‘Karbonhidrat Sayıyorum, Sağlıklı Yaşıyorum!’

Haberler&Gelişmeler'Karbonhidrat Sayıyorum, Sağlıklı Yaşıyorum!'

Şimdi hepiniz biliyorsunuz. Ben uzun zamandır galiba 4-5 yıldır karbonhidrat sayımı yöntemine göre besleniyorum. Birçok tıp otoritesi tip-1 diyabetin matematiksel bir yanı olmadığını savunup gelenekçi yani ‘kısıtlamacı’ beslenmeyi savunmakta. Ama bence tip-1 diyabette beslenme bir matematik işi.

Ben yemek yiyeceğim zaman tabağımda kan şekerimi etkileyecek tüm besinlerin ideale en yakın olarak karbonhidrat miktarlarını hesaplıyorum ve insülinimi ona göre yapıyorum. Böylece eskiden standart bir menüye göre deneme yanılma yoluyla bulduğum insülin dozu yerine artık o menüde ne yiyeceksem ve o menüyü hesaplayarak insülinimi yaptığımda hem gereksiz insülin yapmamış oluyorum hem de daha düzenli giden bir kan şekerine sahip olabiliyorum. Ama en önemlisi ‘kısıtlamacı bir beslenme stili’ olmadığı için kendimi kötü hissetmiyorum. Psikolojim bu konuda rahat.

Bizim Uzman Diyabet Diyetisyenimiz Nesil Hanım karbonhidrat sayım yöntemini her tip-1 diyabetli ve yakınına ulaştırmak ve öğretmek için elinden gelen tüm çabayı sarfediyor. Bu yıl 9.su düzenlenecek olan Uluslararası Beslenme ve Diyetetik Kongresi’nde de Nesil Hanım’ın bir sunumu olacak. Bu sunumunda kullanmak üzere de bizden kısa videolar rica ediyor. ‘Karbonhidrat Sayıyorum, Sağlıklı Yaşıyorum!’ sloganını da kullanarak, adınızı-soyadınızı, kaç yıldır tip-1 diyabetli olduğunuzu ve kaç yıldır karbonhidrat sayımı yaptığınızı söyleyen kısa bir videoyu çekin. Ve esra@diyabetimben.com e-mail adresime gönderin. Bu arada ‘karbonhidrat sayım yöntemi’ ile ilgili aklınıza daha farklı bir video çalışması gelirse onu da çekip gönderebilirsiniz. Karbonhidrat Sayım Yöntemi’ni bilen ve uygulayan herkes çeksin lütfen. Aman ihmal etmeyin.

Benim videom da sizlere rehber olsun 🙂

Nesil Hanım’ın kendi Facebook sayfasından bu konuyla ilgili yaptığı çağrıyı da sizlerle paylaşıyorum.

Arkadaşlar merhaba,

Bu yıl 9.düzenlenecek olan Uluslararası Beslenme ve Diyetetik Kongresi kapsamında Karbonhidrat Sayımı Kursu düzenlenecek ve bu kursta ben de karbonhidrat sayımının avantajları ve dejavantajlarını uzman görüşü olarak sunacağım..

Tip 1 diyabette karbonhidrat sayımının olmazsa olmaz olduğuna inanıyorum… Sizden en fazla 20 saniye sürecek kısa kısa filmler çekmenizi rica edeceğim. Karbonhidrat sayımı hayatınızda ne değiştirdi? Nasıl kolaylıklar sağladı? Sayımı öğrenince diyabete bakışınız nasıl oldu? (Farklı sorularda olabilir) gibi soruların cevabı olabilecek tek cümlelik filmler çekip bana mail/ mesaj olarak atmanızı rica ediyorum…

Benim sürekli söylediğim cümlem biliyorsunuz”karbonhidrat sayıyorum sağlıklı yaşıyorum”

Bu çekilecek filmi sunumumun sonunda kursa katılan tüm diyetisyenlere izleteceğim…

Yardımcı olursanız sevinirim

Sevgiler

3 YORUMLAR

 1. merhaba nesil hanım ben karbonhidrat sayımı kursuna katılmak ve sizden bu yöntemi öğrenmek istiyorum ne zaman istanbula gelirsiniz

 2. Merhabalar,
  Ben 72 dogumluyum ve 31 yıllık TİP1 diabetim.Günde 5 kez insülin kullanıyorum. Sayfanızı yeni keşfettim.Karbonhidrat sayımı için bende ders , kurs almak istiyorum.Emel Hn mın kitabını okuyorum.Oradaki listeleri cep telefonuma çektim bakıyorum ama biryerlerde hata da yapıyorum.OLMUYORRRR ..Yardıma ihtiyacım var.

  • Sayın Sümer Akatay,

   Hoş geldiniz 🙂

   Karbonhidrat sayım yönteminde sadece kitap bir işe yaramıyor. Diyetisyen desteği almanız gerekecektir.

   Diyabet Vakfı’nın Bakırköy ve Küçükyalı’da hastaneleri var. Orada karbonhidrat sayım yöntemini bilen iyi diyetisyenler var. Denemenizi öneririm.

   sevgiler,

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: