Sıddık Sporda / Cevabı Verdim

Sor BakalımSıddık Sporda / Cevabı Verdim

Yeni bir soru soracağım. Ama gerçek hayattaki Sıddık isimli kişilerle sorularımızın bir ilgisi olmadığını bu yazıda da vurgulamakta yarar var 🙂 . Soru yine Öyküm’den alınmıştır.

İnsülin pompası kullanan biri olarak öncelikle şu önemli detayı vermeliyim. Pompa kullanıcısı en kötü durumda maximum 2 saat pompasından ayrı kalabiliyor.

Bir de birçok yazıda biz diyabetliler spor yapmadan önce nelere dikkat etmeliyiz yazdım. Bakalım o yazılardan akıllarda neler kalmış 🙂 .

Sıddık o gün yürüyüşe çıkmaya karar verir. Kan şekerine bakar 154 mg/dL bulur.

30 gr karbonhidrat içeren bir sandviç yiyip siyah eşofmanlarını giyer. Spor ayakkabıları siyah olduğu için çoraplarını da siyah seçer.

Yürüyüşe çıkar. Hava yaklaşık 22 derece hoş bir bahar sabahıdır. Yaklaşık 1 saat hızlı tempolu yürüyüş yapar. Yürüyüş sırasında pompasını evde bırakmıştır.

Eve dönünce duş alır, hemen pompasını takar. İki saat sonra uyanır.

Uyanır da sizce nasıl uyanır ?

10 YORUMLAR

 1. Esra hanım kızım da 24 ocak 2012 den bu güne Medronik firmasının minimed insulin pompasını kullanmaktayız.Henüz doktorumuza sormadım…sırası gelmişken size sormak istiyorum.Doktorumuz ve pompayı bize anlatan medronik firmasının yetkilisi en fazla 1 saat insulin pompasından ayrı kalabilirsiniz demişlerdi.Kızm denizi çok seviyor ve girincede çıkmak bilmiyor.Bu durumda ne yapmamı önerirsiniz?Teşekkürler,sevgiler.

  • Selay Hanım Merhaba,

   Size 2 saat ayrı kalabilir desem yanlış olur. Medtronic firması yetkilileri söylerken 1 saati geçirmeyin diyorlar. Bana da dediler.

   Ancak 2 saati aşmamak koşuluyla da kan şekerinde ciddi bir sıkıntı yaşanmadığı kullanıcılar tarafından gözlemlenen bir durum. Kan şekeri 1 saatten sonra yükselmeye başlıyor. 2 saate kadar bu yükselme devam ediyor. 2 saatten sonra ciddi yükseklikler başlıyor. İsterseniz kendiniz de saat anlamında deneme yanılma yapabilirsiniz.

   Benim vereceğim cevap kızınızın şekerinize zarar verebilir. Ve lütfen doktorunuza sorun.

   sevgiler

 2. Değerli Arkadaşlar,

  Cevabı bulamadınız mı?

  Yarın öğlen Emine ve Serpil Hanım bana oturmaya gelecek. Onlarla da bir beyin fırtınası yapar sorunun cevabını beraber yazarız 🙂 .

  Yarın öğleden sonra 14:00’da sorunun cevabını yazacağım 🙂 .

  sevgiler

 3. Merhaba Esra hanımmmmm 😀
  sııdık beylerr spora şekeri ii bir şekilde baslamış.hızlı yürüyüş yaklasık 100 mg kadar şeker düşüklüğü yaratabilir cünki eşofmanlarda siyah fazla ter kaybetmiştir.
  FAKAT 30 gr karbonhidrat yediği için bu düşüklük yasamamıştır diye düşünüyorum.yarını bekliyemedim 😀
  sevgilerrr

  • Emine Hanım Merhaba,

   Siz bu işi yavaş yavaş öğreniyorsunuz. Ama eksiklerimiz var 🙂 .

   Tüm cevaplar yarın 🙂 . Serpil Hanım’a halen ulaşamıyorum.

   sevgiler

 4. Mrblar;Yanılmıyorsam sıddık bey yüksek bir şekerle uyanır.Çünkü 156 nın üzerine karbondihrat takviyesi yapması şekerin 200’ü geçmesine neden olabilir 200 den yukarı şekerde spor yapmak şekeri yükselteceğinden yüksek şekerle uyanacaktır diyorum.Bide siyah eşofman seçmesi fazla su kaybına ve şekerin yükselmesine neden olur.+++1 saat ten fazla süren bi zamandan sonra pompayı takması ve uyuması ile hiper kaçınılmaz diyorum:))

 5. Değerli Arkadaşlar,

  Emine ve Serpil Hanım bugün bendelerdi. Bir ara sorunun yanıtı üzerine konuşacaktık ama araya bir şeyler gitti. Unuttuk öyle 🙂 .

  Bu sebeple sorunun cevabını geç veriyorum.

  Sıddık 154 mg/dL kan şekeri ile spor yapmaya gayet uygun bir kan şekerine sahip ama hem pompayı çıkarıyor hem de 30 gr karbonhidrat alıyor. Aldığı karbonhidrat hem de bu uygun şartlarda bence yüksek bir karbonhidrat. Yürüyüşü 1 saat sürüyor. Bir de eve gelip duş alıyor. Onu da yarım saat sayalım. Dolayısı ile pompası da evde kaldığı için 1,5 saat pompadan ayrı kalıyor. Ki pompadan maximum ve maximum 2 saat ayrı kalınabilir.

  Ek olarak 30 gram karbonhidratı almasaydı pompasından bu kadar ayrı kalması oluşabilecek sorunlara davetiye çıkarmazdı.

  Muhtemelen bu önlem almadan yaptığı spor sonrası uykundan; kan şekeri yüksek kalkacak ama elbette çook yüksek gelmeyecek. Çünkü spor yapmış ve vücudunda var olan kan şekeri spor sonrası uykuda harcanmaya başlayacağı için yüksek giden kan şekeri az biraz da olsa düzelmeye çalışacak.

  Toparlamak gerekirse; yürüyüş tarzı sporlarda pompa çıkarmaya gerek yok. Ama bazı sporlarda çıkarılmalı. Spora başlamadan ve pompayı çıkarmadan 5 gr ek karbonhidrat alınması en doğrusu olurdu. Ve uyumadan önce de bir kan şekeri bakmak gerekirdi. Ki uyku esnasında dediğimiz gibi spordan dolayı oluşan kas dolum etkisi ile kan şekeri zamanla düşmeye başlayacak. Bu sebeple de insülin pompasından bazal insülin oranını % 10 kadar azaltırsa olası bir hipoglisemiye davet çıkarmamış olurdu.

  Soruya doğru cevap veren yok 🙂 . Az biraz yaklaşanlar var aramızda ama o cevaplar doğru cevaba baya uzak kaldı 🙂 .

  Cevaplar ve çabanız için teşekkürler arkadaşlar.

  sevgiler

 6. Merhaba
  Esra hanim bir sorum olucak bir diyabetlinin calisma hayati
  Bir gunu nasil olmali bir diyabetli nerelerde çalısabilir. Cevaplariniz için teşekkürler

  • Ayhan Bey Merhaba,

   Diyabetliler kanunen silahlı bir işte çalışamıyorlar. Ve yine kanunen silah kullanımı dışındaki tüm işlerde çalışabiliyorlar.

   Benim fikrimi sorduğunuzda tüm diyabetliler her işin üstesinden elbette gelir. Ama ben jeoloji mühendisliği beni ve diyabetimi yoruyor diye jeoloji mühendisi kariyerimi bırakıp insan kaynakları alanında kariyerime devam ettim. Bu alan da yorucu değil mi? Elbette kendi içerisinde yoruculuğu var. Ama önemli olan nokta şu; diyabetli hayatı ile iş ve hayatını dengede tutabilmek te bir başarı. Ki bence diyabetliler bu dengeyi oldukça iyi sağlarlar.

   Bu sebeplerle ben size diyabetliler şu işi yapar bu işi yapamaz diye bir şey söyleyemem. Ki ülke şartlarımızda iş bulabilmek bile sorunken sırf diyabetliyim ve bu işi yapamam ve bu işte çalışamam deme lüksümüzü devlet ortadan kaldırmış durumda. Çok fazla efor sarf edilen işler bizim için uygun işler değil. Ama dediğim gibi bu ülke şartlarında iş seçmek gibi bir lüksümüz üzülerek belirtirim ki yok.

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: