyorum. Tip-1 diyabetlilere dahi minimumda % 30 veriyorlar. Ki siz gestasyonel diyabeti yaşamış birisiniz. Dolayısıyla attığınız taş ürküttüğünüz kuşa değmeyecektir.

   sevgiler

 107. Tekrar merhaba,
  Paralelde romatizmal bir rahatsızlıgım var, tek başına yetmemesi ihtimaline karşı düşünüyorum aslında. Ama romatizma diyabet kadar net değerler olmadıgı için oranı daha göreceli, o yüzden kararsızım. Teşekkürler yanıtladığınız için.

 108. Esra hanim benim seker rahatsizligim var 2010 ise giriş tarihin yüzde 40 raporun var beylerden yararlanma bilirim emekli ne zaman olabilirim ama şekerim 2007de cikti . . smdiden tesekkur ederim

  • Serhat Bey Merhaba,

   Erken emekli olma fırsatından yararlanmak için bulunduğunuz ildeki Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın müdürlüğüne gidip başvuru yapmanız gerekiyor.

   sevgiler

 109. okan özel
  10.07.2014 / 16:08 tarihinde gönderilmiş

  18 yıllık şeker hastasıyım günlük 4 kez üsülin kullanıyorum gözlerimde sorun var malülen emekli olabilirmiyim.ben belediyede çöp kamyonu şöfürüyüm buda hastalıgıma engel olmaktadır.ve ayaklarımda oluşan yaralar iyleşmiyor.

 110. merhaba babam 63 yaşında 30 yıldır diyabet hasatsı insülün kullanan tıp 2 diyabetli buna bağlı olarak by-pass geçirdi ve kalp %50 olarak çalışmkata ve şekere bağlı gözlerinde kanamalar olduğunda 6 ayda bir laser oluyor ve ayrıca böbrekleri düzenli çalışmadığından bazen oral yoldan ilaçlar almakta ve kontrolleri olmakta ayrıca tansiyon ilacıda kullanmaktadır babam bu durumda yüzde kaç raporludur? birde annem 1 yıl önce meme kanseri tedavasi gördü ve bir göğsü alınıp koltuk altı lenf bezleri alındı sol kolunu çok fazla kullanamıyor şişme oluyor annem yüzde kaç raporlu oluyor

  • Sayın Sezer Bayar,

   Babanız umarım daha nice güzel günler görür annenizle ve sizinle beraber. Babanız için kesinlikle şu kadar oranda rapo alabilirsiniz diyemem. Ama % 40’ın üzerinde olacağını düşünüyorum. Diyabetli bireylerin diyabete bağlı komplikasyonları varsa minimum % 40 rapor aldıklarını biliyoruz.

   Ancak anneniz için tecrübem olmadığı için yorum yapmam pek doğru olmaz.

   sevgiler

 111. merhabalr 18 yasindayim bir ay.once tip1 diyabetli oldugumu ogrendim.bu yil.universiteye gidicem yurt basvurularinda %40 engel ibaresini gormustu ama diyabetlilerin bu sekilde engelli raporu alacagini bilmiyodum ama burs basvurularinda oncelik varsa bunu kullanmak istiyorum engelli raporu cikarmak ne kadar surer ayrica %30 rapor alacaksam bi de skolyoz hastaligim var ortopediyle ilgili ve ameliyat oldum.12 yasinsa bu ne kadar etki eder son olarak da bu raporu baavuruyu yapinca engelliyi isaretleyip alamazaam ne olur acaba basvuru da yaklasti burs baavurusu da yaklasti o yuzden acil yardima ihtiyacim var

  • Raziye Merhaba,

   Bildiğim kadarıyla sınava girerken engelli ibaresini işaretleyip girmen gerekirdi. Sonrasındaki burs başvurularında bu sebeple kolaylık sağlanıyordu.

   Ya da diğer bir ihtimal burs başvurularını yapmadan önce engelli raporu alıp o şekilde başvurman. Ancak şu kesin ki; engelli raporu ile geri ödemeli olan bursları mezun olduktan ve işe girdikten ödemeye başladığında geri ödemede % 50 indirim alabiliyorsun. Örnek: Kredi ve Yurtla Kurumu’nun geri ödemeli bursu.

   Yurt başvurularında da engelli raporu olan bireylere öncelik tanıyorlar.

   Bu durumda senin öncelikli olarak bu raporu alman gerekiyor.

   sevgiler,

   • yardimimiz icin tesekkurler.. en kisa zamanda doktorumla gorusup bilgi alicam . sizden ayrica bi ricam var benim durumumda olup universitede olan tip1lilerle iletisime girmek tecrubelerinden faydalanmak istiyorum yardimci olur musunuz acaba su an buna gercekten cok ihtiyacim var okul.basladiginda ne yapacagim hakkinda en ufak fikrim yok yemegi insulini hipoglisemiyi nasil idare edicem.hic bilmiyorum yardimci olursaniz cok sevinirim.simdiden tesekkurler ilginiz icin

 112. ESRA HNM BEN KAMU KURUMUNDA TAŞERON OLARAK ÇALIŞIYORUM , 3 AMELİYAT SONRASI SAĞ KULAĞIMDA %90 İŞİTME KAYBI OLDU. İŞİTME CİHAZI KULLANMIYORUM. DİĞER KULAĞIM ÇOK İYİ DUYUYOR. HİPOGLİSEMİ, İNSÜLİN DİRENCİ DE VAR BENDE. BENDE RAPOR ALABİLİRMİYİM

 113. MERHABA ESRA HANIM; AİLEMDE DİYABET OLMAMASINA RAĞMEN 30 YAŞINDA TİP1 DİYABET TEŞHİSİ KONULDU.VE OZAMANKİ İŞYERİNDEKİ BİR ARKADAŞ SAYESİNDE HABERİM OLDU ÖZÜR ÖLÇÜTÜNDEN ERKEN EMEKLİ OLMAKTAN BEN BU HASTALIĞIN VERDİĞİ YENİ YAŞAMLA MÜCADELE EDERKEN RAPORUMUDA ALDIM.TİP 1 DİYABET İÇİN %30 ASTIMIM İÇİNDE %20 OLARAK TOPLAMDA %50 RAPOR VERİLDİ AMA VERGİ İADESİ İÇİN ANKARA’YA GÖNDERDİĞİMDE RAPORUM %44 OLARAK ONAYLANDI.DİYABET ÇOK ZOR ZAMANLAR YAŞATTI VE YAŞATMAYA DEVAM EDECEK,HERGÜN YAPTIĞIM O İĞNELER BAZEN HİÇ CANIMI ACITMIYOR BAZENDE SANKİ KALBİMİN ÜSTÜNE BATIRMIŞCASINI İÇİMİ ACITIYOR.AMA KÖTÜNÜN İYİSİ DİYABİLECEĞİM ŞEYSE 1 AY SONRA GÜNÜMÜ VE YILIMI DOLDURDUĞUM İÇİN EMEKLİ OLABİLECEĞİM BELKİ ÇOK DEĞİL ENFAZLA ALACAĞIM 700,00 TL OLACAK AMA HİÇ YOKTAN İYİDİR.BİLMEYEN ARKADAŞLARA DUYURULUR.HAKLARIMIZI ÖĞRENELİM VE ONLARA SAHİP OLALIM…

  • Hacer Hanım Merhaba,

   Tecrübelerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler.

   Diyabetli Hakları diye bir bölümümüz var. Orada bahsettiğiniz tüm detaylar bulunmakta. Ancak birebir yaşayarak anlatmak daha etkili oluyor. Paylaşımınız için tekrar çok teşekkürler.

   sevgiler

 114. Merhaba Esra Hanım ;
  Ben 12 Yıldır Tip 1 şeker hastasıyım ve şuan 18 yaşındayım şekerim normalde çok yüksek seyrediyor inanmazsiniz acile gitmiştik gerçi bir çok gittik ama sekerimi makina ile ölçtuler sekerimi göstermedi çünkü 600 üzeri göstermez ardından kan tahlili yapılarak bakıldı şekerime ve 1043 çıktı şuan a kadar duymamistim bile o kadar yüksek 800 e kadar falan çıktığını bilirim şuan lik şeker bi yerime vurmadi ama doktor yüzüme söyledi açık açık bünyen dayanıklı olmasa şuan çok kötü olurdun falan dedi ve 3 aylık kan tahlili normal de 5-7 arası olmasi gerekiyormuş galiba benim 10-11-12 çıkıyor. Ben bu rapor işini daha yeni öğrendim ve merak ediyorum ortalama yüzde kaç rapor alabilirim normalde almak istemiyorum ama sadece iş bulma ve ağır işlerde çalışamıyacağım için bi sorayım dedim.

  Şimdiden Teşekkür Ederim 🙂

  • Aykut Bey Merhaba,

   Sağlık Uygulama Tebliği’ne göre tip-1 diyabetli bireyler % 40 engelli raporu alabilmekteler. Engelli kadrosunda iş bulabilmek normal kadrolara göre daha kolay. Ve bu kadrodan işe girebilmeniz için minimum % 40 engelli raporunu almanız gerekiyor.

   sevgiler,

 115. Esra hanım merhaba,
  Yaklaşık 20 yıldır tip 1 diyabetliyim ve bende sizin gibi İK cıyım. Bir İK danışmanlık firmasında çalışıyorum. Outsource hizmet de verdiğimizden çalışan sayımız 50 yi geçti ve engelli çalışan almak zorundayız. Patronlarım benim engelli raporu almamı önerdiler ancak benin bazı tereddütlerim var. Rapor aldıktan sonra, engelli olmayan pozisyonlara başvuru
  yaptığımda benim için sorun olur mu?
  Teşekkürler.

  • Merve Hanım Merhaba,

   Rapor aldıktan sonra engelli olmayan pozisyonlara başvuramama gibi bir durumunuz elbette olmaz. Tereddütünüz olmasın. Örneğin kariyer.net’teki ya da kendi hazırladığınız özgeçmişinize yazmazsınız. SGK’da ancak araştırılması gerekir ki bir önceki şirket ve/veya şirketlerinizde engelli kardrosunuda olup olmadığınız anlaşılsın.

   sevgiler

   • Esra Hanım,
    Çok teşekkür ederim cevabınız için. ben bugün İŞKUR’un sevki ile Kağıthane Devlet Hastanesine gittim rapor için. Yarın doktorlarla görüşücem. Ancak sağlık kurulunda kaydımı yapan kişi TİP1 Diyabete %30 rapor verirler dedi. %40 rapor veren hastaneler hakkında bilginiz var mı ya da siz hangi hastaneden aldınız raporunuzu, bilgi verebilir misiniz?

    • Merve Hanım Merhaba,

     Hangi hastaneden alabileceğinizi inanın bilmiyorum. Eski ile yeni prosedürler arasında oldukça fark var.

     sevgiler

 116. merhaba esra hanım..

  benim mide hastalıgım vardı surekli ishal ve midede nokta gibi bir yanma hiseyordum midemden parca aldılar mideye hortom bıraktılar ne yazıkki 5 yıldır hic bir doktor hastalıgın sebebini cıkaramadı. yüksek gasrit üzerve buyuk abdest tahlillerinde kan cıkıyor kanın nerdengeldini bilemiyoruz dediler..

  2014 mayıs ayında asker’liğe gittim 15 gunluk askerken bayılmışım. hastane’de doktorlar kalbime baktılar . ankara etimesgut askeri hastaneye yoladılar. ordaki doktor :
  mitral kapat yetmezliği :tanısıyla bir ay hava değişi verdiler. sonra gata’ya sevk verdiklerinde ” kardiyomiyopati ” tanısı ile askerliğe elverişsiz raporu verdiler . mitral kapak yetmezliği ve mr cekiminde cekirilmiş bir hasardan dolayı kalbin ic ve dışı intihaplıymış :

  şuan sivil hayattayım askerlikle bir bağlantım kalmadı ama sivil hayata elim iş bile tutmuyor inşaata calışıyordum bir gun gittim calışmaya ama fenalaştım psikolojim bozulmuş udurumda sürekli başım agırıyor yurumekte bile zorlanıyorum ..

  bunun sebebi ne olabilir ?
  esra hanım

 117. Merhaba Esra abla
  Ben 17 yaşında 7 yıldır diyabetli bir gencim, çocuk endokrine 3 ay sonra gittikten sonra 18 yaşıma giriş yapacağım için büyük endokrine gideceğim.Birkaç sorum olucak…
  1)HbA1c değerlerim hep 7.0 ve 7.5 arasında. Çevremdeki ve ailemdeki insanlar şekerini yükselt öyle rapor al.Şekerim yüksekken rapor almaya gittiğimde alacağım rapor oranı (% olarak) dahamı artıcak ?
  2)Geçen ay göz kontrolüne gitmiştim. Uzağı net göremediğimi söylediler ve 1 numara gözlük verdiler.Gözümden dolayı bana % kaçlık bir rapor oranı gelir ?

  Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim.

  • Recep Bey Merhaba,

   Kan şekerinin biraz yüksek çıkması ve HbA1c değerinin de biraz yüksek çıkması % 30’luk engelli raporunu almak için yeterli geliyor. Ama zaten tip-1 diyabetliyseniz kan şekeriniz yüksek ya da düşük olsa bile % 30 veriliyor.

   Önemli olan kalan % 10’u tamamlamak. Uzağı net görememek tip-1 diyabetin sebep olduğu bir durum değildir diye düşünüyorum ama belki doktor onu da düşünerek engel oranını arttırabilir. Ancak toplamda % 40 alıp alamayacağınızı ancak deneyerek görebilirsiniz.

   sevgiler

 118. benim sorum olucak ben 2006 da kaza geçirdim ve beyin ameliyatı oldum ölümden döndüm askeriyeye muayneye gittiğimde muayneden geçemedim daha sonra merzifona sevk ettiler daha sonra askerlik yapmaya elverişli değildir raporu verdi askere gidemedim işede giremiyorum askeriye raporu geçmiyormuş yeni rapor istiyor lar devlet hastanesinde hastanedede çok uğraştım ama rapo bir türlü vermiyorlar benim ne yapmam lazım çıakr yol bulamıyorum işsizim işede giremiyorum

 119. Merhaba Esra Hanım;
  Kardeşimin böreklerinin 1 tanesi yok diğeri ise %50 oranında çalışırıyor. Ekpss ye girebilmesi için engelli raporu alabilir mi?

  • Recai Bey Merhaba,

   Bu portal tip-1 diyabetle ilgili olduğu için böbrek ve engelli raporu konusunda bir yorum yapmamız doğru olmayacaktır.

   sevgiler,

 120. hocam kolay gelsın 24 yasındayım 43 kıloyum askere gittim ama rahat bı yerdı zorluk yaşamadım bı bıcuk senedır calısıyorum ama artık gucum kalmadı doğuştan beri zayıfım 165 boyundayım acaba engellı raporu alabılırmıyım ?

  • Ozan Bey Merhaba,

   Tip-1 diyabetli misiniz bilmiyorum ama değilseniz size yol gösteremeyebiliriz. Engelli raporu konusunda tip-1 diyabetliler dışında pek bilgim bulunmamakta.

   sevgiler,

 121. ben şizofreni ve tip 1 diyabet hastasıyım. günde 4 kez insulin kullanmaktayım.
  şizofreniden %45 raporum var fakat şekeri henüz ekletmedim raporuma.

 122. herkese merhabalar. Benim şöyle bir sorum olacak. Diyabetik nöropati TIP-1 DM için komplikasyon sayılması gerekmez mi? Bugü engelli raporu için başvuru yaptığımda Gözden herhengi bir komplikasyon yok denildi fakat nörolojiden diyabetik nöropati tanısı ile ve 2 yıldır kullandığım ilaç raporuna istinaden %5 engel oranı verildi. Endokrin doktorum ise gözden birşey çıkmamış komplikasyon olmadığı için %30 olur dedi. Bunların ikisi haliyle %40 geçmiyor. Fakat ben doktora diyabetik nöropatiyi neden komplikasyon olarak saymadığınızı sorduğumda cevap veremedi. Ve şuan da konu ortada. İnternette heryerde diyabetik nöropatinin, diyabetin bir komplikasyonu olarak görülmesine ragmen doktor olmaz diyor. Sizin yorumunuz nedir acaba?

  • Ahmet Bey Merhaba,

   Sağlık Uygulama Tebliği’ne göre diyabetinden dolayı komplikasyon yaşayan bireyler % 40 engelli raporu alabilmekte. Diyabetik nöropatiniz neden engel oranınıza etki etmemiş bilmiyorum ama şikayet etmenizi öneririm.

   sevgiler

 123. Meraba annem gecen haftaa kalp ameliyati oldu kalp yeterszliginden kalp pili takildi 47 yasinda 2yillik calisti sadce artii bel fitigida var engelli raporu cikar mii acaba maddi drumumzda zayif

  • Hatic Hanım Merhaba,

   Diyabetimben.com tip-1 diyabet odağında bir platformdur. Bahsettiğiniz hastalıkları bilmekle beraber engelli raporu gibi konularda bir bilgimiz maalesef bulunmamakta.

   sevgiler,

 124. Mrb esra hanim. Ben tip 1 seker hastasiyim. Ayrica askerdeyken de beyinde odem sebebiyle curuk verdiler. Sunu da soyleyeyim psikolojim alt ust olmus durumda ama hic bi psikolga daha gitmedim .psikolojimin bozulmasinin Bunun sebebi bende son iki aydir cikan tip 1 seker hastaligi , ogretmenim 5 senedir daha atanamadim atama puanimiz oldukca yuksek. Engelli raporu alarak ekpss ile atanmak kolay dyolar buda bana umut oldu bi yandan uzuluyor seker oldugum için bir yandan da rapor alabilme ihtimali ve atanabilmek beni heyecanlandiriyor. Gözlerimde de agrilar hissediuorum . Acaba heyete gitsem bana rapor verme ihtimalleri var mi sizce.

 125. Herkese merhaba
  Kesinlikle raporu almalısınız
  Ücretsiz ulaşım
  Ücretsiz otopark
  İndirimli otobüs ve uçak yolculuğu
  %50 su faturalarında indirim
  Hatta emlak vergilerinde indirim gibi çok güzel faydaları var
  Bu arada ben tip-1 in %40 verdiler
  Saygılar

 126. Merhaba arkadaşlar ;
  Ben yaklaşık 2 yıl önce %40 özürlü raporu aldım. Aslında tip 1 e sadece %20 falan veriyorlar sanırım yada %30 hatırlamıyorum. Eğer başka komplikasyon yoksa. Benim gözümde kanama saptandı. Herhangi bir yüzde vermedi doktor gözüm için. Birkaç arkadaş gözüm de ki kanamanın yüzdesini sormuş ama yüzde vermedi. Retinopati yazıyordu. Göz dibi muayenesi sonucu çıktı o. Sonra dahiliyeye gittim ve toplam yüzdeyi o yazdı. Ama bu prosedürler hastaneden hastaneye değişiyor sanırım. Ben şanslı idim sanırım. Çünkü sadece tip 1 olunca ne yazık ki vermiyorlar o engelli raporunu. Ne yazık ki. Yani adam diyor ki sana organlarından birini kullanamayacak duruma geleceksin ben o zaman veririm o raporu sana. Gerçek bu. Umarım bir an önce değişir bu durum.
  Saygılar..

 127. merhaba arkadaşalar, ben tip 2 hastasıyım. açlık kan şekerim 200 un ustunde. ayakalrımın altıda surekli agrıyor ve yanma var. buna ek olarak yuksek tansıyon var. rapor almak istiyorum sizsce yuzde kaç rapor alabilirim.?

 128. Herkese selamlar. Anlayamadığım bir şey var benim. Mesela ben ilk doktora gittiğimde (yaklaşık üç ay evvel) bu Ha1c denilen sanırım 12 idi ve açlık şekeri 260 üzeri idi diye hatırlıyorum. Şimdi yukarıda bulunan yorumlardan anladığım kadarıyla, doktoruna bağlı olarak, bu değerlerle %40 engelli raporu almak mümkün. Anlayamadığım şey ise ben üç aydır insülin kullanıyorum ve artık açlık/tokluk kan şekeri değerlerim sağlıklı bir insan değerleri gibi. Bu durumda nasıl testler yapılıyor ve kan şekeri yüksek çıkıyor? Yani raporu yazmak için gerekli yüksek değerleri insülin kullanımı ile gözlemlemek mümkün değilse neye göre rapor yazılıyor?

  • Volkan Bey Merhaba,

   Yorumunuz aslında Türkiye sağlık sistemini ve karmaşasını sorguluyor. Bu sorgulama elbette hepimizde var.

   Normal şartlar altında insülin kan şekerini regüle etmek yani düzenlemek için verilir. Doktor ve diyetisyenlerle de diyabetin kontrol altına alınması gerekiyor. Ancak devletin karşısında sadece tip-1 diyabetli olunduğu için % 30 engelli sayılıyorsunuz. % 40 oranını alabilmek için de diyabete bağlı bir komplikasyon ya da düzensizlik olması gerekiyor. Yani eğer kan şekeriniz ve HbA1c değeriniz yüksekse doktor inisiyatifinde oran yükseltilebiliyor. Bu sebeple insanların çoğu engelli raporu için kurula başvuru yapmadan kan şekerlerini ve HbA1c değerlerini yüksek tutmaya çalışıyorlar.

   sevgiler,

   • Teşekkürler Esra Hanım. Bir iki hastaneyi aradım ve hakikaten durumun karmaşasıyla yüzleştim. Hastanelerden biri biz %30’dan fazla vermiyoruz ama diğer hastaneleri araştırın dedi. Şimdi Ankara’da %40 vermeye gönüllü hastane bulmaya çalışacağım.

    Teşekkürler,
    Volkan

    • Kolaylıklar Dilerim Volkan Bey 🙂

     Ama bahsettikleri gibi bazı hastaneler hiç vermezken bazıları veriyor. Verenleri bulmak lazım.

     sevgiler,

 129. herkese sağlıklı günler dilerim ben bugun yüzde 47 rapor aldım yüzde 2 göz 45 ise tiroid ve tip 1 diyabet tavsiye ederim. bazı imkanları güzel ulaşım bedava tren bedava şehirler arası yüzde 30 indirim deniz otobüsleri vs. yalnız ekpss lisans girmeyi düşünüyorum ingilizce öğretmeniyim atama bekliyorum ekpss ile öğrenmen olarak atanan var mı?

 130. Esra hanım merhabalar;
  40 yaşındayım,2007 yılında tip 1 raporuyla insülin kullanmaya başladım.2008 yılında bel fıtığı ameliyatı oldum.hba1c:10-11 sınırlarında geziyor,vergi indiriminden %40 rapor alabilirsem emekli olabileceğimi öğrendim. tip1 e bağlı olarak sinir hastalığı,keton oluşumu ve karaciğer yağlanması dışında komplikasyonum yok,çektirmiş olduğum yeni mr da tekrar bel fıtığı olduğum teşhisi konuldu ameliyat olmam gerekiyor.işlemlere başlamak istiyorum.işlemleri yapmak için sizce %40 üstü bir rapor alabilmem mümkün mü yardımcı olursanız sevinirim,tşk.

  • İlker Bey Merhaba,

   Tip-1 diyabete bağlı komplikasyonunuz yoksa % 40 rapor almanız bana biraz zor geliyor.

   Bel fıtığı oranın artmasına sebep olur mu bilmiyorum maalesef. Ama umarım alabilirsiniz.

   sevgiler,

 131. Esra ablacim ben hem engelliyim hem diyabetim engelli olduguma dagil raporum var ama diyabettende alabilir miyim hic bi kombinasyonum yok??

  • Elif Selam,

   Anlamadım desem 🙂 Yani bir engel durumun var. Ama diyabetten dolayı değil. Başka bir durumdan dolayı? Doğru mu? Sadece tip-1 diyabetinden dolayı % 30 alabiliyorsun. Komplikasyon olsa % 40’a kadar çıkıyor.

   sevgiler

  • Elif Selam,

   Bu durumda ikisini istersen birleştirebilirsin. ‘Engelli’ sıfatı çok hoşuma gitmiyor. ‘Öncelikli’ olarak devam edeyim. İşitmeden dolayı bi öncelikli oranın vardır. Tip-1 diyabetin için sadece % 30 alırsın (komplikasyon olmadığı için.) İşitme+tip-1 diyabetle birlikte alacağın oran % 40’ın üstüne kesin çıkar.

   Sevgiler

 132. Esra Hanım Selamlar;

  Yaklaşık 1,5 yıldır tip1 diyabet hastasıyım. 800 ün üzerinde kan şekeri ile hastaneye yattım. Keton pozitif çıktı. Keton pozitif çıkması “komplikasyon” sınıfına girermi?
  Ayrıca sağ elimde bir doğum lekesi var elimin tamamını kaplayan, konjenital melanositik nevüs olarak geçiyor literatürde. Engelli oranları listesinde mevcut. 20 cm ve üzerindeki lekeler %20 alabilir şeklinde. Diyabet ve nevüs birleştirilebilir mi rapor da? Birleştirilmez ise tip1 diyabet %40 a yetermi?

  Sevgiler.

 133. Merhabalar ben 17 senedir tip 1diyabetliyim ve şuan sans eseri engelli raporu diye birşey duyuyorum.. Ha1c 8.9 protein kacagim var sekeirm yuksek ve hamileyim şuan acaba hamileyken engelli raporu alabilir miyim..ve emekli olmak içinde baya avantaji var sanırım.

 134. Esra Hanım Merhaba,
  Öncelikle bu harika site için çok teşekkürler. Bana da yeni tip 1 tanısı konuldu. Engelli raporu alabilmek için nereye başvurmam gerekli? Şimdiden çok teşekkürler, sizi seviyoruz

  • Yasemin Hanım Merhaba,

   SGK ya da üniversite hastanesine gidip rapor bölümüne başvuru yapın. Size tüm bölümlere gitmenizi söyleyip bir döküman verecekler. Muayeneler bitince de heyete giriliyor vs.

   Bu süreçte kolaylıklar dilerim.

   Sevgiler

 135. Merhabalar Esra Hanım

  Şu anda 46 yaşındayım ve 25 senedir şeker hastasıyım. Temmuz ayında engelli raporu almak için Göstepe ssk ya başvurdum..Yaklaşık 18 senedir çalışıyorum ve erken emeklilik hakkımdan yararlanmak için rapor çıkarmak istedim..Şekerim genel seyriyle biraz oynak ama konrol altında sayılır..Diyabete bağlı göz tansiyonu ve nöropati var..doktorları dolaşmaya başladım dahiliye doktoruna derdimi anlattım şekerimin oynak olduğunu bazen iş temposunda kontrolü zor sağladığımı ve vergi indirimi için rapor almak istediğimi söyledim.tamam dedi imzaladı kağıdı dedim tahlil yapmayacak mısınız.ne gereği var insülin kullanıyorsun zaten tahlile gerek yok deyip kestirip attı..Nöropati %10 verdi..Kurula girdim derdimi anlattım..Konuşmalar garipti bir doktor göz tansiyonu var ama gözleri sağlam dedi.ben biraz tepki gösterdim elbette sağlam ilaç kullanıyorum..ama göz tansiyonunun çıkışı diyabete bağlı gelişti..Sonuç %28 rapor verdiler..muhtemelen tip 2 olarak değerlendirdiler..İş için şehir dışında olduğum için itiraz etme olanağım olmadı..Şimdi tekrar rapor için başka hastaneye mi baş vurayım yoksa itiraz mı edeyim..Hoş 4 ay geçti itiraz hakkım var mı bilmiyorum.

  Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ediyorum..Sevgiler

  • Yücel Bey Merhaba,

   Sadece tip-1 diyabetten % 30 almanız gerekiyor. Diyabete bağlı göz tansiyonu ve nöropati olması da % 40 almanızı sağlar.

   İtiraz süresini araştırdım ama net yanıt bulamadım. Siz yine de İl Sağlık Müdürlüğü’ne gidip itiraz dilekçesi verin. Sizi hakem hastaneye gönderecekler. Sonucu ise İl Sağlık Müdürlüğü’nden alırsınız.

   Olmadı Sağlık Uygulama Tebliği’nin ilgili maddelerinin çıktıları alın götürün.

   Sonucu da yazabilirseniz sevinirim. Merak ettim.

   Kolaylıklar dilerim.

   sevgiler

   • Merhaba Esra Hanım..
    Rapora İtiraz ettim..İtiraz sonucu Marmara Üniversitesi Hastanesinden Diyabet İçin %40 Nöropati için %10 totalde %46 verdiler. Hakem heyeti hastanesi için Haydarpaşa Numune hastanesine sevk ettiler burdan da diyabet için %40 Nöropati için %10 totalde % 46 ile raporumu aldım..uzun bir süreç oldu ama sonuçta raporu almayı başardım..Diyabete bağlı göz tansiyonum da vardı ama çok şükür gözlere herhangi bir zarar vermediği için göz tansiyonunu için bir şey vermediler..Benim Tavsiyem arkadaşların ilk etapta düşük aldıkları raporlarına itiraz etmeleri..Herkese sağlıklı günler diliyorum

 136. merhabalar. 10 yıldır tip1 diyabetliyim. ekpss den yararlanamabilmek için engelli raporu almak istiyorum. hba1c 6 civarında gelmekte. ancak diyabetle beraber haşimatom da var. bunla ilgili de ilaç kullanmaktayım. birde gözümde 2,5 derece miyop var ve birde : ) göz tansiyonum sınırda. %40 engelli raporu çıkar mı ? yoksa hb1ac düşük olduğu için %30 da kalır mı? fikrinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

 137. Esra hnm merhabalar:
  2007 yılından itibaren tip1 şeker hastası olarak insülin kullanıyorum.son ilaç raporumda tip2 olarak düzenlenmiş vergi indiriminden yararlanmak ve %40 rapor için hastaneye başvurmadan,önce düzeltme yaptırmam gerekirmi yoksa hastane kayıtlarında görürlermi.son 5 yıl içerisinde şeker komasına girerek hastane yatışlarımı ibra edersem göz ve böbrek kontrollerimin ne sonuç vereceğini bilmeden muhtemelen %kaç rapor alabilrim yardımcı olursanız çok sevinirim.tşk.

  • İlker Bey Merhaba,

   Elbette. Raporu hızla düzelttirin. Yoksa sıkıntı yaşarsınız.

   Şu kadar oran alırsınız diyemem ama tip-1 diyabete çevirtirseniz raporunuzu % 30 oradan geliyor. Komplikasyonlarınız da varsa % 40 a kadar çıkabilir.

   sevgiler

 138. Merhaba Esra Hanım ,

  Geçen gün kan verdim çıkan sonuç açlık kan şekerim 403 hba1c 9,66 trigliserit 199 bu oranlarla % kaç rapor alabilirim bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

 139. Herkese Merhaba,
  28 yıllık Tip 1 Diyabetliyim. 3 yıl önce engelli raporu için başvurduğumda, Tip 1 Diyabet + Roza + Boyun fıtığı = % 39 ile raporu alamamıştım.

  Geçen hafta yaptırdığım rutin kontrolümde spot idrarda mikroalbümin çıktı. 28 yılda ilk defa bir komplikasyon gelişti gibi. Yarın doktora gideceğim. Acaba bu durumda % 40 raporu alabilir miyim? Bilgisi olan var mı? 🙂 Bu arada, HbA1C’lerim en yüksek 7,5lerde seyreder. En sonuncusu da 7 çıktı. Kolesterol ise hafif yüksek (209).
  Teşekkürler,
  Seda

  • tip 1 komplikasyonları arasında genelde böbrek de protein kaçağının olması kabul edilir diğer bir deyişle makroalbumin bundan dolayı her ne kadar kronik böbrek hastalığına giden yolda mikroalbumin ilk adım olsa da komplikasyon olarak pek kabul edilmiyor hele ki bizim ülkemizde yine de bir şansınızı denemekte fayda var.. ayrıca mikroalbumin kaçağı sıkı bir kontrolle tersine çevrilebilir düşük karbonhidrat diyetini denemenizi öneririm daha ciddi durumlarda böbrekte remisyonu başaranlar var…

 140. http://m.haberturk.com/yazarlar/prof-dr-temel-yilmaz/1617825-tip-1-diyabetli-genclerin-is-bulma-sorunu-ve-kronik-hastaliklarda-devlet-politikalari
  Merhabalar. Bu yazı direkt olarak tip 1 diyabet dolayısıyla engelli raporu almayla ilgili, başka durumlarına bakmaksızın tip 1 diyabetli herkesin en az %40 rapor alabilmesi için devletçe bir çalışma yapılacakmış. Bunu yazıdaki prof dr Temel Yılmaz şahsen aile ve sosyal politikalar bakanlığı ile sağlık bakanlığına bildirmiş,onlar da bu konuda çalışma başlatmışlar. Umarım bu gerçekleşir,tip 1 diyabetliler biraz rahat eder

 141. Kolay gelsin tip 1 diyabet hastasıyım 6 yıldır şekerin gözene vurması sonucu 30 yaşımda 2 gözümden de katarakt ameliyatı oldum gözümün mercekleri değişti acaba engelli raporu alabilirmiyim şuanda 31 yaşındayım göz ameliyatını 1 sene önce oldum

 142. 13 yıldır diyabetliyim tip-1 19 yaşındayım tyt-yksye giricem. Benim merak ettiğim tip-1 diyabetlilere puan konusunda herhangi bir avantaj sağlanıp sağlanmadığı ?

   • merhaba esra hanım
    ben 17 yıllık tıp 1 diabet hastasıyım daha önceki zamanlarda hbA1c 11 di şimdi iste 7.3 ben 1.5 yıl önce doğum yaptım ve doğumumda preeklamsi geçirdim şuanda kullandığım tansiyon ilaçlarım var protein kaçağım var bunun içinde ilaç kullanıyorum gözümde göz tansiyonu var ve miyop,astigmatım var ben engelli raporu alabilir miyim ve bunun için hangi hastanelere veya hangi birime gidip başvurmalıyım yardımcı olursanız sevinirim .Teşekkür ederim

 143. Bu raporu herkese vermiyorlar sanırım çok ciddi bir durum olması lazım veya bir kaç organında sıkıntı olması gerekiyor. hbA1c 10 üzeri idi benim ama gittikçe düşüyor kontrol altına alınınca durum insilün ile artık hasta olarak saymıyorlar seni =)

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: