Kan Şekeri Ölçümleri Daha Basit Hale Getirilebilecek Mi?

Haberler&GelişmelerKan Şekeri Ölçümleri Daha Basit Hale Getirilebilecek Mi?

Kan Şekeri Ölçümleri Daha Basit Hale Getirilebilecek Mi?

Bu soruyu kendi kendimize de sorup; parmaktan kan şekeri ölçümü yerine daha ne tarz teknolojiler geliştirilebilir diye hayal kuruyoruzdur.

Ben özellikle giyilebilir diyabet teknolojilerine bayılıyorum 🙂 Ve ne sensör ne de parmaktan şeker ölçümü gibi yöntemlerle kan şekerimi takip etmek yerine aksesuar olarak takabileceğim, saat formatındaki teknolojilerle kan şekeri takibimi yapabilmek istiyorum.

Google’dan, Dexcom’a, Medtronic’ten Abbott’a kadar hemen hemen çoğu firma diyabetlilerin parmaktan kan şekeri ölçümü yerine kullanabilecekleri teknolojileri geliştirme konusunda çabalıyorlar. Hatta bir ara TÜBİTAK da kol saati şeklinde şeker ölçüm cihazı üretme çabası içine girmişti.

k track glucose v2K’Track Glucose adında bir saat düşünün. Saatin pil kısmının olduğu tarafta oldukça küçük mikro iğneler (0,5 mm’lik) ile bileğimizin deliniyor. Bu mikro iğnelerle kan şekeri ölçülüp kol saatine sonucu gönderiyor. İğne ve delme gibi iki olumsuz kelime kullandığımın farkındayım 🙂 O kadar küçük iğne ki! Endişe etmeye dahi gerek yok.

Aynı zamanda parmaktan ölçüm yaparak kalibrasyon gerektirmeyen bir sistem. Siz ölçüm yapacağınız zaman mikro iğne delme işlemini bir titreşimle yaparak ölçüm sonucunu saatin ekranına gönderirken aynı zamanda telefonunuza da gönderiyor. Yani sürekli ölçüm sağlayan bir teknoloji de değil. İstediğiniz zaman ölçüm yapıyorsunuz. Ama sınırsız ölçüm yapabiliyorsunuz. Suya dayanıklı. Bununla birlikte günlük tüm aktivitelerinizi de kayıt altına alırken (Spor, kalp ritmi vs), sizlerin de kayıt eklemenize (Yemek, insülin vb) izin veren bir mobil uygulaması var.

k track glucose v3Her ne kadar 0,5 mm’lik mikro iğnelerle saate veri aktarımı olsa da cilt iyileşmesi gibi konular soru işareti. Sonuçların güvenilirliği de soru işareti. Özellikle saatin verdiği sonuçlara göre tip-1 diyabet yönetimi ve takibi yapılmaması önerilmekte.

K’Track Glucose CES’te (Tüketici Elektroniği Fuarı) Inovasyon Ödülü almış bir teknoloji. Saatin 199 Dolar, 30 gün için kullanılacak ve içerisinde mikro iğne barındıran sensörün de aylık maliyetinin 149 Dolar olması bekleniyor.

Daha fazla bilgi için ise http://www.pkvitality.com/ktrack-glucose/ linkini ziyaret edebilirsiniz.

glucosepng2Yıllar önce GlucoWatch teknolojisi bizleri umutlandırmış olsa da K’Track Glucose saatini görmek de ayrı bir umut veriyor. Çünkü diyabet teknolojilerinin gelişmesi yönünde çabalayan firmalar var. Ufak adımlarla da olsa eminim ki yıllar sonra daha harika ve gelişmiş teknolojiler hayatımızda yerini alacak 🙂

Son olarak FDA onayı için başvuru hazırlıkları tamamlanmış. FDA onayını da alıp, ürettikleri bu teknoloji daha mükemmel bir sistem halini alırsa elbette harika olur 🙂

Unutmayalım; yıllar önce kaynatılan/kaynatılmayan insülin enjektörlerini kullanmış tip-1 diyabet nesliyiz 🙂 Ki şu günlerde hayatımızda sensörler, insülin pompaları vs var 🙂

5 YORUMLAR

 1. Anladığım kadarıyla önümüzdeki 3-5 yıl sonunda iyi şeyler olacak. Ilk etapta pahalı ama sonraları makul fiyatlara gelecektir teknolojik ürünler.

 2. Ayşegül Tetik Sekerde ne gibi konumda kullanıyoruz efendim

  çetin Elibuyuk Bu cihaz kullanımdamı acaba.esra hanım .Esra Esra Avcı

  Esra Avcı Yurt dışında ön taleple satışı yapılıyor ama ön talepten sonra ne kadar sürede firma teslimat yapıyor net değil.

  çetin Elibuyuk Teşekür ederim Esra Avcı

 3. Yavuz Taner yıllar yıllar önce bu şeker ölçüm saatlerini okumuştum hatta türkiyedende 2 kişinin aldığını yazmıştı gazete parmaktan ölcme türkiyede yokken bu haberi okumuştum birde panik odası adlı filmde küçük kızın kolunda vardı bu ölçüm saati yıllar önceden.

  Esra Avcı Yavuz Bey Merhaba, Bahsettiğiniz gibi bir dönem hayal edildi, denendi ama başarılı olunamadı. Şimdiyse daha başarılı teknolojiler çıkabiliyor ama özellikle saat konusu halen bekleneni karşılayamıyor. Sevgiler

  Levent Birfazla Gülen İhşahlah başarırla ve doktorlar burdan görür ativitetleri saat kac gibi cıkıyor iniyor diye

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: