Anasayfa Tip-1'im İnsülin Yapmayı Unutan Ben

İnsülin Yapmayı Unutan Ben

4 16.625 görüntüleme

Öğle yemeğine inerken kan şekerim 69 mg / dL idi.

İnsülin pompama 70 mg / dL altında bir kan şekeri girersem uyarı veriyor ve insülin yapamıyorum.

Öğle yemeğini yedikten sonra insülin yaparım dedim. Yemekten geldim. Telefonda internette dolanıp dururken insülin yapmayı unuttum. Eşim hafta sonu bir telefon aldığı için bana elimden düşürmüyorum cumartesinden beri 🙂 .

Saat 14:00 civarı genital bölgem çok kaşınmaya başlayınca aklıma geldiği insülin yapmadığım. Kan şekerim yükseldiğinde benim için en önemli belirti genital bölgenin kaşınması.

Kan şekerimi bir ölçtüm; 319 mg / dL. Yemekten tam 2 saat de geçmiş oldu. Ve bu değer insülin yapmadığımda çıkan tokluk kan şekerim.

Her zamanki rahatlığım ile kan şekerini pompaya girdim. 5,9 ünite insülin yapmam gerektiği yazıyordu. Eğer bunu yaparsam aniden ciddi bir şekilde düşeceği için 3 ünite insülin yaptım. 1 saat içerisinde kan şekerim 169 mg / dL’ye düşmüş ve halen yeteri kadar insülin vardı.

Bu arada yüksek bir kan şekeri değerinden hızlıca bir düşüş istenen bir durum değil. Bu bize zarar veriyor. Elbette uzun vadede. Bu sebeple unutmamak lazım insülin yapmayı filan 🙂 . Kendime gerçekten çok kızıyorum.

Bu tarz durumlarda yediğim yemeği düşünerek insülin dozunu ayarlamıyorum. Zaten çıkan kan şekerim tokluk kan şekeri. Hem yemek hem de çıkan yüksek kan şekerini düşünerek insülin yaparsam hipoglisemi atağı  kaçınılmaz oluyor. Ki deneyimlerimden rahatlıkla söyleyebilirim.

Tabiki de bu benim deneyimim. Sizler bu tarz durumlar yaşıyor musunuz? Yani insülin yapmayı unuttuğunuz oldu mu?

  • Haklısınız Esra hanım unutmamamız gerekli. Yazılarınızdaki yeni bahsedilen Otomatik pompa veya yapay pankreas denilen cihaz bir an evvel piyasaya çıksada bu dertlerden kurtulsak:))
    sevgiler

  • Cevap Bırak

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.