Kayseri’den / Gökhan Özşahin

Diyabetli HaklarıKayseri'den / Gökhan Özşahin

sizdengelenlermaviBen 22 yaşında 6 senedir şeker hastasıyım. Kayseri de yaşıyorum.

Benim şekerim genel olarak bakıldığında çok yüksek. Günde 4 kez insülin kullanıyorum ve 40 ünite vuruyorum. Şu an karaciğerimde büyüme, yağlanma mevcut. Tansiyon artık son zamanlar da kendisini etkili hala getirdi.

Demem o ki; 2 sene önce devlet hastanesinde başvuru yaptım engelli raporu için. Ama bana %39 rapor verdiler. Sinirlendim hastanede ve kağıdı falan yırttım. O doktorlara fırlattım çıktım.

Şu an yine aynı durum ile karşılaşırım diye tekrar gitmek istemiyorum. Çevremdeki insanlar, buna babam dahil, sana rapor vermezler diyor ve daha çok sinirleniyorum.

Beni  biraz da olsa aydınlatmanızı istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim. Cevap verseniz de vermeseniz de iyi günler diliyorum.

Herkese Rabbim acil şifalar versin.

Gökhan Özşahin

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

9 YORUMLAR

 1. tavsiyem başka hastaneye git sakın aynı hastaneye gitme ve kan verirken şekerini yüksek tut ha1c’de yüksek çıksın ve doktoruna iş bulabilmek için bu raporu çıkarmak zorundayım de çünkü rapor olmadan diyabetlilere kimse iş vermek istemez yaşın daha genç söylediklerimi yaparsan alırsın ben öle aldım..

 2. Gökhan Bey Merhaba,

  Bu raporunuz artık sisteme kayıtlıdır. Ve farklı bir hastanede yeniden rapor için başvurduğunuzda istediğiniz oranı alamayabilirsiniz diye düşünüyorum. Çünkü artık eskisi gibi bir hastane vermeyince diğer hastaneye gidip almak zor. Ki raporlar ortak bir sisteme kayıt ediliyor.

  Baktınız olmuyor itiraz edin. Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurullarınca verilen kararlara yine Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde kurulan Yüksek Sağlık Kuruluna itiraz edilerek dosyanın bir kez de bu kurulca değerlendirilmesi talep edilebilir bu kurulun vermiş olduğu kararlar kesindir.

  Güzel şeyler söylemedim ama umarım alabilirsiniz.

  sevgiler,

 3. Merhaba,
  Bana kalirsa yeniden cikartmaktansa verilen rapora itiraz edebilirsiniz. Bir de eger raporu yeni aldiysaniz gecerlilik suresi 2 yil diye biliyorum. Yani iki yil sonra tekrar kurula basvurabilirsiniz. Ben gecen sene tip 1 diyabet ve yuksek tansiyondan % 46 aldim. Soyle bir yol takip ettim. Engelli raporu verebilen devlet hastanelerinden birindeki takibimi yapan diyabet doktoruma rapor konusunu acikladim. Doktorumdan bana yol gostermesini rica ettim. O da beni hastanenin saglik kuruluna yonlendirdi. Diyabetten baska bir hastaligim var ise onlari da soylememi istedi. Muayenede Tip 1 diyabet icin %40, tansiyon icinde %10 verdiler. Ama esas kurul %46 ya dusurdu. Bu sene de Ankara`dan vergi indirimi onayi aldim.
  Umarim yardimci olabilmisimdir.

 4. merhaba
  benimde araştırdığım kadarı ile özür raporları için bir tablo mevcut diyabet için %30 kronik astım bronşit içinde %24 oranında özür durumu ile kardeşim ortalamayla %42 lik rapor aldı. bu oranları bi arastırın eğer sıkıntı varsa itirazınız kabul olur sanırım. artık doktorların çok bir etkisi yok diye biliyorum.

 5. kpss için almak istediğin engelli raporund tansiyonyyumda vardı bana %de 37 layık görüldü aynen bende bu genç arkadaşımız gibi sinirlendim keza endokrin doktorunun bana yaptığı yoruma sizde güleceksiniz eminim 15 senelik şeker hastası olamama rağmen ve ilk teşhiste konulan tedavileri epikrizlerimi dahi götürmeme rağmen tip 1 li olduğumun ispatında zorlandım bana dediği koyduğu teşhis tip1 -1.5 :)) yani ben şuan insülini çok kullanmaktan vede işsizlikten aldığım külolarla tip 2 görünümünde insülin bağımlısı yazdı kayıtlara bense şaşkındım 15 senedir tip 1li oldu tip 2 :)) hemde diyabet cemiyetinde ilk tedavilerimi gördüm ben enteresan bir doktor bundan 5-6 sene öncesine kadar ben böyle değildim ki ve ben bu raporu almaya gittiğimde tipin tip 2 gibi kilolu olduğu için dahileye bölümü sana az yüzde vermiş demedimi iyice sinirlendim tipe bakarak veriyorlar sanki varmı böyle bir şey ben hayatımda görmedim anlayacağınız bende şuan esra hanımın dediği ve beni hastaneden aradılar çünkü 184 e şikayet ettim bana geri döndüler il sağlık kurulana giderek itirazda bulunacağımı ve onların belirlediği bir hastanede bu karar tekrar gözden geçirileceği söylendi devlet hastanesinde bana bu hakkı vermeyen acaba diğer belirlenen hastanede ne kadar verilir orası muamma ben bu konuyla alakalı yani tip 1lerin rapor hakkındaki haklarını yazan bir belge ye nerden ulaşabileceğimi öğrenmek istiyorum esra hanım bunu çünkü doktor öyle dediğinde çıkartıp haklarımı göstrermek isterdim benim konu hakkında bilgiim olduğunu sezince telle dahileye doktoruna edip %de 20 rakamını %de 30 yapıverdi hanımefendi çünkü onun için bana bu konu hakkında kaynakların isimlerini yada burda o rapor hakkındaki hakkımızı belirten yazıyı paylaşırsanız bizde çıktısını alabiliriz çok seviniceğimm iyi günler diliyorum

  • Yıldız Hanım Merhaba,

   Yorumunuzu anlamakta güçlük çektim. Yazım ve anlarım hataları var. Anladığım kadarıyla yanıt vermeye çalışacağım. Eksiğim varsa beni uyarın lütfen.

   Raporunuza itiraz edebilirsiniz ama itirazınız neticesinde gideceğiniz hastanede yaşayacaklarınız yine sürprizlerle dolu olacak.

   Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurullarınca verilen kararlara yine Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde kurulan Yüksek Sağlık Kuruluna itiraz edilerek dosyanın bir kez de bu kurulca değerlendirilmesi talep edilebilir. Bu kuruldan alacağınız karar kesindir ve sonrasında ancak dava açabilirsiniz. Bu davalar da maalesef çok çabuk sonuçlanmıyor.

   Ancak şunu unutmayın; kanunen tip-1 diyabetinizden dolayı ancak % 30, komplikasyonunuz varsa % 40 engelli raporu alabiliyorsunuz. http://www.diyabetimben.com/hanginiz-40-ozurlu/ linkinde kanunden bahsettiğimiz yazıya ulaşabilirsiniz.

   Umarım çabanız olumlu sonuçlanır.

   sevgiler,

 6. Herkese merhaba
  Benim 2000 yılında almış olduğum %40 raporum kaybolduğu için yeniden çıkartmak için devlet hastanesine gittim sadece şekerden olan %40 raporumu gözlerde %8 görme kaybı olmasına rağmen doğru dürüst bakmadan incelemeden %36 ya düşürdüler il sağlık müdürlüğüne gidip rapora itiraz ettim. Sağlık müdürlüğü başka bir ile gönderdi. Allah’tan oradaki doktorlar daha iyi ilgili çıktılar çünkü benim bacaklarında kronik nöropatik ağrılarım vardı ben bunun özür olduğunu bilmiyordum. Nöroloji uzmanı %15 verdi. Şekere%30 göze %6 ortalamada da %42 verdiler. Şeker ölçtürmeye gidiyorsanız şekerinizi 500 üstünde sonuçla giderseniz tek şekerden %40 veriyorlar yoksa tek şekerden %40 rapor vermiyorlar. Çünkü verilse bile vergi muafiyeti için gönderildiği zaman Ankara’da düşürülüyor rapor. Yani 2. Hastalık şart gibi bir koşul çıkıyor ortaya.
  Sağlıklı günler herkese

 7. Merhabalar;
  Benim sorum şu: Benim 2011 aralık’ta şeker hastası olduğum ortaya çıktı, Her akşam 28 ayar insülin kullanıyorum! Şekerim bazen açlık 290-300 en azı 200, tokluk ise 386’dan aşağı düşmüyor en fazla 589’u buldu! 16 yıldır sgk’lıyım 8683 günüm mevcut ben % kaç rapor alabilirim? Vergi indirimi için istanbul il deftardarlığına önce baş vurun deniliyor ne yapacağımı bilmiyorum cevbınızı önemle bekliyorum. şimdiden teşekkürler.

  • Cihan Bey Merhaba,

   Telefonunuzu güvenlik sebebiyle yorumunuzdan sildim.

   % 40 engelli raporu almak için tip-1 diyabetli ve diyabete bağlı komplikasyonunuzun olması gerekiyor. Ancak komplikasyonu olmayıp da % 40 rapor alabilen arkadaşlarımız da var.

   Ancak % 40’ın üzerinde bir rapor alabileceğinizi düşünmüyorum. Daha az alma ihtimaliniz de var. Örneğin % 40 alsanız bile defterdarlıkta rapor oranınız umarım değişmez. Galiba defterdarlıkların oranı düşürmek yetkileri ellerinden alınmıştı ama alınmadıysa oranın düşme ihtimali de olabilir. Oran düşerse vergi indiriminde muaf olamazsınız. Muaf olmanız için de minimum % 40 raporunuzun olması gerekiyor.

   Umarım yardımcı olabilmişimdir.

   sevgiler,

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: