Lazer Epilasyon ve Tip-1 Diyabet

T1D Hakkında Her ŞeyLazer Epilasyon ve Tip-1 Diyabet

Lazer Epilasyon ve Tip-1 Diyabet

Lazer epilasyon cinsiyet farketmeksiniz hepimizin hayatında. Ama biz kadınların bu konudaki kıdemi elbette daha fazla 🙂

Eskiden evde ağda pişirdiğimiz günleri bile hatırlıyorum 🙂 Şeker ve limon tuzlu iki ana maddeydi galiba 🙂 Annem yapar hatta macun gibi olunca piştikten sonra birazcık tadardım 🙂 Sonra da kuaförlere ağda yaptırmaya gitmek, sir ağdalar ve en son lazer epilasyon 🙂 Epilasyonun tarihini her anıyla yaşamış olduk 🙂

Ben galiba 5 yıl kadar önce tüylerimle vedalaştım. Lazer epilasyonla bitirmiştim. IPL sistemi ile yaptırmıştım. Ardından ufak tefek detaylar için de iğneli epilasyona da geçmiştim. Koltuk altı, bacak ve genital bölge. Herhangi bir sorun da yaşamadım.

Ama genel olarak diyabetli olan bireylerin lazer ya da iğneli epilasyon konusunda dikkatli olmaları ve bazı durumlar varsa da yaptırmamaları öneriliyor.

Diyabetliler İçin Lazer Epilasyon Neden Sorun Oluyor?

  • Sinirlerimizin diyabetli olmayan bireylere göre daha duyarlı olması sebebiyle daha fazla ağrı söz konusu olabilir.
  • Sinir uçlarının hasar görmesi daha kolay olmaktadır.
  • Bizlerde olası deformasyonlar sebebiyle iyileşme daha uzun süreli olduğu için yanma, yaralanmalar endişe ettirici olabilir.
  • Yapılacak lazerin dozu/kuvveti önemlidir. Bazı diyabetli bireylerde nöropati varsa ve hisleri azalmışsa lazer dozu arttığında bunu hissetmeyip yine olası yaralanmalara zemin oluşabilir. Bu sebeple özellikle nöropatiniz varsa bu durumu lazer yapacak kişiye söylemek lazım. Lazer dozunu/kuvvetini ona göre ayarlaması daha anlamlı olur.
  • Aynı zamanda biz tip-1 diyabetlilerin cilt kuruluğu da söz konusu olduğu için lazer epilasyon sonrası cildin uygun nemlendiricilerle nemlendirilmesi mutlaka gerekiyor.
  • Bu arada bazı ilaç kullananların da dikkatli olması lazım. Örneğin; izotretinoin etken maddesi içeren ilaç kullanlar lazer epilasyon yaptıracaksa ilacı kesip ancak 6 ay sonra lazer epilasyona başlayabiliyorlar. Mesela Roaccutane izotretinoin etken maddesi içerir.
  • Son olarak hijyen bir yer olmasına özen gösterin. Epilasyon cihaz başlıklarının temizliği, tek kullanımlık olup olmaması vs gibi konular önemli. Gereksiz bir enfeksiyon kapmak şekerimizi ne kadar düzensizleştirir biz biliriz.

Tip-1 diyabet yönetiminiz iyiyse ve bu tarz epilasyon çözümleri yapmayı düşünüyorsanız yine de bir doktorunuza danışın ama ben herhangi bir sorun yaşamadım.

 

2 YORUMLAR

  1. Çok teşekkür ederim evimde kullanmak için almıştım nasıl kullanacagıma dair bılgilere bakarken dıyabet kullanamaz yazısını gördüm hayal kırıklığına uğradım. Ama şuan bilinçli bir şekilde kullanacagım

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: