Anasayfa KH Sayımı Karadut ve Çilek

Karadut ve Çilek

2 6.084 görüntüleme

Her sene bahar ayının gelmesi ile çilek yeme krizleri hat safhada olur bizim evde. Zira pazarda görür görmez aldım. Ancak tadı tam olarak oturmuş değil. Biraz daha zaman geçtikten sonra tam tadıyla yemeye başlayacağız çileği.

1+1/4 su bardağı çilek ya da 200 gr tartı ağırlığına sahip çilek 15 gr KH içerir. Çok büyük olmayan, orta boy ile küçük boy arasında, 19 adet çilek 15 gr içeriyor.

Bu arada çilek yıkamak doğru mu bilmiyorum ama bu meyvenin DNA’sına yıkanmak aykırı. Yıkandıktan sonra tadı filan kalmıyor. Ancak yeni öğrendiğim birkaç bilgiyi sizlere de aktarmak isterim. Yıkarken saplarını koparmadan yıkamak gerekiyormuş. Yaprakları kopan çileklerin tadı kalmıyormuş. Aynı zamanda dolapta saklarken geniş bir kabı içerisinde saklamak en ideali imiş. Dar kaplarda üst üste gelen çilekler bu nazik meyveyi çabucak ezip, bozuyor.

Diğer meyvemiz ise karadut. Bu da beni benden alan bir meyve. Bu arada karadutun lif oranı yüksek. Glisemik indeksi de bir o kadar yüksek 🙂 Ortalama 15 adedi 15 gram karbonhidrat içeriyor.

Hepimize keyifle yemek dileğiyle 🙂

 

Cevap Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.