Oğlum ve Kızımın Diyabetle Tanışması

Sizden GelenlerOğlum ve Kızımın Diyabetle Tanışması

Oğlum ve Kızımın Diyabetle Tanışması

Diyabetle tanışmamız yıl 2005, 1 Mayıs …

Yiğit akşamları ve gün içinde sürekli bacaklarının ağrıdığını söylüyordu. Biz de yoruluyor diye masaj yapıyorduk. Ben bir gün şüphelendim, eczaneye götürdüm ama bilmiyorum diyabet nedir? Şekerine baktırmak için eczacı dedi ki; sabah getirin, aç karnına bakmamız lazım.

Ertesi gün Pazar idi. Yiğit gün içinde cok fazla istifra etmeye başlayınca, Küçükyalı Delta Hospital’e götürdük ve doktora biz şekerden şüpheleniyoruz dedik. Sağolsun, canım doktor bize; ‘Küçük çocukta şeker olmaz, tahlil de yapsam sonuç vermez.’ dedi. Ve tahlil yapmadan Yiğit’e glukozlu serumu verdi. Gece Yigit iyice kendini kaybetti, konuşamıyordu, dişleri kitlendi. Ben bu durumu görünce doktoru çağırdım. Yiğit’e hava verdiler. Halbuki Yiğit komaya girmiş.

Sabah uğrayacaktık vizitte doktora ama gelmedi baska bir doktor geldi anlattık ‘’biz şüpheleniyoruz diyabetten dedik, kendisi de bize ‘’sizin anlattıklarınızla, yapılanların alakası yok!’’ diyerek hemen tahlil yaptırdı. Yiğit’in şeker 820 çıktı. Bizi hemen Cerrahpaşa’ya sevk ettiler ve ben o zaman kızıma hamileyim. Doğuma 2 ay var.

Yiğit’te bilinç kapalı, eşim Küçükyalı’dan Cerrahpaşa’ya kadar sürekli bilinç gitmesin diye Yigit’le konusmuş.

Anlatılacak o kadar çok şey var ki! İnanın Esra hanım yazsam, sayfalar yetmez!

Cerrahpaşa’da öğrendik diyabet olduğunu. Bilmiyoruz ki! Arkadaşımız var eczacı, eşime ‘’Çağırırız gelir, Yiğit iyileşene kadar iğnesini yapar, ben yapamam!’’ dedim ama maalesef öyle değilmiş.

Pankreasımız, insülin üretmiyormuş onun için ömür boyu insülin kullanıcakmışız. Kızımdan da şüpheleniyordum, doktorumuz ‘’Geçici bir şey değil abiden, kardeşe geçmez’’ dedi ve sürpriz! Kızımın şekerini ölçtüm ve şekerinin 195 olduğunu gördüm ve inanamadım. Soluğu hemen hastanede aldık. Artık 2 diyabetli annesiydim!

Psikolojik olarak çok zor zamanlar geçirdim. Kolay değildi 2 diyabetli annesi olmak ama çok şükür atlattım! Şu an kendilerini seviyoruz, hayatı ciddiye almamaya çalışıyoruz.

Esra Hanım okuduğunuz için teşekkür ederim.

Saygılar, sağlıcakla kalın.

Bengü Akın

4 YORUMLAR

  1. Lan bıktım artık dayanamıyorum parmağımı hissetmiyorum psikolojim bozuldu hayatıma kara leke gibi bulaştı lan daha 10 yaşındayım

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: