İnsülin Yapmayı Unutan Ben

Tip-1'imİnsülin Yapmayı Unutan Ben

Öğle yemeğine inerken kan şekerim 69 mg / dL idi.

İnsülin pompama 70 mg / dL altında bir kan şekeri girersem uyarı veriyor ve insülin yapamıyorum.

Öğle yemeğini yedikten sonra insülin yaparım dedim. Yemekten geldim. Telefonda internette dolanıp dururken insülin yapmayı unuttum. Eşim hafta sonu bir telefon aldığı için bana elimden düşürmüyorum cumartesinden beri 🙂 .

Saat 14:00 civarı genital bölgem çok kaşınmaya başlayınca aklıma geldiği insülin yapmadığım. Kan şekerim yükseldiğinde benim için en önemli belirti genital bölgenin kaşınması.

Kan şekerimi bir ölçtüm; 319 mg / dL. Yemekten tam 2 saat de geçmiş oldu. Ve bu değer insülin yapmadığımda çıkan tokluk kan şekerim.

Her zamanki rahatlığım ile kan şekerini pompaya girdim. 5,9 ünite insülin yapmam gerektiği yazıyordu. Eğer bunu yaparsam aniden ciddi bir şekilde düşeceği için 3 ünite insülin yaptım. 1 saat içerisinde kan şekerim 169 mg / dL’ye düşmüş ve halen yeteri kadar insülin vardı.

Bu arada yüksek bir kan şekeri değerinden hızlıca bir düşüş istenen bir durum değil. Bu bize zarar veriyor. Elbette uzun vadede. Bu sebeple unutmamak lazım insülin yapmayı filan 🙂 . Kendime gerçekten çok kızıyorum.

Bu tarz durumlarda yediğim yemeği düşünerek insülin dozunu ayarlamıyorum. Zaten çıkan kan şekerim tokluk kan şekeri. Hem yemek hem de çıkan yüksek kan şekerini düşünerek insülin yaparsam hipoglisemi atağı  kaçınılmaz oluyor. Ki deneyimlerimden rahatlıkla söyleyebilirim.

Tabiki de bu benim deneyimim. Sizler bu tarz durumlar yaşıyor musunuz? Yani insülin yapmayı unuttuğunuz oldu mu?

4 YORUMLAR

 1. Esra Hanım Merhaba,

  Evet esra hanım gerek çalışma hayatı temposuyla gerekse diyabet unutkanlığındanmı desek:)
  Bende haftada en az 1 defa insülin yapmayı unutuyorum. Genelde öğle yemeğinden hemen sonra insülin yapıyorum çünki yemekte ne çıkacağını takip etmediğimden yiyeceklerimi görüp ve yedikten sonra gerekli dozlarda insülin enjekte ediyorum.
  Esas konu tabi unuttuktan 1-2 saat sonra nefes alış sırasında burnumdan yanık tuhaf bir koku hissi hissederek ve damarlarım da hafif bir gerginlik kasılma hissedince Hıa:) insülin yapmayı unuttum. Diyerek koştura koştura insülinimi yapıyorum.
  O gün için tabi dengesiz bir gün oluyor benim içinde. Sonrasında hipoglisemiyi beklemek kalıyor.
  Kısaca bende bu tarz durumlar yaşadım yaşıyorum ve yaşayacağım:))

  selamlar

  • Hakan Bey Merhaba,

   Haftada bir gün unutmak çok fazla. Aman dikkat edin kendinize.

   Benim 10 yıldır belki bir belki iki sefer olmuştur ama olunca da insan baya kötü oluyor gerçekten 🙂 .

   sevgiler

 2. Haklısınız Esra hanım unutmamamız gerekli. Yazılarınızdaki yeni bahsedilen Otomatik pompa veya yapay pankreas denilen cihaz bir an evvel piyasaya çıksada bu dertlerden kurtulsak:))
  sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: