Hipoglisemi Anlarında Kurtarıcı Tüyolar

Tip-1'imHipoglisemi Anlarında Kurtarıcı Tüyolar

Hipoglisemi Anlarında Kurtarıcı Tüyolar

Bugünlerde hipoglisemiye biraz daha ağırlık vermek istiyorum. Diyabetle (şeker hastalığı) yeni tanışan ya da diyabetli olup ta hipoglisemiyi bilmeyen kişilere anlatmak lazım.

Dün akşam Serpil Hanım ile konuştuk telefonda. Kendisinin kan şekeri insülin pompasına geçene kadar hep yüksekti. Kan şekeri bir türlü normal standartlara gelmiyordu. En son insülin pompasına karar vermiş doktoru. Ancak pompa kullanmaya başladıktan sonra hipoglisemilerle tanışmaya da başladı 🙂 . Bu yazıyı özellikle Serpil Hanım için yazıyorum.

Biz diyabetliler için en kötüsü hipoglisemi atakları. Bu sebeple o anlarda bilincimiz yerinde olmadığı için eşimize, çocuğumuza, ailemize ya da ev arkadaşımıza hipoglisemi anlarında yaptığımız, söylediğimiz her şeyin bilinçsizce olduğunu söyleyelim. Bağırıp çağırıp, hüngür hüngür ağlayıp, bize yapılan yardımı kabul etmeyip direnç gösterip ve bazen elimizdeki meyve suyu bardağını bile fırlattığımız zamanlar olabilir.

O anlarda diyabetli yakını gerçekten çok bilinçli ve diyabetliyi hayata döndürecek tüm uygulamaları yapmalı. Yani kısacası yakınımızda olan herkes diyabetle ilgili en önemli ilk yardımcı olmalı 🙂 .

Diyabetli kişi ağızdan bir şey alabiliyorsa direkt meyve suyuyla tedaviye başlanmalı. Vişne ya da üzüm suyu en iyisi. Ancak sadece meyve suyu çözüm değil. Çünkü meyve suyu kana çabuk karıştığı gibi kanda bir o kadar çabuk çıkıyor. Bir saat sonra tekrar kan şekerimizin düşmemesi için şekerin kanda daha uzun kalması açısından yanında bir dilim kepekli, çavdarlı ekmek ya da bir porsiyon meyve yiyebiliriz. Dolayısı ile bize müdahale eden yakınımız sürekli meyve suyu verirken bir yandan da ekmek ya da meyveyi unutmamalı. Kan şekerimiz ancak 80-90 mg/dL civarına geldiyse hipoglisemiden kurtulduk diyebiliriz. Bu sebeple de kan şekerimiz her 15 dakikada bir kez ölçülmeli ve gidişat takip edilmeli.

Eğer bilincimiz yerinde değilse; Glucagen Hypokit hemen enjekte edilecek hale getirilmeli ve insülin yapılan herhangi bir yere yapmalı yanımızdaki yakınımız. Sizlere bu iğneden bahsetmiştim. Saf glükoz içeriyor bu iğne.

Dolabınızdan meyve suları aman eksik olmasın. Ama en önemlisi umarım kan şekerleriniz hep normal seviyesinde gider. (Görsel mailce.com’dan alınmıştır.)

26 YORUMLAR

 1. Esra hanım cım
  Güzel bi konu özellkile sıcaklar bastırdıkça bu düşmeler daha sık oluyor.aklıma ilk komaya girişim geldi.9 yaşımda diyabetli oldum genelde yüksek seyrederdi zaten.bi sabah gözümü hastanede açtım hastanedeyim 🙁 ailemde ilk defa karşılastıkları için ne yapacaklarını bilmelerine rağmen müdahale edememişler.
  Ne kadar bağırdılarsa artık komşular gelmiş.karşı komşumuz sağolsun hakkını ödeyemem hayatımı kurtardı…dişlerim kenetlenmiş ve dilim geri kıvrılmış dilimi yutucak kadar baygınmışımki nasıl açmışşa ağzımı dilimi çekmiş ve parmağında diş izim uzun yıllar kaldı 😀
  Bilinçli olmak kadar paniksiz olmakta şart…sonrası dahada yıpratıcı oldu zaten belki piskolojik belki olası gereken 1 hafta halsizlikten öldüm…ve ardından 2 kez daha ağır hipoglesimi daha yaşadım…
  AMAN DİKATTTT HERŞEY SANİYELİK….
  SEVGİLER….

  • Emine Hanım,

   Ben o kadar yazıyorum ama bazen hipoglisemi anlarında saldırgan halimi görünce ‘ya Esra Hanım, öyle yazmakla olmuyor. Saldırgan olmayın, önünüze geleni yemeyin diyorsun ama bir elinde meyve suyu, bir elinde çikilita ‘ 🙂 🙂

   Bence bilinciniz yerindeyse kendinizi kontrol edebiliyorsunuz. Yoksa diğer durumlarda ne yaptığımızın farkında olmadığımız için olaylar olaylar oluyor 🙂 .

   Sizin de yaşadığınız gibi baygınken dilimizin kaçması ve nefessiz kalma durumumuz da olası. Bu sebeple yakınlarımızın ciddi ilk yardımcı olmaları gerekiyor.

   sevgiler

 2. Esra Hanım,

  Yazınız her zamanki gibi muhteşem bilgi verici.

  Hipogiliseminin böyle bir atak oldugunu yaşamadan anlamak mümkün degilmiş! İnsan ne oldugunu anlamadan yerde ve felaket açlık hissi! Ne yiyicegini bilmiyorsun ama dikkatli olmak gerekiyo. O an ne bulsan yemek istesen de yapmaman gerektigini biliyosun (ne kadar düşerse düşsün kendimi salmamaya özen gösderiyorum)

  Ama bugün çok kötüyüm halen başım agrıyo. Sizle konuştuktan yarım saat sonra şekerim 55 oldu gene. Sersemledim. Düzen bulana kadar sanırım böyle devam edecek.

  Sanırım yazıyı yarın tekrar okumam gerekicek…

  sevgiler

  • Serpil Hanım,

   Ben size hipoglisemiden bahsetmiştim ama ‘yok. benim başıma gelmez’ diyordunuz.

   Umarım yakın zamanda herşey yoluna girer.

   Dünkü durumunuzu biliyorum. İnanın ben senede 2 kez yaşıyorum. Yalnız değilsiniz 🙂 . Düzelecek. Ama biraz sabır.

   sevgiler

    • Nehir Hanım Merhaba,

     Siz kaç yıllık diyabetliydiniz? Zira hipoglisemi yaşama olasılığını biliyor olmanız lazım.

     Unutmayın ki pankreasın insülin üreten hücresi olan beta hücrelerinin taklitçileriyiz bizler. Bizler bu taklidi ne kadar iyi yapabiliriz tartışılır. Yapamadığımız zamanlarda hipoglisemi ve hiperglisemiler kaçınılmaz olur.

     sevgiler

     • esra hanım 4 aydır dıyabetlıyım.hanı bayılma durumunu yasamadım gece yasamaktan korkuyorum.simdiye kadar bunu yasamamam buyuk basarı galıba..gece olanların sebebı gun ıcındekı yorgunluklar olabılır mı sızce

      • Nehir Hanim,

       Kan şekeri dusuklugu yani hipoglisemi düzene koyulamayan kan şekerinden, yeme düzenine dikkat etmemekten, doğru insulin dozu yapmamaktan ya da çok ağır sporlardan sonra olabilir. Bu ornekler de cogaltilabilir.

       Blogtaki tüm yazıları elinizden geldiğince okuyun lütfen. Tüm sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

       Sevgiler

  • Serpil Hanım,

   Bu yorumununuza bir deyimle cevap vereyim 🙂 . Aklıma birden geldi 🙂 . ‘Dolabınızdan meyve suyu, kalbinizden ben eksik olmayım.’ 🙂 🙂

   sevgiler

 3. Esra hanım merhaba,

  Yazınız gerçekten harika.

  Ben de yaz aylarında sürekli hipoglisemi atakları yaşıyorum. Bunda pek çok etken var tabi havuz, deniz, hareket… Elimden meyve suyu eksik olmuyor.

  Şu ince hususu belirtmek istedim. Dolaplarımız meyve suyuyla dolu olsun fakat aman hipoglisemi anlarında soğuk meyve sularına yüklenmeyelim. Soğuk meyve suları kana en az 5 dk. geç karışmaya başlıyor ısıtılması gerekiyor sindirim sisteminde. Bu süre bizim için çok önemli.

  Bir de çikolatalar… yağlı bir besindir ve yağların sindirimi de basit şekerlere göre nispeten daha uzun sürer, kan şekerini yükseltirler fakat uzun vadede etkileri ortaya çıkar.

  Bunları derslerimde öğrendim umarım işinize yarar.

  Hem diyabetli hem tıp öğrencisi olmak hayatı biraz kolaylaştırsa da insan vücudunu tanıdıkça hayrete düşüyor insan.

  Hatam varsa düzeltiniz lütfen.

  Hepinize sevgilerle.

  Oktay

  • Oktay Bey Merhaba,

   İnanın bu detayı bilmiyordum. Harikasınız 🙂 .

   O halde soğuk değil oda sıcaklığındaki meyve sularını içmek daha iyi olacak.

   Hipoglisemi anlarında meyve suyu dışındaki şekerli ürünler pek önerilmiyor biliyorsunuz. Kana geç karışıyor.

   Ama şu meyve suyunun soğuk olması durumunu inanın yeni öğrendim. Doğruysa önemli bir bilgi bu.

   İnsülin dozlarınızı ayarlayın. Elbette yaz ve hipoglisemiler daha yoğun hale geliyor. Yaz moduna geçirmek lazım dozları.

   sevgiler

   • Oktay Bey,

    Facebook hesabınıza baktım az önce.

    JDRF’de stajyer olarak çalıştığınızı gördüm. Eminim bize orada öğrendiğiniz önemli bilgileri de aktarabilirsiniz.

    Mail adresinize telefonumu gönderiyorum. Siz de gönderirseniz sevinirim.

    Sevgiler

  • Oktay Bey,

   Soğuk meyve suyu konusu gibi önemli bilgiler varsa yazı olarak yazın bloğa. Çok önemli ayrıntılar bunlar.

   Ya da bana mail gönderdim. Ben derler toplar yayına alırım.

   sevgiler

 4. Merhaba,
  ben de izninizle başımdan geçen bir anıyı buradan paylaşmak istiyorum, belki bunu okuyan diyabet yakınlarına bir faydam dokunur. Benim de eşim tip-1 diyabetli, bir akşam uyandığımda eşimin şekeri çok düşmüştü ve tatildeydik. Yanımızda her zamanki gibi meyve suları vardı. Fakat eşim dişlerini kilitlediği için herhalde iki kutu meyvu suyunu 30-40 dkda ancak içirebilmişimdir. Sonrasında ilk yaptığımız şey hemen Glucagen Hypokit almak oldu. Doktorumuza, bu iğneyi nasil yapacağımızı sorduğumda gayet rahat bir şekilde “gözüne yapma da neresine yaparsan yap” diye gülerek cevap vermişti. Ve daha sonrasında iki kere, farklı zamanlarda bu iğneyi kullanmak zorunda kaldım. Yalnız birincisinde epey zorlandım. O yüzden arkadaşlara tavisyem, umarım ihtiyacınız olmaz ama mutlaka iğneyi kullanmadan önce cok iyi inceleyin. Çünkü o esnada cok hızlı hareket etmeniz gerektiği için iğneyi anlamaya çalışmak zaman kaybına neden oluyor.
  Glucagen’in yan etkilerinde mide bulantısı yazıyor, ve eşim de mide bulantısından epey şikayet etmişti.
  Son bir şey daha eklemek istiyorum, bu hipoglisemi durumlarında her seferinde eşime tekrar kaybedip de kavuşuyormuşum gibi oluyor. İnsanın çok sevdiği birisini hayattayken, bu denli sarsıcı bir şekilde hatırlaması (hatırlatılması da diyebilirim), hipogliseminin de bir nimeti varmış dememe sebep oluyor, ama gene de uzak dursun hepimizden.

  • Onur Bey Merhaba,

   Eşim Eşref her zaman şunu söyler;’bir diyabetli her gün farklı bir insan olabiliyor.’

   Ki bizlerin bir anı bir anına uymuyor bildiğiniz gibi.

   Eşref’te hipoglisemi sonralarında bana doyasıya sarılır 🙂 . Dediğiniz gibi sanki dünyaya yeniden gelmişim gibi bir düğün havasında olur bulunduğumuz mekan 🙂 .

   Hipoglisemiyi bir nimet olarak görmek ne kadar doğru olur bilemiyorum ama nimet olarak görelim bu durumda 🙂 .

   Mide bulantısına katılıyorum. Bir de kamyon çarpmış gibi bir baş ağırısı oluyor.

   Eşinize selamlarımızı iletin lütfen.

   sevgiler

 5. BILGILER COK EGITICI HIPOGILISEMISI OLANLAR ICI.RICAMM HIPERGLISEMILILER ICINDE BILGILERIN BU SIKLIKTA VERILMESI INSULIN YAPIYORUM 2 SAAT SNRA SEKERIM GENE 355 ?? GLUCOPAJ DA CABASI… TESEKKURLER EMEGI GECENLERE

 6. benim oğlum 3 yaşında oda tip1 diyabetli hipoglisemi iki kez başımıza geldi çok zor o an için panik oluyorsun insan sakin davranamıyor o an benim oğlum bilinçsizce bağırarak uyandı veel ve ayakları kasılıyor beni bile tanıyamadı çok zor allah herkese sabır versin çocuk olunca dahada zor

 7. Paylaşımlarınızı okudum. Herkese çok teşekkür ediyorum. Özellikle hipoglisemi konusunda paylaşılanlar çok işime yarayacak. Benim gibi yaşayanlarla beraber olmak rahatlatıcı. Benim ailemde kimse de şeker yok. Sadece ben de çıktı. Merak ediyorum Tip 1 genetik mi? 2 kızım var çok korkuyorum bu yüzden 🙁
  Arada bir onların da şekerlerine bakıyorum. Doktorum çocuklarımı rahat bırakmamı istedi. Ama ben rahat değilim ki? Konu hakkında bilgisi olan varsa ve paylaşırsa çok sevineceğim…..

  • Özlem Hanım Merhaba,

   Öncelikle yaptığınız tüm yorumlar için teşekkürler.

   Diyabetin genetik, ağır grip, kabakulak vb hastalıklardan sonra ya da ağır bir depresyon sebebiyle olabileceği söyleniyor elbette. Ama hepsi birer olasılık.

   Ben de ailemde ara sıra herkesin kan şekerine baktırırım 🙂 .

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: