Anasayfa Sor Bakalım Sıddık’ın Akşam Öğünü

Sıddık’ın Akşam Öğünü

3 3.255 görüntüleme

2012’de diyabetlilerin diline pelesenk olan Sıddık ismini unutmamız mümkün değil galiba 🙂 . Dün araya bir Kerimcan ismini aldık ama Sıddık her zaman kalbimizde.

Sıddık olmadan yazılan sorular bence eksik kalıyor.

Öyküm’den yine bir Sıddık problemi 🙂 . Problemi çözen kimler olacak göreceğiz. Diyabetle yeni tanışan arkadaşların daha meraklı olmasını ve eline hesap makinesini istiyorum.

Ayrıca Öyküm’ün sorularında sadece hesaplama da yok biliyorsunuz. Yoruma mahal vermek için 3. soru takdire şayan olmuş 🙂 .

Bu soru için cevapları 10 Temmuz Salı 22:00‘a kadar alabiliriz.

Sıddık akşam yemeğinde aşağıdaki öğünü tüketmiştir:
4 yemek kaşığı pirinç pilavı,
4 yemek kaşığı patates yemeği,
4 dilim beyaz ekmek.

Sıddık’ın öğünlerde her 10 gram için 1 karbonhidrat kullanması söylenmiştir. Bu öğünün glisemik indeksi yüksek olduğundan Sıddık 2 ünite de ek doz yapar ve toplamda hesaplayarak 14 ünite insülin yapar?

Soru 1: 1 saat sonra Sıddık’ın kan şekeri nasıl olur?
Soru 2: 3 saat sonra Sıddık’ın kan şekeri nasıl olur?
Soru 3: Sıddık’ın öğünü hakkında ne düşünüyorsunuz?

 • Herkese Günaydın,

  Dün uykuda kaldığım için sorunun cevabını veremedim 🙁 . Hepinizden özür dilerim.

  4 yemek kaşığı pirinç pilav 30 gr kh, 4 yemek kaşığı patates yemeği 15 gr kh, 4 dilim beyaz ekmek ise 15*4=60 gr kh içerir. Sıddık bu öğünde 105 gr kh almış oluyor.

  Her 10 gr’ı 1 kh seçeneği olarak hesapladığı için 105/10=10.5 ünite insülin yapması gerekir. Ama 14 ünite yapmış. Yani fazla insülini var.

  Bununla beraber Sıddık’ın öğünü glisemik indeksi yüksek besinlerle dolu. Ki bildiğimiz üzere glisemik indeki yüksek bir öğün alındığında yenen yemeğin kan şekerini yükseltme zamanı baya değişiyor.

  Sıddık yemeği yedi ve kan şekeri 1. saatte yükselmeye başlar. Bu da hiperglisemi demek. Çünkü glisemik indeksi yüksek yani kana hızlıca karışan besinler tüketiyor.Bu sebeple de kan şekeri max.a 1. saatte ulaşıyor. 3. saatte ise yenen besinler kandan çıkmış ama halen vücutta insülin olduğu için 3. saatte hoş geldin hipoglisemi.

  Bu arada bu kadar glisemik indeksi yüksek besinler alacağına 1 tanesini seçip yanında bolca salata yeseydi bence şükela olurdu 🙂 . Ya da ekmeği beyaz değil kepekli-çavdar alsaydı.Ya da pilavı bulgur olarak seçseydi.

  Ki aslında gördüğümüz üzere herşeyi aynı anda yemek istiyorsak ta çözümleri var. Pirinç yerine bulgur, beyaz ekmek yerine çavdar ve yanında yeşil salata bence iyi bir öğün olur. Ama ben pilavla ekmek yemem 🙂 .

  sevgiler

 • Cevap Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.