Okulda Diyabet Programı ve Teşekkür Belgesi Projesi

Çocuklar ve T1DOkulda Diyabet Programı ve Teşekkür Belgesi Projesi

Okulda Diyabet Programı ve Teşekkür Belgesi Projesi

24 Kasım Öğretmenler Günü yaklaşırken, tip-1 diyabetli çocuğunuzun okul içinde ve dışında hayatına olumlu katkıları olan öğretmeninize teşekkür etmeyi unutmayın 🙂

Geçtiğimiz sene Tip1 Diyabetliler Derneği olarak başlatılan, okullarda okuyan tip-1 diyabetli öğrencilere hassasiyetle yaklaşan, destek olan öğretmenler ve okullar için Teşekkür Belgesi Projesi oldukça ilgi görmüştü. Bir okul dönemi projeyi devam ettirsek de sonrasında belge hazırlayamamamızın sebebi bu projenin daha da büyüyecek olmasıydı. Okulda Diyabet Programı Koordinatörü Prof Dr Şükrü Hatun ile yapılan toplantılar sonucunda da Teşekkür Belgesi Projesi artık Okulda Diyabet Programı çerçevesinde daha güçlü ve sistemli olarak hayatına devam edilmesi kararı alındı. Bu süreçte ilgili kurumlar ve özellikle Şükrü Bey’in projeyi sahiplenmeleri ve desteklemeleri oldukça iyi oldu.

Tip1 Diyabetliler Derneği maalesef kapanmış olsa da Öğretmenime Teşekkür Ediyorum Projesinin hayatına güvenli ellerde devam ediyor olması büyük bir mutluluk.

Projeyle ilgili görsel tasarımlar ve ilgili dökümanları bu yazının sonunda sizlerle ayrıca paylaşıyoruz. Bazı dökümanlar pdf formatında olduğu için tıkladığınızda bilgisayarınıza inecektir.

Projenin detaylarını paylaşmak gerekirse;                            

Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Derneği, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı işbirliği ile yürütülen Okulda Diyabet Programı kapsamında Diyabetli çocuklara okul yaşamında destek vererek fark yaratan öğretmenlere “Teşekkür Belgesi” verilmesi projesi

esekkur_Belgesi24Haziran2015Bu projenin amacı, öğretmenlerin ve okul yönetimlerinin Okulda Diyabet Programına olan ilgilerinin canlandırılması ve güçlendirilmesini sağlamaktır. Bu proje, Okulda Diyabet Programı için daha önce Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan protokole dayanarak yapılacaktır. Milli Eğitim Bakanlığı bu çalışmayı bir yazı ile bütün okullara duyuracak, ayrıca çocuk endokrin merkezleri ve diğer ilgililer de diyabetli çocuklara ve ailelere bilgi verecektir.

Projenin ayrıntıları aşağıda belirtilmiştir.

  1. Teşekkür Belgesi: Çalışma kapsamından diyabetli çocuklara sürekli ve etkili bir şekilde destek olan öğretmenlere ve okullara “Teşekkür Belgesi” verilmesi planlanmıştır. Bu belge ile birlikte ayrıca ilgili öğretmen veya okula üzerinde Okulda Diyabet Programı logosu bulunan bir kupa hediye edilecektir. Bu belge, isimleri belirlenen öğretmen veya okullara verilmek üzere çerçeveli olarak hazırlanacak ve ilgili çocuk endokrin ünitesine kupa ile birlikte gönderilecektir.
  2. “Teşekkür Belgesi” verilecek Öğretmen ve okulların belirlenmesi

“Teşekkür Belgesi” verilecek öğretmenlerin ve/veya okulların belirlenmesi iki şekilde yapılacaktır.

  1. Diyabetli çocuğun izlendiği merkez, aile ve çocuktan aldığı bilgiler ve kendi gözlemleri çerçevesinde teşekkür belgesi verilecek öğretmenleri doğrudan belirleyebilecek ve bu öneriyi bilgi@cocukendokrindiyabet.org adresine bildirecektir.
  2. Diyabetli çocuğun ailesi, öğretmenin kendisi veya okul yönetimi de okuldadiyabet.org sitesi üzerinden ilgili formu doldurarak başvuruda bulunabilecektir. Formu doldurduktan sonra bilgi@cocukendokrindiyabet.org  mail adresine formu maille göndermeleri yeterlidir. Bu şekildeki başvurular değerlendirirken, formdaki bilgilerin yanı sıra çocuğun izlendiği merkezin görüşü alınacaktır.
  1. Teşekkür Belgesi hazırlanması ve verilmesi: Teşekkür Belgesi, belge verilecek öğretmenin ismi ve belirlendikten ve belgede adı geçen kurumların yetkililerinin isimleri eklendikten standart bir şekilde çerçevelenerek ilgili çocuk endokrin merkezine gönderilecektir. Yerel imzalar çocuk endokrin merkezi tarafından tamamlanacaktır. Teşekkür Belgesi, ilgili öğretmene mümkünse öğrencilerin ve diğer öğretmenlerin katılacağı bir törenle verilecek ve bu törende “ Çocuklarda Diyabet ve Okulda Diyabet Bakımı” konusunda 15 dakikalık bir sunum yapılacaktır. Bu tören basına da haber verilerek konu ile ilgili duyarlılık yaratılmasına çalışılacaktır.
  2. Diğer konular: Belge verilen öğretmenler ayrı bir yazı ile Milli Eğitim Bakanlığı’na ve ilgili il milli eğitim müdürlüğüne bildirilecek ayrıca okuldadiyabet.org sitesinde ayrı bir pencerede duyurulacaktır.

Teşekkür Belgesi Projesi Hakkında

Teşekkür Belgesi Başvuru Formu

Teşekkür Belgesi Projesi Reklam Çalışması

Teşekkür Belgesi Tasarımı

Hediye Edilecek Kupa

NOT: Yazıyı Facebook ya da Twitter gibi sosyal medya kanallarında paylaşın. Alttaki Facebook, Twitter, Google+ ya da Pinterest butonlarına tıklamanız yeterlidir.

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: