Keloğlan ve McDonald’s

KH SayımıKeloğlan ve McDonald's

sizden gelenlerMerhaba,

Yaklaşık 10 gündür Eren’in beklediği gündü bugün; Keloğlan Kayseriye geldi. “Keloğlan masalları müzikali”, biletlerimiz hazır olduğu halde sabah kahvaltısı spor çizgifilmler derken gündüz uykusu öğle yemeği ve spor tekrar. Herşey gayet normal… Sabah açlık 136,öğle açlık 139, haftanın en güzel sabahı-öğlesi.

Koltuk numaralarımız D-28,30 , saat 15 te başlayan gösteri 50 dakika sürecek. Eren’i bu kadar mutlu görmemiştim. 16.00 da ara öğün , 15.50 de gösteri bitecek,aslında Eren’i bölmek istemiyorum ama aşırı mutluluktan ötürü hipo yaşamasından korkuyorum. 15.40 da ölçtüm,sonuç 259. Herşey normaldi, Novarapid’de de sıkıntı yoktu. Aklıma gelen ikinci şey Talha’nın Alper Saruhan’ı izlemeye gittiğinde yaşadığı durumdu, O da 300 ü görmüştü. Öncesi/sonrası nasıldı bilmiyorum ama aşırı heyecandı sanırım ortak yanları.

En mutlu anında 1 ünite araya girdim,”acımadı” dedi bana 🙂 ,araöğünü verdim. Finalimiz fena değildi , mutlu çıktık salondan 🙂

259 şekerle araya girdiğim 1 ünitenin 85 düşürmesi lazım ve akşam açlığımızın 174 olması lazım matematiksel olarak, beklentim 200 aslında.

Annesi ve kardeşi Erdem Kayseri Forumda bekliyordu bizi, oraya bırakmıştık onları. Kayseri forumda ailecek biraz gezindikten sonra 18.00de aniden acıktım dedi.Ölçtüm 98;Matematik değil,Diyabetik 🙂 beklentiden 102,matematikten 76 uzak…

Akşam yemeğinde ne yiyeceğini sorduğumda “hambuygey” dedi. İlk defa pizza muhabbeti yaşamadık 🙂 şaşkınlık yaşamadım dersem yalan olur.

Daha önce bahsettiğim Mc Donalds’ın kepekli menüsünü sipariş ederken CHO miktarını sordum. Çünkü Kayseri forum Mc Donalds da tepsilerin altında verilen kağıdın arkasındaki listede yaklaşık 2 ay önce boyutu değişen kepekli hamburgerin eski değerleri yazıyordu, CHO miktarı 35 yazıyor. Çok iyi hatırlıyorum,Eski büyük ekmeğin değeri bu. Yenisi ne diye sordum “arasında çok fark yok ” dedi mavi gömlekli andavalın teki, Resmen kızdım ” 4 yaşındaki çocuğa iğne yapacağım, LÜTFEN internetten yenisine bakın! diye” yol göstererek. Biz bu arada 37 CHOya karşılık 3 ünite novarapid yaptık ve hamburgerlerimizi yemeye başladık. kalan 2 CHOyu düşünürken,Sözde akıllı telefonumdan McDonalds sitesine bakmaya çalışıyorum.Mavi gömlekli geldi, eskisi ile aynıymış dedi 🙂 komiklik bu işte.  Boyutu değişen ekmeğin CHOsu nasıl değişmez?

Biz Mavi gömlekliye rağmen Hamburgeri 30 CHO olarak hesaplayıp, toplamda 39 CHOya tamamladık akşam yemeğini.

Biraz önce McDonalds sitesinde kepeklinin değerlerine baktım;

Enerji (kcal)338
Protein(g.)15
Karbonhidrat (g.)27
Yağ (g.)19
Sodyum (mg.)340
Eren 8 CHO eksik alacaktı akşam yemeğinde. Akşam yemeği insülin/CHO oranı 50/4 , 1 ünite ise 85 düşürüyor kan şekerini. Eğer mavi gömlekli şahsın dediğine uysaydık. Akşam açlığı 98 olan Eren 8 CHO eksik alarak 40 civarı bir değerle HİPO yaşayacaktı.
Öncelikle arkadaşlarıma bir uyarıda bulunmak istiyorum; kimseye güvenmeyin, kendi hesabınızı mümkün olduğunca siz yapın ve yapacağınız yemek proğramlarında önceden hazırlık yapmaya çalışın.
Şubat ayında McDonalds’ı 2 kere uyarmama rağmen; birincisinde kepekli hamburger seçeneği olmayan listeyi sunmaları ve ikincisinde hala eski kağıtları kullanmaları sebebiyle.Mazeretleri ise “Kağıtlar merkezden geliyor”, kepekli bir yıl önce çıktı; bir yıldır onca müşteriye rağmen aynı kağıdımı basıyor merkez? Yoksa yine bir “Gayseri klasiğimi”? McDonalds kasasında para ödeyen kişi başına maliyeti 5-10 kuruş olan bir kağıt parçası çocuğuma Hipoglisemi yaşatacaktı. Kimsenin buna hakkı yok !
Dünya görüşüme ters bir düzen elemanı olan McDonalds’ı sunduğu besin değerleri hizmeti nedeniyle daha önce takdir ettiğimi hatırlarsınız sanırım ama bugün yaşadığımız olay maalesef yine bir Türkiye klasiği. Yarım doktorla Yarım imamın Gayseri buluşması.
Saygılarımla …
İlker Yıldırım

 

9 YORUMLAR

 1. abi öncelikle geçmiş olsun, büyük bir andavalın kazasına gitmekten son anda kurtarmışsın kendinizi. ama zannımca o dur ki, bu birazcık ta gayseri klasiği olsa gerek, malum bu amcalar bu malzemeleri alırken bir değişiklik olmadığını varsayarak ellerine bolca miktarda kağıt getirmişler, değişiklik olduğunda da ellerinde patlayınca yeniden maliyet olmasın diye yeni kağıtlarım getirmemişlerdir. yada eğer ki bu mc amcam müdürlük gibi çalışıyorsa (ki bir zamanlar öyle olduğunu duymuşidim) gayserinin güzel bir anadolu beldesi olup, insanlarının fazla ses çıkartmayacağını düşünerekten elde kalan kağıtları buralarda elden çıkartmak, masraf yapmadan işten sıyrılmak istiyor da olabilirler….

  ama biz sesimizi çıkartıp bunların kulaklarını böyle çekmediğimiz sürece maalesef ki bunları daha çooook yaşayacağız diye korkuyorum…

  saygılar, sevgiler, hörrmetler 🙂

 2. İlker bey selamlar

  Bizde aynı sorunları ve bu hiperleri aşırı heyecanları yasadığımızda arda eren de yasıyorduk. ek dozu uyguladığımızda ya da ana öğünde insülin dozunu yükselttiğimizde sonunda hipo muhakkak yasıyorduk. eşimle daha sonraki hiperlerde ek doz yada insülin dozunda yükseltme yapmadan normal dozları uyguladık ve herşey normaldi. yani asırı heyecandan yükseldi gibi sonradan normale döndüğünü gördük.

  Herkesin diyabeti ve çocuğu insülin ihtiyacı farklıdır ben sadece paylasmak istedim uygulanmamasını tavsiye ederim.

  Eren ‘e mutluluklar selamlar

 3. Heyecan ,stres,korku çok büyük etken herşeyin bir anda bozulmasına sebep oluyor bunu her cumartesi yaşıyor Talha.
  Hafta içi sabah toklukları normal iken cumartesi kursda geçen saatler sonrası tokluk hep yüksektir ve okulda tahtaya kalkma yada sınav gayet güzel bozuyor.bu konuda konuşup sakinleştirmekden başka elimziden bişey gelmiyor fakat içindeki hisleri kontrol altına alamadıkları yaştalar 🙁
  çok üzülme, çok sevinme ,heyecanlanma , korkma 🙂 bunlar nasıl ikazlar demeyin .söylemek zorunda kalıyorum
  İlker bey; hesap kitap burda karışıyor işde 🙂 yarım da psikolog olmak lazım
  Ereni Öpüyoruz
  Sevgiler

 4. merhabalar,bizde kızımla cumartesi günü keloglan müzikalindeydik.saat 2,5gibi araögün yiyip çıktık evden.saat 3de olan müzikal başlamadan şekerine bakmak istedim 123çok güzel sevindim.çok mutluydu oynadı gülüçükler attı.saat 5:30 da yemek için ölçtügümde 297 ben düştümü şekeri acaba diye korkarken bu sonuç.hiç anlam veremedigim yükselişlerden biri daha.sanırım keloglan şeker yükselmesi yapıyor:))))

 5. herkese merhaba
  öğlen açlıklarınız normal değerlerdeyken tokluklar 250 ve yukarısında oluyorsa karb sayımında bir hata yapıyor olabilirsiniz.Eğer tam saydığınızdan eminseniz glisemik indekse bakmalısınız. Yanyana yenmemesi gereken veya posası az besinler tüketmiş olabilir misiniz? bir de aklınızda kalması gereken şey şu :bir tabak düşünün ve 4 e bölün. bir kısmında ekmek grubu(çorba,ekmek,pilav) başka bir bölümü süt grubu (süt,yoğurt,ayran) başka bir kısmı sebze (posayı arttırmak açısından) ve son olarak et grubu (et,peynir,yumurta). burda et grubunu saymamamıza rağmen sağlıklı ve dengeli beslenme içerisinde olmalı. mesela bir örnekle açıklayayım. sadece 1 simit ve ayranla geçirdiğiniz bir öğlen yemeği toplam 65 karb.aslında çok yüksek değil yediğiniz miktar fakat kan şekerininiz 3. saatte yükseltecek ve sonra hızlıca düşecek…peki neden?başta tabak modelinde sadece iki besin grubunu aldınız dengeli bir beslenme olmadı.ikincisi yediğiniz simitin posası yok kan şekerinin hızlı yükselmesini engelleyecek bir besin yok,üçüncüsü simit susamdan dolayı yağlı bir besin karb kana geçişini yavaşlattı ve bu durum 2.saatte kan şekeri daha düzgünken 3.saatte ciddi bir yükselme yaşatır.onun için heyecan tabiki bir faktör ama kan şekeri açlıkta normal değerlerde olan birini 300’e çıkartacak kadar etkili bir durum değil… sevgiler

 6. Merhaba Nesil Hanım
  Verdiğiniz güzel ve bir o kadar da önemli olan bilgiler için çok teşekkürler.Yazdıklarınız çok doğüru; gerçekten tek yönlü hazırladığımız öğünlerde şeker yükselmeleri yaşadığımız oldu.Bu dörde bölünen tabak harika:)) Her zaman bu dengeyi sağlamakta zorlansak da mümkün olduğunca ona yakın öğünler hazırlamaya gayret ediyoruz.Bizim tabak çoğunlukla üçe bölünüyor ama:))Örneğin Pazar günü(keloğlan günü) öğle yemeğinde zeytinyağlı yeşil fasulye, bulgur pilavı, yoğurt ve elma yemişti Eren.Süt gurubu öğünlerimizin olmazsa olmazı!Sabah 1 bardak süt, öğlen ve akşam 100er grlık yoğurdumuz ya da ayran mutlaka oluyor.Bu heyecana yorduğumuz yükseklikleri neredeyse her özel günümüzde, her etkinlik planladığımızda yaşıyoruz biz.Pikniğe mi gideceğiz hooop şeker 200; erciyeste kayacak mı Eren hoooop 250; olmadı oğlum ata binsin biraz al sana 230:))) Bunun yanında herkesin şikayet ettiği pirinç pilavından yer -neredeyse 25-30 gr CHO luk- ses çıkmaz!Yok yok Nesil Hanım bizim oğlanın şekerinin gözü kulağı var sanki!En güzel anlarımızda sinsi planlarını devreye sokuyor hınzır:))
  Segilerimle…

 7. Merhaba buket hanım Eren’e gün icinde ne gibi sporlar yaptırıyorsunuz biz spor ısını yaptırmıyoruz daha dogrusu evde ne gibi sporlar yapılabilir bilemiyoruz zaten cok hareketli bir cocuk ama bu pek spordan sayılmıyor sevgiler

 8. Oğuz bey merhaba,
  Eren yaklaşık 5 aydır taekwondoya gidiyor, normalde 4 yaşından sonra başlaması gerekiyordu ama 6 ay kadar erken başlattık, spor adına yaptıracak hareketimiz kalmamıştı. (Aslında haftada 3 gün gitmesi gerekiyor ama keyfine bağlı olarak haftada 1 yada 2 kere götürüyorum.)
  Evimizde salonun uzak ucundan dış kapıya kadar (11-12 metre) yürüyor-koşuyor; yavaştan hızlıya sonra tekrar yavaşlayarak,15 dakika. Bu aralar sporda konu sıkıntısı çekmiyoruz; spor salonunda yaptıklarını annesine göstermeyi seviyor. Yürümekten sıkılırsa kültür-fizik hareketleri, o da olmazsa beni tekmeliyor 🙂
  Sporu kesintisiz yaptırmaya özen gösteriyoruz. İlla spor hareketleri olmasada yaptığımız hareketi sürekli yapıyoruz. Mesela “Ankaranın büklüm büklüm yolları” şarkısını seviyor ayda 2 kere onu oynarız,aralıksız 10 dakika.
  Bu arada ne kadar spor yaparsa o kadar az iğne olacağını zaman zaman hatırlatıyoruz, etkisi biraz oluyor, spora bazen nazlansada…
  mutluluklar 🙂

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: