Anasayfa Diyabetli Hakları Araba Alırken Vergi Muafiyeti

Araba Alırken Vergi Muafiyeti

27 62.417 görüntüleme

Vergi muafiyeti

Vergi muafiyeti ile ilgili e-maille bana gelen bir soruyu sizlere sormak isterim. Çünkü bu konuda bilgim var ama tecrübem yok. Konu diyabetliler (şeker hastası) engelli=öncelikli raporu ile  (KDV, ÖTV, MTV) gibi vergi muafiyeti ile yararlanarak araç alabilir mi?

Sorunun cevabını bilen arkadaşlarımız yorum yaparlarsa sevinirim.

38 yıllık tip 1 olmama rağmen % 46 engelli raporu aldım ve rapor sürem 2 yıl. Yani 2 yıl sonra aynı işlemler tekrar edecek. Neyse artık buna bir şey demiyorum.

Fakat bunun dışında araba alırken (KDV, ÖTV, MTV) gibi vergi muafiyetinden yararlanmak için illa ki fiziksel engelli mi olmak lazım? Biraz araştırdım. Fiziksel engelin yoksa olmaz diye bir sonuç çıktı önüme. Bir de H sınıfı ehliyet istiyorlar. Oysa ki benim yıllar önce aldığım B sınıfı ehliyetim var.

Bu durma göre vergi muafiyetinden faydalanıp araba alabilen var mı?

Bilgi verirseniz sevinirim.

 • Araç alımı konusunda;
  1- Rapor oranı %90 üstündeyse hiçbir şart olmadan yararlanabiliyorsunuz.
  2- Rapor oranı %90 altında ise sol ayağınızdan engelinizin olması ve heyet raporunda “Özel tertibatlı araç yada otomatik vites araç kullanabilir , H sınıfı ehliyet alabilir” ibarelerinin mutlaka olması gerekiyor. ( ben sol ayakdan örnek verdim sanırım başka engeller içinde olabilirliği var, benim araştırmam sol ayak parmaklarım ampute olduğu için o yönde olmuştur )

  Sonuç: Sol ayak damarım diz üstünden tamamen tıkalı(daha öncede bypass oldum yine tıkandı), bilek kısmından tamamen tıkalı ve 2 yıl önce 4 parmak tamamen ampute başparmak yarı ampute olmasına rağmen olduğum ildeki doktor sende problem yok deyip indirim için heyet raporunu vermedi bana. Artık varın gerisini siz düşünün :), Allah vicdanlı doktorlarla karşılaştırsın…

  • Reyhan Hanım,

   Tip-1 diyabetli bireylerin komplikasyonları yoksa H Sınıfı ehliyet almak için gerekli engelli yüzdesini zaten alamazlar.

   Sevgiler

   • mrb ESRA hanım benim annem 19 senedir şeker hastası sabah:38 akşam:18 mg olmak üzere insülin kullanıyo ve şekeri 250 nin altına nadir düşüyo gözlerde görme bozukluğu ve ayaklarında his kaybı var . Biz annem üzerinden araç alabilirmiyiz ve ne yapmamız gerekir yardımcı olursanız sevinirim..

 • Merhaba esra hanim benim yüzde 40 tip 1 diabetten raporum mevcut fakat h sinifi surucu belgesi alablir ibaresi isaretli degil sozum ona tip1 diyabetten raporu olanlar h sinifi ehliyet alamiyor mu ortapetik engelmi sart

 • Merhabalar 15 senedır tıp1 diyabet hastasıyım kamuda görev yapıyorum 40 olan raporumu 30 a gerekse göstermeden dusurruler sebeb ise ha1c tahlıllerımon iyi olması defalarca gün içinde hipo hiperglısemı yasamaya ragmen agır işlerde calısamayacsgımı belirtmeye ragmen rapor u yenılemedeıler ve iyileştiğimi soledler sadece ha1c lere bakarak ve bende insulın lerı zevk için mi kullanıyorum dedıhımde tabikide birsey diyemediler yasanan hipoların cevabını kımse veremedi haliyle diyabet hastalarına engel raporu nu bazı hastaneler de 40 sabit bazılarında 30 verdiklerini duydum kesinlik varmıdır avicaba diyabet ten baska sıkıntısı olmayan bırının engel oranı kac olmalıdır?
  Son olarak rapora itiraz ettım 1 ay içinde Sadi konukta tekrar heyet e gireceğiz

 • % 58 raporum var guncel yasantimi etkileyen parmaklarimda ciddi guc kaybi var ve iki yilda bir heyete giriyorum bu guc kaybimin kollarimdada oldugunu hissediyorum eger oyle ise guc kaybim cogaldi ise ki eminim ozaman guc kaybindan dolayi araba alabilirmiyim hatta sag bilegimi rahat kullanamiyorum bile simdiden cevabiniz icinbtesekkur ederim

  • Esra Hanım Merhaba,

   Rapor oranı %90 üstündeyse hiçbir şart olmadan yararlanabiliyorsunuz. Rapor oranı %90 altında ise sol ayağınızdan engelinizin olması ve heyet raporunda “Özel tertibatlı araç yada otomatik vites araç kullanabilir, H sınıfı ehliyet alabilir” ibarelerinin mutlaka olması gerekiyor.

   Benim yorumum olmayacağını yönünden ama şansınızı deneyebilirsiniz elbette.

   sevgiler,

 • Merhaba Esra hanım. Benim babam 72 yaşında şeker hastası İnsülin kullanıyor sabah akşam 24 sabah 28 akşam gozardi kanama ve su toplanması var her yıl iğne oluyor gözden ayaklarda yürümek de zorlanıyor ve his kaybı ve hücrelerin ölmesinden diz altı sürekli üşüyor kalp damarlarında tıkaniklik vardı yüzde 54 oranında ÖTV den yararlanabilir mi

  • Dilek Hanım Merhaba,

   ÖTV için bildiğimiz kadarıyla oranın % 90 olması lazım.

   Bu durumda bu oranla yine bildiğimiz kadarıyla maalesef yararlanamazsınız.

   Kolaylıklar dilerim.

   Sevgiler

 • BU KONUYU OKUDUM TEŞEKKÜRLER BENDE BU ARÇ ALMA MEVZUSUNDAN YARARLANABİLİRMİYİM ACABA
  %41 tam teşekküllü engelli saglık kurulu raporu vermeye yetkılı hastaneden raporum var 26/07/2012 de aldım ve süreklı tek bır rapor aldım hangı kuruma gıtsem gecıyor sebebıde 26/02/2012 den sonrakı raporlarda galıba mukerrer rapor yanı tekrar tekrar rapor alınmasın dıye kanun cıkmıs kımlık aldım ıstıhdamdan yararlandım emeklılık ıcın olan vergı ındırımınden fılan yararlanıyom her kurumda gecıyor su an ıcın guncelmı bılmıyorumda engelim 2 tane bunlardan birisi sol ayak bilegğim atrodez yanı sabıtlendı bılgım koptugu ıcın sabıtlemıslerdı ıkıncısı tip 1 dıyabetım ayagım ıcın %15 tip 1 diyabetim içinse %30 verdiler baltazar formulu ıle hesaplayıp %41 verdıler benim zaten B SINIFI EHlıyet VAR pedala cok zor basıyom aygıma yuk bınmeyecek skılde ayakkabı fılan gıyom sarıyom sarmalıyom oyle basıyom şimdi iki durum var haberlerı fılan okuduguma göre diyolarkı sol ayakta sakatlık olanlar ötvden kısmen yararlanır 2017 dekı habere gorede B SINIFI H YAPMASI gerekmez dıyor ama ötv den kısmen yararlanıyor dıyor kısmen derken ne kadar kısmen bulamadımdıyor hadı bu duruma uyuyorum dıyelımkı bırde %40 oran raporu olan ötv den H sınıfı surucu belgesı alıp tam yararlanıcakmıymıs nedır ben hıcbısı anlamadım tam yararlanıncada ındırım buyuyor e bende tam yararlanmak ısterım kı BEN ŞİMDİ NE YAPAYIM NE SEÇENEKLERİM VAR VEYA YOK bilmek ısterım

  • Yalçın Bey Merhaba,

   Bu konu hakkında benim bir bilgim maalesef yok. Araştırmam gerekiyor. http://eyh.aile.gov.tr/ linkinden Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne ulaşıp sorabilirsiniz.

   sevgiler

 • Merhaba annem 58 yaşında diyabetli.insulin kullanıyor ve bir gözü tamamen görmüyor diğer gözü de ışık görüyor.%90 araç için rapor alabilir miyiz.

  • Şule Hanım Merhaba,

   % 90 oranı çok yüksek bir oran. Ve bu bahsettiğiniz rahatsızlıklarla bence araç raporu alamazsınız.

   sevgiler,

   • Esra hanım meraba babam iki sefer bel fıtığından, bir seferde bacağından çapraz bağlardan ameliyat oldu. Yaklaşık 15 yıldır şeker hastası ve sağ gözünde %60 görme kaybı var. ÖTV den muaf araç alabilirmi

 • Esra hanım meraba, babam şeker hastası insülin kullanıyor, ayrıca bel fıtığından 2 sefer ameliyat oldu, birde bacağından çapraz bağlardan ameliyat oldu. Sol gözündede %70 görme kaybı var. ÖTV’den muaf araç alabilirmiyiz acaba

 • Merhaba anneme meme kanseri tanısı konuldu ve 27.07.2020 tarihinde ameliyat oldu ve şuan kemoterapi alıyor kullandığı ilaçlar yüzünden de kollarında sıkıntı oldu şişlik hareket ettirememe damar toplanması gibi… sağlık kuruluna girdik heyet raporumuz çıktı az önce aldık, onkoloji %60 vermiş diğer bölümler 0 oran vermişler.. raporun arkasında da Kronik(süreğen) işaretli. Ötv indirimli araç alımından faydalanabiliyor muyuz?

 • Merhaba,

  Göz, Troid, Kollesterol ve tip 1 diyabetten olmak üzere toplamda % 56 lık bir eah devlet hastanesi raporum var. Bir kaç yerde farklı rahatsızlıklar eklendiğinde arac alabilecegimizi okudum. Ötv indiriminden yararlanabilirmiyim?

 • Cevap Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.