Omnipod ve Dexcom G6 Verilerini Tek Raporda Nasıl Alıyorum?

İnsülin PompasıOmnipod ve Dexcom G6 Verilerini Tek Raporda Nasıl Alıyorum?

Omnipod ve Dexcom G6 Verilerini Tek Raporda Nasıl Alıyorum?

Galiba 1,5-2 yıldır kablosuz insülin pompası Omnipod ile sensör olarak Dexcom G6’yı kullanıyorum.

Omnipod’un verilerini dahi rapor olarak alamıyordum. Ara bir yazılım olan Diasend‘i kullanmaya başlamıştım. Ancak sadece Omnipod’un verilerin alabiliyordum. Dexcom G6 sensörün verileri için de Clarity sitesini kullanıyordum.

Aslında kar amacı gütmeyen, açık kaynak kod erişimi sağlayan bir kuruluş Tidepool bu konuya bir çözüm getiriyor. Birçok marka insülin pompası, sensör veya glükometreyi Tidepool’a tanımlayıp verileri Tidepool sistemine çekebiliyor ve diyabet verilerinizi günlük olarak rahatlıkla oluşturabiliyorsunuz.

Aylardır Tidepool’a verilerimi yüklemeye çalışıyordum ama sürekli hata alıyordum. Omnipod’u USB kablosuyla bilgisayara bağlıyor ve ekran kilidini açıyorum. Omnipod’un kumanda ekranın çıkan sadece şarj mı yoksa şarj+veri aktarımı mı yapacaksın soruna şarj+veri aktarımını işaretleyerek onay veriyorum. Bilgisayarıma indirdiğim Tidepool uygulamasını açıp veri aktarımını başlatıyorum ama başlamadan bitiyor. Sebebi de pompanın saati ile Tidepool’da seçtiğim Türkiye saatinin uyum sağlamaması.

 

Omnipod’u ülkemize getiren Medsalus ile görüştüm. Bana Omnipod’un kumandasından saat dilimini başka bir yer olarak seçmemi önerdiler. Tidepool hesabını da o ülkeye göre seçip deneyebilirsiniz dediler. Çok deneyimleri yok Tidepool konusunda ama bu çözüm benim de aklıma gelmiş ama saat farkı sebebiyle bazal dozlarda sorun olur diye yapmamıştım.

Ancak yine de denedim. Hem Omnipod’un kumandasında hem de Tidepool’da Amsterdam olarak seçtim. Ve verileri yükledim. Yani Omnipod’un kumadasındaki tüm veriler Tidepool’a yüklendi. Dexcom G6 verilerini de almak lazım. Bunun için de verileri Apple Health’den alıyor Tidepool. Bu entegrasyonu da yaptıktan sonra sorun kalmadı.

Birkaç gün sonra hem Omnipod’un kumandasında hem de Tidepool’da lokasyon ve saat dilimini tekrar Türkiye olarak seçtim. Sorunsuz yükleme oldu 🙂 Açıkçası endişeliydim. Biliyorsunuz ülkemizde tek tip saat dilimi uygulanıyor. Bundan sebep midir sorun diye endişeniyordum ama Türkiye olarak seçince ve sorun çıkmayınca mutlu oldum.

Şimdi en azından hem Omnipod’daki bolus ve bazal verilerini hem de Dexcom G6 sensör verilerini alan, yorumlayan, kısa bir rapor çıkaran, gün gün yorumlayan bir raporlama var. Bu özellikle doktorum Enver Şükrü Göncüoğlu’nun değerlendirme yaparken işini kolaylaştırıyor ve daha doğru değerlendirme yapabiliyor.

Ara bir not; aslında bu işlem oldukça basit bir konu. Ancak cihazın TR saati ile Tidepool’un TR saati birleşmeyince benim için biraz zorlu oldu 🙂

Mesela benim 17 Haziran günlük raporum aşağıda. Yeşil çizgi Dexcom G6 sensör glikoz gidişatını gösterirken dik sütunlar alınan karbonhidrat ve yapılan insülini, alttaki mavi yükseltiler ise saatlere göre bazal dozları ve geçici bazal uygulanmışsa bu detayları göstermekte. Doz ayarlamaları yaparken de değerlendirme yapan doktorumuz büyük Resmi daha net gördüğünden daha doğru ve etkili kararlar alabilmekte.

Verileri aktarmak için bilgisayarıma indirdiğim Tidepool Uploder uygulamasını açıyorum. Omnipod’un kumandasını USB kablosuyla bilgisayar bağlıyor ve ekranın kilidini açıyorum. Şarj ve veri aktarmayı seçiyorum.

Bu işlemden sonra aşağıdaki ekran geliyor. Kullanıcı adını ve şifrenizi giriyorsunuz.

Ardından aşağıdaki ekran geliyor. Upload butonuna tıklayınca veriler aktarılmaya başlıyor.

Aşağıda da görebileceğiniz gibi Uploading barı %100 olarak dolunca see data butonuna tıklayıp Tidepool’un web sitesine yönleniyorsunuz. Ve hangi tarih aralığındaki verilerinizi indirmek istiyorsanız indirebiliyorsunuz.

2 YORUMLAR

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: