Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’na Başvuru ve Gelen Cevap

Çocuklar ve T1DTürkiye Halk Sağlığı Kurumu'na Başvuru ve Gelen Cevap

Ankara’dan Şükran Hanım’ın kızı tip-1 diyabetli. Eşi Sadık Bey ile beraber kızlarını okula kayıt ettirirken yaşadıkları zorluklar sebebiyle 28 Ocak’ta MEB’e bir yazı yazıyorlar. MEB konuyla ilgilenmediğine, Sağlık Bakanlığı’na başvuru yapılması gerektiğini aktarıyor. Sağlık Bakanlığı da konu ‘halk sağlığı’ ile ilişkili bir mevzu olduğu için Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Bilgi Edinme Birimine başvuru yapılmasını istiyor. Ortalama 1 ay sonra da Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Bilgi Edinme Birimi’nden yanıt geliyor.

thsk

Doğru adrese ulaşmak biraz zaman alsa da Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Bilgi Edinme Birimi şu an en doğru adres. Yani tip-1 diyabetli bir çocuğunuz varsa, okullu ya da okula başlayacaksa hem kendi çocuğunuz hem de diğer çocuklar için ‘bilgin edinme’ ve ‘yaşanılan sorunlara çözüm isteme’ hakkımızı kullanmamız lazım.

BilgiEdinmeFormu_GercekKisi yazısının üzerine tıklayın ve word dökümanını bilgisayarınıza kayıt edin. Formu doldurarak thsk.bilgiedinme@saglik.gov.tr e-mail adresine gönderebilirsiniz. THSK’ya Dilekçe Gönderiyoruz dilekçemizi tip-1 diyabetli oğlu olan Avukat Melek Hanım hazırlamıştı hatırlarsanız. İsterseniz bu dilekçeden de yararlanarak formu doldurabilirsiniz. Ya da dilekçeyi olduğu gibi belirttiğimiz e-mail adresine gönderebilirsiniz.

Şükran Hanım benimle e-mail yoluyla gönderdikleri formu ve gelen cevabı paylaştı. Bilgi güvenliği çerçevesinde gizli kalması gereken satırları sildim. Sizlerle kalan kısmı olduğu gibi paylaşıyorum.

Bilgi Edinme Basvuru Formu
Basvuru Numarası: 810
Basvuru Tarihi: 28.01.2014
T.C. Kimlik Numarası:
Basvuru Sahibinin Adı – Soyadı: SADIK AÇIKEL
Cevap Sekli: Elektronik
E – Posta Adresi:
Oturma Yeri veya Is Adresi: Ankara
Istenilen Bilgi ve Belgeler: Milli Egitim Bakanlıgı Bilgi Edinme Biriminden

Sayın Yetkili

Yaklasik 2 yildir Tip 1 diyabet tanisi ile izlenen kizimin okul öncesi kayıt için yaptıgımız görüsmeler neticesinde kızımızın gerek devlet okullarında gerekse özel egitim ve ögretim kurumlarında alacagı egitim ve ögretimin maalesef üzülürek belirtmek isterim ki sadece diyabetli olması sebebiyle ciddi sorunlarla ve eksik uygulamalarla karsılarak gerçeklesebilcegini aile olarak farketmis bulunmaktayız. Bu durumun kızımız ve diger diyabetik çocuklarımızında yasayacagını gözününde bulundurdugumuzda okullarımızda Tip1 diyabet hakkında bilinçlenme ve çocuklarımızın sorunlarının giderilmesine dair Milli Egitim Bakanlıgı ve Saglık Bakanlıgının isbirliginde çalısmaların dahada falza yapılması gerekliligini dogurmaktadır. Bu eksikliklerin giderilmesi diyabetik çocuklarımızın diger cocuklar gibi egitim sisteminde saglıklarında ciddi problemler yasamadan devam ettirebilmesi birlikte bu sorunların giderilebilmesi ile mümkün olabilecegini düsünmekteyim. Tip1 diyabetik çocuklarımızın okullarda yasadıgı sorunlarının degerlendirilerek çözümlenebilmesi konusunda gereginin yapılmasını bilgilerinize arz ederim.

 

Bilgi Edinme Basvuru Formu – Cevap Bilgileri

Cevap Tarihi/Saati: 21.02.2014

Basvuru Sahibinin Adı – Soyadı: SADIK AÇIKEL

Basvuru Sahibinin E – Posta

Cevaplayan Kisi/Birim: Yıldız Tuncer

Cevabın Konusu: .

Cevabın Niteligi: Olumlu

Verilen Cevap: Sn AÇIKEL;

Bilgi Edinme Birimimize ulasan basvurunuza ilgili birimden verilen cevap asagıda yer almaktadır.

Sn AÇIKEL;

Okulda Diyabet Programımız Çocuk Endokrin ve Diyabet Dernegi ve MEB isbirliginde yürütülmektedir. Bu kapsamda bir protokol imzalanmıstır. MEB web sitesinde program logosu yer almaktadır. Bizim web sitemizde Diyabet programı altında çalısmalarımız yer almaktadır. Ayrıca önümüzdeki dönem için

•Toplum saglıgı hemsirelerinin okul saglıgı hizmetleri görev tanımı içine tip 1 diyabet tanısı konmus ve okulu bildirilen çocukların okullarına giderek egitim yapılması seklinde bir ekleme yapılmasının saglanması

•Okul hemsireleri ve toplum saglıgı hemsireleri için uzaktan egitim modülü gelistirilmesi

•Okul hemsireleri ve toplum saglıgı hemsirelerinin bölgesel egitimi

•Taburcu olan çocuklar için okulda diyabet bakımı konusunda pratik rehberler içeren kit hazırlanması

• Aile hekimligi uzaktan egitim programın çocuklarda diyabet açısından degerlendirilmesi

•Bakanlık sosyal medyasının okulda diyabet için kullanılması

•Hemsire yetistiren okulların egitim müfredatında çocuklarda diyabet ve sismanlık konularının daha genis sekilde yer alması husularında zaman tablosu ve sorumlu kurum kuruluslar belirlenerek çalısılmaktadır.

Sn Sükrü Hatun Hocamız Çalısmalarımızda Baskanlık yapmaktadır.Okulda diyabet programımıza yapacagınız öneri ve katkılar için memnun oluruz

Saygılarımızla

Türkiye Halk Saglıgı Kurumu

Bilgi Edinme Birimi

Prof. Dr. Nusret Fisek Cad. No:41

Yenisehir / ANKARA

Tel:(312) 565 59 78

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: