Okullu Diyabetli Çocuklarımız ve Aileleri İçin

Çocuklar ve T1DOkullu Diyabetli Çocuklarımız ve Aileleri İçin

diyabet-dvdUzun zamandır okullu tip-1 diyabetli çocuklar ve aileleri için bir sunum hazırlamaya çalışıyorum. Bu kendimce yapmaya çalıştığım ama halen sonuçlandıramadığım bir proje. Çünkü bu sunum ‘doğru’ bilgilerle donanımlı olmalı. Sıkıcı olmamalı. Herkesin anlayabileceği bir dille yazılmalı.

Sunumu kendimce ve tip-1 diyabetli bir birey olarak bitirdikten sonra doktor ve diyetisyen desteği alarak finalize etmeye çalışacağım. Onların onayından geçmesi lazım. Ama bunun biraz daha zamanı var.

Şimdilik hayatı kolaylaştırıcı bir kaynağı sizlere anlatacağım. Birçoğunuz belki de biliyordur ama bu yazı bilmeyenlere gelsin 🙂

Hayat Çok Değerli Kulübü, Abbott firmasına ait. Abbott firması birçoğumuzun kullandığı Optium Xceed ya da FreeStyle kan şekeri ölçüm cihazının üreticisi. Hayat Çok Değerli Kulübü’nün internet sitesinde ‘Önüm Arkam, Sağım Solum Sobe. Diyabeti Bilmeyen Ebe’ sloganı ile tip-1 diyabetli çocukları odaklayan bir çalışma var.  ‘Diyabeti Öğreniyorum’ DVD serisi hazırlanmış. Bu DVD serisinin her biri diyabetle ilgili farklı konuları işliyor.

İlk DVD ‘Diyabet Nedir?‘, ikincisi ‘Kan Şekeri ve Kan Ketonu Takibi‘, üçüncüsü ‘İnsülin Uygulaması‘ ve dördüncüsü ise ‘Diyabette Beslenme ve Spor’.

‘Diyabette Beslenme ve Spor’  DVD’si Hayat Çok Değerli  web sitesine halen yüklenmemiş ama yüklü olan DVD’lerin linklerini aşağıda sizlerle paylaşıyorum.

http://www.hayatcokdegerli.com/Upload/data/files/diyabet_Ve_siz.swf

http://www.hayatcokdegerli.com/Upload/data/files/KanKetonuTakibi.swf

http://www.hayatcokdegerli.com/upload/video/insulin.swf

Tip-1 diyabetle yeni tanışan çocuklarımız ve siz aileler için eminim baya işe yarayacaktır. Ya da çocuğunuz okula yeni başlayacaksa ya da okullu ama okulda hem öğrencilere hem de okul yönetimine konuyu anlatmak istiyorsanız bu eğitim DVD serisi işinizi oldukça kolaylaştıracak.

İnternetten kolayca ulaşabildiğiniz gibi Hayat Çok Değerli Kulübü internet sitesine üye olarak bu DVD serisini ücretsiz olarak talep edebileceğinizi de unutmadan söylemem lazım.

7 YORUMLAR

 1. Teşekkürler Esra’cım. Böyle bir çalışmayla biz ve bizim gibi okulda sıkıntısı olan öğrenci ve velilere destekleyici bir çalışma,umarım sonuç alabiliriz.

 2. Merhaba Esra hanım,

  Hazırlayacağınız sunum finalini bize de sorarak yapın lütfen 🙂 Çünkü biz eşşekten okuldan önce düştük. Şu anda da Anaokulunda iken yapay eşşek bekliyoruz.

  Bu arada fotoğraf bilgi vs lazım olursa, yardıma hazırız.

  Mutluluklar 🙂

  • İlker Bey,

   Elbette. Sizlere sormadan bu iş finalize olmaz. Şu anda 16 slayt hazırlamışım. Amacım 30 slayta kadar verilmesi gereken tüm bilgileri vermek. Burada hem eğitmenlere hem öğrencilere hem de ebeveynlere kolaylık sağlamak ve bilinç seviyesini arttırmak önemli olacak.

   Umarım kafamı biraz daha toparla bitiririm 🙂

   sevgiler

   • Esra hanım merhaba.bende tip 1 diabetli 2 çocuk annesiyim,sizi,yapmış olduğunuz çalışmalar ve bilgilendirmeleriniz için tebrik ederim.devlet okullarında hemşirelerin bulunması gerektiğini düşünüyorum .acaba bunun için imza kampanyası yapılabilirmi.teşekkür ederim

    • Gülçin Hanım Merhaba,

     Güzel yorumunuz için teşekkürler.

     Dilekçe kampanyası yaptık ama ses getirmedi maalesef. İmza kampanyasının da bu konuda pek işe yarayacağını düşünmüyorum. Farklı bir şeyler yapmamız gerekiyor.

     sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: