İstek Parçamız Selim Bey İçin Geliyor: “Diyabetlinin Grip ve Diğer Rahatsızlıklarının Seyri”

Genel Bilgilerİstek Parçamız Selim Bey İçin Geliyor: "Diyabetlinin Grip ve Diğer Rahatsızlıklarının Seyri"

Diyabette ve diyabetli hayatlarımızda anlatabileceğimiz bir sürü konu ve detay var ki artık hangisini yazayım diye dönüp durmuyorum sayenizde 🙂 .

Bu sebeple de ilk istek parçamız Selim Bey ve Ajda Hanım için geliyor 🙂 .

Görsel ve yazılı basında her sene grip aşısı yaptırın diye bağırıp duruyorlar. Peki özellikle neden diyabetlilere söylüyorlar?

Biz diyabetlilerin bağışıklı sistemi normal insanlara göre oldukça zayıf. Ve sürekli saldırıya açık bir bünyemiz var.

Mesela genital sivilceler ve mantar enfeksiyonu ya da haşimato tiroidi.  Haşimato tiroidi de enfeksiyonel bir hastalık bildiğimiz gibi. Ki bende de var biliyorsunuz.

Mesela mantar enfeksiyonu olduğunda genital bölgemde kan şekerim yükselme eğiliminde oluyor. Yani enfeksiyon öncesi zamanlardaki gibi yiyip içiyor ve insülinimi yapıyorum ama kan şekerim bir türlü normal seviyeye gelmiyor. Bu durumu fark edince öncelikle kadın doğum doktoruma gidip muayene oluyorum. Enfeksiyon varsa ilaç tedavisine başlıyorum. Aynı zamanda da  bazal insülin ayalarımı yükseltiyorum. Bolus insülin ayarlarımı gerekiyorsa değiştiriyorum.

Bu durum grip olayında da aynı. Vücuda giren grip virüsü öncelikle bedenen bizi mahvedip, bağışıklık sistemimizi çökertse de aynı zamanda bir de işi gücü yokmuş gibi kan şekerini de yükseltiyor. Hiperglimesi günleri böylece başlamış oluyor.

Evdeki ilaçlar ya da nane-limon gibi takviyelerle kendi kendinize geçirmeye çalışmayın. Çünkü kendi kendinize uyguladığınız bu yöntemler de işe yaramaz grip geçmezse zatürree olabiliriz. Ve zatürreeler sebebiyle de diyabetlilerin ölüm oranları da artmış oluyor.

Her sene grip aşısı yaptırıyorum desem yalan olur. İnanın uzun yıllardır gribe yakalanmadım 🙂 . En son geçen sene sadece 2 gün sesim gitti ama kan şekerimin yükselmesini fark eder etmez insülin dozlarımı arttırdım. Ki bu arada Eşref ufacık bir hava değişiminde burnunu çeker ve grip filan olur. Ben evde virüs olmasına rağmen hasta olmamayı beceriyorum.

Grip aşısı olmak lazım mı? Az çok lisedeki biyoloji derslerinden hatırlıyorum. Grip aşısı her sene değişmek zorunda. Çünkü grip virüsü bir önceki seneye göre daha dirençli oluyor. Eğer grip virüsü mutasyona uğrarsa yapılan grip aşısı bir işe yaramıyor. Ne olursa olsun önlem almak gerekir derseniz grip olmadan yani grip virüsü kapınızın önünden geçmeden gidip aşı olmak gerekir.

Benim derdim grip filan değil. Tek derdim genital enfeksiyon zamanları. Bir başladı mı başıma cidden bela oluyor. Kadın doğum doktorumun başına bela oluyorum 🙂 .

Bu arada hadi bu sene ben de grip aşısı olayım. Onu da tecrübe eder blogta paylaşırım 🙂 . Bu blog beni hallere getirdi yahu 🙂 .

2 YORUMLAR

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: