Tip-1 Diyabet İle Diyabetli Olmayan Bireyler Kadar “İyi” Yaşayabiliriz

T1D Hakkında Her ŞeyTip-1 Diyabet İle Diyabetli Olmayan Bireyler Kadar "İyi" Yaşayabiliriz

Tip-1 Diyabet İle Diyabetli Olmayan Bireyler Kadar “İyi” Yaşayabiliriz

Yatılı okulda okuyabilir miyiz?👉Evet
Üniversiteye gidebilir miyiz?👉Evet
Yurt dışında okuyabilir miyiz?👉Evet
Seyahatlerde sorun yaşar mıyız?👉Hayır
Evde yalnız kalabilir miyiz?👉Evet
Evlenebilir miyiz?👉Evet
Çocuk yapabilir miyiz?👉Evet

……………………………………………………
……………………………………………………

Tip-1 diyabet ile diyabetli olmayan bireyler kadar “iyi” yaşayabiliriz.

Hoş cümle içindeki “iyi” oldukça göreceli ve tartışmaya açık☺️

Herkes kendi hayatını iyi ya da kötü yönetebilir. Başarılı veya başarısız da olabilir. Önemli olan bizimle beraber olan zorunlu yol arkadaşımızla da “beraber” yol alabilmek. Aksi durumda kabullenmeme noktasında takılır kalırız☺️

Özellikle daha çocuk yaştaki diyabetli akranlarımın geleceğe daha hazırlıklı olması lazım. Anne ve babalara çok iş düşüyor.

Öncelikle çocukları “birey” olarak yetiştirmeliyiz. Hayatlarında tip-1 diyabet olsa da gelecekten korkmayarak büyütmeliyiz. Onlara sorumluluk vermeliyiz. Kendi başlarına şeker ölçmek, insülin yapmak gibi.

Zaten muhteşem ilginç bir yaşam şekline sahip bizler en zorlu anların üstesinden gelmişiz. O anların üstesinden gelen her çocuğumuz geleceğe daha kuvvetli hazırlanırlar. Ne aileler ne de diyabetli çocuklarımız… Gelecekten korkmamanız en büyük dileğim.

Tip-1 diyabetli olup; hem bu yaşam şeklini hem de profesyonel hayatlarını harika yöneten insanları örnek alın. Doktorundan sporcusuna, benim gibi ‘insan kaynakları profesyonelinden’ tüm iş insanlarına, sanatçısından, mankenine kadar… Çook önemli örnekler var. Bu örnekleri görerek gelecekten korkunuz azalsın🙏🙏🙏
İnanın hayat ilerledikçe, bilgi ve tecrübe arttıkça ve yaş aldıkça tip-1 diyabet yönetimi daha da basitleşiyor.

Özellikle okulların açılmasına oldukça az kalmışken bu paylaşım okullu olacak diyabetli akranlarım ve ailelerine gelsin☺️✌️

#diyabetimben #tip1diyabet

3 YORUMLAR

  1. Teşekkürler Esra hanım🙏Şuanki ruh halime o kadar iyi geldi ki bu yazınız anlatamam. Diyabetli çocuk annesiyim ve bu gün oğlumun şekeri yüksek (200 üzeri) su gibi insülin yaptığımız halde bir türlü indiremiyoruz. Bu da beni haliyle çok üzüyordu ki sizin sitenize bakmak geçti içimden ve yazınızı gördüm, okudum, üzüntümü bir nebze olsun unuttum.

  2. Ben 10 yıldır tip 1 diyabetliyim ve polisim. Üstelik zorlu görevlerde gidiyorum. Yani demem o ki tip 1 diyabetli birey diğer insanların yaptığı bütün şeyleri yapabilir, yeter ki şekerimizle aramız iyi olsun.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: