Kızı Tip-1 Diyabetli, Devlet Memuru Annenin Hak Arayışı

Diyabetli HaklarıKızı Tip-1 Diyabetli, Devlet Memuru Annenin Hak Arayışı

Kızı Tip-1 Diyabetli, Devlet Memuru Annenin Hak Arayışı

Sizinle birkaç kez yazıştık. Hatırlayacaksınız. Mersin’den yazıyorum. Tip-1 diyabetli (şeker hastalığı) bir kızım var. Devlet memuruyum. Haklarımız konusunda yazışmıştık. Ben kendime bir çözüm buldum. Bunu sizlerle paylaşmak istedim. Benimle aynı durumda olan devlet memurlarının haklarını bilmelerini istiyorum. Çünkü ne biz ne de çevremizdeki insanlar yeterince bilgi sahibi değiliz.

Kendi kurumuma bir dilekçeyle başvurarak yasal haklarımın neler olduğunu ortaya koydum. Dilekçeme kızımın sağlık kurul ve engelli kurul raporlarıyla birlikte yasaların maddelerini de ekledim. Bu beni psikolojik olarak rahatlattı. Bundan sonra kızımın ihtiyacı olduğunda amirlerimin karşısında ezik durmayacağım.

Dilekçemi ekledim. Bunu herkesle paylaşacağınıza inanıyorum.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ BAŞHEKİMLİĞİNE

MERSİN

Hastanenizde geçici görevli olarak çalışmaktayım.Bakmakla yükümlü olduğum 6 yaşındaki kızımda Tip 1 Diyabetus Mellitus Hastalığı mevcuttur.Dilekçeme eklediğim Sağlık Kurulu Raporu ve Engelli Sağlık Kurulu Raporundan doğan yasal haklarımı gerektiğinde kullanamıyorum ve sürekli mukavemetle karşı karşıya kalıyorum.Bakmakla yükümlü olduğum çocuğumun sağlık mazereti sebebiyle 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 104.maddesinin değiştirilmiş F fıkrası,aynı kanunun 104.maddesinin C fıkrası ve 105.maddesi ayrıca 30.01.2010 tarihli ve 27478 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan ‘’Sendikal Gelişmeler Doğrultusunda Alınacak Önlemler ‘’ konulu 2010/2 sayılı Başbakanlık Genelgesinin 3 numaralı fıkrası,29.08.2009 tarihli 2009 Yılı Toplu Görüşmeleri Mutabakat Metninin ‘’Taraflarca Gerçekleştirilmesi Öngörülen Hususlar (Ek-1)’’ başlıklı listesinin 1. Maddesinde yer verilen hüküm ve açıklamalar çerçevesinde bakmakla yükümlü özürlü aile fertleri bulunduğunu sağlık kurulu raporu ile belgelendiren kamu personeline ideri kolaylıklar sağlanması hususunda gerekli idari işlemlerin yapılmasını bilgilerinize arz ederim.

Bilhan Uğur

32 YORUMLAR

 1. İyi günler arkadaşlar benimde 6 yaşında oğlum tip 1 diyabet. Bende devlet memuruyum. Bu durumu özürmü sayılıyor nasıl oluyor. benimde ek görevim ve gece nöbetlerim oluyor. bunlardan muaf olmak için yasal dayanak varsa söylerseniz sevinirim.

 2. Nur Hanım Merhaba,

  Tip-1 diyabet devletin gözünde ‘özür’ olarqk görünüyor. Özürlü raporunuz varsa ve bununla beraber standart rapor da varsa bunlarla beraber yazıda belirtildiği gibi bir dilekçe yazabilirsiniz.

  Ancak alınması ihtimal % 40 engelli raporu ile çocuğu bakmakla yükümlü gibi göstermek bana zor geliyor. Ama bir kez denemekte fayda var. İnisiyatif alınarak lehte karar verilebilir düşüncesindeyim.

  İçimizde avukat anne ve babalar var. Onlar da öneri ve görüş bildirimi yapabilirse şahane olur.

  Sevgiler

  • ESRA HANIM;
   Diyabetin özür olduğu konusu hangi yasada mevcut. Onu bilip müracaat etmek istiyorum. Biz fakültede tedavi görüyoruz. Bu konu hakkında bilgileri varmıdır ki?

   • Nur Hanım Merhaba,

    Kanuna göre tip-1 diyabetli bireyler minimum % 30 engelli raporu alıyorlar. Eğer komplikasyon varsa bu oran % 40’a olabiliyor. Tüm sağlık profesyonellerinin bu konuyla ilgili bilgisi var.

    sevgiler

    • Esra hanım;
     Bizleri bu sıkıntılı günlerimizde yalnız bırakmadığınız için çok teşekkürler. Benim bi sorum daha olacak. Devlet memuruyum yer değiştirme söz konusu olduğu zaman tayinlerde mesala. oğlum 6 yaşında bakacak bırakacak kimsem yok. Olsa bile biliyorsunuz diyabet farklı bir konu iğnesi ölçümü oluyor. Doktor çocuğa çok uzak olmamanız gerekiyor demişti. Bu konu hakkında bilgisi olan varsa paylaşırsa çok sevinirim. Ne bırakacak kimsem var ne de başka bir çözümüm…:(

 3. biz %30 engelli raporu aldık.hem engelli raporu hemde sağlık kurul raporumuzla nöbetten muaf olabiliriz.isterseniz sizinle iletişime geçip yaşadıklarımı paylaşabilirim

 4. kurumdan cevap olarak ne geldi acaba paylaşabilir misiniz. Benim de 3 yaşında T1 oğlumun insülinlerini yapmak için öğlen ve akşam 1’er saat erken çıkmam gerekiyor.

 5. raporlarla birlikte resmi dilekçeyle başvurunca hastane müdürü yasa açık ve net,bakmakla yükümlüsün hakkındır,iyi yapmışsın kimse bilmiyor dedi başhemşire biraz laf canbazlığı yaptı ama başhekimlik olurundan geçtiği için kabullenmek zorunda kaldı

  ben ağız ve diş sağlığı merkezinde geçici olarak görev aldım çocuğumdan dolayı ona yakın olabilmek için.zaten bizim öğlen tatilimiz var öğlen rahat gidip geliyorum kızıma,akşam mesai 5te bitiyor ama yasadan yararlanarak 4te çıkıyorum ve nöbet tutmuyorum

  zaten yasalarda yeri var idari kolaylık sağlamak zorundalar tabi bunu sağlık kurul raporu ile belgelemek ve idareye sunmak gerekiyor

 6. Benimde 4 yaşında yeni TİP1 diyabet teşhisi konmuş bir kızım var..3 aylık refaketçi raporum 1 ay sonra sona erecek.. öğlen ve akşam insülünleri için çözüm bulmaya çalışıyorduk ki siz bu yazıyı paylaştınız. Çok teşekkürler…

 7. merhaba esra hanım.nur hanımın mesajını yeni gördüm.bahsettiğim raporlarla tayin isteyebilirler.zaten çocuk endokrin uzmanının olduğu bir merkezde olmak zorundalar bunu kullanıp il içi veye il dışı tayin isteyebilirler.

 8. Merhaba arkadaşlar, ben yaşadıklarımı sizinle paylaşmak ve bi akıl almak istiyorum. Bende emniyet teşkilatında çalışmaktayım Bilhan hanımın takip ettiği yolu bende izledim …(Şuan sinirden ellerim titriyor yazarken çok zorlanıyorum) %30 engeli raporu aldık Genelge 2 De çıkardım dilekçe verdim.. Onlarda bana Genelge 15 – 21 di sanırım önüme koydular…. Orda oran %50 diyor ancak o zaman gece nöbeti ek görev vb. muaf diyor… Anlayacagınız elim boş ağlıyarak eve geldimmm… Ve bir kez daha kahrettim insan oğluna kurdun bile kuzuya yardım ettiği şu zamanda amirlerim arkadaşlarım halimden anlamadılar… Şimdi soruyorum sizlere küçük bir çoçugun5.5 yaşında insilün ignesini tek başına yapması ne kadar mümkün skalasını nasıl ayarlıyacak yemegini nasıl yiyecek… Bu oran neden bu kadar etkennn… Sonuçta benim çocugum küçük kendi kendine uygulayamaz… Çok üzgünüm Bi çözüm bulamadımmm… bana fikir verirseniz çok sevinecem saygılarımla

  • Nur Hanım Merhaba,

   Söylediklerinize sonuna kadar katılıyorum. Maalesef bazı kurumlar bu özel durumda esneklik sağlamıyorlar ya da sağlamak istemiyorlar.

   Yerinizde olsam emniyetin başındaki kişiye dilekçe yazarım. Ve bu şekilde çözüm bulurum.

   sevgiler,

 9. Merhaba Esra Hanım,
  Öncelikle diyabet hastaları için böyle bir site kurarak yaptığınız büyük hizmet için size teşekkür etmek isterim.
  Sizinle daha öncede yazışmıştık insülin pompası ile ilgili… Bugün de merak ettiğim bir konuyu sizinle paylaşmak ve yardımlarınızı dilemek için yazıyorum… (nereye yazacağımı bilemediğim için buraya yazdım kusura bakmayın.)
  Sorum Tip 1 DM’li hastaların çalışma hayatı ile ilgili… Haziran ayında Muğla Üniversitesi’den Hemşire olarak mezun oldum. Bildiğiniz üzere hemşirelik ağır bir meslek özellikle de gece nöbetleri son derece yorucu.. Tip 1 diyabetliyseniz daha da bir zor. Tutulan her gece nöbeti insülin kullanan hastaların insülin kullanımını etkiliyor. Kendimden örnek verecek olursam; gece nöbetinden çıkıp doğruca yatağıma geçip uyuyorum. Böyle olunca da ne kahvaltı yapıp ne ara öğün alabiliyorum, insülin de kullanmıyorum dolayısıyla bu da kan şekerimde düzensizliklere neden oluyor. tabi ki sadece hemşirelik de değil bir çok meslek de gece çalışmak var. Merak ettiğim nokta ise Tip 1 diyabetli hastaların gece çalışmasını önleyecek herhangi bir yasa kanun genelge yönerge vs. olup olmadığı… Sorumun cevabı belki de sitenizde vardır. Fazla incelemeden gönderiyorum… Cevabınız ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler, iyi akşamlar…

  • Arif Bey Merhaba,

   Güzel cümleleriniz için teşekkür ederim.

   En doğru başlık altına yorum yapmışsınız 🙂

   Bahsettiğiniz gibi bir kanun ya da genelge bilmiyorum. Ancak bu konuyu Pazartesi günü ana sayfada bir yazı olarak yazacağım. Bizi takip eden avukatlarımızdan konuyla ilgili görüş rica edeceğim.

   Umarım sizin gibi birçok kişiye yardımcı oluruz.

   sevgiler,

  • Arif Bey Merhaba,

   Bugün oldukça yoğun bir gündü. Halen çalışıyorum. Söz verdiğim yazıyı geç de olsa yazıp yayına aldım. Şu an saat gece 01:20 🙂

   Ana sayfadan yazıyı ve olabilecek yorumları takip edebilirsiniz.

   sevgiler,

 10. Merhabalar önemli sorum olacaktı. Ben tip 1 dm hastasıyım. Tunceli pülümüre saglık teknikeri olarak atandım Ancak pülümürde endokrın servısı olan hastane yok sadece aile hekimliği var. Elimde olan tip 1 dm raporuyla tayinimi baska bı yere isteme hakkım var mıdır ? Cevabınız ıcın şimdiden teşekkür ederım. Benım ıcın cok önemli bı konu.

  • Mehmet Bey Merhaba,

   Sadece tip-1 diyabet raporunuzla bir şey maalesef yapamazsınız. Pülümür’de endokrin yok ama hatırladığım kadarıyla Tunceli Merkez’de var. Kilometre bakımından bakıldığında da ElazıĞ Araştırma’da da bir endokrin ekibi bulunmakta. Bildiğim kadarıyla yakında ulaşabileceğiniz endokrin bölümü olup olmadığına da bakılmakta.

   Yakın zamanda öğrendiğim bir bilgiyi de sizinle ayrıca paylaşmak isterim. Devlet memurları için ise sağlık özrü kapsamında il içi ve il dışı tayin isteğinde bulunabiliyormuş. Bu yönetmeliğe ilk uyum sağlayan kurum MEB. Ancak tip-1 diyabetten dolayı sağlık özrü kapsamında bir tayini başarabilir misiniz bilemiyorum. BU konu üzerine araştırma yapmanızı rica ederim. Ve sağlık özrü raporu alabilmeniz için de belirlenen hastanelerden rapor alınması gerekiyor.

   İlgili madde ise

   “Madde 37- (1) Öğretmenlerden kendisi, eşi, annesi, babası, bakmakla yükümlü olduğu çocukları veya yargı kararı ile vasi tayin edildiği kardeşlerinin hastalığının görev yaptığı yerde tedavisinin mümkün olmadığı ya da mevcut görev yerinin söz konusu kişilerin sağlık durumunu tehlikeye düşüreceğini eğitim ve araştırma hastaneleri veya üniversite hastanelerinden alınacak sağlık kurulu raporu ile belgelendirenler, sağlık mazeretine dayalı olarak yer değiştirme isteğinde bulunabilir.”

   sevgiler,

 11. Çocuğum tip bir diyabet hastası.Onunla okula gidip geliyorum. Onu okulda beklemek zorunda olduğum için okulda çalışmak istiyorum. Maaşımı nerden temin edebilirim ve böyle bir hakkım var mı?

   • Esra hanım ben tip 1 diyabet ve hasimota hipotiroidi hastası öğretmenim. Görev yaptığım ilçede endokrin bölümü yok ilin uzaklığı 1 saat 40 dakika. Tayin isteme gibi kur hakkım varmi.

    • Sevgili Anonim,

     Sağlık raporunuza istinaden tayin isteme hakkınız var. Ama sözleşmeli mi sözleşmesiz mi çalıştığınıza göre durum değişebilir. Bazen % 40 öncelikli (engelli) raporu da isteniyor.

     sevgiler,

     • Esra hanım teşekkür ederim cevabınız için. Kadrolu öğretmenim 4 yıl önce devlet hastahanesunden rapor için başvurdum. %37 oran ile rapor verildi. Hipoglisemi sorunları yaşıyorum tedavimi çok aksattım. Ne yapacağımız inanın bilmiyorum. %40 olmadığı için başvuru hakkım bulunmaz mi. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: