Sıddık’ın Akşam Öğünü

Sor BakalımSıddık'ın Akşam Öğünü

2012’de diyabetlilerin diline pelesenk olan Sıddık ismini unutmamız mümkün değil galiba 🙂 . Dün araya bir Kerimcan ismini aldık ama Sıddık her zaman kalbimizde.

Sıddık olmadan yazılan sorular bence eksik kalıyor.

Öyküm’den yine bir Sıddık problemi 🙂 . Problemi çözen kimler olacak göreceğiz. Diyabetle yeni tanışan arkadaşların daha meraklı olmasını ve eline hesap makinesini istiyorum.

Ayrıca Öyküm’ün sorularında sadece hesaplama da yok biliyorsunuz. Yoruma mahal vermek için 3. soru takdire şayan olmuş 🙂 .

Bu soru için cevapları 10 Temmuz Salı 22:00‘a kadar alabiliriz.

Sıddık akşam yemeğinde aşağıdaki öğünü tüketmiştir:
4 yemek kaşığı pirinç pilavı,
4 yemek kaşığı patates yemeği,
4 dilim beyaz ekmek.

Sıddık’ın öğünlerde her 10 gram için 1 karbonhidrat kullanması söylenmiştir. Bu öğünün glisemik indeksi yüksek olduğundan Sıddık 2 ünite de ek doz yapar ve toplamda hesaplayarak 14 ünite insülin yapar?

Soru 1: 1 saat sonra Sıddık’ın kan şekeri nasıl olur?
Soru 2: 3 saat sonra Sıddık’ın kan şekeri nasıl olur?
Soru 3: Sıddık’ın öğünü hakkında ne düşünüyorsunuz?

3 YORUMLAR

 1. Merhaba,

  Henüz miktarlarla ilgili kendime güvenmiyorum açıkçası. Yani, 4 kaşık kaç gr. ediyor tam kestiremiyorum. Yine de tahminlerim şöyle;
  pilav ile 25 gr.,
  patates ile 20 gr.,
  ekmek ile 60 gr. karbonhidrat aldı Sıddık. Bu da 105 gr. ediyor. Her 10 gr. için bir insülin hesabından yola çıkarak 10-11 doz insülin yapması gerekiyormuş, 14 yapmış. 2 dozu glisemik indekslerinin hatrına yapınca karbonhidrat hesabının aşağı yukarı tuttuğunu görüyorum. Ama glisemik indeks hatrına fazla insülin yapmak doğru bir tutum değil kanımca. Sonuç şöyle olacak;

  1) Bir saatin sonunda şekeri istenen değerlerde ya da biraz üstünde çıkabilir.
  2) Fakat 3 saat sonra hipoglisemi riski altında olacak.
  3) Bunun sebebi de öğününde hiç uzun sürede şekere dönüşecek karbonhidrat ya da protein türü bir besin almaması. Yediklerinin tümü hemen şekere çevrilecek ve kan şekerini yükseltecek şeyler. Fakat 3 saat sonra kan şekerini hâlâ yüksek tutacak bir besin içermiyor öğünü. Üstüne bir de fazladan insülin yaptığı için şekeri düşecek.

  Merakla bekliyorum cevabı. 🙂

 2. Herkese Günaydın,

  Dün uykuda kaldığım için sorunun cevabını veremedim 🙁 . Hepinizden özür dilerim.

  4 yemek kaşığı pirinç pilav 30 gr kh, 4 yemek kaşığı patates yemeği 15 gr kh, 4 dilim beyaz ekmek ise 15*4=60 gr kh içerir. Sıddık bu öğünde 105 gr kh almış oluyor.

  Her 10 gr’ı 1 kh seçeneği olarak hesapladığı için 105/10=10.5 ünite insülin yapması gerekir. Ama 14 ünite yapmış. Yani fazla insülini var.

  Bununla beraber Sıddık’ın öğünü glisemik indeksi yüksek besinlerle dolu. Ki bildiğimiz üzere glisemik indeki yüksek bir öğün alındığında yenen yemeğin kan şekerini yükseltme zamanı baya değişiyor.

  Sıddık yemeği yedi ve kan şekeri 1. saatte yükselmeye başlar. Bu da hiperglisemi demek. Çünkü glisemik indeksi yüksek yani kana hızlıca karışan besinler tüketiyor.Bu sebeple de kan şekeri max.a 1. saatte ulaşıyor. 3. saatte ise yenen besinler kandan çıkmış ama halen vücutta insülin olduğu için 3. saatte hoş geldin hipoglisemi.

  Bu arada bu kadar glisemik indeksi yüksek besinler alacağına 1 tanesini seçip yanında bolca salata yeseydi bence şükela olurdu 🙂 . Ya da ekmeği beyaz değil kepekli-çavdar alsaydı.Ya da pilavı bulgur olarak seçseydi.

  Ki aslında gördüğümüz üzere herşeyi aynı anda yemek istiyorsak ta çözümleri var. Pirinç yerine bulgur, beyaz ekmek yerine çavdar ve yanında yeşil salata bence iyi bir öğün olur. Ama ben pilavla ekmek yemem 🙂 .

  sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: