Non-İnvaziv İnsülin – Afrezza

Haberler&GelişmelerNon-İnvaziv İnsülin - Afrezza

Non-İnvaziv İnsülin – Afrezza

Bir sonraki A1C değerlerimi öğrenmek için sabırsızlanıyorum. İki ayı geçkin süredir inhale insülini Afrezza’yı kullanıyorum ve doğrusunu söylemek gerekirse bu kadar iyi iş çıkarmasını ben de beklemiyordum.

Aslında Afrezza’yı sanki amigosuymuşçasına çıkar çıkmaz denemek konusunda kuşkularım vardı. Çünkü yaşayabileceğim herhangi bir kötü sonuçta, bunun deyim yerindeyse benim eşek şansım olacağını düşünüp, ki zaten oldukça tartışılan bir ilaç, durduk yere ortalığı karıştırmak istemedim.

Ama Naysayers’lardan özür dilerim, Afrezza tam bir bomba! En azından benim için.

Daha önce de insülin pompası kullanma esnasında oluşacak bolus insülin ihtiyacı için Afrezza kullanmanın avantajlarından bahsetmiştim. Şimdi yine buna devam edeceğim.

AfrezzaRealWorldIconBugün benim başarılı Afrezza’m için size biraz daha fazla detaylı bilgi vermekle beraber “Afrezza in the Real World” platformunda olduğu gibi, bu ürünü kullanan diğer diyabetlilerin de tecrübelerini paylaşmayı umuyorum.

Hayır, Mannkind ya da Sanofi firmalarının reklamını yapmıyorum. Afrezza’yı kullanmak tamamen benim ve doktorumun tercihiydi ve bu ilaç üreticileriyle, yaptığımız röportajlar ve yeni çıkan ürünler hakkında edindiğimiz bilgiler dışında hiçbir anlaşmamız yok.

Ben sadece bu insülinin diyabetli herkese yardım edebilecek bir potansiyele sahip olduğuna ikna oldum.

Hızın Mutluluğu

Daha önce de belirttiğim gibi, insülinde yer alan rapid-on/ rapid-off (hız açık/ hız kapalı) fonksiyonu bana göre tamamen ezber bozan nitelikte. Yıllardır hızlı-etkili diye tanımladığımız insülinlerin aslında ne kadar yavaş olduğunu insanlardan duyardım; ancak şimdiye kadar bu yavaş etkinin kan şekerimizdeki iniş-çıkışlara ne denli olumsuz etkilediğini idrak edememiştim.

Vücudunuzda sistem dışı bir şekilde aniden bir saat içinde zirveye çıkan bir şey olduğunda akabinde, insülini enjekte ettikten sonra geçen duraksama süresi ve ihtiyacınız olan süreden daha geç bir zamanda kan dolaşımına etkisinden dolayı, vücudunuzdaki şeker emilimi ile aldığınız insülinin doruk nokta etkisinin eşzamanlı olmadığının farkına varıyorsunuz.

2009 yılında Al Mann ile yaptığım röportajımda, Afrezza’yı temelde “glikojen oluşumu ve depolanmasına son verilmesi” olarak tanımlamıştı. Yani besindeki hiçbir glikoz karaciğerden saklanamayacaktı. Bu sebepten dolayı, tip 2 diyabetliler yemek porsiyonları ne kadar büyük olursa olsun bir dizi doz Afrezza kullanmaları yeterli olacak. Bununla birlikte tip 1 diyabetliler için durum biraz daha farklı. Tip 1 diyabetliler normal kullandıkları insüline ve porsiyon miktarına denk düşecek şekile dozlarını ayarlamalı ve gerektiğinde dozu artırmalıdırlar.

Buna ek olarak Al Mann, Afrezza’nın tüm hastalar üzerindeki faydasının, hastaların artık karbonhidrat sayımı yapmalarının gerekli olmadığını, çünkü Afrezza’nın kesin olarak alınan besinleri karşılama gibi bir zorunluluğunun olmadığını ekledi.

Arkadaşlar, tüm bunlar %100 doğru olarak tarafımdan kanıtlandı ve tüm bu matematik hesaplamalarının ardından hayatımda büyük bir rahatlama hissettim.

Orta Seviyelerde Daha çok Zaman

Basitçe söylemek gerekirse; Afrezza’yı kullandığımdan beri kan değerlerim eskisine nazaran daha çok normal değer aralığında çıkıyor. CGM ekranım kan şekeri değerlerimi çok nadiren gereğinden fazla ya da gereğinden düşük olarak gösteriyor. Günlerce normal sınırın dışına çıkmadığım günler yaşadım. Bisiklet egzersizlerimi ve aerobik egzersizlerimi normal kan şekeri değerlerinde (100 lerde) başlayıp sonlandırmayı becerebildim.

Sabah egzersizleri için öğrendiğim şey ise, Afrezza’yı kahvaltı dozunda aldıktan hemen sonra egzersiz müddetince pompamı kapatmak (bazal insülin kısmını) ya da son derece kısıtlı bir ölçüde kullanmak oldu.

Şimdilerde bu taktiği kan şekerim için çok küçük düzenlemeler gerektiğinde (150-160 mg/dl gibi) hipoglisemiden kaçınmak için de uyguluyorum ama bu sefer de 4 ünite Afrezza kullanmaktan başka seçeneğim kalmıyor.

En büyük dileğim ise Afrezza’nın 2 ünitelik seçeneğinin üretilmesi. Çünkü bu benim gibi tip 1 diyabetlilerin kan şekeri düzenlemesinde mükemmel bir imkan teşkil edecek.

Öte yandan değinmem gereken bir diğer konu ise, yemek sonrası ya da egzersiz öncesi kan şekeriniz düşük olduğunda, normalde kullandığınız deri altı enjeksiyon insülinlerinde olduğu kadar sanki bir kazaya sürükleniyormuşsunuz gibi panik olmamanız gerektiği. Bilakis, şeker dengenizi düzeltmek için oldukça hafif (küçük bir parça şeker almak) ve kısa (yarım saatliğine pompanızın bazal insülim kısmını kapatmak) bir yol var. Çünkü Afrezza sistemimizden hiçbir zaman çıkmayacak ve kan şekerimizin düzenlenmesinde etkin rol oynayacak.

Nisan’ın ilk iki haftasında, kan şekerimin %73’ünün 70-160 değerleri arasında olduğunu göreceksiniz ve bu benim için gerçekten büyük başarı.

Amy BG Trends April 2015

İkilemin Arka Yüzü

Diğer kullanıcılardan birinin bana sorduğu ve kendi kendime çözüm üretmeye çalıştığım bir soru: Yemek öncesi Afrezza kullanıyorum ve yemek sonraki başlarda şeker değerlerim normal sınırlarda hatta normalde sınırın biraz altında çıksa dahi aradan zaman geçtikçe şekerim yükseliyor. Her ne kadar 200’ün üstüne çıkmasa 185 dolaylarında olsa da bunu defalarca yaşadım. Bu konuda ne yapmamı önerirsiniz? Bu durumda 4 ünitelik bir diğer Afrezza kullanmam şekerimi gereğinden fazla düşürmez mi?

Yukarıda bahsettiğine göre çıkarabileceğim tek bir sonuç var. Devam et ve şekerimi 4 ünitelik Afrezza ile düşür. Bununla birlikte şekerin gereğinden fazla düşmesini engellemek için pompanda ‘geçici bazal’ ayarını (temp bazal ayarını) kullan.

Ama pompa kullanmıyor musun? O halde ne yapman konusunda verebileceğim bir tavsiye yok.

Bazı insanlar, kendi doktorum de dahil olmak üzere, Afrezza’nın çok iyi sonuçlar vermesi durumunda insülin kullanımının sona erip ermeyeceğini merak ediyorlar. Yukarıda yaptığım açıklamalara dayanarak ‘Hayır’ yanıtını veriyorum. Örneğin benim hala egzersiz sırasında ya da PMS dönemi gibi yüksek insülin direnci zamanlarında aşırı şeker düşmesinin önüne geçmek için Afrezza haricinde insülin kullanarak bazal dozu ayarlamam  gerekiyor.

Boğazımdaki Gıcıklık

Tanıdığım bir endokrinolog, ona Afrezza’yı ne kadar sevdiğimi anlattığımdan beri beni şüpheyle izliyor ve hala Afrezza’nın akciğerler üzerinde uzun vadede oluşabilecek etkilerinden dolayı kaygı duyuyor. Ama tabiki bunun ne kadar büyük bir mesele olup olmadığını bize zaman gösterecek.

2009 yılında Al Mann bize bir kaç hasta üzerinde Afrezza’yı denediklerini ve bu hastaları 5 yıl müdddetince gözlemleyeceklerini söylemişti. 5 yıl doldu ve hiçbirinin akciğerinde bir değişme görülmedi (600 hasta üzerinde yüksek tanımlamalı  CT taraması yaptılar). Bu sonuç oldukça cesaretlendirici görünüyor.

Fakat arkadaşıma boğazımda bir süredir süregelen gıcıktan ve hafif öksürüklerden söz etmedim. Son zamanlarda yaşadığım burun akıntısından beri, dürüst olmak gerekirse bunun Afrezza ile ilgisi olduğunu söyleyemem ve umarım gerçekten Afrezza ile bir ilgisi yoktur.

Bu ilacı kullanmamı durduracak başka bir sebep varsa, o da bu ilacın doktorlar arasında alımının yaygın olmamasının yarattığı kaygıdır. Doktorlar bu ilacı hastalarına tavsiye etme konusunda ilgisizler. Bunu gerçekten anlamıyorum.

İşte kullanılması ya da öğretilmesi kolay olmayan, şimdiye kadarki deri altına enjekte etmeden kullanabildiğimiz ilk insülinimiz. İlk kullanıcılarına bakılırsa harika sonuç verdiğini söyleyebiliriz. Biliyorum geçmişte kullandığımız Exubera’da yaşanan bazı aksaklıklar bizi tedirgin etmekte; ama Afrezza gerçekten işe yarar nitelikte. (Çeviri: Fatih Kalkan, Kaynak: http://www.healthline.com/diabetesmine/amazing-afrezza-non-invasive-insulin-works#3)

Esra’nın Notu

imageAfrezza tecrübesini paylaşan kişi her ne kadar güzel bilgiler verse de yandaki görselde yazanları da dikkate almakta fayda var.

Özellikle akciğer kanseri riski gözden kaçmamalı.

 

8 YORUMLAR

 1. Gamze Günaydın Şahin Bunu pompa kullananlar mi kullanabiliyo yoksa ağızdan alınan insülin mi bu.. Türkiye de varmiydi bu

  Selime Aşı Bu insulun yerine mi kullaniliyr .nerden bulabiliriz acaba

  Mehmet Karaköse Nedir bu

  Hamide Arslan teknoloji hergün yenilikleri yapiyorda malesef hepside SGK karşilamiyor ve çok pahalilar.Artık paran varsa sağlığinda var malesef .

  diyabetimben.com Herkese Merhaba, Linke tıklayarak yazıyı okuyabilirsiniz. Tüm detaylar yazıyor. Ağızdan, nefes yolu ile insülin alımını tecrübe eden birinin yazısı. Sevgiler, esra

  Mehmet Karaköse Teşekkürler Esra hanım

  • bu ürün türkiyeye gelse bile devletin karşılayacağını düşünmüyorum umarım daha çok kişi kullanır ve daha çok başarıya ulaşır çok merak ediyorum sonuçlarını….

  • Deniz Duman Merhaba,

   Yurt dışında bir tanıdığınız varsa o kişi alabilir. Ama ilacı alacak kişinin diyabetli olma zorunluluğu olup olmaması da kritik konu.

   Aynı zamanda siz satın alıp bildiğim kadarıyla getiremiyorsunuz.

   sevgiler

  • Cem Merhaba,

   Doktorlarımız maalesef Afrezza hakkında bilgili değil. Ancak Afrezza şu anda da aktif kullanılmıyor. Çünkü halen geliştirme aşamasında.

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: