Kullandığım Tatlandırıcılar

Tip-1'imKullandığım Tatlandırıcılar

Kullandığım tatlandırıcılar neler?

Şeker kullanamayan biz diyabetliler (şeker hastalığı) çay, kahve içerken ya da bir tatlı yaparken kullandığım tatlandırıcı ile çözüm yolunu buluyoruz.

Ara sıra haberlerde tatlandırıcılar şöyle zararlı böyle zararlı gibi haberler çıksa da ben çok önemsemiyorum.

Bugüne kadar Dulcaryl, Canderel ve Splenda gibi tatlandırıcıları kullandım. Bir de Starbucks’ın Splenda öncesi şerit paketlerde, kırımızı zemin üzerine beyaz yazılı bir tatlandırıcısı vardı. Ama ismini hatırlayamadım. Eşref’ten öğrenirsem akşam yazarım 🙂 .

Aslında bu Starbucks’taki tatlandırıcı benim favorimdi.  Kahve içerken ilaç tadı ya da metalik bir tad almıyordum. Ardından Splenda’yı kullanmaya başladım. Sıcak bir içecekte gerçekten zor eriyor. Ama tadı denediklerim içerisinde en iyisi. Bu arada SGK ödemiyor.

Bundan önce kullandığım Dulcaryl çayın ya da kahvenin içine ilaç atmışım gibi bir tad ve his veriyordu bana.

Canderel’de fena bir tatlandırıcı değil. Az da olsa ilaç tadı veriyor bu tatlandırıcı.

Sizlerin tatlandırıcı deneyimleri nasıl? Kullandığınız ve iyi olduğunu düşündüğünüz markalar var mı?

*Bu arada Eşref’ten öğrendim Starbucks’taki tatlandırıcı Diapak imiş 🙂 .

 

16 YORUMLAR

 1. esra hanım;
  bende adını hatırlayamadığım bir tatlandırıcı kullanıyorum. 🙂
  fakat tadını hiç sevmiyorum o içeceği tükettikten sonra kötü bir tat bırakıyor.
  önerebileceğiniz bir tatlandırıcı varmı ?

  teşekürler …

 2. Esra Hanım Merhaba,

  Tatlandırıcılar konusunda sağdan soldan duyduklarım hep zararlı ve sakıncalı gibi duyumlarım oldu benim.
  Diyabetimin ilk yıllarında bu konuyu çok araştırdım. O zamanlar bende bu çok hassasiyet yapmıştı. Sonuçta bunlar kimyasal maddelerden oluşan içerikleriyle tatlı birşey olmayıp içerdikleri farklı maddeler karışımıyla damağımıza tatlılık hissi veren şeyden ibaret olduğunu kendimce öğrendim… yorumun devamı ana sayfada yazı olarak yayına alınmıştır. http://www.diyabetimben.com/hakan-beyin-tatlandiricilarla-ilgili-deneyimleri.html linkinden okuyabilirsiniz.

  • Hakan Bey Merhaba,

   Siz yine yüksek bir performansla gayet bilgilendirici bir yazı yazmışsınız. Elinize sağlık.

   Bahsettiğiniz gibi tatlandırıcılar hakkında iyi olmayan birçok yorum söz konusu. Ancak bir zararı olması için gerçekten kamyon kamyon tüketilmesi gerekiyor diye biliyorum. Belki bu bilgi de yanlış olabilir.

   Ben bir günden 1-2 tane tatlandırıcı belki kullanıyorum. Dolayısı ile tatlandırıcıdan dolayı başıma bir şey gelmesi zor 🙂 . Siz benden daha risklisiniz 🙂 .

   Yorumunuzu ana bir başlık altında yazı şeklinde yayına alacağım. Yorumunuzu belli bir noktada kesintiye uğratacağım bu başlık altında.

   Sevgiler

 3. 3 yıldır belki 1 yada 2 defa kullanmışımdır tatlandırıcı onu da meraktan acaba nasıl birşey diye 🙂 ama pekde birşey farketmedim açıkcası,herşeyin doğal’ı en sade hali güzel.

  • Yusuf Bey,

   Doğallık konusunda size katılıyorum. Çay ya da kahve çok tatsız geliyor. Ki ben de 10 yıldır şekeri sadece şekerlikte gören biriyim.

   Keşke tatlandırıcı ihtiyacı hissetmesem.

   sevgiler

    • Ece Hanım,

     Bu arada bu tatlandırıcı benim kullandığım ve tadını beğendiğim bir ürün. Belki sizin hoşunuza gitmeyebilir. O yüzden büyük olanından değil küçük olanından alın. Ya da eczaneye sorun numune var mı diye. Varsa önce bir çay ya da kahvede deneyin. Tadını beğenirseniz alın.

     sevgiler

 4. mrb esra hanım;
  Umarım sizin ve eşinizin sağlığı yerindedir.Size splenda hakkında bir sorum olacak malum dikkatinizi çekmiştir bi kaç gündür tv’de reklamlarda aspartamsız ve sorbitolsüz deniyor.İçeriği nedir ve nerelerde bulabilirim? Ben canderal kullanıyorum splenda daha sağlıklı mı?

  • Serat Bey Merhaba,

   Bugün taburcu olduk. Evimizdeyiz. Eşref baya iyi toparladı. İlginiz için teşekkürler.

   Splenda bugüne kadarki en iyi tatlandırıcı. Şeker tadına en yakın doğal tatlandırıcı olduğu söyleniyor ama umarım birkaç yıl sonra aspartam, sakarin ve sorbitol gibi bu ürünün içeriğini de kötülemez ve zararlı olduğu söylenmez. Aspartam ve sakarin içermiyor. Ki bu maddeler masum maddeler değil.

   Splenda; bildiğimiz şekeri klorlayarak elde edilen sukroz denilen bir maddeden oluşuyor. Dolayısıyla bildiğimiz şekerden bir tatlandırıcı oluşuyor.

   Eczanelerde bulunabilen bir ürün. Ama Antep’te var mıdır bilmiyorum. Sormanız lazım. Eczaneler mutlaka ellerinde yoksa ilgili tedarikçiden istetir.

   Yazıda da okumuşsunuzdur. Ben de Canderel kullandım ama gerçekten Splenda doğal tadı, metalik tat bırakmaması gibi özellikleri sebebiyle şimdiye kadar kullandıklarım arasında en iyisi.

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: