SGK’DAN GELEN CEVAP

Genel BilgilerSGK'DAN GELEN CEVAP

T.C.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

                                                                                                                                                                                                                            06.07.2012

Sayı: B.13.2.SGK.0.63.00.02/                                                                                                  

Konu: 27.06.2012 Tarih ve 11795 numaralı başvurunuz.

Sayın:ESRA AVCI

TATLISU MAH. ELALMIŞ CD.SEYHAN SOK. AZAK APT. N:13 D:11 İSTANBUL ÜMRANİYE

Soru: Sayın İlgili, 11 yıldır Tip-1 diyabetliyim ve son 1 yıldır insülin pompası kullanıyorum. Günde bazen 8, bazen 10 ya da hipoglisemi anlarında 15 i bulan ve bulması zorunlu kan şekeri ölçüm zorunluluğum oluyor. Kan şekeri ölçüm çubukları ile ilgili mevzuatı son 1 yıldır sürekli değişiyor. Ve 22.06.2012de yeni tebliğ yayınladı. Bu durumda yetişkin bir diyabetli olmam sebebiyle ayda 3 kutu 50lik ölçüm çubuğu alabileceğim. Bu da 150 adet ölçüm çubuğu demek. Günde 5 ölçüm yapmam lazım. Peki kan şekeri ölçümü özellikle tip-1 diyabette bu kadar önemli iken nasıl bu şekilde tebliğ yayınlanıyor anlayamıyorum. Doktorumuza gittiğimizde bizden 3 gün süre ile sabah-öğlen ve akşamları ana yemek öncesi açlık ve sonrasında tokluk kan şekeri ölçümü istenebiliyor. Bu da günde nerden baksak 6 ölçüm demek. Bir de gece 03:30daki ölçüm var. Toplamda 7 ölçüm oldu. Ara öğün öncesi kan şekeri ölçümlerini de sayarsak 3 ölçüm de buradan gelecek. Yani nerden baksak sağlıklı bir diyabetli günde en azından 10 kez ölçüm yapmalı. Diyabetli bireylerin sağlıklı bir şekilde hayatlarını devam ettirebilmeleri için kan şekeri ölçümlerimize sınırlama getirmeyin lütfen. Kan şekeri ölçümü biz diyabetliler için oldukça önemli. Yayınlanan tebliğin yeniden düzenlenmesi konusunda saygılarımı sunarım. Saygılarımla Esra Avcı

Cevap: Kurumumuza Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında yapmış olduğunuz başvuruya ilgili birim tarafından verilen e-posta cevabı aşağıda sunulmuştur.

Başvurunuz Genel Müdürlüğümüz ilgili birim olan İlaç ve Eczacılık Daire Başkanlığına yönlendirilmiş alınan cevapta “Sağlık Bakanlığı ile yapılan çalışmalara göre düzenlemeler yapılmış olup, uygulama bu hükümlere göre yapılmaktadır.” denilmektedir. Bilgilerinizi rica ederiz.

Bilgilerinizi rica ederiz.

 

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

Bilgi Edinme Birimi

 

2 YORUMLAR

 1. Cevap : Kurumumuza Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında yapmış olduğunuz başvuruya ilgili birim tarafından verilen e-posta cevabı aşağıda sunulmuştur.
  Başvurunuz Genel Müdürlüğümüz ilgili birimi olan İlaç ve Eczacılık Daire Başkanlığına yönlendirilmiş alınan cevapta “Yapılan düzenleme Sağlık Bakanlığı görüşü alınarak yapılmıştır. Şikayetler zaman içinde tekrar değerlendirilecektir.” denilmektedir.
  Bilgilerinizi rica ederiz.

  • Melek Hanım,

   Tuna’nın resmi harika bu arada 🙂 .

   Kişiden kişiye farklı cevap veriyorlar herhalde. Sizi dava açıp açamayacağımız hakkında bu akşam arayacağım.

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: