Glucotrack Türkiye’ye Geliyor

Haberler&GelişmelerGlucotrack Türkiye'ye Geliyor

glucotrackv1Sizlerin de bildiği üzere yabancı kaynakları da Türkçe’ye çeviriyoruz. Dünyanın neresinde tip-1 diyabetimizle (şeker hastalığı) ilgili yeni bir gelişme ya da yeni bir cihaz çıkınca sizleri bilgilendirirken kendimiz de bilgileniyor. Bazen gıpta ile bakıyoruz gelişmelere, yeni çıkan cihazlara. Ülkemize gelip gelmeyeceği konusunda da tereddütümüz oluşuyor.

Ama yavaştan bir şeyler değişiyor. Sizlere güzel haberler vereceğim. Bu arada yazmayı unutmuşum. Bu güzel haberi takipçilerimizden Müjdat Bey bana e-mail ile verdi 🙂 Kendisine bu vesile ile teşekkür ederim.

Parmak Delmeden, Kulaktan Kan Şekeri Ölçümü yazısını hatırlıyorsunuz değil mi? Kulak memesinden kan şekeri ölçümü. Hatta 26 Ekim 2013’teki toplantımıza katılan ya da Eda Hanım’ın videosunu izleyen takipçilerimiz Glucotrack’i hatırlıyordur. Eda Hanım bahsetmişti ve sizleri bilmem ama benim ağzım açık kalmıştı.

Glucotrack’te delmek yok. Bu en güzel özelliği.

Şu anda 10 yaşından büyük diyabetli bireyler için uygun. Çünkü kulak memesine mandal gibi olan kısım 10 yaşından küçük bireylerin kulak memesine büyük geliyormuş.

glucotrackv2Maliyeti konusunda kesin bir şey yok ama muhtemelen 2000-2500 dolar civarında olacak. Ve 6 ayda 1 kez kulak memesine takılan mandal gibi olan kısmın içerisindeki jelin yenilenmesi gerekiyor. Bunun da bir maliyeti olacak. Ama şu anda belli değil.

Şeker sonucunun güvenilirliği ise % 97.  Bu da harika.

Türkiye’de bir Ankara firması Glucotrack’in Türkiye distribütörlüğünü aldı. Firma bilgilerini şu an sizinle paylaşamayacağım. Çünkü Glucotrack Türkiye’de Haziran ayına kadar satışta olacak. Şu anda satışı yok. Firma CEO’su Sercan Koçak ile konuştum. Gelişmelerden beni bilgilendirdikçe ben de sizleri bilgilendireceğim.

Bu güzel ama ‘TWITTER’IN YASAKLANDIĞU BİR CUMA 🙁 ‘ gününde koskoca haftayı bitirmenin mutluluğu ile bu güzel haberi sizlere vermek inanın inanılmaz bir mutluluk 🙂 🙂

Glucotrack’in tanıtım videosunu tekrar sizlerle paylaşıyorum. Unutmayın. Yakın zamanda elimizde olacak 🙂 Umarım maliyeti çok yüksek olmaz.

33 YORUMLAR

 1. Esra Hanım bu karamsar cuma gününde sevindirci bi haberle mutlu ettiniz bizleri çok teşekkürler gözlerim dolarak okudum bu yeni gelişmeyi ve dilimden şu kelimeler döküldü nerden nereye gelindi eski bi dyabetli olarak yeni diyabetle tanışan dostlarımın ne kadar şanslı olduklarını görmek çok mutlu etti beni ve diyabetle yeni tanışan dostlar bu size sunulan bu gelişmeleri takip edin ve sakın karamsarlığa kapılmayın çok şanslısnız ve bu şansınızın değerini bilin sevgilerle

 2. Çok güzel bir haber ancak benim çocuğum 4 yaşında haksızlık bu, zaten çocuklarda zor oluyor ölçüm bir an önce çocuklar için olanı da yapılmalı.

 3. Herkese Merhaba,

  İnanın güzel bir haber. Normalde süreç çocuklardan başlar ve yetişkinlere doğru gider ama maalesef burada öncelikli grup yetişkinler olmuş. Sebebini bilmiyorum.

  Ama çocuklar için bu teknoloji de gelişim çok uzun bir zamana yayılmamış görünüyor. Yakın zamanda bu teknoloji de hayatımızda olacak.

  Sorularınıza bu yorumda teker teker yanıt vereceğim.

  6 ayda 1 kez jel kısım değiştiriliyor. 6 ay süresince de ölçüm yapabiliyorsunuz. Herhangi bir sorun olmuyor. İstediğimiz kadar ölçüm yapabiliyoruz.

  2 bin dolar cihaz maliyetinden bahsediliyor ama Türkiye’de ne kadara satılacak daha belli değil. SGK ödemesi konusunda da durum net değil. Umarım ödenir.

  Bu arada tip-1 diyabet yaşı fazla olan arkadaşlarımız eminim ki Sinem Hanım’ın dediği gibi şaşkınlık ve mutluluğu yaşıyorlar. Nereden nereye geldik. İnanın çok şaşırtıcı.

  sevgiler

 4. Umarım herşey daha iyi olur, Umarım Diyabetliler ve tüm diğer hastalar maddiyat kurbanı olmadan sağlıklarına kavuşur. İnsanlık için çalışanlara rabbim güç kuvvet versin.

 5. Hiç sevinmedim desem yerinde olur, parmak ölçümü bana göre minin yavrulara daha bi zor,gelme üstüne iğne onların bueziyetleri sürdüğü sürece bence biz büyüklerini önemsiz kalıyor.nediyceğimi şaşırdım.

 6. inşalah en kısa zamanda insülinede bir çare bulunurda oğlum ve onungibi diğer diyabetlilerde birnebze olsun rahatlar daha güzel ve şekersiz sağlıklı günlere

 7. bende çok sevindim ; ama bizim kızımızda 9 aylık oldu ve gunde 4-5 sefer elini delmek zorunda kalıyoruz umarım bebeklerinde kullanacağı bir cihaz kısa surede piyasada olur.Allah herkese tez zamanda şifalar versin.

 8. Eda Hoca’ya toplantıda bir konuk bunu sormuştu.
  -Cihazın doğruluk yüzdesi kaç Hocam diye.
  O’da ağzından kaçırmamak için çok uğraşmıştı ki, kaçırmadı da ama anlamıştık anlayacağımızı. 😉
  Umarım çok yakın bir zamanda gelir, hatta SGK bir sürpriz yapıp kapsamına alsa çok güzel olacak inş.
  Büyükler neyse de ufaklıklara daha bi üzülüyor insan.

  • Hatice hanım merhabalar, lütfen böyle şakalar yapmayın. Pompayı bomba sanan, 5 yaşındaki çocuğumun glikoz sensörünü bile ödemeyen kurum; süprizi de pürüz olarak yaşatıyor. Bugün SGK il Müdürlüğündeydim,pompa sarf malzemelerinin ödemesi için evrakları verdim, çıkışta biraz dua ettim.
   Saygılar 😉

 9. Strıp uçların sgk tarafından yüzdeyüz olarak karsılanmadığı yetişkinlrrde günde 4 kezlik strıp ucun ödendiği oysa diabetin tek kesin kontrolü sık ölçmeyle elde edilir pompa kullanıcılarının ise set fatura bedellerinin 3 te birinin hasta tarafından karsılandığı ayrıca sensör ve sensörlü pompaların ödemesinin yapılmadığı bir ortamda yeni yöntemler geliştirilse ne olur.parası olan alır parası olmaysn ise zor durumda diabet kontrolü yapmaya devam eder.öncelikli hedefin insülin pompası ,setlerinin ve sensörlerinin,strip uçların yüzde yüz ödenmesi için uğraş verilmelidir.bazı illerde bu ödemeler yapıldığını biliyoruz ama tüm illerde bu ödemelerin yapılması gerekmektedir.

 10. Merhaba,
  Aslında yaş meselesi bana göre yanlış. Kulak memesi büyüklüğü dikkate alınmalı. Netekim 8 ve 10 yaşlarında iki çocuğun fiziksel özellikleri birbirine çok yakın olabilir.
  Sene sonuna kadar ürünün ufak çocuklar içinde kullanılan bir modelinin piyasaya sürüleceğini Düşünüyorum.
  Mutluluklar

 11. Yıllarca bizleri para kaynağı olarak gören ilaç firmalarından ara sıra da olsa böyle güzel haberler alıyoruz. Umarım kolay ulaşılabilen maliyeti uygun bir cihaz olur da bir nebze olsun rahat nefes alırız. Bilgilendirmede emeği geçen tüm arkadaşlara ayrı ayrı teşekkür ederim.

 12. keşke diyabete çare bulsalarda hiç ölçme derdimiz olmasa ama nedense hep yeni ilaçlar ölçüm cihazları geliştiriyorlar.tamamen ticari

 13. bizi bilgilendirdiğiniz için cook tesekkür ederiz Esra Hanım inanın siz olmasanız diyabet hakkındaki bi cok gelismeyi cok gerilerden takip edecegiz .. iyiki varsınız ins. bu cihazda biran önce gelir ve bırazda olsa derdimiz azalır . ama 10 yasından küçük cocukların kullanamayacak olması cok üzdü beni , düşündükce kahroluyor insan…

 14. Merhaba; ben bu firmayla yaklaşık bir ay önce çok detaylı görüştüm. Cihazın ilk maaliyeti 4000 lira civarında ve altı ayda değişecek olan kulak klipsi ise 300 lira civarında. Türkiye’de bazı büyük şehirlerde merkez açacaklarmış. Bildiğiniz gibi her yeni ilaç genellikle ilkin 18 yaş ve üstünde başlar. Güvenilirliği kanıtlandıktan sonra daha küçük çocuklarda kullanımı için yasal izin çıkar, ama firmayla görüşmem sonucu çocuklar için olanın da takriben 6 ay sonrası olabileceği söylendi kendilerine mail adresimi ve tlf numaramı bıraktım. Çocuklar için olanı çıktığında bana dönülecek. Ayrıca Glucotrack hakkında biraz daha bilgi vermek isterim. Glucotrack bir İsrail firması ürünüdür. 10 dakikalık aralıklarla olmak şartıyla günde 100 ölçüm yapabiliyor. Ayrıca günlük veya haftalık kalibrasyon gerektirmiyormuş. Yalnız 6 aylık zaman dilimlerinde clips değişimi için merkeze gitmeniz şartmış ( kalibrasyon ve sayısını net hatırlamıyorum ama galiba 2 veya 3 saat boyunca 5-6 kez parmaktan kan almaları gerekiyormuş.) Bu ürün muhakkak noninvasive bir yöntem olduğundan mevcut şeker ölçümünden çok daha iyi. Buna benzer başka çalışmalar da mevcut. Örneğin yine bir İsrail çalışması olan “orsense”. Orsense parmağa takılı yüzük şeklindeki aletin kanı yine acısız bir şekilde ölçüp başka bir cihaza gönderme prensibiyle çalışıyor. Glucotrack’ten üstün olan yanı ise orsense’in sürekli ölçüm cihazı olup hypo ve hyper durumlarında alarm vermesi. Ama maalesef orsense ceo’sundan aldığım bilgiye göre henüz piyasaya çıkmasına epey vakit var.

 15. Özür dilerim bir detayı atladım ama yazma gereği duydum. Glucotrack maalesef ve tahmin ettiğiniz gibi sgk kapsamında olmayacakmış. Yani 6 aylık masraf olan 300 lirayı ödemeyen devlet onun yerine bebişlerimizin canını acıtan, parmaklarını günde defalarca delen stripler için 6 ayda 900 lirayı ödeyecek.

 16. Sayın Besra Yıldız,

  Bilgilendirme için teşekkür ederiz. Firma yetkilileri İstanbul’a gelip beni ziyaret edeceklerdi ama gelmediler. Geri dönüş de yapmadılar.

  En azından size detaylı bilgiler vermişler.

  Peki siz ya da yakınınız tip-1 diyabetli mi? Yorumunuz çok profesyonel bir dille yazıldığı için de merak ettim. Galiba bloğumuza da yeni katıldınız.

  Sevgiler

 17. Merhaba Esra hanım; daha önce bloğunuzda Kardelen adıyla yorumlar yapmıştım.Benim 5 yaşındaki oğlum 4 yıldır tip 1 diyabet hastası. İngilizce öğretmeni olmamın verdiği avantajla bu konuda yurtdışında yapılan tüm çalışmaları senelerdir çok sıkı takip ediyor ve firmanın üst düzeydeki ceo veya çalışmayı yürüten,başkanlık eden doktorlarıyla( hatırlayabildiklerim; Yaşar Bilgin, Richard Burt,Denise Faustman,Habib Zaghouani-Amerika kök hücre çalışması….ve daha onlarca firma…) mesajlaşabiliyorum. Bu özveriye annelik deniyor. Glucotrack firmasına ise yine ana sayfalarından iletişime geçerek ulaşmıştım, bana yanıtları şu olmuştu;
  Dear Miss,

  Thank you for your enquiry. We value your interest in our product.
  I guess you will be glad to hear that Turkey is one of the first countries we acquired a distributor and our device should be available to the market soon.
  I’m giving you the details of our distributor in Turkey. Please contact with him for more information regarding the marking.
  His details are: Sercan Kocak.
  +90 (533) 359 8484
  +90 (312) 472 4750
  +90 (312) 472 4753
  info@kocaktip.com.tr
  http://www.kocaktip.com.tr
  Şu sıralar En çok İsrail’in çalışmaları dikkatimi çekiyor çünkü gerçekten tıp ve bilim alanında çok umut vadeden çalışmaları var( BGU Üniversitesinde, generic bir ilaç olan AAT hormonunun onset diyabetlilerde iyileşme sağlaması ve noninvasive ölçüm aletlerindeki gelişmeler gibi…) Yine cell pouch ,Viacyte ,Biohub, diabecell,Nuvilex gibi kapsullü adacık nakilleri çallşmaları da oldukça başarılı.4 YIL ÖNCESİNE GÖRE ÇOK DAHA ÜMİTLİYİM.İnşallah birkaç yıl içerisinde mutlaka bir yerden güzel haberler geleceğini umut ediyorum.Sağlıkla kalın…

  • Besra Hanım Merhaba,

   Kardelen deyince şimdi oldu 🙂 Açıklamalarınız için teşekkürler.

   Yazışmalarınızda elde ettiğiniz bilgileri isterseniz bloğumuzda bizlerle de paylaşabilirsiniz. Ya da ilginizi çeken araştırmaları Türkçe’ye çevirip bana mailleyebilirsiniz. E-mailim:esra@diyabetimben.com

   Ben de bir ara Yaşar Bilgin ve Denise Faustman ile yazışmıştım. Ama benim amacım onları Türkiye’ye davet etmekti 🙂

   İsrail konusunda ise sizinle aynı fikirdeyim. AAT hormonu ve Biohub ile ilgili çalışmalar özellikle benim de çok ilgimi çekmişti.

   Zaman ilerledikçe benim de umudum artıyor. Daha elle tutulur gelişmeler olduğuna inanıyorum.

   sevgiler

 18. Herkese mrb… Ben oglum icin devemli arastirmalar yapiyorum, bu glucotrac cihazi ile ilgili piyasaya ne zaman cikacak bilgisi olan var mi?

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: