Anasayfa T1D Hakkında Herşey Lantus’u Yaparken Yanma Hissi Neden Olur?

Lantus’u Yaparken Yanma Hissi Neden Olur?

1 980 görüntüleme

Lantus’u Yaparken Yanma Hissi Neden Olur?

Bu konuyu daha önce yazdım mı hatırlayamadım ama bu aralar yine özellikle bu konuda soru geliyor.

Lantus’u yaparken çocuğum canının acıdığını söylüyor!

Lantus’u yaparken yapılan yerde yanma hissi oluyor!

Bu konuda bireysel tecrübeler sonrasında da uzmanlar hasta grupları oluşturup çalışmalar yapmışlar. Ve sonuç olarak bu “yanma”, “acıma” hissinin PH’dan kaynaklı olduğunu belirlemişler.

Çünkü “Lantus’un PH’ı 4“. Yani asidik bir yapısı var. Ve bu sebeple de yanma durumu oluşmakta.

Lantus kullanıcıları gündelik hayatlarında bunu tam olarak çözemeseler de bazı pratik çözümler de üretmeye çalışıyor.

Öncelikle şunu yapmak lazım. Lantus’u dolaptan çıkardıktan 15-20 dk sonra yapmak acıyı daha da azaltır. Çünkü soğuk insülin her zaman acı verir. Bu sebeple insülini dolaptan çıkardıktan sonra oda sıcaklığında biraz bekletmek lazım.

Diyabetli kişinin 20 ünite Lantus yaptığını düşünelim. İğne ucunu cilde batırdıklarında birkaç üniteyi gönderip 3-4 sn bekledikten sonra geri kalan dozu basıyorlarmış. Bu da oluşan acıyı biraz azaltıyormuş.

Kişisel görüşüm ise; Bu durum çözülebilecek bir konu olmadığında buna zamanla alışmak gerekecek. Yerimizde duramayacağımız şekilde bir acısı olmadığını da düşünüyorum. Ama elbette çocuklarımızdaki his daha fazladır 🙁 Anne ve babalar olarak da sizlerin konuyu böylece bilip onu alıştırmanız gerekecek.

Son bir not 🙂

Levemir de uzun etkili insülin. Ancak Levemir’in PH’nın 7 olması sebebiyle bu durum oluşmuyormuş. Tabiki de doktorunuzun hangi uzun etkili insülini kullanmanızı öneriyorsa onu kullanmanız daha önemli.

Cevap Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.