Anasayfa KH Sayımı Meyve Mi? Meyve Suyu Mu?
 • Merhaba,
  Eren diyabet olmadan önce anne sütünden sonra meyvesıkma makinası alıp nerdeyse her akşam meyve sıkmıştım;elma havuç portakal … sözde organik meyvesuyu veriyorduk, tetrapakları dışarıda olduğumuz zaman nadiren tüketiyorduk. Ki onlarda da iyi seçimler yapmaya çalışıyorduk. Evimize bazende Atatürk Orman Çiftliği markasına ait nar suyu 🙂 incir suyunu alırdık. Tavsiye edilir, içen varmı ? 🙂
  Şimdilerde sıkma makinası depoda, Erdeme hiç sıkmadık… Aman çok büyük kayıpmış ! Adam aslında bizden akıllı çıktı; meyvesuyunu sevmiyor yaa 🙂 Meyvepüresi verebiliyoruz ve meyve.
  Evimize cola ve türevleri girmezdi,bizim pankreaslar sağlam ama HOR kullanmamak lazım değilmi. Meyvesularıda çok farklı değil bana göre;şimdi hipolar için giriyor evimize.
  Evinize aldığınız meyvesularlarının son kullanma tarihleri geçerde atarsınız inşallah 🙂 mutluluklar 🙂

 • Bu çok ama çok önemli bir konu..

  Meyveyi meyve olarak tüketmek en doğrusudur..Çünkü meyvenin posasında da vitaminler vardır..Lif vardır..Lif ve posa sayesinde meyvedeki glukoz ve fruktoz gibi şekerlerin emilim hızları çok düşer..

  Meyve yiyerek kısa sürede doygunluk hissi sağlarsınız..İçerdiği lif ve posa, sindirim sistemi sağlığı için hayati öneme sahiptir..

  Oysa meyvenin suyunu içerseniz, birkaç meyveden birden alacağınız aşırı yoğun glukoz ve fruktozu, tek bir bardakta vücuda alırsınız..Bu sefer diyabet, obezite, kanser, kalp-damar hastalıkları ve hipertansiyon riskiniz artmış olur..

  Meyve suyundaki fruktoz, ürik asidi arttırarak damar endotel tabakasını bozup kalp-damar hastalıklarına ve hipertansiyona yol açar..

  Ürik Asit, kolesterolden çok daha güçlü bir parametredir kalp-damar hastalıkları için..Ürik Asit ayrıca diyabetin vaskular komplikyasonlarının patogenezinde de ciddi rol oynar ve sağlam bir göstergedir HsCRP ile birlikte..

  Meyve suyu yoğun fruktoz içerip ürik asidi arttırdığı için de ayrıca tehlikelidir..

  O yüzden meyvenin kendisini yiyelim..Suyunu içmeyelim..

  Diyabetli bireyler,metabolik sendromu olanlar ve hipertansiyon hastaları; Ürik Aside çok ama çok dikkat etmelidir..5,5 mg/dl’nin altında olmalıdır ürik asit..Bunun üstündeyse bu durum hayra alamet değildir:

  http://www.turkhipertansiyon.org/pdf/14_KONGRE_Sunular/19052012/Fruktoz-Urik_Asit_ve_Vaskuler_Etkileri-Belda_Dursun.pdf

 • Cevap Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.