Anasayfa Tip-1'im Geçtiğimiz Pazar Günü

Geçtiğimiz Pazar Günü

5 3.828 görüntüleme

Geçtiğimiz hafta pazar günü Eşref ile dışarıdaydık.

Bir ara kan şekerimi ölçtüm 62 mg/dL idi. 200 ml’lik vişne suyu ve 1-2 lokma bir şeyler yedim. O arada da insülin pompamdan insülin gitmesin vücuduma diye de pompanın setini vücudumdan ayırdım.

Bu arada her şey normal. Oturuyoruz, sohbet ediyoruz falan.

Akşam üzeri saat 17:30 gibi bulunduğumuz yere pizza sipariş etmeye karar verdik. İştahla siparişi verdim.

Masaya otururken de galiba 18:00’a geliyordu saat. Kan şekerimi ölçtüm ve 140 mg/dL çıktı. Kan şekeri değerimi pompaya girdim ve yiyeceğim karbonhidratı hesapladım. Pompadan insülini gönderdim.

Muhabbetle pizzaları yedik. Saat 19:00’a geliyor. Tam karnımız doydu, rahatladık derken elimi götürdüğüm pantolonun kemer kısmında insülin pompamın kablosu elime geldi. ‘Ne kadar kolay çıktı’ dedim pompanın kablosu. O şaşkınlıkla Eşref’e de döndüm ve ‘bir problem mi var acaba. Neden bu kadar kolay çıktı pompanın kablosu’ diyorken aklıma geldi.

Saat 15:00 gibi çıkardığım pompanın setini geri takmayı unutmuşum. Yaklaşık 4 saat insülin gitmemiş vücuda. Ki bildiğimiz üzere insülin pompası ufak ufak ve sürekli insülin gönderiyor vücuda. Ve bir de pompadan taş çatlasın 2 saat ayrı kalınabiliyor.

Hemen pompanın kablosunu klipsi yardımıyla taktım. Kan şekerini ölçtüm 232 mg/dL. İnsülini gönderdim. Ama her saat başı ölçüm yapmaya devam ediyorum. Panik sıfır 🙂 . Her saat ölçüm yapıyorum ki yaptığım ek insülinler yetmiyor ve yükselme devam ediyorsa ona göre ek insülin göndermeye devam ediyorum.

Aniden kan şekeri yüksekliği sebebiyle bir ağrı girdi başıma ama bu standart bir baş ağrısı değil. Bir ağırlık ve bulanıklık var başta. Bu arada da eve gelmiştik. Ve ben kan şekeri takibine devam ediyorum. Bir ara 330 mg/dL görünce son kez ek insülin gönderdim ve Eşref’e yatacağımı söyledim. İnanın o an artık kafamı bir yere koyayım da kendime geleyimden başka istediğim bir şey yoktu. 1 saat sonra Eşref kaldırdı. Ve kan şekeri düşmeye başlamış 🙂 .

Bu tarz süreçlerde panik olmamak, sürekli ölçüm yapmak ve duruma göre ek doz insülin göndermek en iyi yöntem. Bununla beraber bol su içmek de önemli.

Ama sakın bana bu tarz durumlarda ek doz insülin kaç ünite gönderelim diye sormayın. 1 ünite insülin kan şekerinizi ne kadar düşürüyorsa doktorunuzla hesaplayın ve ona göre ek doz yapın.

Yaşadığım bu durumu sizlere ancak anlatıyorum. Ama Emre Bey’e sizlerden daha önce telefonda konuştuğumuzda anlatmıştım 🙂 .

Ama inanın nasıl unuttum pompayı geri takmayı bilmiyorum 🙂 . (Görsel hayatimdegisti.com’dan alınmıştır.)

 • merhaba yazıları zevkle takıp edıyorum..330 mg de bırtakım rahatsızlıklar olystugunu gordum..ben sekerım yukseldıgı zaman ne bı bas agrısı..ne bır agız kurulugu varsa baska rahatsızlıklarını hıssaetmıyorum…mesela 15 dkk evvel 595 mg deger cıktı..usenmedım 3 dkk evvel gene olctum gene 595.. tabıı hemen 14 cc ınsulınımı yaptım..bu konuda benı aydınlatırmısınız..DR sor demeyın maalesef ılgı gostermıyorlar

  • Bendar Bey Merhaba,

   İlginiz için çok teşekkürler.

   Diyabette insülin dozları kişiye özel oluyor bildiğiniz gibi. 1 ünite insülin benim kan şekeri 50 mg/dL düşürürken bir başka diyabetlinin 25 mg/dL ya da bir başka diyabetlinin de 75 mg/dL düşürmekte. Bu kadar uç örnekler veriyorum ama bu detay çook önemli.

   Ben size 595 mg/dL çıkan kan şekerinizi düşürmek için şu kadar inite insülin yapın der ve size bir şey olursa benim için yıkım olur.

   Anlayışınızı rica ederim.

   sevgiler

 • Esracım ben hipoglisemilerde çok kötü seyir olmadıkça pompayı vücuttan ayırmayı önermem. sonuçta pompadan sana giden en son insülinin bile etki piki 40. dakika başlayacak sen zaten 40 dakikada toparlarsın kendini doğru müdahalede, bi daha ayırmamaya çalış bence 🙂

  • Öyküm cüm,

   Haklısın. Çıkarmamaya özen gösteriyorum. Ama baktım ki vücut olarak toparlayamıyorum anında çıkarıyorum. Bazen kan şekerim toparlanamayacakmış gibi garip bir his oluyor. Tamamıyla sebep bu 🙂 .

   Önerini aklıma yazdım.

   Teşekkürler.

   sevgiler

  Cevap Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.