Kan Şekeri Ölçüm Aletleri = Glükometreler

Tip-1'imKan Şekeri Ölçüm Aletleri = Glükometreler

Glükometreler

2002 yılında bu yana kan şekerlerimi Accu-chek’in ölçüm aletleriyle sağlıyorum.

İlk ölçüm aletimi aletimi evde aradım aradım bulamadım 🙁 . Normalde bu tarz şeyleri atmam ama.

Diyabetli olduğumu ilk öğrendiğimde Bursa’ya gitmiştik Abimle. İlk kullandığım glükometre Accu-chek Active’di. İnternetten bulduğum resmi koyacağım. Çantasını bulamadım ama. Gri, şişkince bir çantası vardı. O zamanın parası 70 TL’ye almıştım. Şimdiki gibi bu kadar kolay değildi almak. Fazla seçenekte yoktu. Bursa’daki doktorların önerisi ile almıştık.

Zaman geçtikçe glükometremin aslında bilinen ve laboratuar sonuçlarına yakın değerler çıkardığını deneyim kazanarak öğrendim. O zamanlar ölçüm çubuklarının geri ödemesi de daha sıkıntılıydı. Ki ölçüm çubukları şimdiye göre daha da pahalıydı. Bir kutu 50lik Accu-chek Active’i 90 TL’ye aldığım zamanları unutmam imkansız. Ki 3 ay için ancak 3 kutu filan alabiliyordum.

Reçete, fatura ve raporlar beraber Bağ-kur’a evraklarımı teslim edip, 3 ay sonra ödemenin yatmasını bekliyordum. Ki SGK bildiğiniz gibi yine eski yönteme 2011 yılında geçti. Yaşadığımız sıkıntıları biliyorum.

2002-2011 yılları arasında 3 kez ölçüm aletimi yeniledim. Bu tarz medikal araçların kontrolü çok önemli. Yanlış kan şekeri sonucu yapacağımız insülini etkilediği için ölçümün doğruluğuna dikakt etmek lazım.

2011 yılında SGK ölçüm çubuklarıyla ilgili ödeme sürecini değiştirince benim gibi çalışan kişiler, reçete, rapor ve faturayı hazırlayıp ilgili SGK müdürlüğüne gidemez hale geldi. Ki İstanbul gibi büyük şehirlerde SGK müdürlüğüne gidip gelene kadar günümüzün yarısı gidiyor.

Bu süreçte gittiğim eczanenin önerisi ile hiçbir fark ödenmeyen ölçüm çubuklarından tutun, en pahalı ölçüm çubuklarına kadar denedim. Fiyatı düşükse kötü üründür mantığıyla ilerlemeden elimden geldiğince birkaç markayı kıyasladım.

Ölçüm aletimiz ile laboratuarda yapılan kan şekeri ölçümlerinde % 10-15 fark ediyor. Yani laboratuar sonucu glükometreden % 10-15 daha yüksek çıkıyor. Bu fark farklı glükometreler arasında da olabilmekte. Bu tarz küçük sapmalar kabul edilebilir.

Mesela kan şekerim 100 mg / dL çıksın glükometre ile. Laboratuarda ölçüm yapılırsa 110-115 mg / dL gibi bir sonuç çıkacak.

Ama bu deneme sürecinde bazı aletler inanılmaz farklı çıkarıyor sonuçları. 50 mg / dL kadar farklı çıkaran glükometreler var. Genelde yüksek göstermiyor bu tarz glükometreler. 50 mg / dL düşük gösterdiği için yaptığım insülin fazla geliyor. Ve hipoglisemi kaçınılmaz oluyor.

2011 yılından bu yana Accu-chek Performa Nano‘yu kullanıyorum. Bu glükometre benim için şöyle bir farklılık yarattı. Gece 3’te kalktığımda eşimi rahatsız etmemek ve yataktan kalkıp uykum kaçmasın diye karanlıkta ölçüm yapabiliyorum. Özel ekran ışığı sayesinde karanlıkta ölçüm yapmamı sağlıyor. Ölçtüğüm kan şekerini açlık, tokluk gibi işaretleyebiliyorum. Tokluk kan şekerini ölçmek için glükometrenin alarmını da kurabiliyorum.

7, 14, 30, 90 günlük kan şekeri ortalamalarını alabiliyorum. Mesela benim 90 günlük kan şekeri ortalamam 128 mg / dL. Bu iyi bir değer. Ben hastanaye gitmeden de bu veriyi elde edebiliyorum. Ayrıca değerleri bilgisayara da aktarabildiğim için bir avantaj sağlıyor. Bir de küçük bir kan damlası ölçüm için yeterli geliyor. Ölçüm çubuğu hemen parmağımdaki kanı alıp ölçüme geçebiliyor. Benim hayatımı kolaylaştırdığı için tüm detaylarını yazmak istedim size.

Sizlerin ölçüm aletleri nasıl ölçüm yapıyor? Memnun musunuz? Farklı glükometreleri deneyimleme fırsatınız oldu mu?

 

14 YORUMLAR

 1. Merhabalar;

  Esra Hnm’ın dediği gibi roche firmasının ürünlerinde diğerlerine oranla daha az sapma oranı var %10 – %15 gibi oynuyor en fazla,kesinlikle tavsiye etmediklerim ise IME-DC ve optimum

  saygılar

  • Yusuf Bey Merhaba,

   Ben yazmak istemedim ama siz yazdınız. Teşekkürler 🙂 .

   IME-DC’yi hiç söylemeyin. En yanlış ölçümü yapan glükometre diyebilirim.

   sevgiler

 2. ben bi ara kullandım 2 hafta kadar 3 tane almıştım abartıp ,aynı anda ölçüyorum hepsiyle aralarında daglar vardı,kaldırdım attım çöpe bende,su an bende performa nano kullanıyorum ..

  • Yusuf Bey,

   Şu SGK sürecinde ben de eczane önerisiyle bir deneyim demiştim.

   Nevin Hanım’da baya kontrol etti. Sonra çöpe attık 🙂 .

   sevgiler

   • esra hanım bugün eczaneye gıttım ve 2013 ıtıbarıyle bayerın cıhazına fark alınacagını soyledı ben memnundum ondan.ama gluko dr dıye bır cıhaz verdı.doktorlar bunu tavsıye eder dedı ama goruyorum kı yorumlarda kımse bahsetmemıs.tek ben mı kullanıyorum:)sekerımı olctum 80 cıktı fakat sekerım 50 gıbı ellerım tıtredi.yanlıs olcse bıle bu kadar farkede mı acaba

    • Nehir Hanım,

     Her iki cihaz arasında 50 mg/dL kadar bile fark olabiliyor. Kabul edilebilir bir farkmış 🙂 Şaka gibi değil mi?

     Bilinen bir marka almak ta yarar var. Artık her alanda mecburen marka güvenilirliğine bakmak zorunda koluyor. Gloko dr’yi duymuştum ama iyi mi kötü mü birşey diyemeyeceğim.

     sevgiler

 3. Esra hanım,Yusuf bey
  merhabalar,
  Sizlerinde bahsetmiş olduğunuz IME-DC yi bende bir ara kullandım ve sizler gibi memnun kalmadım. Diğer markalarla kıyaslama yaptığımda çıkan sonuçlar bazen çok düşük bazende çok yüksek sonuçlar aldım. Sizlerin verdiğiniz bilgilerlede yanlış ölçüm sonuçlarından artık kesin emin oldum. Şu an benim kullandığım marka eBsensor daha eskiden kullandığım accu-chek active ile kıyaslama yaptığımda çıkan sonuçlar çok çok yakın %5-%10 gibi yani şimdiki kullandığım cihazda doğru ölçümler yaptığından dolayı memnun kaldım.

  selamlar

 4. ben on call redi ürününü kullanıyorum…on call ztn bildiğim bir marka…laboratuarla neredeyse hiç sapması yok…ime dc berbat…roche pahalı gelıyor tavsıye ederim

 5. Değerli yorumcular,
  IME-DC ile yapılan ölçümler kesinlikle yanlıştır.Bu gün eczacının kan ölçüm çubuklarını kolay bulunması nedeniyle tavsiye ettiği IME-DC cihazını suratına fırlattım.Bütün yaptığı ölçümler baştan sona yanlıştır.
  Accua-chek konfor en iyi ancak ölçüm çubukları zor bulunuyor.Saygılarımla…

 6. sevgili arkadaşlar bilmenizi isterimki bu tarz cihazlar kapiler sistem dediğimiz parmak ucu kan ile çalışan cihazlardır. Evet venöz çalışılan bir ölçüm ile aralarında fark olabilir. Ancak esas önemli olan uygulamanın (kan alma işleminin) ne kadar doğru yapıldığı.
  herkes cihazların yanlış ölçtüğü ile alakalı bir şeyler söylüyor ancak asıl konuşulması ve sorulması gereken şey bana göre uygulamanın ne kadar sağlıklı yapıldığı. Mesela ben bir çok arkadaşımdan biliyorum ki parmak delinmeden önce kolonyalı mendil yada alkollü pamukla parmak siliniyor . bu inanılmaz yanlış bir uygulama mesela çünkü parmak üzerinde kalan alkol kana karışıp sonucu çok etkiliyor. buna benzer uygulama hataları çok yapılıyor .
  kısacası bilinçli bir eğitim yok.
  oysa hastanelerde diyabet hemşireleri ve doktorlarımızdan bu konuda yardım alma imkanımız var.

 7. merhabalar selim bey bilmenizi isterim ki alkol temizleyici maddedir ve kanınızı ölçmeden önce alkolu pamukla birlikte parmağı temizlemek gerekir lakin temizledikten sonra kuruması gerekir yoksa dediğiniz gibi yanlış sonuçlar verir.kolonyalı mendillere güvenmeyelim ne tür katkı olduğunu bilemeyebilir en iyisi ya alkol yada sabunla yıkamaktır

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: