FDA, Dexcom G5’e Tedavi Yöntemi Kararında Güvenilirdir Onayı Verdi

Haberler&GelişmelerFDA, Dexcom G5'e Tedavi Yöntemi Kararında Güvenilirdir Onayı Verdi

FDA, Dexcom G5’e Tedavi Yöntemi Kararında Güvenilirdir Onayı Verdi

Sürekli glikoz ölçüm sistemleri yani CGMs’ler tip-1 diyabetli hayatlarımızın yönetimini ciddi anlamda değiştiriyor.

CGMs nedir diye hep soruluyor. Bu sebeple de araya bilgi giriyorum; CGMs yani sürekli glikoz ölçüm sistemleri cilt altı sıvısının şeker değerini sensörlerle ölçer. Sensörler insan olmamızdan dolayı cilt altı sıvısının şeker değerini, kan şekeri değerinin yükselmesinden 15-20 dakika gecikmeli ölçer. Ama Dexcom bu süreyi 5 dakika indirmiş durumda.

FDA ilk kez bir CGMs’e tedavi protokolünü yönetmede güvenilir cihazdır onayını verirken, Dexcom’ın mobil uzaktan takip sistemine de onay verdi. Yani FDA; Dexcom G5 Mobile’ın şeker ölçüm sonuçlarına güvenerek tip-1 diyabet yönetiminizi sağlayabilirsiniz, parmaktan şekerinizi tekrar kontrol etmenize gerek yoktur dedi. Ve buna onayını verdi.

Önemli not: Gün içinde sadece 2 kez parmaktan kan şekerini ölçüp Dexcom’ı kalibre etme zorunluluğu ise halen devam ediyor 🙁

2 yaş ve üstü bebek, çocuk, genç ve yetişkin bireylerden oluşan 130 kişilik klinik araştırma grubuyla denenen Dexcom G5 Mobile’ın bu onayı alması bence harika.

Aynı zamanda bizlerin şu anda kullandığı Nightscout gibi bir mobil uygulaması da sözkonusu. Dexcom G5 ile gelen mobil uygulamayla Dexcom kumandasındaki tüm verileri mobilden de görebiliyorsunuz. Uzaktan görüntüleme fırsatı da sağlıyor.

Not: Ülkemizde Dexcom G4 var.

Daha fazla bilgi için ana kaynak: http://www.fda.gov/medicaldevices/productsandmedicalprocedures/

2 YORUMLAR

 1. Funda Erçelik Bu tür teknoloji cihazları inşallah en kısa zamanda ssk kapsamında olur

  Hakan Çelen Esra abla merhaba bir sorum olucak g4 icin ucretsiz deneme oluyormu

  Diyabetim Ben Hakan Merhaba, İnsülin pompası gibi değil bu ürün. Demo yapılamıyor maalesef. Ama 200 TL’ye yakın bir ödeme yaparak kiralayabilirsin.

  Hakan Çelen Tamam cok tesekkur ederim aslında amerikada diger butun insulin pompa firmalari dexcom ile calisiyor tandem, Animas……gibi keske medtronicte öyle olsaydi

  Hakan Çelen Evet 670 g’de nasil olucagini merakla bekliyoruz

  Diyabetim Ben Evet. Dexcom globalde diğer marka insülin pomparıyla ortaklık yapıyor ama Medtronic’in kendi sensörü varken bu birliktelik şu an için zor 😊

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: