İnsülin Yapmayı Unutmak

Sor Bakalımİnsülin Yapmayı Unutmak

İnsülin yapmayı unutmak / cevap verildi

Öyküm’ün soru/cevaplarını her zaman okur bazen de hızımı alamaz sınava girmiş ve doğru cevabı bulmuş öğrenci gibi cevabı veririm.

Bazen de cevap vermez tüm sorularını sizlerle paylaşırım.

Bu soruda Kerimcan ile tanışıyoruz 🙂 .

Doğru cevaplayan ilk 3 arkadaşımız istek bir parçada bulunurlarsa hemen yazarız 🙂 . Bu seferki hediyemizin de maddi bir karşılığı olmamış olsun 🙂 .

Her gün sabah öğlen akşam 10’ar ünite novorapid, gece 20 ünite lantus yapan Kerimcan sabah kahvaltısı öncesi insülin yapmayı unuttuğunu farkediyor.

Kan şekeri 571 mg/dL çıkıyor. Kerimcan ne yapmalı?

a) Bol su içip koşarak kan şekerini düşürmeli
b) 15 ünite düzeltme dozu olarak lantus yapmalıdır.
c) 15 ünite düzeltme dozu olarak novorapid yapmalıdır ve koşmalıdır.
d) 10 ünite unuttuğu dozu yapıp üzerine 15 ünite düzeltme dozu yapmalıdır.
e) 15 ünite novorapid yapmalı ve fazla hareket etmemelidir.
f) 15 ünite lantus yapmalı ve fazla hareket etmemelidir.

Sorunun cevabını yarın yani pazartesi gecesi 22:00’a kadar verebilirsiniz. Ellerde hesap makinelerinizi görelim bakalım 🙂 . (Görsel kazancvakti.com’dan alınmıştır.)

25 YORUMLAR

 1. Cevabım E 🙂 nedenini anlatayım, doğru mu, değil mi görelim 🙂
  Şimdi gece yapılan 20 doz lantus sabah açlığına etki gösterecektir. Tahminen sabah açlık kan şekeri 100 desek, öğünden sonra kan şekerinin 50 civarı artmasını normal karşılıyoruz. hadi buna 171 diyelim. yani 571-171= 400 birim fark var. bu farkın oluşmaması için yaptığı novorapid ise 10 ünite 400/10=40 olur. yani bir doz novorapid ortalama 40 birim düşürüyor kan şekerini. şimdi 571 ölçtüğü durumda kan şekerini normal bir değere çekmek için ki ona da 100 diyelim 571-100=471 , 471/40 ortalama 12 çıkıyor. Burada 15 dememin sebebi kan şekerlerini diyelim ki kan şekeri şu dediğim kısımlardan geldiğini düşünüyorum. Fazla hareket etmeme sebebi ise hareket ederse insülin emilimi çok hızlı olur, kan şekeri bir anda düşer ve hipoglisemi atağı gelir.

 2. Burhan bey 12 buldunuz, 15 i neden kabul ediyosunuz? Hani bulma metodunuzu tam çözemedim ama 15 in fazla geleceğini söylemişsiniz o zaman neden cevabınız E ??

 3. Ben de E diyorum fakat 15 değil 13 doz yapsa daha iyi olur diye düşünüyorum. Çünkü doz hesaplama sabitine göre bir doz insülinin Kerimcan’a olan etkisi 1800/(10+10+10+20) = 1800/50 = 36mg/dl kan şekerinin düşmesi şeklinde oluyor. İdeal tokluk kan şekerine 120 desek 571-120 = 450, 450/36 = 12,5 ediyor, 13 doz aldığında da şekerin 100 mg/dl civarlarında olması öngörülebilir.

  Yine de ben bu kadar yüksek şekerde kendi başıma hareket edemezdim herhalde. Birden o kadar dozu yanında bir şeyler yemeden vücuda almaktan çekinirdim. Hızlı kana karışma riski varken de alsam dahi 13 değil, olsa olsa 10 doz alırdım. Şekeri 200’lere indirdikten sonra bol su ve biraz hareket ile bir sonraki öğüne kadar daha makul seviyelere indirmeye çalışırdım.

  Bakalım cevap neymiş 🙂 Ben de bugün yaşadığım duruma ilişkin bir problem sormak isterim cevabı bildiysem 🙂

  • Selim Bey Merhaba,

   Cevabı yazarken kendimi kaybetmiştim 🙂 .

   Doğru cevabı siz verdiniz. Tebrikler. İlk istek parçayı siz yapmıştınız. İkinciyi de yine sizden bekliyoruz 🙂 .

   Ödül size gitti 🙂 .

   Ben de bugün yaşadığımı yazacağım. Bekleyin beni 🙂 .

   sevgiler

 4. Değerli Arkadaşlarım,

  Bağıra bağıra sürekli İDF’den bahsediyorum. Lütfen günlük insülin miktarınızı 1700 değerine bölün ve 1 ünite insülin kan şekerinizi ne kadar düşürüyor hesaplayın. Biraz kızar gibi bir cümle oldu ama siz bana bir şey demezsiniz 🙂 .

  Problemi çözmeye buradan başlamalıyız. Bilmem kaç bilinmeyenli bir denk değil bu soru. Hayatımızdaki en önemli yol arkadaşımızla ilgili bir soru.

  Öncelikle İDF’den bahsedeceğim tekrar. “1500 ve 1800 kuralı İDF’nin belirlenmesinde sıklıkla kullanılan 2 yöntemdir. 1500 kuralı, Endokrinolog Dr. Paul Davidson tarafından geliştirilmiştir. Kısa etkili insülin (Humulin-r, Actrapid) kullananlarda ve insülin direnci olanlarda İDF için 1500 sayısı kullanılır. Hızlı etkili insülinlerin kullanımınız yaygınlaşması ile pompa kullanımı üzerinde uzmanlaşmış olan diyabet eğitimcisi John Walsh, 1500 kuralını modifiye ederek 1800 kuralını geliştirmiştir. Hızlı etkili insülin (Humalog, Novaropid) kullananla ve insüline duyarlılığı fazla olanlarda İDF’nin belirlenmesinde 1800 sayısı kullanılır.” (Kaynak: Diyabetlilerin Hayatını Kolaylaştırma Kılavuzu / Emel Özer) Bu bilgi oldukça önemli.

  Kerimcan günde 3 kez 10ar ünite Novaropid, 1 kez de 20 ünite Lantus yapıyor. Toplamda 50 ünite insülin yapıyor bir günde. Biz 1500-1800 kuralı hesaplaması için 1700 değerini referans alalım. 1700 / 50 ünite (günlük yapılan toplam insülin) = 34 çıkar. Yani ben her 1 ünite kısa etkili insülin yaptığımda kan şekerim 34 mg/dL düşecek.

  Biz kan şekerini 110 mg/dL’ye düşürmeye çalışalım. Çünkü 110 mg/dL kan şekeri en ideal kan şekeridir. Kerimcan’ın kan şekeri 571 mg/dL – ideal kan şekeri 110 mg/dL = 461 mg/dL.

  Sıra oran orantı kurmada. 1 ünite insülin Kerimcan’ın kan şekerini 34 mg/dL düşürecek, 461 mg/dL olan kan şekerini düşürmek için kaç ünite insüline ihtiyaç var? 13,55 ünite insüline ihtiyaç var. Kerimcan isterse 13, isterse yuvarlayıp 14 ünite insülin yapsın. Çok fark etmez. Ayrıca insülin yaptıktan sonra hareketli olmamalı. Hareketsiz olarak kan şekerinin düşüşünü de beklemeli.

  Bir ‘g’ şıkkı yok. Ben ve eminim Öyküm ‘g şıkkı yani hiç biri’ demenizi bekliyordu 🙂 . Bu sorular tuzak sorular. Çünkü şıklarda cevap yok 🙂 .

  Artık kendi isteğimi kendim isteyip hem isteyip hem de yazacağım 🙂 .

  sevgiler

 5. Arkadaşlar,

  Ben daha ortalama olsun diye 1700’e böldüm.

  İsterseniz 1800’e bölün. Değer uçurum kadar farklı çıkmıyor.

  sevgiler

  • Burhan Bey,

   Tuzakli sorulara daha bir dikkat.

   Mesela bugün yaşadığım durumun aynısı Kerimcan’in yaşadığı.

   Artık ne zaman aynısını yasasam ne yapacağımı biliyorum.

   Cebimize bunu unutulnayanlar arasına koyalım 🙂 .

   Sevgiler

 6. Mrb arkadaşlar; Bu soruyla ilgili olarak size merk ettiğim bir soru sormak istiyorum diyelimki kerim 20 ünitelik lantusu yapmayı unuttuğu için kan şekeri 571 çıkmış.Novorapidle düzeltme dozunu yaptıktan sonra gece unuttuğu lantus dozunuda yapması gerek mıyor mu?Gerekmıyorsa o günü vucudunda lantus oladan mı geçirecek bu sonraki öğün değerlerini etkilemez mi?

  • Serat Bey Merhaba,

   Aslında Lantus’u unutmak diyabetlinin yaşayabileceği en kötü durum. Bu sebebple kimsenin unutmamasını tavsiye ederim.

   Ben 2007 senesinde unutmuştum yapmayı. O dönemde gece saat 19:00’da yapıyordum. Uykuda kaldığım için yapamamıştım. Sabah kalktığımda ilk işim Oğuzhan Bey’i aramak olmuştu. Ki bu arada kan şekerim 300 lerde filandı. Bana hemen Lantus’u yapmamı söylemişti. Mesela ben unuttuğum dozu sabah 9’da yapmış olayım. Akşam saat 19:00’a kadar sürekli kan şekeri ölçümü yapmıştım. Ayrıca 19’da yaptığım Lantus’un etkisi ertesi gün 19:00’a kadar devam edecek ve bir de sabah unuttuğumda yaptığım Lantusu’da 9’da yaptığım için gece yarısı 2 Lantus’un gücü birleşip hipoglisemi yaşama riskim olacaktı.

   Ama ben o gece sık sık uyanıp ölçüm yaptım. En az hasarla atlatmak lazım. Ama iyiki de kötü bir durum yaşamadım.

   Ayrıca sabah Lantus’u yapmadığım için oluşan yüksek kan şekerini ek doz yaparak düşürmüştüm.

   Bu benim bugüne kadar tek bir kez başıma gelen ve bu şekilde çözümlediğim bir konu. Ve çözüm yöntemlerinden biri.

   Unutulan Lantus’u yapmayıp sürekli kan şekeri ölçümü yaparak yüksek kan şekerinin olduğu zamanlarda ek doz kısa etkili insülin yapmak ta yöntemlerden biri.

   Birkaç çözüm önerisi var ama bu tarz bir durumu fark eder etmez doktorunuza danışmak ve en uygun yöntemi size anlatmasını sağlamak en doğrusu.

   sevgiler

 7. Esra Hanım merhabalar.. Benim yaklaşık 8 ay önce teşhisim kondu Tip1im. İlk defa dün gece(22:00) Lantus yapmayı unuttum ve telaşlandım. Sbh açlık 248 çıktı.Ne yapmamı önerirsiniz? Yazınızı okudum fakat yinede sormak istedim.

  • Gizem Hanım Merhaba,

   Cevabımda oldukça geç kaldım. Kusura bakmayın. Bugün çok yoğun bir gündü.

   Sabah çok erken fark ettiyseniz Lantus’u yapabilirsiniz. Ya da sürekli takip yaparak 22:00’a kadar yükselme olduğunda kısa etkili insülin ile araya girip yeni Lantus saatini bekleyebilirsiniz.

   sevgiler

   • Merhaba gece yaptığım lentus insülini unutmuşum 2 saat sonra aklıma geldi ve çocuk uyuyordu yapmak istedim Sonra yaparken yirmiye kadar saya madan çocuk kolunu kımıldadı iğne çıktı bir sıkıntı olur mu acaba Yardımcı olur musunuz

 8. Esra Hanım Merhaba,

  Doktoruma sordum,O Lantus vurmamı söylemişti ben de yaptım sabah. Evet erken farkettim.öğlen açlığım 310 çıktı :S Şükür ki sıkıntı olmadı sonrasında. Yanıtınız için teşekkür ederim 🙂

  İyi günler

 9. Selamun aleykum. ben aakşam 11de ki lantusumu vurmayı unuttum.şu an saat sabah beş.şimdi vursam,ve bidahaki gecelerde bir saat bir saat ileriye çeksem yani gece saat 4de,sonra 3de,,2de akşam 11ekadar çeksem olurmu?

 10. Ben de unutma sorununu dün yaşadım. Ilk defa akşam yemeğinden önce novorapid yapmayı unutmuşum. Bunu tokluk şekerim 327 çıktığında fark ettim. (Allahtan hafif yemiştim) ve saat çoktan 22.30du, 23.00da da 30 ünite Toujeo vuruyorum. Şöyle bir şey yaptım. Örnek olması için paylaşayım.
  Günde toplam 62 doz insülin vuruyorum, Önce 1800’ü 62’ye bölerek 1 ünite kaç mg şekerimi düşürüyor onu hesapladım (29). Daha sonra düşmek istediğim şekeri 180 belirleyip farkı buldum (147). 147÷29 = 5.06 vurmam gereken novorapid ünitesi. Çok rahatsız hissettiğim için 6 ünite vurmaya karar verdim. 1.5 saat sonra tekrar ölçtüğümde 312’ye düştüğünü gördüm. 1 saat farkla (24.00 da) 30 ünite olan Toujeo’yu da 32 vurdum ve 1 bardak süt içip yattım. gece 2 de ve 4de kalkıp şekerimi ölçtüm. Sabah da 123’e uyandım.

  Böyle çakışma durumlarına ne yapmamız gerekiyor. Mesela sabah vurmayı unuttuk ve fak ettiğimizde öğle yemeği saati gelmişti veya az kalmıştı. Sabah vurmayı unuttuğumuz dozu mu vurmalıyız yoksa açlık sekerimizi o anki şekerimiz olarak alıp yemek öncesi doz hesabımızı mı yapmalıyız. (2. Seçenek daha mantıklı geliyor ama doğru mudur?

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: