Medtronic 780G Ve Yeni Nesil G3 Sensör Yolda

Haberler&GelişmelerMedtronic 780G Ve Yeni Nesil G3 Sensör Yolda

Medtronic 780G Ve Yeni Nesil G3 Sensör Yolda

Eylül 2016’da ilk yapay pankreas ,Medtronic 670G, FDA onayını almıştı.

2016’dan birkaç ay sonra da Türkiye’ye 640G gelmişti.

Medtronic 640G ve 670G Arasındaki Farklar Nelerdir? linkindeki yazıdan 640G ile 670G arasındaki farkları okuyabilirsiniz.

Aslında Medtronic birkaç yıldır hem 780G hem de bir üst modeli 890G üzerinde çalışıyor.

Medtronic, 7 Haziran’da, San Francisco’da düzenlenen ADA’da, 780G modelinin evde denemelerine başladıklarını açıkladı. 350 çocuk ve genç tip-1 diyabetlileri kapsayacak bu denemelerin, 2020 Ocak veya 2020 Temmuz’da tamamlanması hedefleniyor.

Peki Medtronic 780G İle Neler Değişecek?

780G’de yeni nesil sensör olan G3 kullanılacak. Ve G3 sensör ile parmak kalibrasyonunun son bulması hedefleniyor. Sadece sensör ilk takıldığında kalibrasyon gerekeceği, sonrasında da gerekmeyeceği belirtilmiş. Ancak yine de kalibrasyon gerekeceğini düşünüyorum. Çünkü Dexcom dahi yeni sensör teknolojisinde kalibrasyonu tam anlamıyla oyun dışına almıyor.

Ve bu G3 sensör hem 640G hem de 670G ile de uyumlu olduğu belirtilmekte.

Normalde de Medtronic’in sensörlerinin her birinin ömrü 6 günken, G3 ile bu süre 7 güne çıkıyor.

Diğer taraftan da 670G’de manuel ve tam otomatize modlar var. 670G, yüksek şekerde bazal dozu ayarlayıp, tip-1 diyabetli bireyi hedef şeker aralığında tutmaya çalışmakta.

780G’de ise sistem tam kapalı ve tam otomatize olarak çalışacak. Yani manuel mi tam otomatize mi seçeceği kullanıcıya kalmayacak. Ve aslında 670G’nin tüm özelliklerini yeni sensör teknolojisi ile taklit edecek. Aynı zamanda mobil uygulama ile de kontrol edilebilecek olması kullanıcı dostluğuna katkıda bulunacak.

670G kullanıcı kullanım alışkanlıklarına da bakarak 780G’nin tam otomatize modda kullanılmasına karar verilmiş. Çünkü 670G kullanıcılarının çoğu, insülin pompasını hep otomatik modda kullanmış.

Türkiye’de Ne Durumdayız?

Daha 670G’nin yani ilk yapay pankreasın gelmediği bir durum yaşıyoruz 🙂 Yani daha 670G gelecek de sonra da 780G gelecek 🙂

Bu arada bir de arada 770G var. 670G’nin bluetooth eklenmiş hali 🙂 Belki 780G’den önce bu gelir.

Kim bilir, belki Medtronic Türkiye, 670G’yi getirmeden üst modeli getirmeye karar verir. Ve bizi şaşırtır 🙂

 

 

17 YORUMLAR

 1. Esra hanım,
  12 yıldır minimed pompa kullanıyorum.Son 6 aydır yaşanan rezervuar sıkıntısı öyle bunalttı ki kaleme geçmeyi düşünmeye başladım artık.
  Medtronic Türkiye’ye ulaşmak nerdeyse imkansız. Tedarikçim ağlayıp duruyor, elimden birşey gelmiyor diye.
  Aynı rezervuarı defalarca kullanarak bıçak sırtında yaşıyorum.
  Bence, Medtronic Türkiye, yeni nesil sensörden önce rezervuar problemini çözmeli acilen.
  Benim durumumda öyle çok insan var ki, İstanbul’un göbeğinde bunları yaşıyorsak küçük şehirlerdeki hastalara kolay gelsin.
  Saygılarımla.

 2. Medtronic biraz zorlanıyor bu konularda. başvurumdan 6(altı) ay sonra ellerinde stok olduğu bilgisiyle bana dönüş yaptılar. sonrası için çok kötü sinyaller verdikleri için alımı gerçekleştirmedim. halihazırda kullanmakta olanlara allah sabır versin. sürekli sinir harbi içerisinde olmak yorar.

 3. Pompa hayatımızı basitleştirdiği bir gerçek, iğne olarak oynak diyabete sahip olan bireyler için kontrol altında tutması çok zor ve sürekli iğne vurmak vücuda vurduğunuz noktalar da sertliklere neden oluyor. Insulin pompasını 10 yıldır kullanıyorum malzemelerini bulmakta bir kere sorun yaşadım oda 1 hafta sürdü daha sonra tedarik edildi. Pompa malzemelerin de sorun yaşadığınız zaman Medtronic bunu hızlı bir şekilde çözüyor bu konuda bir numaralar ve bu yeni çıkacak olan insulin pompasını merakla beklemekteyim. Keşke Sağlık bakanlığı da malzemelerin yarısını ödemek yerine iğne gibi bunun hepsini ödese lüks olmaktan çıksa ihtiyaç olan tüm hastalar bunu kullana bilseler.

 4. 780 g ye görmeden duymadan aşık oldum Türkiyeye girişi ne zaman sağlanacak?yada gidip Americadan alma gibi bir sansimiz var mi?

 5. Az önce medtronic firmasından müşteri destek ekibiyle görüştüm Türkiye de bu modeller hala gelmemiş en yüksek model 640g modeli bulunuyor denildi. Üstte Mayıs 2020 ayı denilmiş ancak maalesef henüz getirilmemiş. Bilginize.

 6. Ocak başında 780G gelmiş, hatta bitr önceki modeli hali hazırda kullanan kişilere satın alma önceliği verilmiş. Ben Haziran’dan beridir 780G yi almak için bekliyorum. İlk kez insülin pompasına geçeceğimiz için direkt bununla beklemek istedim. Şubat ayı başında satın alabileceğiz gibi duruyor. Firmadan bilgi almak için aradım ama ne telefonları açan var, ne de geri dönüş yapan. nasıl bir durum bilmiyorum, daha önce bu firmayla çalışmış ve ürününü kullanmışlar buradan bilgisini paylaşarak destek verebilir.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: