Diyabet Aplikasyonu ‘Dario’ Çıktı

Haberler&GelişmelerDiyabet Aplikasyonu 'Dario' Çıktı

Hatırlarsanız 2014′de Tip-1 Diyabetle İlgili Piyasaya Sürülmesi Beklenen Yeni Teknolojiler yazımızda sizlerle Pocket Pal (Cep Arkadaşı) yani Dario’dan sizlere bahsetmiştik. 2014 yılının ilk aylarında ise Avrupa’da kullanıma başlanacağını da söylemiştik.

Dün Hürriyet’teki bir haberde Dario’dan bahsediliyordu. Dario birkaç ülkede tip-1 diyabetlilerin hayatlarına girmiş. Umarım kısa sürede Türkiye’ye gelir.

Bu arada yine haberini daha önce yaptığımız bir cihaz yakın zamanda Türkiye piyasasında çıkacak 🙂 Onun haberini de yarın sizlerle paylaşacağım 🙂

Buyrun haberi okumaya.

Diyabet aplikasyonu çıktı

İSRAİLLİ bir teknoloji firması diyabet hastaları için kendi kendilerine kan şekeri ölçümlerini düzenli olarak yapabilecekleri cepte taşınabilir bir ‘laboratuvar’ geliştirdi.

Yeni Zelanda, İtalya, Avustralya ve İngiltere’de iPhone için kullanıma sunulan Dario isimli ölçüm cihazı, cep telefonlarının kulaklık girişine takılabilecek kadar küçük. Diyabet hastaları aparata bağlı ultra ince bistürisi ile kan alıyor. Aparat bu kanı özel aplikasyona gönderiyor. Aplikasyon kan şekeri seviyesinin tehlikeli şekilde yüksek çıkması halinde bunu hastaya ve doktoruna haber veriyor. (Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/saglik-yasam/25995233.asp)

http://youtu.be/2T8LqA8KQ6E

5 YORUMLAR

    • Sayın Sipsi,

      Yazıda da belirtilmiş. Yeni Zelanda, İtalya, Avustralya ve İngiltere’de satışa çıkmış. İsrailli bir firma yaptığı için İsrail’de de çıkmıştır diye düşünüyorum.

      sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: