Anasayfa Haberler&Gelişmeler İstanbul Pendik ve Ankara Çankaya’da Birer Diyabet Merkezi

İstanbul Pendik ve Ankara Çankaya’da Birer Diyabet Merkezi

2 8.019 görüntüleme

5306fcd9a3c07_diyabette-bu-merkez-turkiyede-bir-ilk-21022014-5

İstanbul Pendik ve Ankara Çankaya’da Birer Diyabet Merkezi

Her zaman dünyadaki gelişmeleri aktaracak değiliz. Türkiye’de ara ara güzel işler yapılıyor. Konu diyabet olunca sizlerle de paylaşmak istedim.

İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği bünyesinde Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bağlı Pendik Semt Polikliniği Diyabet Merkezi  ortalama 1 ay önce İstanbul’da açılmış.

7 Şubat 2014 tarihinde Pendik’te Arif Nihat Asya Kültür Merkezi açılmıştı. Aradan ortalama 2 hatfa geçtikten sonra da bu kültür merkezinde Diyabet Merkez kuruldu.

Arif Nihat Asya Kültür Merkezi’nde hizmet verecek olan diyabet merkezinde, Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji-Diyabet Bölümü doktorları tarafından yürütülecek olan diyabet tanı ve tedavi ünitesi içinde beslenme (diyetisyen), diyabet hemşirelik hizmetleri, diyabetik göz ünitesi, diyabetik ayak bakım ünitesi, egzersiz ve metabolizma ünitesi, laboratuar ve hasta eğitim yapılacak olan eğitim salonu ile diyabetli hastalarımıza kapsamlı bakım sunulacağı söyleniyor.

Bu merkez kurulurken amaç;

  • Diyabetin ve komplikasyonlarının (göz, böbrek bozuklukları gibi) önlenmesi ve hastalarımıza daha etkin ve kaliteli hizmetin
  • Diyabetin tedavi ve önlenmesindeki en önemli basamak olan yaşam biçimi değişikliği yani diyet ve egzersiz konusunda dikkati çekmektir.

Pendik-Diyabet-Merkezi-2-480x296Merkezde hastaların kan şekeri ve kilo kontrolünü sağlamak için, kişisel ihtiyaçlarına uygun beslenme programı düzenlenecek ve egzersiz reçetesi verilecek.

Ayrıca Diyabet Eğitim Salonunda düzenli olarak hasta eğitim toplantıları yapılacak. Ki bu biz tip-1 diyabetliler için oldukça önemli.

Diyabetik Göz Ünitesinde, fundus kamera ile hastalarımızın göz dibi taramaları basit ve hızlı (birkaç dakikalık işlem ile) bir şekilde yapılacak. Ayrıca kısa bir süre hizmete girecek olan ayak bakım ünitesinde, diyabetik ayak yaralarının önlenmesi için ayak bakım teknisyenler ile ayak bakım hizmeti sunacaklarını aktarıyorlar.

Kısaca klasik teşhis ve tedavinin yanı sıra, damlasız göz dibi fotoğraf çekimi, ayak bakımı, diyet ve egzersiz programları ile bireysel ve toplu eğitimlerin verileceği merkez, hastaların takiplerini de yapıyor. Yetişkin diyabetlilere hizmet veren merkezin sorumlusu Dr. Gülgün Arslan “Amacımız,  hastayı yormadan ve doktor doktor gezmeden bütün ihtiyaçlarını buradan karşılaması” dedi. Merkezde 1 uzman doktorun yanı sıra, 2 diyet uzmanı, 2 diyabet hemşiresi, 1 ayak sağlığı uzmanı ve 1 spor hekimi görev yapacak.

Aslında tepeden tırnağa takip yapılacak olan bu merkez bence iyi işlerse güzel bir diyabet hastanesi olma yolunda ilerleyebilir.

Nasıl başvurulacak

Kartal Dr. Lütfü Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bağlı olarak faaliyetle başlayan Pendik Diyabet Merkezi için 182’den veya online randevu alınarak başvuru yapılabilecek. Hastalar,  3 ve 6 aylık aralarla takip edilecek. (Yardımcı kaynaklar: pendik.bel.tr, pendik.bel.tr)

Pendik Semt Polikliniği Diyabet Merkezi 
Adres: Fevzi Çakmak Mh. Bilginler Sk. No: 28 Kat: 2 Kaynarca Pendik / İSTANBUL
Tel: 0216 396 44 34 – 35 – 36
Fax: 0216 396 44 38

dad81f7e51489b42_480x270Diğer bir merkez de Ankara Çankaya’da açıldı.

Çankaya Belediyesi’nin arsasını tahsis ettiği hastanenin yapımı Anadolu Lions Diyabet Vakfı (ALDİVAK) tarafından üstlenildi.

Ankara’da ilk olma özelliği taşıyan ve gelir düzeyi düşük diyabet hastalarının teşhis ve tedavilerinin de uygulanacağı hastane: ‘Anadolu Lions Diyabet Teşhis Tedavi Merkezi ve Hastanesi’.

75 yatak kapasiteli Anadolu Lions Diyabet Teşhis Tedavi Merkezi ve Hastanesi, diyabet hastaları için önemli bir merkez olacak. Hastanede, göz, böbrek, ciğer ve kalp gibi iç organların da tahrip olmasına neden olan diyabet hastalığı tedavi sürecinde, bu organların kontrolü için servisler de yer alacak.

ALDİVAK’ın adres ve telefonu: Meşrutiyet caddesi 36/1 Kızılay – Çankaya / Ankara  Telefon: +90 532 314 4026

Burayla iletişime geçerek hastanenin adresini ve nasıl randevu alınabileceğini öğrenebilirsiniz. Ben bu bilgilere maalesef ulaşamadım.

 

  • Cevap Bırak

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.