MEB’den Diyabetli Öğrencilere Yönelik Genelge

Genel BilgilerMEB'den Diyabetli Öğrencilere Yönelik Genelge

MEB’den Diyabetli Öğrencilere Yönelik Genelge

20 Bin Diyabetli Öğrenci Yakından İzlenecek.Milli Eğitim Bakanlığı diyabetli öğrenciler için genelge yayımladı. Okul çağında 20 bin diyabetli öğrencinin bulunduğunu belirten bakanlık, okul müdürlüklerine uyulması gereken 11 maddelik bir genelge gönderdi.

OKULLARDA KAN ŞEKERİ ÖLÇÜM ODASI AÇILACAK

 • Diyabet tedavisinde, diyabetli çocuklarda beslenmenin önemi nedeniyle ara öğün almaları konusunda sınıflarında ara öğün almaların izin verilecek.
 • Yatılı ve pansiyonlu okullarda ders programı aksatılmadan 3 ana, 3 ara öğün şeklinde beslenmelerini sağlayacak ortam hazırlanacak.
 • Diyabetli çocukların okul yaşamlarında desteklenmesi amacıyla okullarda kan şekeri ölçümüne ve insülinin yapılmasına yardımcı olunacak. Mümkünse okullarda bunun için uygun mekanlar oluşturulacak.
 • Diyabetli çocuğun izni alınarak hastalığı ile ilgili diğer öğrenciler bilgilendirilecek.
 • Diyabetli çocukların arkadaşlarının katıldığı aktivitelere özellikle beden eğitimi dersleri, okul gezileri, spor müsabakaları ve törenlere katılımı sağlanacak.
 • Uzun süreli sınavlar sırasında Tip 1 Diyabet hastası olduğun gösterir raporu olan öğrenciler sınav salonuna girerken yanlarında kan şekeri ölçüm aleti ve meyve suyu, kesme şeker bulundurabilecek.
 • Sınav sırasında insülin yapılmasına izin verilecek, sınav görevlilerince kendini kötü hissettiğini söyleyen öğrenciyeyardımcı olunacak.
 • Diyabetli öğrencilerin yaşam boyunca sağlıklarının korunması ve kendilerini güvendehissetmeleri için okulda gerekli tedbirlerin alınmasına yönelik olarak idareciler, öğretmenler, veliler veservis şoförlerinin yakın işbirliğinde olması sağlanacak.

20 Bin Diyabetli Öğrenci Yakından İzlenecek
Milli Eğitim Bakanlığı diyabetli öğrenciler için genelge yayımladı. Okul çağında 20 bin diyabetli öğrencinin bulunduğunu belirten bakanlık, okul müdürlüklerine uyulması gereken 11 maddelik bir genelge gönderdi.

Genelgede, diyabetli öğrencilerin sınıfta ara öğün almalarına izin verilmesi, sınavlarda kan şekeri ölçüm aleti bulundurmalarının serbest olması istendi.

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü, diyabetli öğrencilerin kan şekerlerinin takibi ve insülin tedavisi konusunda genelge yayımladı. Türkiye’de okul çağında 20 bin diyabetli çocuğun bulunduğu belirtilen genelgede Tip 1 Diyabet’in daha çok çocuklarda görüldüğü, hastalıkta kan şekerinin yakın takip edilerek insülin tedavisinin önemine vurgu yapıldı. Kan şekeri düşüklüğünün diyabetli çocuklar için acil bir durum olduğu kaydedilen genelgede, gerekli müdahale yapılmadığında çocukların şeker komasına girebileceği hatırlatıldı.

*MEB’den diyabetli öğrenci genelgesi

Tüm okul müdürlüklerine gönderilen genelge kapsamında uyulması gereken 11 madde sıralandı.

 • Diyabetli çocukta kan şekeri düşme belirtilerinin görülmesi halinde acilen en yakın sağlık merkezine ulaştırılması gerektiği ifade edilen genelge de,
 • “Tüm okul personelinin, okul idaresi aracılığıyla diyabet hastalığı belirtileri ve acil durumlarda nasıl davranılması konusunda eğitim almaları sağlanacak.
 • Öğretmenlerin çocukların çok su içmesini, ders sırasında sık tuvalete gitmesini, kilo kaybını, okul performansında beklenmeyen düşüş ve izah edilemeyen bitkinlik gibi bulguları fark etmesi halinde çocuğun diyabet olabileceği konusunda aileleri uyarması gerekiyor.
 • Acil durumlarda diyabet çocuğun ailesi ve hekimine aitiletişim bilgilerinin ilgili müdür yardımcısı, öğretmen ve servis şoförlerinde bulunması sağlanacak.
 • Acil durumlarda bir taraftan aileye ulaşılırken, diğer taraftan da 112 acil servise haber verilerek çocuğun enyakın sağlık merkezine ulaştırılacak.
 • Okul öncesi eğitim, temel eğitim ve ortaöğretim çağında hekim tarafından Tip 1 diyabet tanısı konulan çocuklara taburcu olurken öğretmenlerine ulaştırılmak üzere bir mektup verilmekte. Bu mektubu alan öğretmen okul idaresi, diyabetli çocuğun ailesi ve hekimle işbirliği içinde okuldaki bakımını desteklemeli.” denildi. (Kaynak: memurlar.net)
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

14 YORUMLAR

  • Umarım genelge olarak kalmaz. Hayata da geçirilir.

   Zira bu yazı memurlar.net’de ve yazının altına yorum yapan kişi belli ki öğretmen. “Nerde zırt pırt iş var okullara ihale edin” diyor bence öğretmen olan yorumcu. Bu eğitmen zihniyeti oldukça ha genelge yayınlanmış ha yasalar çıkarılmış.

   Serdar Bey’e bu paylaşımından ötürü teşekkürler.

   Sevgiler

 1. meraba arkadaşlar konuyla alakası yok ama esra hanım yayınlamayın isterseniz ..öyküm hanım size ulaşmam lazım siz ankarada yaşıyosunuz sanırım ankarada bildiğiniz iyi bi doktor ve diyetisyen soracaktım izninizle size nasıl ulaşabilirim ..

 2. inşallah uygulama biran önce faliyete gecer kardesım okulda ıgne vuracak bı yer bıle bulamıo bazen birde hiç ilgilenmıyolar cok acayıp bırsey bu durum benı cok uzuyor ne yapcam bılmıyorum

 3. Esra hanım,
  Genelge yayınlanması çok güzel. Öykü hanıma katılıyorum “Umarım genelge olarak kalmaz.” fakat asıl sorun şu ki öğretmenler (oğlum diyabet olana kadar ben de dahil) diyabet konusunda yeteri kadar bilgi sahibi değil. Öğrenci hipoya girerse ne yapacağını bilmiyor. yukardakiler genelgeyi yayınlayıp sorumluluğu okullara atıyor. 16 yıllık öğretmenim ne diyabet ne de başka bir rahatsızlıkla ilgili milli eğitim tarafından verilmiş bir seminer hatırlamıyorum. fakat yine de iyimser olalım genelge hiç yoktan iyidir.

 4. Alper okula başladığında ben onu kendi çalıştığım okula aldım. Hatta 1. sınıfı ben okuttum. Sonra güvendiğim bir arkadaşıma verdim. Ölçümlerini ve iğnelerini sınıfta yaptık. Başka bir oda zaten yok. Öğrenciler ilk başta yadırgadılar. Sonra alıştılar. Aynı okulda olmamıza rağmen zor oldu. Özellikle gezilerde. Ölçüm yapmak için uygun yer bulmak zor oluyor. Sürekli ölçüm yapan bir alet olsa. Alper şimdi 6. sınıfta. Şimdi branşçı arkadaşlar giriyor. Bazıları biliyor, bazıları bilmiyor. Geçen gün derste şekeri düşmüş. Öğretmene şekerim düştü demeye utanmış. Tuvalet izni istemiş, kantine gitmiş. Küçükken kontrol daha iyi de büyüdükçe zor, yanımızdan uzaklaşıyorlar. Şekerini söylemeye utanıyor. Lisede napcaz onu düşünüyorum. Allah hepimizin çocuklarına yardımetsin.

 5. Alp Eren Bey Merhaba,
  Yiğit’in 24 saatlik idrar tahlilini yaptırdık zorda olsa.Protein değeri ve Na(Sodyum) değerleri çok şükür iyi çıktı. Ca (Kalsiyum) ve K(Potasyum) değerleri biraz düşük. Evde tansiyonu takip etmeye çalıştık.Ölçümlerimizde genelde 11/7 oldu.En fazla 12/8 i gördük.Tansiyon Yüksekliğin nedeni belkide Yiğit’in hastane fobisiydi.
  Zor günler yaşadık ama şimdi içimiz biraz daha rahatladı.Darısı 3 ay sonraki Ankara Üniversitesindeki kontrollerimize ..
  İlginize teşekkür ederim.Sağlıklı günler..

 6. Bende “umarım genelge olarak kalmaz” görüşlerine katılıyorum. Okulda Diyabet Eğitimi diye bir program var ama hiçkimse bilmiyor. Ben şahsen kendi çalıştığım okulu düşünüyorum da şu anki durumda iğne yapacak oda yok. İnşallah en kısa sürede uygulanır.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: