Anasayfa Tip-1'im Kerimcan Sorusunu Soran Esra’nın Sonu

Kerimcan Sorusunu Soran Esra’nın Sonu

2 3.796 görüntüleme

Dün Kerimcan karakteri üzerinden Öyküm’ün sorusunu sizlerle paylaşmıştım.

Sorumuza ben cevap verirken doğru cevabı veren Selim Bey’i tekrar buradan da tebrik etmek istiyorum. Çünkü daha çok yeni diyabetli 🙂 .

Gerçek hayata gelmek gerekirse, ki Kerimcan gerçek hayatta var, bugün yaşadığım bir durumu sizlerle paylaşmak istedim.

Öğle yemeğine 13:00 gibi çıktık. Kan şekerimi ölçtüm 118 mg/dL. Siparişimi verdim ve beklemeye koyuldum. Gittiğimiz yerde siparişler geç geldiği için yemeğin geldiğini görünce pompamı elime alır ve kan şekerimi, alacağım karbonhidratı girer ve insülinimi yaparım.

Yemeği görünce kendinden geçen Esra yemeğini yer. Öğleden sonra 2 aday ile mülakat yapar.Ancak 16:00 gibi başındaki ağrıyı da yanına alarak tuvaletin yolunu tutarken ‘ya bir kan şekerime de bakayım’ der. Tuvaletteyken ölçüm yaptığında 434 mg/dL değerini görünce şoka uğrar. Acaba pompanın seti mi tıkandı?, acaba pompa rezervuarında kabarsık mı var? diye pompayı incelerken insülin yapıp yapmadığını hatırlamaya çalışır. Ki pompadan insülin yapıp yapmadığını kontrol etmeyi düşünmeyi aklına getirmez ama kendi hafızasını zorlayarak insülin yapmadığını hatırlar.

Her 50 mg/dL düşüş için 1 ünite yaptım. Yani hedefime 134 mg/dL’ye ulaşmayı koydum ve 300 mg/dL düşüş için 6 ünite ek insülin yaptım. Ve mesai bitine kadar pek hareket etmedim.

Bu arada aklıma ilk Öyküm geldi. Gülmekten yerlerdeyim. Öyküm sesimi duyup anlattıklarımı dinleyince o da koptu 🙂 . ‘Ne yapacağını bildiğin için sorun yok zaten’ dedi.

Ama inanın Kerimcan ile ilgili sorudan sonra benim yaşadığım baya baya komik geldi bana.

Ki ayrıca hayatın içinden noktalara da temas etmiş olmakta bir o kadar güzel oldu. (Görsel turuncukurabiye.blogspot.com’dan alınmıştır.)

Cevap Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.