‘Akıllı’ İnsülinlerle (i-insülin) Hipoglisemi Önlenebilecek Mi?

Haberler&Gelişmeler'Akıllı' İnsülinlerle (i-insülin) Hipoglisemi Önlenebilecek Mi?

‘Akıllı’ İnsülinlerle (i-insülin) Hipoglisemi Önlenebilecek Mi?

UCLA biyomühendisleri, diyabeti yönetmek için ilacı kullanan kişilerde hipogliseminin önlenmesine yardımcı olabilecek yeni bir insülin türü geliştirdi.

Tip-1 ve tip-2 diyabetliler olarak bizlerin en büyük endişesi hipoglisemi. Ve iyi bir diyabet yönetiminde insülin dozlarının kontrolü, hipoglisemi yaşamamak adına önem taşıyor.

Hipoglisemi gibi potansiyel durumlar, glikoza duyarlı insülin analoğu ile hafifletilebilir.

UCLA (Kaliforniya Üniversitesi) biyomühendisleri, insülinle kolaylaştırılmış bir glikoz taşıyıcı (Glut) inhibitör konjugatı geliştirdiklerini duyurdu. i-ünsülin denilen yeni ilaç ile kan şekeri seviyelerinin çok düşük seviyelere düşmesini engelliyor.

Bildiğimiz gibi insülin, glikozun, kan dolaşımından hücrelere girmesine yardımcı olmak için “anahtar” bir görev üstlenir.  İnsülin, bir hücrenin yüzeyine bağlandığında, hücrenin içindeki glikoz taşıyıcı olarak adlandırılan bir proteini aktive eder ve daha sonra hücrenin yüzeyine doğru ilerler. Bu molekül daha sonra çevreleyen glikozu kandan hücre içine getirir.

Araştırma ekibi yeni akıllı insülini oluşturmak için insüline ilave bir molekül ekledi.

Glikoz taşıyıcı inhibitörü olarak adlandırılan bu ilave molekül, yüzeye gelen glikoz taşıyıcı molekülünü kimyasal olarak bloke ediyor. Varlığı tüm glukozun girişini engellemiyor ve taşıyıcı molekülleri kalıcı olarak bloke etmiyor. Bunun yerine, kaç inhibitör ve glukoz molekülünün mevcut olduğuna bağlı olan dinamik bir sürecin işlemesini sağlıyor.

Yani yeni i-insülin, akıllı “bir anahtar” gibi çalışıyor. İnsülin, glikozun hücreye girmesine izin veriyor. Ancak eklenen inhibitör molekülü, kan şekeri normal olduğunda daha fazla içeri girmesini engelliyor. Bu da kan şekerini normal seviyelerde tutarak hipoglisemi riskini azaltıyor.

Kaynak: https://www.diabetes.co.uk/news/2019/may/new-smart-insulin-developed-to-prevent-hypoglycemia-93565796.html

3 YORUMLAR

  1. Merhaba Esra hanım. Bu haberi okumuştum. Başka bir haberde ise bazal ve bolus insülinlerin birleşmesinden Smart insülinler yapılıyor diye okudum. Haftada bir yapılacakmış. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz gerşek olabilir mi? Diyabetli çocuk annesi olarak ellerim kalbimde yeni bir haber görmek umuduyla yaşıyorum. Bu hastalığın kesin çözümü için Allaha hep dua ediyorum.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: