InsuPad

InsuPad

26 Ekim toplantımızda Eda Hanım  diyabetlilerin (Şeker Hastalığı) insülin yapmadan önce insülin yapacağımız bölgeyi bir aparat ile ısıtan teknolojiden bahsetmişti. Geçtiğimiz günlerde Eda Hanım ile görüşürken Eda Hanım artık InsuPad’in satılmaya başladığını söyleyince heyecanlandım ve sizlerin de bilgilenmesini istedim.

InsuPad Almanya’da satışa çıkmış. Bazı internet sitelerinde reçetesiz olarak satın alabiliyorsunuz. 98 Euro gibi paket fiyatı var.

InsuPad ® özellikle insülin kullanımdan sonra enjeksiyon alanını ısıtarak yemeklerden önce yapılan insülinin emilimini arttırıyor. Yani insülin daha iyi görev görüyor. Böylece kan şekeri kontrolü daha iyi olmaya başlıyor.

Aynı zamanda InsuPad kullanan diyabetli bireylerde normale oranla hipoglisemi riskini % 45 oranında azaltıyor. Ve normale oranla yapılan insülin miktarını ise % 28 düşürüyor. Bu özellikleri ile oldukça başarılı.

einweg_fensterTek yönlü pencere

Bir pencere, iki bölümden oluşmaktadır:

Tek yönlü pencere kontrol ünitesini bağlamak için işe yarıyor. Bu kısım ister mavi, ister pembe renkte olabiliyor. Firmanın renk seçenekleri mevcut. Bu plastik kısmın altına deriye yapışmasını sağlayan yapışkanlık bir kısım var. Su geçirmez ve banyoda ya da denizde rahatça kullanılabiliyor.

 

kontrolleinheitKontrol ünitesi (Isıtma elemanı)

Kontrol ünitesi InsuPad ® sisteminin kalbidir. Bu kısım ısının deri altına yeterli şekilde iletilmesini sağlar.

 

 

 

netzteil

 

Ayrıca bu kontrol ünitesini şarj etmek şarj kablosu ve aparatı da bulunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

dame_injektionBu cihaz yani InsuPad’in tek yönlü penceresini kontrol ünitesi ile birleştiyoruz.  Ve insülin enjeksiyonu yapacağımız yere güne başlarken takıyoruz. Kontrol ünitesi mavi kısma elle kolayca takılıyor. Takıldığı zaman takma yani birleşme sesi duyuluyor. Sonra tek yönlü pencerenin altındaki yapışkanlı kısmın bantlarını çıkarıp insülin enjeksiyonu yapacağımız yere yapıştırıyoruz.

İnsülin kalemi ile enjeksiyon yapacaksak kontrol ünitesinin kapağını açıyoruz. Açmak için kenarlarındaki klipslere bastırmak yeterli. Açınca 5 delikli kısım ile karşılaşıyoruz. Kapağı açtığımızda kontrol ünitesinin üzerinde 2 adet yeşil ışık yanıp yanıp sönüyor. Herhangi bir deliğe insülinimizi enjekte ediyoruz. Enjeksiyon işlemi bitince kontrol ünitesini tekrar mavi kısıma takıyoruz. Ve ısıtma işlemi otomatik olarak başlıyor ve 50 dakika sürüyor ve 50 dakika sonra otomatik olarak ısıtma işlemi duruyor. Ve her yemek öncesinde yaptığımız insülinleri gün boyunca InsuPad’in olduğu alandaki her bir deliğe ayrı ayrı yapabiliyoruz.

Gece yatarken şarj aparatına takıp şarj ediyoruz ve ertesi sabah istediğimiz yere tekrar takabiliyoruz.

Anladığım kadarıyla bazal insülinlerimizi InsuPad’in olduğunu bölgeye yapamıyoruz. Yaparsak bazal insülin beklediğimizden hızlıca emilecek ve vücudumuzda kısa sürede işini tamamlamış olacak. Yani bu sistem sadece yemek öncesi insülin için uygun.

img08İnsülin pompasında da kullanılabiliyor. Ama tam olarak insülin pompasında sistem nasıl çalışıyor anlayamadım. Anladığım kadarıyla anlatmaya çalışayım. Bizim insülin pompasında kullandığımız Quick Set olan kablolu bir kısım var.

Bu kablo InsuPad’de farklı. Bizim derimize zımbaladığımız kısmın altı plastik. Ancak InsuPad’in Quick setinin yapışkanlık kısmının altında ısıtıcı kısım var. Ve bu ısıtıcı kısmı pompa ile beraber çalışan adaptör ile her yemek öncesi yapılan insülin ile aktif hale getirebiliyoruz. Yemek öncesi yapılan insülin ile aktif hale gelen ısıtıcı kısım yine 50 dakika çalışmaya ve insülinin daha iyi çalışmasına yarar sağlıyor.

 

 

Konuyla ilgili 2 videoyu aşağıda sizlerle paylaşıyorum. İngilizce bilmeseniz bile izleyin. Anlattıklarımdan sonra videolar sizler için daha anlaşılabilir olacaktır.

http://youtu.be/PicqxJOcOVI

(Yardımcı kaynak: http://www.insuline-medical.de/)

17 YORUMLAR

 1. Esra Hanım
  Resmi görünce ”amanın yapay pankreas mı yoksa yeni bir kablosuz pompa mı” diye bir heyecanlanıverdim ki sormayın 🙂 Neyse bu da güzel … 🙂

  • Buket Hanım,

   Ben bir aksilik olmazsa alacağım. İnsülin pompası kullanıcıları da kullanabiliyor. Bahsedildiği kadar pozitif etkileri varsa denemeye değer 🙂

   sevgiler

  • Köksal Bey,

   Yazıda yazıyor ama 🙂 Şu anda Almaya’da satışa çıkmış. Ve internet üzerinden reçetesiz satın alınabiliyor.

   sevgiler

 2. Selamlar bende InsuPad ‘ı yurtdışından almayı düşünüyorum fakat vücuda yapışan kısmı Türkiye’de bulamamak gibi bir sorun olucak ömür boyu aynı yerde yapışık kalmıycak sonuçta bu sorunu nasıl halletmeyi düşünüyorsunuz,saygılar…

  • Sayın diabetes mellitus,

   Zaten InsuPad ve aparatları Türkiye’de yok ki!

   Yani A’dan Z’ye her şeyini özellikle Almanya’da almak gerekecek.

   sevgiler

 3. Merhaba Esra Hanım
  öncelikle paylaşımlarınız için teşekkür etmek istiyorum. 4 yıldır diyabetliyim 3 yıldır da 4lü insülin kullanıyorum, son zamanlarda ne yapsam hiç düşüremediğim şekerimle baş etmeye çalışıyordum ta ki eşim sitenizde InsuPad’i görene kadar. Eşimin yoğun çabalarıyla temin ettik ve yaklaşık 20 gündür kullanıyorum. Sonuçlar evet denildiği gibi günlük kullanılması gereken insülin dozunu azaltıyor. Tabi yine yediklerime dikkat ediyorum sporumu yapıyorum. İnanın şu an şekerimi ölçtüğümde gördüğüm sonuç ve yaşadığım mutluluk paha biçilmez. Tüm gelişmeleri yakından takip edip aynı zamanda deneyimlerinizi paylaşarak bilgilendiriyor olmanızdan dolayı sonsuz teşekkurler.

  • Damla Hanım Merhaba,

   InsuPatch ile görüşüyorum. Şu anda pompa için olan versiyonu halen geliştirme aşamasında. % 100 performans yok. Satış yapılıyor ama pompa için olanı değil bu gönderdiğiniz linkteki.

   sevgiler

 4. görünce çok heyecanlandım, ben de almayı istiyorum ve araştıracağım. Ürün gerçekten olumlu yönde regüle ediyorsa şekeri insülin için devrim gibi bir şey bu insuped, sevindirci haber ancak bunun pedleri de almak gerekiyor ve Türkiye ye ne zaman gelir önemli bir konu.. Bu haber için ayrıca çok teşekkürler Esra Avcı iyi geceler…

  • Nurhan Hanım Merhaba,

   Firma Almanya’da. İletişime geçtim. Türkiye’ye sıcak bakıyorlar. Ancak sonrasında iletişimimiz koptu. Tekrar iletişime geçebilirim.

   Ama Kevser Hanım’ın tecrübelerini bizimle paylaşmasını istiyorum.

   sevgiler,

   • Türkiye’de yaşıyorum InsuPad’i bir tanıdığımız sayesinde Almanya’dan getirttik site üzerinden henüz iletişime geçemedik, gelen kutu içerisinde 2 adet kontrol ünitesi 4 adet de tek yönlü pencere geliyor. Tek yönlü pencere denilen aparatlar ayrıca satılıyor sanırım 30’lu paketler halinde onlar da elimize ulaştığında daha detaylı bilgi verebilirim. Tek sıkıntı aparatların günlük kullanıma uygun olması, şimdilik ona da kendimizce bir çözüm bulduk pencerenin altındaki kısmı çift taraflı bantlarla değiştiriyoruz. bu arada kontrol ünitesinin şarjı yalnızca 3 kullanıma yetiyor gece insülinim için yenisi ile değiştiriyoruz.Günlük kullanım dozum %20 kadar azaldı ve sanırım daha da azalacak.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: