Medtronic Memnuniyetimiz ve İnsülin Pompası İle İlgili Düşüncelerimiz

İnsülin PompasıMedtronic Memnuniyetimiz ve İnsülin Pompası İle İlgili Düşüncelerimiz

Değerli Arkadaşlarım,

Bildiğiniz üzere diyabet (şeker hastalığı) yönetmek için ben Medtronic insülin pompası kullanıyorum. Kullandığım cihaz sensörlü değil.  Modeli Minimed MMT 715.

Bu yazıyı yazıp yazmama konusunda düşündüm ama gelen yoğun talepler çerçevesinde Medtronic Memnuniyetimiz ve İnsülin Pompası İle İlgili düşüncelerimizi hep beraber kendi içimizde konuşalım istedim.

Öncelikle şu uyarıyı yapmak isterim; amacımız çözüm odaklı olmak ve firmanın belki de yapamadığı müşteri memnuniyeti anketi yapmak. Belki de buradan çıkacak sonuç ile Medtronic elde edeceği bilgilerde çalışma prensiplerinde bazı değişikliklere gitme kararı alır. Dolayısıyla bizim burada yani bloğumuzda yapmamız gereken olumlu/olumsuz her düşüncemizi paylaşmamız. Ama ‘en doğru cümleler ve en doğru iletişim şekli ile’.

Mesela ben kendi pompamdan şimdilik memnunum. Bana bugüne kadar sorun çıkarmadı. Sadece 2 yıldır 1 kez ‘iletim yok’ hatası aldım.  Bu Sabah yazımı hatırlarsınız.

Bunun dışında bir de setlerin yapışkanlı kısımlarının özellikle yazın kenarlarında atmasıydı. İnfüzyon Setlerinizin Bantları Çıkmaya mı Başladı? yazımı da hatırlarsınız. Bu sıkıntının en başını yaz tatilimde yaşamıştım. Antalya’dan İzmir’e doğru giderkenki tatilimizi de sizlerle paylaşmıştım. O sıralar bantlı kısım kenarlardan çıkmaya başlayınca Medtronic Tr ofisini aramış ama çözüm bulamamıştım. Bana konuyla ilgili geri dönüş yapılacağı da söylenmişti ama inanın çok geç geri dönüş yapıldı. Dönüş yapan Mine Hanım sorunu çözüme götürebilecek tüm yönlendirmeleri de yaptı. Gerekli desteği sağladı. Ama buradaki tek sıkıntı zaman kavramı. Ben bir sorun varsa hemen çözülmesini beklerim. Maksimum 2-3 gün beklerim. Ama bu zaman uzarsa ben de bana ve durumuma önem verilmiyor gibi algılarım.

Gerek Medtronic müşteri hizmetlerindeki arkadaşlarımız hem de Mine Hanım ve daha öncesinde Ali Bey inanın ellerinde gelen maksimum verimle çalışıyorlar bence. Ve bugüne kadar kendileriyle hiçbir sorun yaşamadım.

Ki bildiğiniz üzere Medtronic diğer tüm firmalar gibi bloğumuza etik kurallar çerçevesinde sponsor olmakta. İlkinde Ramada Otel’de sadece Medtronic ile, ikincisinde ise 16 Şubat organizasyonumuza sponsor olarak destek sağlamışlardı.

Şimdi sizlerden ricam ve özellikle pompa kullanıcılarından aşağıdaki sorulara yanıt vermeniz;

 • Pompa modeliniz nedir?
 • Sensörlü pompa kullanıyorsanız olumlu/olumsuz neler söyleyebilirsiniz?
 • Sensörlü ya da sensörsüz pompa kullanıcılarının set tıkanma sıklıkları nasıl? Yani ne kadar sürede setlerde tıkanma oluyor?
 • Pompanın sizi mutlu eden ve etmeyen hangi özellikleri var?
 • Satış temsilcilerinin iletişimi konusunda ne düşünüyorsunuz?
 • Telefonla aradığınızda müşteri hizmetlerinin hizmeti sizi memnun ediyor mu?
 • Özellikle son günlerde pompa setlerinin pahalılaşması konusunda düşünceniz nedir? Ne olmasını istiyorsunuz?
 • Medtronic’in yurt dışında olan ama Türkiye’de olmayan pompa modelleri sizce neden Türkiye’de yok? Bunları firma neden getirmiyor? Yurt dışında olan ama Türkiye’de olmayan hangi pompanın Türkiye’de olmasını isterdiniz?

Ben bu kadar soru yazdım ama lütfen sizler de aklınıza gelen her türlü detayı yazın. Unutmayın. Firma yetkilileri bloğumuzu takip ediyor. Burada yazacağınız bir cümle Medtronic’in firma politikalarını geliştirmesi için oldukça önemli olacak.

66 YORUMLAR

 1. slm benımde 2 gün de batnlarda acılma oluyor ve degıştırmek zorunda kalıyorum ve benı maddı acıdan sıkıntıya sokuyor setlerı vaktı gelmeden cıkartıyorum. bırde set fıyatları cok uctu almakda zorlanacagız bu şekılde gıderse pompayı bırakmaya düşünüyorum.
  lutfen ılgılenılmasını ıstıyorum cok teşekkur edrım

 2. 1.5 Sene Medtronic minimed MMT 715 İnsülin Pompası Kullandım.Tam 1 senedir’de kullanmıyorum.Pompayı bıraktım Ama İnsülini Bırakamadım maalesef:)
  Sensörlü kullanmadım.

  Benim İnsülin İhtiyacım Günlük 30 İle 40 Ünite Pazarları Hariç, O gün sapıtıyorum..Dolayısıyla İnfüzyon setini 4-5 gün çok rahat kullanıyordum. Hortumum içinde veya vücuda bağlı kanulde tıkanma En az 4 veya 5 Kez 2 Ayda bir yaşadım.

  Pompanın En cezbedici yanı Hergün minumum 2 veya 3 belki daha fazlası Bana 2 yettiği için Önce Allaha sonrada irademe şükrediyorum. Haftada 3 gün Spor İnsülin oranlarında çok rahat düşme yapıyor.Ben Bu arada novamix Flexpen Kullanıyorum,Benim için O 1 Numara 🙂 ))

  Pompayı Kullandığım dönemlerdeki 2. Tercih sebebim Hareket serbestiyeti sağlamasıydı, Yani Aniden bir müşteriniz veya işiniz çıktığında nerde olursanız olun İnsülininiz Hep Yanınızda Kanki Yani..

  Dezavantajlarına Gelince; Her An yanınızda olması Her An altınızda sizin isteğinize cevap vermesi sizin için Büyük bir dezavanntaj En azından Benim İçin Şöyleki Tatlıya Öz.Baklava’ya karşı çok zaafiyetim var, nasıl olsa Pompada var, ver Ayarı misali Ben Bayağı bir kilo aldım.Ta ki uzun Hikaye Alper Bey, derdimize biçare oldu istemeden Ben Bu işi Önce Azim ve hırsla Çok ciddi spor, sauna,fitnısla aştım.Pompaya veda ederek Tabiki..Birde Gece Yatarken Veya dış ortamda vücudunuzdan sarkan kablo olayı sizi Psikolojik olarak sen Hassssstasssııııııınnnnnn Diyorrrrrrrr…..Herkese Teknik bilgi vermekde işin Ayrı bir çabası..Pompam yok..Kafam Rahat, Hayat böyle daha Rahat, Benim düşüncem budur, Blog veya site sahibi bana kızacak Ama Ben böyle düşünüyorum..Hayatta Herkes Aynı Olamaz, Olmamalıda.

  • Ercan Bey Merhaba,

   Şunu unutmamak lazım ki pompa doğru kullanıldığı sürece ne kilo aldırır ne de farklı bir yan etkisi olur.

   Herkesin diyabeti farklı diyoruz bloğumuzda. Ve herkes diyabetini yönetirken ister kalem, ister enjektör ya da isterse pompa kullanır. Siz kullanıp bırakmışsınız. Bu sizin tercihiniz. Bana göre de hata yapmışsınız ama bu da benim düşüncem. Dolayısıyla ben size düşüncelerinizi neden yazıyorsunuz diye neden kızayım ki? Ya da neden pompa kullanmıyorsunuz diye.

   Umarım insülin kalemlerinizle ve iradenizle diyabetinizi ömrünüz boyunca hep iyi bir şekilde yönetirsiniz.

   sevgiler

   • Pompa Kullanmadan Önceki HBA1C değerlerim -6-7 , POMPA dayken 7 ve az üstü değerlerimdem daha iyiydi. Bırakmamdaki En belirleyici etken budur, Pompaya karşı deyilim.Kablosuz olsa ciddi ciddi düşünürdüm..

 3. Herkese Merhaba;

  Ercan bey merhaba, site sahibi niye kızsın sorunları ve görüşleri paylaşmak için açtı zaten bu konuyu…

  Öncelikle Esra abla çok teşekkür ederim, bize bu konuda fikir vermemiz için fırsat tanıdığın için. biliyorum ki medtronic ya da diğer pompa satıcıları burayı takip ediyor ve bu konudan epey yararlanacaklar…

  Ben kendi pompa tedariği sürecimde medtronic satış ekibinden Gökhan bey ile çok sık görüştüm ve hala görüşmekteyim. Satış Ekibini ve diğer sorumluluları zaten sitemizin ikinci etkinliğinde tanıdım ve gayet de uyumlu bir tanışma oldu. ALLAH BOZMASIN 🙂

  satış sonrasında da gerçekten çok ilgili ve yardımcı oldular. Her sorum da ve ve ya sorunumda Gökhan bey ile görüştüm, İlk Siparişimi Hüseyin bey’e verdim. Gökhan beye ulaşamadığım da Sezen hanımla görüştüm ve hepsiyle gayet ılımlı görüşmelerim geçti ve bir sorun yaşamadım.

  Zaten hemen hemen 4 aylık pompa kullanıcısıyım ve şuana ne pompam da ne de setlerimde bir sıkıntı olmadı. bu benim şansımdan mı yoksa setlerin daha düzgün gelmesinden mi bunu çözemedim ama yine de şükür olsun ki sıkıntıız devam ediyoruz.

  ayrıca satış sırasın da ya da sonrasında ödemeyle ilgili sıkıntılarımı paylaştığımda bana ılımlı olarak yaklaştılar ve sorun olmayacağını söylediler ve ben de şuan deyim yerindeyse taksit taksit ödemelerimi yapmaktayım…

  Benim şuan için medtronic’ten tek isteğim, biz sgk’nın arşivcisi ve ya evrak takipçisi değil, diyabetliyiz ve kendi rahatsızlığımızla alakalı medikal malzemenin ödemesini talep ediyoruz. yalnız bizden istenen evrakların hazırlanması biraz zahmetli oluyor. tabiki iki karton kesmekle elimiz aşınmıyor fakat, setlerin ve rezervuarın üzerindeki barkotların daha küçük bir etikete basılarak faturayla beraber gönderilirse, biz de beyan edeceğimiz evrakların arasında faturanın arkasına yapıştırarak kuruma ibraz edebiliriz. Bu yapılabilir mi bilmiyorum, mevzuat olarak aykırı birşey mi düşünüyorum bilmiyorum ama yine de sorulması ve uygulanması gerekir diye düşünmekteyim. bu soruna da çare bulabilirlerse gerçekten çok güzel bir adım atılmış olabilir.

  illa ki yazılacak konuşulacak çok şey var tabi ki ama şuan aklıma gelen şeyler bu kadar. eklemek gereken bazı şeyleri de diğer yorumlarda paylaşacağım…

  saygılar, sevgilerle…. 🙂

 4. Önce kendi şikayetlerimi yazmak istiyorum sonra bana gelenleri yazıyım.

  Ben setlerin eskisi gibi olmadığını düşünüyorum. Eskiden ayda yılda bir yaşanan tıkanmalar hemen hemen 3 sette bir yaşanmaya başladı. Sık ölçümle önüne geçiyorum ama bu artışta üretimin rolü olduğunu düşünüyorum . Bunu tabi metronic TR çözemez merkeze yapılmalı bu şikayet ama bizim sorunumuzu iletebilirler.

  Bunun dışında en çok şikayet edilen tutum. Mesela şu zam geldiğini haber veren mesaj. Bence son derece yanlış bir tavırla gönderilmiş. Emrivaki sözü gibi, dedik kaçtık olmuş. Bi açıklama yazılsa, bu zorunly durum için özür dileriz filan dense yumuşarsınız ama mesajın duygusuzluğu ve sertliği insanı sinirlenmeyecekken sinirlendiriyodu. telefondaki Müşteri temsilcilerinin konuşma tarzı ve tutumu ile ilgili de ben değil ama pek çok kişi çok şikayetçi. Zaten 4-5 aramada açılıyo o telefon, açılınca da müşterilerle bu derece fütursuzca, azarlar gibi konuşulmamalı.

  Bir diğer durum da size ulaşma. Telefondan merkeze ulaşamadığımız gibi satış temsilcilerinizi aradığımızda çalışma saatlerinde cevap veremeyecekleri yolunda mesaj alıyoruz. Ne demek ki bu. Biz size güvenip bu pompalara para verip alıyoruz. Sadece biz değil, devlet de veriyo, yani herkesin cebinden çıkıyo para. Ama ihtiyaç olduğunda, sorun olduğunda temsilcilere ulaşamıyoruz. Bu bence en büyük sorun. Kaldı ki biz Ankaradayız. Bir de sürekli temsilcilerin olmadığı iller var. Mesela Antakya’da 3 yaşında bir pompa kullanıcısı 6 mm lik setler kırıldığı için sizden yatay set bekliyo, ama 20 gündür gitmemişsiniz. O çocuk 20 gündür boşuna 5 kez insülin yapıyo, yazık değil mi ?

  Zam konusuna gelince, o zammın nedenini merak ediyorum açıkcası. Bi açıklama yapılmadı bize nedenle ilgili. Ancak devlet ödemelerinin bu denli düşük, hastanın maddi yükünün bu kadar yüksek olduğu bir ülkede keyfi yapıldıysa metronik’in derdi sadece para demek. Çünkü zaten piyasanın yüzde 70inden fazlasına sahip.

  Açıkcası metronik’in daha önceki hizmet kalitesini özledim ben. Firma satışı kendi eline alınca daha iyi hizmet alırız demiştim ama birçok sıkıntı yaşadık. Umarım sorunlar biran önce çözülür.Sonuçta hergün metronikten şikayet eden telefon almaya başladım maalesef.

  Son olarak da kargo ile ilgili yaşanan sıkıntıyı yazıcam. O gün setler geliyo, kaçta teslim edileceği belli değil. Kimi zaman sabahtan geliyo, kimi zaman akşama kadar evde kapalı kargo bekliyosun. Kargolarınız için bir dağıtım saati uygulamasını çalıştığınız kargoyla ayarlarsınız bütün gün btün işlerimizi engellemez. Örneğin 12 den önce ya da 5 den sonra gibi daha dar bir zaman aralığı belirtilebilir.

 5. merabalarrr,

  Benim ilk şikayetim bana pompayı anlatan beni pompayla tanışdıran methronic çalışanı,bana anlatımını hiç sevmediqim qibi bana açıklayıcı da olmadı.Mesela ilk set deqişimini yapmak için internetden bir video izledim ve öyle deqişdirdim seti, Merak ettiqim konu şu.,SİZ POMPAYI HİÇ BİLMEYEN BİRİNE ANLATIRKEN ELİNİZDE TELEFON MESAJ YAZARAK MI ANLATIRSINIZ,bu sorum yetkililere.Bide bana ilk söylenen setlerle ilqili reçete yazıldıqı qün bildirilmeli firmaya dendi,ama ne mümkün ilk reçetem tecrübesizliqim firma telefonlARI ARIZALI,ULAŞAMIYORUM.

  Avrupa yakasına qeçmiştim bende SEZEN hanımı aradım,bana yardımcı olur diye.,Tabi o da olamadı bana verdiqi cevap şu;serpil hanım bende ulaşamadım sanırım firma telefonları arıza dedim ki bende,Hüseyin bey veya Leyla hanımın numaralarını verirseniz onlara ulaşayım veremezmiş mail attım haber bekliyorum dedi ; Ben o sinirle firmaya qittim saqolsun Hüseyin bey bana çok yardımcı oldu hallettik ama yaşanan stres bana kaldı ne yazıkki.
  bu arada hastanede yatarken pompam bozuldu, demo qeldi ama benim pompamdan hala haber yok.

  YAZILACAK ÇOK ŞEY VAR AMA BU KADAR YETERLİ DİYELİM;İNŞALLAH FİRMA YETKİLİLERİ SESİMİZİ DUYAR,ZAM YAPMAK ÇOK KOLAY AMA [İHMAL EDİLEN SAGLIK BİZLERİN SAGLIGI] BİZE KARŞI DAHA İLGİLİ OLABİLİRSİNİZ.SENETLER İMZALANANA KADAR SÜPER Dİ HER ŞEY AMA ŞİMDİ NEDEN KİMSE FİRMADAN MEMLUN DEGİL.Öyküm hanım demiş ki metronikin eski hizmet kalitesini özledim demiş biz daha qöremedik ama o kaliteyi ama bildiqim ve anladıqım metronik diyabetlileri yani bizleri önemsemiyo sanki.

 6. merhaba esra hanım,

  ızmır de bır fırma metronıc fırmasına uygun setler getırtıyor. muadıl urunler elımızde. kutu bası 20 lıra fark alıyor. gayette kullanıslı. ben esıme o setlerden alacagım ve ankara grubu olaraktan o setlerı kullanacagız cogumuz..

  bızı ancak bu sekılde duyacak fırma

  • merhabalar
   izmirdeki o firmanın iletişim bilgilerini verebilirmisiniz. Medtronic firmasından bende memnun değilim. Çalıştığım yerde bir arkadaşım daha var pompa kullanıcısı. Arkadaşımın seti bitmiş yenisini yazdırana kadar bir tane set ihtiyacım var dedi. Medtronic firmasını arayıp bir adet acil set ihtiyacımız var dediğimizde. Öyle ürün gönderemiyoruz dediler. Dar günümüzde yardımı dokunmayan firmanın ürününü kullanmak istemiyoruz.Bizde ankaradayız. Yardımcı olursanız memnun olurum

   • Zafer Bey Merhaba,

    Medtronic çalışanı olmadığım için bu bilgilere hakim değilim. 0216 692 1303 numaralı telefondan Medtronic’i aramanızı öneririm. Bir arkadaşım Medtronic’te çalışıyor. Ona da telefonunuzu gönderiyor olacağım.

    sevgiler,

 7. merhabalar bende yaklaşık 2.5 yıldır medtronic pompa kullanıyorum ama pişmanlıklar içerisindeyim ilgisizlik,konuşmalarda saygısızlık,pompada sürekli iletim yok diye hata vermeler setler ayrı sıkıntı.sonuçta bizlerin hayat kalitesini daha yüksek tutulması için üretilmiş cihazlar ama firma neden böyle bi tutum içerisinde neden bizleri zora sokuyor anlamadım.geçenlerde bi arkadaşımızla konuştuk telefonlara cevap verilmeyip ardından mesaj gönderildiğini ifade etti bu benim aklıma takıldı aradım ankaradaki firma temsilcisini telefon açılmadı kapattım ardından bi mesaj yetkilimizle iletişime geçmek için lütfen saat 19:00’dan sonra arayın diye hayretler içerisinde kaldım söz konusu sağlığımız sorun olduğunda yetkili bize yardımcı olmayacak yani ciddi bi sıkıntımızda olmuş olabilir o an saat mi tutucaz sağlığımızda herhangi bi sıkıntı olsa bunun hesabı kimden sorulacak?bunlarla uğraşırken birde geçen gün sabah gözümü firmanın zam haberiyle açtım buda firmamızın bize yaptığı ayrı bi güzellik…açıkcası medtronic taktırdığım için çok pişmanım pompanın kullanım süresi dolduğu an pompayı değiştiricem başka bi firmanın pompasını kullanıcam sevgiler…

 8. pompa güzel icat bence sekerliler için takılmalı kullanmalı hastalar fakat şirkette gercekten büyük sıkıntı var bende 6 ay önce antalyada akdeniz üniversitesinde taktırdım şefika hemşiremin pompa kullanımında bana destek olmasıyla seneler öncede basvurmuştum aslında selda hanım vardı antalyada tutarını karsılayamayacağımızı düşünerek ailemle vazgeçmiştik dolar hesabı falan gibisinden konuşuluyordu şimdide durumum olmadan taktırdım ama taksitle senetle selda hanım işi bırakmış ve suan antalyada bu işle ilgilenen biri yok ve ali bey izmirden geldi takmak için üniversitede ali beyle görüştük cihazı sattı ve gitti ben zaten şefika hemşireden genel ayarlarını öğreenmiştim sadece vücuda takmasını bilmiyordum ali beyin bana gösterdiği sadece buydu taş çatlasın yarım saat inanın ki arayıp konuşasım gelmiyor çünkü biliyorum benim sorduğum sorulara ses tonundan belli zaten benim anlayabileceğim beni tam olarak aydınlatacak cevaplar alamayacagım üstelik sinirle telefonu kapatmama rağmen tesekkür ederim ali bey diywrek kapatacağım aaaa artıları var sadece bunlar değil devletin ödediği 2 farklı pompa var tutarı 5000 civarı olan genelde kullanılan bir pompa diğeride 10.800 lük 3516.50 kr yine devletin ödediği ali bey alet takılmadan telefonla görüşürken hangisinin daha iyi olduğunu sordum birbirinden farklarını bana diğerinin daha ince ayarlarının olduğunu sensörlü şeker ölçümü yapıyor karnında yine ayrı birsey daha takılıyor ölçüm için yarım saatte bir ölçüyor pompa ölçümü algılıyor yüksekse uyarı bazalını bolusunu makina ayarlıyor düşükse kendi kendini durduruyor düşünebiliyor musunuz ne kadar güzel anlatırken bile gercekten böyleymiş gibi etkilendim mutlu oldum vaaavvvvv param yok ama bunu almalıyım acayip birsey ayrıca renk seçeneği var pembe mor mavi çok şirin bana senelerdir acı veren hastalığıma bak zor alıştığım çok zor günlerden geçtiğim pembesi çok eğlenceli olacaktı yaa üstelik artık kendime güvenebilirim bir bebek isteyebilirim korkmadan kendimi ilk defa hamile düşünebiliyordum ve tabiki onu taktırdım bu arada sadece ölçüm sensörünün haftalık masrafı 110 tl ve devlet ödemiyor ama ilerki dönemlerde çalışmaların olduğu ve devletin rezervuar setler gibi onunda bir kısmını karsılayacağınıda söyledi ali güzell…6 aydır kullanıyorum ve şuan 6 haftalık gebeyim ve sivasta yasıyorum ve sivasta insülin pompasını bilmiyorlar dahiliyeci rezervuarını yazmadı bilmiyor varlığından haberi var ama daha önce pompalı bir hastası olmamış endokrinde dahil buna gebelikte insülin ihtiyacı artıyormuş şekerim yükseliyor ve ben gebeliğimi öğrendiğim günün gecesi ölçüm 298 çıktı çocuğa zarar veriyor düşüncesiyle panikle fazla vermişim insülini ve o gece acildeydim hipoglisemi o baygınlık en çok korktuğum sey çocuğa birsey olursa düşüncesi kafayı yiyorum medtronikten çoktan geçtim ben,onlar bu hastalıkla yasamıyor ki benim gibi benden olan şekerlerim bana yardımcı olabilecek biri varsa desteklerinizi bekliyorum ne olur beni bilgilendirin…….

 9. Slm arkadaşlar
  Ben pompa kullanmıyorum.kullanmak isteğim diyabetimben bloğumuza katıldıktan sonra epeyce arttı.21 yıllık tip 1 dm olarak artık zamanı geldiğini düşünüyorum.Fakat RAMADA oteldeki etkinlikte kafamda biraz soru işaretleri ile ayrılmıştım anlatım beni çok ikna etmedi diyelim,DEDEMAN oteldeki etkinliğimizden sora kararımı verecektimki HİÇBİRŞEY anlamadım.Sunumu yapan Gökhan bey beni pompadan iyice soğuttu ikna etmek şurda dursun kurduğu tek bir cümleyi anlamadım.Önce bunların üzerinde biraz durulmalı ki biz bu pompa ile yaşam saslıyoruz.Siz bilgili ve gayet deneyimli arkadaşlarım bile yakın olduğunuz halde bu kadar sorun yaşarken ben KASTAMONUDA bir sorunla karşılaştığımda kimbilir bana ne zaman dönerler?İş işten geçtikten sonra diye bir cevap beliriyor hemen aklımda.Memnun olan kadar olmayanda var bilemiyorum artık.En yakın arkadaşlarım bizzat yazmışlar Metronic beni ikna edemedi oysaki çok kolay ikna olan bir insanımdır 😀 21 yılımı komlikasyonsuz kalemle halletmişşem sanırım bi süre daha ben kalem kullanmaya devam edicem…
  sevgiler

 10. ya lütfen hastalarınızı takip edin durumlarını sorun arayın sıkıntılarımız var mı sorun zor mu bu şeker hastalığı artarken ve çok minik kardeslerimizde de varken her geçen gün yenileri eklenirken çok acı bu hem sizin hemde bizim lehimize olacakken sizlerin bu şirkette çalışan insanların bir tanesinin bile bunu düşünemediğine inanamıyorum gercekten bilgilendirme mesajları atsanız 1 cümlelik bu soğuk kış aylarında mesela gribe yakalanan şeker hastası pompada bazalinde su kadar artış yapmalı ateşli hastalıklarda insülin ihtiyacı artmaktadır sağlıklı günler… ollabilirmi? gebelikte şekerle ilgili ufak detaylar yürüyüş sporla ilgili mesela 6 ayda bir göz muayenenizi olmayı unutmayınız gibi yada böbrekleriniz nasıl iyiler mi yarın baktırmaya gidelim mi gibi üretilebilir çeşitlendirilebilir değil mi lütfen çok rica ediyorum bizi önemseyin şekerde hiç birsey tek basına yürümüyor hasta,diyetisyen,diyabet hemşiresi,endokrinci,ve artık bizim için medtronic var artı psikiyatrist bunlardan biri eksik olunca olmuyor bilgilendirilmek istiyoruz sadece fazla mı yapamayacaksanız kimse bu şirketten pompa falan almasın arkadaşlar kimseye önermiyorum insülini hangi doktora gitseniz o bilir ayarını hiç olmazsa en iyi şirketmiş pompada en iyisi buysa diğerlerini aklımın ucundan bile geçiremiyorum ayyyy içim ürperdi görüşmek üzere sekerler.yorumumuz onaylandıktan sonra yayımlanacakmış yani onaylanamayabilirde…. benim düşüncelerimi bilemeyecekde olabilirsinz neyseee sağlık mağlık olsunnnnn

 11. Bende yaklaşık 2 yıldır medronıc insülin pompasını kullanıyorum set tıkanma sadece ilk taktırdığımda yaşadım 9mm set ilk takmışlardı sonra bu setleri 6 mm ile değıstırdıgımde tıkanma problemi yasamadım bence ınsulın sipariş hattı ve destek hattı belli saatler arasında deılde her gün ve saat kullanıcılara hizmet vermeli belli saatler arasında deıl . Ve pompanın koruyucu kabı fazla olmaması ben pompamı cebimde taşıyorum ve cebimde zarar gelmesin diye kendim şeffaf bir jelâtinle kapladım ama telefonlarda olduğu gibi ince silikon bir kılıf yapsalar yere düşmede cihazı koruyan veya cepte çizilmesini kırılması önleyen çok iyi olur…

 12. Emine hanim sizinkide buyuk bi basari 21 yil hicmi bisey yemiyosunuz yoksa hep glisemik indexi dusuk besleniyosunuz kalemle 21 yil yahu bu ,birde Öyküm hanimla siz cok cekmissiniz 90 larda, bu isin sirri ne? bi yazi yazsanizda bizde faydalansak.. lütfen 🙂

 13. Emine Hanım Ben de merak ettim. 21 yılı komplikasyon yaşamadan geçirmeniz çok güzel. Bundan sonra da sağlıkla yaşarsınız inşallah. En çok nelere dikkat edersiniz? Birde A1C testleriniz genelde kaç çıkar? teşekkürederim.

 14. Merhaba,
  1 yılı aşkın süredir Medtronic paradigm 515 kullanıyorum.
  cihazla ilgili büyük bir sorun yaşamadım ancak setin cilt altında kıvrılma sorununuyla birhayli karşılaştım. setlerin üretimi ile ilgili bir sıkıntı olabileceği düşünüyorum. bunu yanısıra quick-serter da sıkıntılı olabilir. yeni bir quick-serter alarak sorunu çözdüm gibi.

  kablonun makara ile cihaz içinde saklanması, fazlasının ortalıkta olmaması güzel olurdu. daha hafif,minik bir pompa hayal ediyorum açıkçası.

  en güzel özelliği; ihtiyaca göre bazal insülin programı yapabilmek. sırf bunun için bile pompa kullanabilirim. gece hangi kş ile yatarsam sabah o şekerle uyanıyorum. bu muhteşem bence.

  firma az elemanla çok iş yapmaya çalışıyor. Ben Samsun’da yaşıyorum. koskoca karadeniz bölgesine bakan 1 kişi var; Gökhan bey. çalışma şartlarının çok zor oldugunu düşünüyorum. bu da diyabetiklerle firma yetkilerinin iteşim, hizmet kalitesini düşürüyor. firma, eleman sayısını artırmalı mutlaka.
  her diyabetiğin dm bilgisi bir değil. satış temsilcileri bunu göz önüne alıp pompayı öyle tanıtmalı. örnek: yeni pompa takılıyor,hastanede yatıyor arkadaşım. temsilci şunu söylemiş:”ben herşeyi ayarladım.” arkadaş da yemek yiyor, bolus göndermiyor. nasılsa temsilci herşeyi ayarladı diyor. pompanın gönderecğini düşünüyor?! tokluk şekeri fırlamış.

  Geçenlerde yabancı bir dm sitesinde pompa anketi gördüm. dünyada bu kadar çeşit insülin pompası oldugunu bilmiyordum. lcd renkli ekranından tutun daha neler varmış. neden bunlardan nasiplenemiyoruz? bizim için çabalayan bürokratlarımız pek yok , diye düşünüyorum…

  yeni set ücretleri evet can sıkıcı. ama her nimetin külfeti var. sebep söylendiğinde kabul edilmeyecek bir fark olmadığını düşünüyorum. sevgiler…

 15. Emine’cim açıkcası pompa takmanı öneririm çünkü firmanın yarattığı sorunları çözeceklerine inanıyorum ben. Pompa tedavisinin artıları çok. O kadar çok ki bu sprunlara rağmen takılmalı diyorum. Sadece hizmet kalitesini arttırmak için biraz çabalasalar olacak bu iş. Alp Eren Bey geçen 1945 de teşhis konulan bir diyabetlinin hayatını çevirmiştim. Ben o hayatı okuduktan sonra çektiğimiz düşüncesinden sıyrıldım 🙂 Her bir nesil öncekine göre şanslı

 16. Pompa konusunda hep soğuktum artık dondum resmen yıllardan beri türkiyede olan pompa bu haldeyse kablosuzu gelse ne olur acaba?

  • Değerli Arkadaşlar,

   Pompa kullanıcısı olarak pompanın diyabeti yönetmemde iyi bir araç olduğunu düşünüyorum.

   Yapılan yorumlarda bahsedilen sıkıntıların da firma tarafından en yapıcı şekilde düzeltileceği inancındayım.

   Özellikle çocuğu diyabetli olan aileler pompaya karşı olmasın. Dr Eda CENGİZ ile yaptığım görüşme sonrasında hep söylüyorum; kalemle insülin yapan çocuğunuz büyüyüp pompanın varlığından haberi olduğunda anne ve babasına “pompa vardıysa neden bu kadar yıldır iğne ile hergün kolumu ya da oramı buramı deldin” demesin. Ki o yüzden FDA özellikle diyabetle ilgili tüm cihazları önce çocuklarda deniyor. Bu durum biz yetişkin diyabetliler için de geçerli elbette.

   Yorumlarımızı yaparken sadece olumsuz taraftan bakmamamız lazım. Olumlu yaşadıklarımızı da yazmamız lazım. Çünkü ne olursa olsun burada büyük bir emek var.

   Mesela ben pompa öncesinde hiperglisemi yaşadığımda kan şekerimi düşürmek için birçok kez kalemle enjeksiyon yapıyordum. Bu da her yerimin delinmesi ya da morarması demekti. Ama pompada zaten 3 günde 1 set değişimi yapıldığı için pompadan hiperglisemi anlarında düzeltme bolusu gönderebiliyorum. Bu bence önemli bir artı.

   Umarım olumlu/olumsuz tüm yorumlarımız ve düşüncelerimiz dikkate alınarak firma tarafında gelişimleri izleyerek hep beraber alkışlarız.

   Sevgiler

 17. Medtronic TR
  Öncelikle Esra Hanıma teşekkür ediyorum, birkaç gündür üzerinde görüştüğümüz ticaret şekli – firma yaklaşımları vb konularından hareketle üstelik söz konusu firmadan önce böyle bir çalışmaya önayak olduğu için 🙂 iyi ki varsın ve siz blog katılımcıları, sizde iyi ki varsınız 🙂
  Eğer Medtronic Avrupa bloğu takip ediyorsa 5 Martta Türkiye ayağını devretmesi ya da büyük çaplı bir değişiklik yaşatmaları gerekir. Sanırım Türkiye ayağından merkeze “doğru” raporlar gitmiyor, buradakiler halinden memnun herhalde.
  “Her nesil bir öncekine göre şanslı” diyen Öyküm Hanım Medtronic’in hizmet konusunda geriye gittiğini belirtmektedir, dolayısıyla kendi nesli bile şanssızlaşıyor. Ayrıca Medtronic neden yeni pompaları getirmiyor. Türkiye’de varım, şimdilik Türklere bu yeter! Mal bu mu diyor.
  Atomun parçalanması güzel bir icattı, ta ki Hiroşima ve Nagazaki’de patlayana kadar. Pompada güzel icat ama acıktığını bilemeyen Çocuk son zamanlarda hatalı olan vücuttan kolay çıkan setlerin iletim sağlamaması yüzünden gece yatakta ya da anaokulunda kan şekerini patlatabilir.
  Kalemlere atla-deve dersek; Pompa olur araba. Arabanın her türlüsü iyidir, kapında bir tane olacak. Çeşit çeşit araba var, pahalısından ucuzuna. Yıllarca (1980-2000) memleketimi dandik arabalara bindirdiler, konforun emniyetin olmadığı arabalar. Tamam, araba güzelde benzini sömüren, iki gün çalışıp bir gün sanayiye giden arabayı ben napayım. Benim arabam Alaman arabası senede iki kere servise gider; yağı suyu tekeri değişir, harcını öderim, beni de yolda bırakmaz. Medtronic ‘in Türkiye’deki pompaları da anladığım kadarıyla servis ve yedek parça sıkıntılı dandik pompalar. Elin adamı Omnipodu vb kullanıyor, pompa kullandığı için teşvik alıyor ve her türlü sıkıntıda evine servis/kargo geliyor. Medtronic Türkiye ise 19.00 dan sonra görüşelim diyor. SEVGİLİM DEĞİL SERVİSİMSİN ARKADAŞ!
  Mart ayında taktıracağımız (!) pompayı sizlere sorarak, Medtronic’in Avrupa ve İngiltere odaklı web sayfalarından bilgi alarak Mavi renkli Minimed MMT-515 modelini Medtronic Türkiye’den habersiz (!) seçmiştik. Hastane fobisi olan oğlumu bile hastanede 3-5 gün kalmaya ikna etmiştim. Pompa istemeye bile başladı artık; yaptığım iğnelere acıyor diye tepki veriyor, acımadığı halde. Allahtan oğlum bilinçli olgun bir insan (çünkü o bir 5 yaşında TİP-1 li) çünkü pompayı erteleme sebebimizi söylediğimde anlayışla karşılayacak; erteleme sebebimiz “satan amcalar pompa takanları sevmiyormuş” olacak. “Doğum gününde seni aramayacak, kısa mesajla zam haberini verecekler.” cümlesini kurmayacağım ama.
  Bir süre sonra kalemle insülin yapan Eren Pompayı iyice tanıyınca da “pompa vardı ama satan amcalar pompa takanları sevmediği için bu kadar süre iğne ile her gün kolumu ya da oramı buramı deldiler” desin… Eşimle ERTELEME kararı aldık,blog arkadaşlarım ve firma taktırın diyene kadar. Pazartesi günü sadece 3 aylık kontrolümüzü yaptıracağız.
  Saygılarımla

 18. İlker Bey naptınız, biz bu ara ara yaşadığımız sorunları yazarak firmanın hizmet kalitesini yükseltmesini hedefledik. Hala ve hala, bu sorunlar devam de etse hatta artsa da, pompa her zaman kalemden çok çok çok çok ama çok iyi. Çocuğunuza haksızlık etmeyin. Medtronic firması bunu bu şekilde bırakmaz. Bunu bildiğim için her sorunlar arttığında kendilerini bilgilendiriyoruz. Sadece bu dönem daha fazla gelmeye başladı, zaten bunun kendileri de farkında ve zaten çözmek için uğraş vermeye başlamışlar. Pompanın ne demek olduğunu pompayı tam anlamıyla kullananlar billir. Aile olarak siz bile tam anlamayabilirsiniz, oğlunuz anlayacak. Ama siz gözlemleyeceksiniz. Bizler bilinçli diyabetliler olarak sadece taleplerimizi iletiyoruz. Bunlar olmasın, şöyle olsun diyoruz. Pompadan vazgeçmeyin arkadaşlar. En iyi tedavi yöntemi, ertelemeyin de. İyideki sorunları söylerken sizi kötüye itmek değil amacımız. Sadece daha iyisini sağlamak.

  • Öyküm Hanım Merhaba 🙂
   Ben birşey yapmadım, Medtronicin uygulamaları ve sizin aktarımlarınızdan hareketle, zaten eşim Buket ile ite kaka karar verdiğimiz pompa kararını firma düzelene kadar ve bu durumu sizler teyid edene kadar sadece erteleme kararı aldık.
   Ben hiroşimadaki kız çocuğunu , arabamla gittiğim sanayide tamirci çırağını biliyorum ama pompayı bilmiyorum. Pompanın sadece çok iyi birşey olduğunu biliyorum; bu sabah iğneyi sapladığım çocuğum hiç bu kadar ağlamamıştı, Erenim ağlamasın istiyorum.
   Siz şanstan bahsediyorsunuz 🙂 ki o bizde olmayan birşey;son 4 ayda yaşadıklarımız bile bunu tesciller. Firmada kaç kişi çalışıyor? Koskoca Karadenize sadece Gökhan bey bakıyormuş! yok böyle birşey 🙂 Piyasa araştırması yapıyorlarmı?… Personel sayısı ve eğitimi artacakmı? Setler düzelecekmi? vs vs vs Bunlar tedirgin ediyor.
   Pompayı kullanacağız,medtronic bize yetişirmi bilmiyorum ama bildiğim bir şey var biz yine başladığımız yerdeyiz. Pompa çok güzel birşey ama Türkiyede ilk defa pompa takılacak bir hastanede yetersiz olacağını düşündüğüm Medtronic elemanı ile bu iş zor olacak. İnanın şuan bıçağın sırtındayız; medtronic’in rüzgarına göre düşme zamanımız belli olacak.
   Benim yukarıdaki mesajı yazma amacımda firmanın kendisine çeki düzen vermesi gerektiğini göstermek,sonuçta siz halihazır, biz potansiyel velinimetiz.Size hzmet kalitesini artırırken bizide Çeksin kendisine …
   Son olarak teklifim şu; Ablaları, gelin buraya, o hafta ilk bazal bolus ayarını siz yapın çocuklarımızın 🙂
   mutluluklar 🙂

 19. Ben 7yildir medtronic kullaniyorum oyle aman aman bir sikayerim hicbir zaman olmadi bunu firmaya degil Gokhan Surmeliye borcluyum. Cunku sagolsun 7/24 nezaman ihtiyac duysam yardimci oldu. Pompa kullandigim sure boyunca 3kez arizalandi ve ucude cok gec saatti o saatte firmayi degil Gokhani ariyorum cunku birtek onun icin mesai saati yok;) sabah gozumu actim pompa elimdeydi. Ewet siparis hattina biraz daha ozen gerekiyor haklisiniz.4gun verdigim sensor siparisim elime ulasmadi bugun ben gene gokhani aradim aslinda konu onu ilgilendiren bisey degildi ama sagolsun sensorlerimi elden getirdi teslim etti. Iyiyi ve kotuyu ayirmak lazim die dusunuyorum.

 20. Selam arkadaşlar

  Valla ne desem nerden başlsam bilemedim şimdi.Fakat bu geçen 21 yıl için size güzel bir yazı hazırlayacağım.Aslında şans diyerek gülüp geçiyorum bazen..Çok olaylar yaşadım yazımda bahsedicem.

  bunlar 3 büyük hipo koması,HBA1C değerimin 20.6 olması ve kaybettiğim 2 tane bebek ve sorulu geçen hamileliklerim.FAKAT hepsi geçti çünki hiç hayattan kopmadım bir diyabetli olduğumu unutmadım yaşama sevincim neşem hi bitmedi hiç büyümedim diyelim 😀 sanırım hep mutlu kalmayı başarmak sayesinde oldu bunlar.YA DA ÇOK ŞASLIYIM.Umarım böyle devam eder bazen sanki yoruluyorum ve pompa diyorum ama hala ikna aşamalarındayım.

  Öyküm canım yazıyı okudum ve inan şanslı olduğumuzu düşünmedim değil.Ben şırınga falan kaynatmadım fakat kaynattığımız beneditli idrarlr fazlasıyla yetti bana…

  Sen iyileş gel vakfa gelcem yanına sen ikna edersin beni 😀 bu arada Gamze ilhan hocayla tanıştırdı beni bir adım attım sanki.

  Hayırlısı diyorum artık arkadaşlar ama şehir olarak uzak olmak şimdilik en cok kafama takılan ve gözlük bile takmaktan korkan ben pompayla ne yaparım bilemiyorum ..

  sevgiler arkadaşlar

 21. öyküm hanım emine hanım aşşağı yukarı aynı yaşlardayız ama ben 28 yaşıma kadar şeker hastalığı nedir onu bile bilmiyordum,taki iki sene önce klasik belirtilerle ailesağlığı merkezine gidene kadar doktor şekerime baktırdı baktılar 284 dedim, normal işte doktora söyledim sakin sakin (açlık bu) 284 doktor hanım dedim kadın şaşırdı ben hala bilmiyorumya şekeri falan ,sabahta bi kola içmiştim işte , yarın bi daha bakalım dedi ben aynı eve döndüm kola keke devam .. ertesi gün oldu gitti hiçbişey yemeden içmeden 300 ,dedim kötümü diyabetsin sen dedi dedim o ne,şeker hastalığı ,neyse bana diaformin verdi ben şeker yemiyorum ama ekmek arası falan yiyorum yine meğer ben tip 1 diyabetmişim daha 1 ay önce öğrendim 🙂 ama hiç komaya falan girmedim neyse konu nerden nereye geldi ..siz çok çekmişsiniz derken kendimi sizin yerinize koyuyorum da ,yok ya ben şuanda bile incecik iğnelerden tırsarken ,şekerim 120 yi geçince korkarken siz benedict solusyonları o iğnelerle bence çok çekmişsiniz en azından ben öyle görüyorum ,o çevirisini yaptığınız yazıyıda okudumda kendimi onun yerine koyamadım 🙂

 22. Bazal-bolus ayarını ben doktoruma sormadan değiştirmem biliyor musunuz ? Şimdi ilk olarak Kayseri’de taksanız bile Erman Bey’in bakacağını düşünüyorum ki oldukça yeterli bir eleman biz Ankara’da pek bi severiz kendisini. Aslında bakarsanız zaten bir süre sonra ailenizden biri haline geliyor. Zaten yukarıda da belirttiğim oydu, bizlerin ihtiyacımız olduğu an onları bulmamız gerekli derken onu yazmak istedim. Ama siz diyosanız ki benim hastane ve doktor konusunda kafamda soru işareti var, ben size 4 saat mesafedeki Ankara’ya 1 haftalığına gelip kendinizi daha profesyonel bir ekibe teslim etmenizi öneririm. Eren gibi brittle diyabet olduğu doktor tarafından söylenmiş ve pompa önerilmiş (yanlış hatırlıyosam düzeltin lütfen) küçük bir diyabetlinin bence birkaç çözülecek problem için pompa tedavisini geciktirmemesi lazım. Kaldı ki telefonunuzun ucunda Esra ve ben varız. Diyelim bizi bulamadınız, Ankara’da 11 Kasımda tanıştığınız diyabetli arkadaşlarda pompa kullanım oranı %90, her biri de size destek olmaktan gurur duyar. Metronik bunları düzeltecek mi ? sorusuna gelirsek. Bizler bilinçli olduğumuz ve daha iyi hizmet talep ettiğimiz sürece onlar da bunu vermek için tabii ki çabalayacaklardır. Bu bloglarda, sosyal medyada , kamplarda, eğitimlerde bilinçli diyabetli yetiştirilme çabasının doğal bir sonucu bu. Bugün firmalar yeni bir glocometre ya da insülin kalemi çıkarırken dahi hastalardan fikir alma ihtiyacı duyarken, piyasanın çoğunluğuna hakim bir firmanın bunlara kulak tıkamasının mümkün olmadığını düşünüyorum.
  Bu arada dün blogu okuyan bir diyabetli arkadaş yukarıdaki yazıyı görüp bana facebookdan “pompayı tam anlamıyla kullanmaktan” ne kastettiğimi sormuş ona da cevabı burdan verip kullanmayanları da pompa uygulamaları hakkında bilgilendirmek istiyorum, umarım Esra’nın kızdığı çok uzun ve okuması dert yorumlardan birini yazmıyorum 🙂

  İlk olarak pompada yapılan bazal ayarı, tedavinin asıl farkını belirleyen faktör. Kullandığımız uzun etkili insülinler belli saatlerde pikler yapsa da bazal oranını genelde 24 saate eşit yayar. Ancak vücut böyle çalışmaz. Vücudun bazal ihtiyacı saatlere göre değişir. Pompada bu değişimleri aslına yakın şekilde taklit edebiliyoruz. Bu da yemek insülinleri ve bazal insülinin tamamen birbirinden ayrılmasını sağlamakta ve bize öğün atlama gibi bir şans vermekte. ( bunun için bazal ayarını iyi bilen bir doktor lazım )

  yağlı besinlerde yayma insülin uygulamaası ile üçüncü saat yükseklik engellenebilmekte.

  aşırı protein tüketiminin dördüncü saat etkisi yine ek yayma ile engellenebilmekte

  aşırı egzersiz günlerinde egzersizin kas dolum etkisi, o günlere özel bazal modelleri ile hipoglisemi oluşturmadan atlatılabilir

  farklı zamanlarda çıkan bazal ihtiyacı değişiklikleri geçici bazal uygulaması ile yapılabilir

  hormonların farklı çalışma dönemlerinde yine geçici bazal uygulaması ile kan şekeri regulasyonu kolaylaştırılabilir. Anti-insülin hormonlarının insülin çalışmasını engelleme etkisi yayma insülin ile azaltılabilir.

  Ve günde birkaç kez yapılan enjeksiyonlar 3-4 günde bire düşer.

  Aklıma ilk gelen uygulamalar bunlar. Şimdi btün bunlardan vazgeçecek misiniz İlker Ber?

 23. mrb esra hanım benım pompamda medtronıc mınımed 715 daha akşam sıklıkla yasadıgım silikon ıgnenın ucunda kıvrılma oldu ve ben yıne 470 sekerle alt ust oldum 2 haftada 2 defa yasadım bunu setın ıgnesı hep kıvrılıyor tıkanmayıda oldukça çok yasıyorum alı bey sagolsun hep yardımcı oluyor ama bu sıkıntıyı sureklı yasamak çok üzücü setı her degiştırmemde korkar hale geldm her defasında ya tıkanma olck yada sılıkon ıgne kıvrılcak korkusu yasıyorum ve pompam kıvrılma oldugunda bazen alarm verıyo bazen vermıyor esra hanım inşallah bu sorunları daha az yasarız iyi gunler dılıyorum

 24. Selam arkadaşlar bende 3 yıldır medtronic firmasının pompasını kullanıyorum. Pompa konusunda pek bir sıkıntım aslında sarf malzemeleri olsun hizmet olsun hepsi güzel. Ankarada Erman abi ile sürekli iletişim içindeyiz o da sağolsun bize yardımcı oluyor. Gel gelelim kötü yanlarına. Geçen hafta sabahın köründe cep telefonuma mesaj geldi bir baktım medtronic firmasından. Öyle bir mesaj atmışlar ki. Belli ki bir karın ağrıları var ! 1 marttan itibaren değişiklik yapılacaktır şu fiyattan şu fiyata yükseltilmiştir bilginiz olsun. Yani resmen mecbursun bu parayı vermeye paşa paşa ödeyeceksin diyorlar 🙂 Şimdi attıkları mesajda hiçbir açıklama yapmadan zam yaptık demeleri bizi yok saymak gibi birşeydir. hükümet bile birşeye zam yaparken açıklamasını yapıyor cari açıkdı falandı filandı. Medtronic firması kendine biraz fazla güveniyor ! Benim şahsi görüşüm ve grubum adına “Ankaralı Diyabetizler” medtronic firması sorunları düzeltmediği takdirde tepkinin en büyüğünü vereceğiz bundada kesin kararlıyız yetkli kişi inşallah bize ulaşır burayı takip ediyorsa..Madem öyle işte Böyle hesabı…

 25. pompayı 2 yoldır kullanıyorum şeker değerlerim normale döndü biraz kilo aldım ama bünyem rahatladı bu esnada hiç tıkanma sorunu yaşamadım bantların çıkma sorunu yaşamadım bantları ben çıkaranakar çıkmıyor.çok menmunum normal bir hayat sürmek güzel gelito iğne yapmaktan yanumda iğne taşımaktan milletin içinde iğne vurmaktan bıkmıştım

 26. 17 yıllık tip1 diabetli olarak kalem insülinden sonra endokrin doktorumun yaşadığım hipoglisemiler nedeni ile önerisiyle 2008 yılından beri kullandığım medtronic mmt-715 model insülin pompamda 2008 yılında “yanlış tuş” alarmı ile başlayan ilk sorunum için Hüseyin bey 4 senelik garanti kapsamında olduğundan yenisi ile değiştirerek sorunu çözdü. Ne yazık ki 1 Mayıs 2013 de şeker değerimi girerken sayılar kendiliğinden yükselmeye başladı ve hiçbir tuş çalışmadı.Pilini çıkartıp 1-2 gün bekledikten sonra yenisini taktım ve “pil limit dışı” uyarısı ile karşılaştım. İstanbul yetkili servisi aradığımda da pompanın arızasının giderilemiyeceğini ve 4 senelik garanti süresi de dolduğundan yenisini almam gerektiğini söylediler.Yenisini aldığımda 5sene içinde 2 defa gerçekleşen bu çok önemli sorunlarla karşılaşma riskini sorduğumda, hiçbir garanti veremiyeceklerini söylediler.Şu anda kalem insülin kullanıyorum,Esra hanım sağolsun Tüketici Haklarına başvurmamı önermiş, bu süre içinde bir şeker hastasının yaşayacağı (hele hipoglisemiyi hiç hissedemiyecek durumdaysa)riskleri düşününce,medtronic firmasının çok daha dikkatle gelen şikayetlere cevap vereceğini umuyorum.Teşekkürler.

 27. yavuzhan benim oğlum 16 yaşında 9 aydır tip1 diyabet hastası 6aydır pompa kullanıyoruz fakat hiç sorunsuz günümüz olmadı önce 6 sonra 9 mm şu anda 13mmlik yatay set kullanıyoruz fakat set 2inci gün dolmadan ins vermiyor ve ileti yok demiyor şeker birden yükseliyor yeni set takılınca düzeliyor her şeyi her bölgeyi denedik en son yatay setin 18mmlik olanının olduğunu öğrendim kullanan varmı böyle sorunla karşılaşan varsa lütfen yazsın çok bunaldık iğneye geçmeyi düşünüyoruz teşekkürlerr

 28. Merhabalar ben Ibraım Gusseınov ikamet yerim Antalyada. Medtronic Quıck-set Infusıon seti almak istiyorum yardımcı olurmusunuz. Tessekkurler.

  • Ibraım bey merhaba. Medtronic’in pompasınu kullanıyorsunuz sanırım. Daha önceki siparişlerinizi nasıl veriyordunuz acaba?
   Yine de bu 0216 692 13 03 numaralı hattan medtronic firmasına ulaşabilirsiniz!!!

 29. Mehtap hanim merhaba sizin bahsettiginiz cilt altinda kivrilma problemiyle aylardir savasiyorum sirf bu yuzden malzemeleri sirf cebimden oduyorum desem yeri esra abla saolsun sizinde boyle bi sikinti yasadiginzdan bahsetti hemen yazmk istedim siz cozmussunuz galiba bu problemi quock serteri degistirmedim ben ama baska bi arkadasiminkini kullandm bu donem bi sikinti yasamdm inanin her set degistirdgmde korkuyorum artik ve bunu firmayla defalarca konusmama ragmen sonuc sifir eger siz bu sorunu hallettiyseniz banada yol gosterirseniz sevinirim

 30. yavuzhan bey merhaba bende yasadım aynı sorunları halada yasıyorum malesef banada sizinkı gıbı ılk once 9 mm set kullan dedı firma sonra kıvrılmalar yasamaya baslayınca 6 mm gecittiler ondada aynı sorunu yasayınca yatay set dediler doktorla ve diyabet hemsıremle goruştum yatay set sana olmaz dedi doktorum daha kaslı kişilerde kullanıyolar dedi kısacası ben bu soruna bi çözüm bulamadım şuan 6 mm set kullanıyorum arada yine kıvrılma oluyor birde yukarda mehtap hanımda aynı sorunu yasamış guick serteri degiştirerek çözüm bulmuş gibi bende degiştiricem en kısa zamanda tabi medtronicge olan borcumu odedigimde 🙂 sizde bi deneyin isterseniz mehtap hanım sizde bize bu konuda yardımcı olusanz sevinirim

 31. Herkese merhabalar. Evet Esra hanım bloğunuzda pompayla alakalı sıkıntılarımızı anlatmak çok iyi oldu. İnş… medtronic firmasına ulaşır bu memnuniyetsizlikler.Bende pompa taktırtalı 6-7 ay oluyor pompam sensörsüz MınıMed Paradigm ve ben 26 yıllık tip 1 dm liyim inanın yaşadıklarımı anlatsam kimse inanamaz şimdi gerçekten diyabeti şu imkanlarla yaşamak kolay. YIllar öncesi ne seker ölçme aleti ne de tam teşşekkül kontroller vardı.Neyse artık tam rahat edicem dedim Fakat pompada sorunlar bitmiyor yatay sete geçiş yaptık 15 gün rahat edebildim yine savaşşşş..Akşam 270 düzeltme gönderildi. Sabah 326 set değişti düzelme gönderildi.tam 3 saat sonra hala 256 nedir bu anlamıyorum 10 gündür de böyle uğraşıyorum. Aranızda kh sayımına dikkat etmiyorsunuzdur diyen vardır belki kesinlikle hiç bir şeyi gözden kaçırmadan ve glisemiks indeksi düşük gıdalar aldığım halde.Ailece hepimizin psikolojisi bozuldu uğraşmaktan bunun yanı sıra maddiyat ta cabası set ücretleri zamlı yatay setler tabii daha farklı birde onun aparatını aldık AMA RAHATLIK YİNE YOK RAHAT BİR GÜN YAŞAMAK İSTİYORUM LÜTFEN MEDTRONİC BİR ÇÖZÜM BULUN ARTIK.

  • Aynur hnm merhaba,
   Raporunuzda strıp adetleri nedir?adetleri yükselttirebilirsiniz doktorunuza mesele bizim raporda 5x1yazıyordu 9x1olarak yenilettik.hangi ölçüm cihazını kullanıyorsunuz?
   Bazı eczaneler bazı markalardan az fark alıyorlar,bazıları ise tüm ilaçları aynı yerden alırsanız fark almıyor.bloğda eczanelerin iletişim ve markaların bilgisi var inceleyin inşallah yardımcı olu size bu bilgiler.

   Selamlar

 32. Değerleri düzgün gitmeyen arkadaşlar. Striplerinizi nasıl yetiştiriyorsunuz ölçsen bir dert ölçmesen 2 dert. Bu devlet ne kadar duyarsızzzzzz insan sağlığı bu kadar mı ucuz?? Sesimizi nerden duyuracağız. İnsan düşmeyince kimse kimsenin halinden anlamıyor.Kusura bakmayın çokk doldum anlatmasam kendimi yiyip bitiriyorum.

 33. AYNUR HANIM RAPOR CIKARTTIRIRKEN DOKTORDAN RİCA EDİN DOZUNU FAZLA YAZSIN BENİM 1X8 BELKI CÖZÜM OLUR SİZEDE CÜNKÜ HERGUN 8 DEFA SEKERİMİZİ ÖLÇMEYİZ YADA BEN ÖLÇMÜYORUM

 34. yavuzhan saban merhabalar benim kıvrılma sorunlarım yatay sete geçince düzeldi 1 ay herşey güzeldi sonra ara sıra daha sonra sürekli olmak üzere setimi 2.gün değiştirmek zorunda kalıyorum pompa alarm falan vermiyor sagolsun erman bey bügün geldi bölgedegiştirdi yatay set kullanmamıza rağmen bacağına 9mm lik dikey set taktı bugün bunuda öğrendim yani farklı bölgelere farklı set işallah bu sorunuda böyle çözeriz ilgisinden dolayı erman beye teşekkürler

  • Sayın Yavuzhan (ki bu isim oğlunuzun adı),

   Medtronic firması yetkilileri bloğumuzu ve bu yazıyı takip ediyor. Sorununuza çözüm bulunması mutluluk verici.

   Sevgiler

 35. Dilek ve Fatma hanım benim raporumda striplerim 5X1 şeker düzeylerim düzgün gitse zaten çok fazlaya gerek yok ama düzeyler şaşırınca sık sık ölçmem gerekiyor o da 3 aylık yetecek strip bir bakmışsın bitmiş.ölçüm aletim accu-chek perfarmo nano striplerime fark ödemiyorum yalnız eczacım bana 18 yaşından küçüklere sayısız 18 yaşından büyüklere günde 5×1 ödüyor dedi. Hepinize sağlık dolu günler diliyorum…

 36. Bu yatay set dediğiñiz Silhouette, Sure-T, Mio setlerden hangisi?

  Eğer bu üç setten biriyse, yabancı diyabet forumlarında bu modellerle de ilgili çok şikayet okuyorum. Gerçi vücuttan vücuda değişebilir. Ben Quick-Set kullanıyorum ama diğer modellerle de ilgili şikayetleri okuduktan sonra onları denemeyi pek düşünmedim.

  Teşekkürler,

  • Tuğrul Bey Merhaba,

   Ben de sizin gibi Quick-set kullanıyorum. Bu setin benzeri Mio. Mio’da her şey takmaya hazır. Tek kullanımlık Quick-serter il set takılı oluyor ve bize sadece zımbalamak kalıyor. Quick-seti takmaya hazır hale getirdiğimiz andaki hali Mio’dur.

   Silhouette ise yatay set. Çok fazla kıvrılma sorunu yaşayan bireylere önerildiğini biliyorum. Bu yatay seti takmak biraz meşakatliymiş ama öğrendikten sonra elbette kolay olur. Ben denemek için takacağım.

   Sure-T‘yi ilk defa görüyorum. Ve bilgim de yok maalesef. Ama Medtronic Tr’ye Türkiye’de satışlarında var mı yok mu soracağım. Varsa onu da denerim eğer deneyebilirsem.

   sevgiler

  • Tuğrul Bey Merhaba,

   Sure-T iğneli setler , elle takılıyor , takıldıktan sonra iğne çıkmıyor , iğne aracılığıyla cilt altına insülin salınımı sağlanıyor. Türkiye de sadece 2 kişi bu seti kullanıyor yani Türkiye de bu setinde satışı yapılmaktadır. Fiyat olarak diğer setlerimizle aynı fiyattan satılmaktadır.

   Quick-set, Mio ve Silhouette ise size bir önceki yorumumda da bahsettiklerimden.

   Aslında imkan varsa denemek lazım. Maalesef her set herkese uyumlu olamayabiliyor.

   sevgiler

 37. merhabalar,
  ben aydında yaşıyorum 20 senedir tip 1 diabetliyim. yaklaşık 1 yıldır pompa kllanıyorum pompa sensörsüz. ali beyle yaptığım görüşmede sensörsüz pompaların geri alınıp sensörlü verildiği söylendi. şu an izmirde uygulanıyormuş. aydın için ağustosta görüşelim demişti kendisi. internette buna dair herhangi bir bilgi yok bilgisi olan arkadaşlar varmı acaba

 38. merhaba mustafa bey,bende yaklasık 5 aydır ıns.pompası kullanıyorum sensörsüz.bana da alı bey sensorluye gecebılrsın dedı ama bıraz daha zaman gecmesını soyledı.ızmırdeyım buarada.
  ınternetten değılde alı beyle tekrar gorusmenızı tavsıye ederım.

 39. Babam 34 yıldır şeker hastası Tip1 insülin pompası takılması düşünüyor. Hipoglisemi farkındalığı hiç yok 30 larda bile birşey hissetmiyor zaten ayak yarası da mevcut ayagı baya toparladı ama kan şekeri regülasyonu için pompa takalım dediler.Sizde sensörlü pompa mı yoksa sensörsüz pompa mı almalıyız?
  Medtronic ile iletişime geçtim bana dediler ki sensörsüz olan 5000 tl türkiyenin heryerindeki SGK lar 3500 tl sini ödüyor sensörlü olan 7560 tl bunun %100 ünü istanbuldak i SGK ya teslim ederseniz ödüyor filan denildi okuduğum bir kaç yoruma göre %100 ödenmiyor filan yazıyor bu konuda kesin bir bilginiz varmı ve hangi cihazı önerirsiniz önerilerinizi bekliyorum Teşekkürler..

  • Mehmet Bey Merhaba,

   Yerinizde olsam sensörsüz alırım. Ama babanız hipoglisemi ve hiperglisemileri hissetmiyorsa sensörlü de alabilirsiniz. Ben sensörlü pompayla çok uğraştım.

   Bugün öğrendiğime göre pompanın artık 2800 TL’si SGK tarafından ödeniyormuş. Kalanı hastadan talep ediliyor.

   Sirkeci SGK sensörlü insülin pompasını % 100 halen ödüyor mu bilmiyorum. Ama birkaç ay öncesine kadar ödüyordu. Arayıp öğrenin lütfen. İstanbul harici % 100 ödeme yapan SGK yok maalesef.

   sevgiler

 40. arkadaşlar öncelikle şunu belirteyim medtronik enjeksiyonlarda (insülin pompası) iletim yok gibi uyarıların verilmesi çok normaldir hatta yararlıdır çünkü aslında size insülin sıvısında oluşan hava,(baloncuk molekülleri)nın boruları tıkayarak vücüdunuza yetersiz insülin gitmesini anlatmaktadır.bu durumda sizin yapacağınız o sıvıdaki havayı çıkarmaktır ayrıca bu olay bütün enjeksiyonlardada uygulanır bide şunu belirteyimki iş pompada bitmiyo yine sende bitiyo sağlıklı bir diyet düzenli beslenme ana öğünlerin yanı sıra ara öğünleride kullanma ara öğünleri özellikle neden bellirtiğimi söyleyim çünkü genellikle hipoglisemi gibi durumlar sık yaşanır bunun içinde her ara öğünlerde 15 karbonhidrat alınmalıdır.

 41. 34 Yaşındayım ve 27 yıllık Tip1 Diabet hastasıyım. Büyük bir mutlulukla MEDTRONİC İnsülin Pompası aldım.
  Herşey çok güzel başladı lakin pompayı kemerinize yada pantolonunuza sabitlemeye yani üzerinizde taşımaya yarayan klipsi 3 ay içinde kırıldı.
  Medtronik’i arayıp klipsin kırıldığını ve pompayı üzerimde taşıyamadığımı bildirdim.
  Aldığım cevap iğrençti. 3 kuruşluk klipsin garanti kapsamında olmadığını söyleyip 40TL’ye satın alabilirsiniz dedi.
  Nasıl yani dedim daha 3 aydır kullandığım, 5.000 TL’lik garantili bir ürünün klipsi ortadan ikiye kırılıyor ve
  siz garanti kapsamında değil diyerek bana üç kuruşluk klipsi 40 liraya satmaya mı çalışıyorsunuz dedim.
  Kadında üzgünüm yapabileceğim birşey yok isterseniz siparişinizi oluşturayım 40 tl karşılığında alabilirsiniz dedi utanmadan, yüzsüzce.
  Dedim klipste pompada sizin olsun. Ardından bir üç ayda bir ipe bağlayıp boynumda kolye şeklinde taşıyarak kullandım ve
  şirketin bu iğrenç tutumundan ötürü cihazı kullanmıyorum ve tüketici mahkemesine şikayet edeceğim.
  Cihazla alakalı deneyim ve tavsiyeme gelince; Kesinlikle ALMAYIN!!!
  Bir şeker hastasının hayatını dahada olumsuz hale getiren gereksiz bir cihaz.
  Başlangıçta insana güzel hissettiriyor, enjeksiyondan kurtuldum, iğne yapmıyorum oh güzelmiş bu diyorsunuz, fakat gün geçtikçe rahatsızlığınız artıyor.
  Vücudunuza bağladığınız rezervuarın slikon ucu battığı yerde kaşıntı yapıyor. İnsülinde birikiyor zaten deri altında, bölgede sertlik oluşuyor.
  Yaptığınız insülinin emiliminde sıkıntı oluşuyor ve acaba niye şekerim yükseldi sorusunu sorup ekstra insülin yapıyorsunuz ve kilo almaya başlıyorsunuz zamanla.
  Gece yatarken müthiş bir rahatsızlık veriyor ve uykunuzu kaçıran bir sinir harbi yaşatıyor. Bu nadenle enjeksiyon kesinlikle bir özgürlük.
  Pompa alıpta hayatınızı bir cihaza bağımlı hale ASLA getirmeyin.
  MEDTRONİC firması ile yaşadığım olayı da anlattım ki bu tarz şirketlerin hastaları nasıl sağmal bir inek gibi kullandığını sizde bilin.
  Ben pompa gereksiz, enjeksiyon candır diyorum 😉
  Tüm şeker dostlara sevgiler 😉

 42. merhabalar arkadaşlar öncelikle sağlıklı günler dilerim
  ben medtronic 640g insülin pompası ve g4 minilink glukoz takip sistemi kullanıyorum
  öncelikle şunu belitmek isterim 24senelik tip1 diyabet hastasıyım ve bir çok komplikasyonlarla birlikte yaşamaya çalışıyorum
  aklınıza gelebilecek ne kadar PATİ varsa mevcut 🙂
  bunun sebebininse brittle diyabet dediğmiiz kırılgan ve oynak diyabet olduğunu daha yeni öğrendik böbrekler gözle şuan kritik saffada
  pompayı anlatmadan önce size brittle hakkında biraz vermek isterim
  anlık hipo ve hiper aralığınız çok tehlikeli olur benim kan şekerim 20lere ve 30lara anlık düşüyor bir anda 400lere fırlıyor şeklindeydi brittle diyabet dediğimiz şey en kısa tabiriyle budur ve enjeksiyon yöntemiyle kesinlikle düzelecek bir durum değil
  levemir ve novorapid kullanıyordum bir türlü regule edemedik ta ki bu pompaya kadar
  pompadan öncesinde çok korkuyordum yok oramdan bu sarkacak yok bilmem ne diye ama derler ya başa gelen çekilir diye
  medtronic veomodelinin bende işe yaramayacağını 640 modelinin kullanılmasını önerdiler iyikide önermişler
  akıllı duraklatma sistemiyle anlık hipolarım tamimiyle ortadan kalktı
  kan şekerinin düşük alt limitini atıyorum70e ayarladığınız taktirde ekrandaki grafikte kendinizde görüyorsunuz düşünün şekeriniz eğer grafikte aşağı dogru meyilli iniyorsa alet kan şekerinin düşecegini anlayıp bazal iletimini 2 saatliğine durduruyor ve anlık hipolarınız tamamen ortadan kalkıyor
  illa 2 saat kapamasına bile gerek olmuyor bazen
  kan şekeriniz 70e geldi kendini kapattı ve yukarı doğru çıkmaya başladıysa 640g modeli kendini tekrar açıp kan şekerini tamamen düzeltiyor
  tekrar dediğim gibi brittle diyabetiniz varsa ve durumunuz kritikse kesinlikle almanızı öneririm
  birde bazı ön yargılı yorum yapan arkadaşlara sözüm olacak eğerki regule haldeyseniz sizin adınızaçok seviniyorum ama benim gibi kararsız insanlar sizin bu tip yok kendinizi iyice hasta hissedersiniz taktırmayın enjeksiyon candır gibi yorumlarınız onlarında doktor önerilerine ters bi düşünceye yöneltir buda sağlıklarını tehlikeye atar
  bende bazı negatif yorumlar yüzünden senelerce kaçtım çokta iyi bir hekimim var hep pompeyı önerdi hep kaçtım ama böbrekler ve gözler iyice kötüye gidince milletin kafasındaki negatif düsünceden banane kızım taktır şunu deyip yaptım ve çok memnunum
  enjeksiyon cevap verdiği hastada çok iyi ama irregule durumdaysanız başlarlar enjeksiyona pompa her daim öndedir lütfen durumunuzu göz önüne alıp öyle karar verin
  ve ayrıca size kilo aldıran şey hipoglisemidir!!! pompa kilo aldırmaz irregule diyabet kilo aldırır
  herkese sağlıklı günler dilerim

  • DOKTORUNUZUN İYİLİĞİ İNSÜLİN AYARLAMADADA VAR MI YOKSA POMPA ÖNERMEKTEN İBARET MİDİR. MÜMKÜNSE DOKTORUNUZUN TELİNİ VEREBİLİRMİSİNİZ. TŞKLER.
   BENİM ŞEKERDE ÇOK OYNAK.POMPAYLA BİLE ZORLANIYORUM.

 43. Bende yaklaşık 4 aydır 640g kullanıyorum ve hic memnun değilim. İlk basta bana anlatıklarıyla şuan çok farklı. Bir sorun olduğu zaman bana her zaman onları arayabilecegimi söylediler ama 1 ay geçtikten sonra ne aramalarıma ne de mesajlarıma cevap vermemeye başladılar. Sensor kaybım çok oldu pompa ile bağlantısında çok sıkıntı yaşadım ve bunun benim yanlış uygulama yapmamdan kaynaklandığını söylediler 3 aydır aynı uygulamayı yapıyorum böyle bir şey olmadı 1 aydır oluyor ve tekrar tekrar sensör takıyorum düzelmedi ve benim hatam 😂. Sorunu biliyoruz ama beyden kaynaklandığını bilmiyorlar. Komik cidden. Güzel yanları illaki vardır fakat ben hala bilmiyorum. Sadece her gün kendime iğne yapmıyorum sadece bu. Çalışanlarının hepsi öyledir diyemem fakat benim görüştüğüm kişi bana doğru anlatmadı hatta hiç anlatmadı. Nasıl uygulamam gerektiği hariç. Verdiğim paraya değmedi açıkçası memnun olan bir sürü kişi var ama ben değilim kullanmak isteyenlerin çok iyi araştırmalarını öneririm çünkü çalışanlarından pek fayda yok. (Dediğim gibi yanlış anlaşılmasına sadece benim kendi görüştüğüm kişilerden bahsediyorum. Diğerleri iyidir bilemem.) eğer kalemden memnunsanız ve şekerleriniz iyiyse bırakın kalsın bence.

 44. MAALESEF BENDE MEMNUN OLMAYANLARDANIM.SIKINTI SADECE 640 G NİN DESTEKLERİ İLE İLGİLİ DEYİL MAKİNANIN ÇOK – LERİ VAR.
  1- ERKEKLERDE KEMERDE TAKILI OLDUGU İÇİN GRAFİK KONTROLU ÇOK ZOR.
  2-ESKİ MODELE GÖRE DURDURMAK GÜVENLİK BAHANESİYLE EZİYET.
  3-SENSOR- POMPA İLETİŞİMİ KOPUYOR.
  4-SENSÖRÜN VÜCUDA TAKILMASI ZAHMETLİ. GİBİ GİBİ..

  BEN BUNLARLA UĞRAŞMAKTANSA 1.5 – 2 AYDIR FREE STYLE LİBRE KULLANIYORUM. YUKARIDA SAYDIGIM DEZAVANTAJLARIN HİÇ BİRİNE SAHİP DEYİL. TABİKİDE ONUNDA EKSİKLİKLERİ VAR FAKAT ÇOK DAHA KULLANIŞLI.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: